Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rog o parere despre aceste pete

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Petele sunt asa cum se pot vedea in foto si sunt localizate pe talpa si deasupra genunchiului pe acelasi picior.
Sunt dureroase, ia profunzime se simte ca un nodul tare in special la cele din talpa care sunt cele mai dureroase. Durerea ajunge pana la incheietura bazinului si se manifesta acut in special noaptea incat somnul este o problema serioasa.
Exista programare facuta la medic peste 48 de ore, insa as vrea o parere daca s-a confruntat cineva cu ceva asemanator si a primit un diagnostic.
Multumesc.

Attached Files


Edited by radudd, 31 October 2016 - 16:35.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
posibil sa fie zona zoster ? ai facut varicela in copilarie ?

impotriva durerii incearca sa pui comprese cu gheata. si cred ca poti lua un analgezic/antiinflamator pana ajungi la medic.

#3
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Din pacate nu pot sa raspund cu certitidine la intrebarea cu varicela.
Ma bate si pe mine gandul ca ar putea fi zona zoster....

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Zona zoster apare sub forma de banda, nu doar cateva vezicole.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
cauta Lichen ruber planus

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Qbligatoriu sub pansament!

#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Revin cu diagnosticul - zona Zoster
Persoana a primit tratament de la medicul dermatolog:
- Aciclovir 400mg - 5 prize a cate 2 tablete / pe timpul zilei - timp de 7 zile
- Gabagamma - 1 tableta la 8 ore
- Doreta - calmant - la nevoie

In a doua zi de tratament din pricina durerilor a optat pentru o tableta Doreta.
La nici o ora dupa au inceput necazurile. Stare foarte proasta, lipsa de aer, agitatie, senzatie de voma, tensiune ridicata care nu a cedat cu nimic.
Chemat salvarea, care a venit dupa 3 ore. Sansa a fost ca medicul si asistenta sa fie pe faza mai ales ca asistenta patise acelasi lucru cu acelasi medicament Doreta.
In primul rand au calmat pacientul pentru ca pe fondul starii de neliniste crescuse si tensiunea, insa restul reactiilor adverse aveau sa dispara in cca, 10-12 ore de la administrare tabletei Doreta.
S-a administrat Furosemid injectabil pentru eliminarea lichidelor, un algocalmin si o pastila de Xanax pentru linistire.
Intr-adevar inainte de ora 2 noaptea, adica exact la 12 ore de cand fusese luata tableta cu pricina, starea se ameliorase simtitor.
Si Gabagamma este un medicament oarecum asemanator, insa in cazul de fata nu a provocat decat o stare de somnolenta.

In continuare se ia tratamentul, doar Aciclovir, petele aratate s-au estompat si nu mai sunt dureroase deloc la atingere, insa din cand in cand, mai ales seara, mai apar dureri strict pe acel picior care sunt ori suportate daca nu sunt mari, ori se ia Paracetamol si se amelioreaza incat se poate dormi. Chiar si acest Doreta contine Paracetamol, insa reactia urata a venit de la cealalta substanta continuta.

Am scris aceasta descriere pentru cei care ar putea interactiona cu acest medicament calmant Doreta pentru a se feri, sau a incerca chiar jumatati de tableta in ideea de a vedea daca dezvolta reactii adverse, care de altfel sunt aratate in prospect.
Cititi cu atentie prospectul inainte de a lua, chiar daca medicul prescrie.
Personal am citit prospectul insa nu mi-am imaginat ca poate fi atat de rau dintr-o doza atat de mica.

Edited by radudd, 06 November 2016 - 13:30.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
cand am avut zona zoster, acum mai bine de 10 ani, am primit ca tratament aciclovir comprimate (parca si unguent, dar nu mai sunt sigura 100%) si un supliment alimentar pe baza de ginseng, mi s-a spus ca trebuie ajutat un pic sistemul imunitar.

durerile le calmam cu gheata sau comprese reci. pentru vindecarea crustelor am folosit mixtura mentolata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate