Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

venituri din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 eireman, on 01 noiembrie 2016 - 01:05, said:


Stai ca ceva nu pusca...ai zis ca esti crds.Pai atunci ce adresa au aia de corespondenta? De ce au adresa mamei?

1. Am fost CRDS
2. Am venit in tara, am facut repatrierea, adresa.. mamei
3. Am plecat din tara, sunt iar CRDS

ANAF-ul are si declaratia mea ca nu mai platesc taxe in Romania si istoria mea de adrese de cand am plecat din Sep 2014
ANAF-ul are si copie dupa Pasaportul CRDS, deci ca nu mai am domiciliul in Romania

Cu toate astea imi transmit prin PwC, desi au adsresa mea din State, ca nu imi ia in considerare statuttul pana cand nu vin cu hartie de la IRS, hartie pe care o astept, una pentru 2014, una pentru 2015

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 blackwell83, on 31 octombrie 2016 - 15:52, said:

Eh .. cand vad eu asta in 2015 .. zic celor 10: "Bai baieti! Ia haideti sa nu mai declaram nici noi!!" ... pana la urma uite ca ne-am panicat degeaba.

Si ce sa vezi ? Acum cateva zile vine somatie unuia dintre cei 10 care am declarat in 2012 - 2014 ca anul asta nu a mai fost sa declare.

Ceea ce m-a facut sa concluzionez asa... ANAF-ul a bagat panica intre cei speriosi ... i-a prins cu declaratia asta 201... si s-a sesizat doar atunci cand anul urmator nu a mai declarat ce a declarat anul trecut... Dar cei 140 care n-au fost impresionati si nu au declarat nimic de la inceputuri... nu au primit nimic. Nici o somatie! Cred ca asta este strategia prin care au ales sa functioneze! Drept urmare m-am dus si mi-am facut datoria de bun cetatean...


Nu stiu daca te-ai panicat degeaba.
Sa-ti mai spun o chestie.
De curand (sa zice de vreun an) se discuta despre cei care fac evaziune off-shore
Se discuta din ce in ce mai mult sa se auditeze la nivel national si international unde se scurg banii castigati.
parerea mea este ca e doar o chestie de timp (poate fi 5 , poate fi 10, pot fi 20 de ani, dar se lucreaza la asta pana cand banii care ti-i da firma din State in Romania sa fie verificati.
In momentul ala va trebui sa justifici ca ai platit taxe pe ei.
Cum stai in Romania, guvernului roman care ar fi instiintat de americani.

N-as vrea sa se trezeasca nimeni sa zicem la pensie cu datorie si executie silita sa plateasca din urma datorie + penalizare.
Gandeste-te la aspectul asta.
Se auditieaza din ce in ce mai adanc, se justifica unde se duc banii (se verifica, arme droguri etc), iar guvernele in special Europene vor avea din ce in ce mai putini bani de pensii si ajutor social.
Atunci poate incepe vanatoarea si, trebuie justificati banii care ti-au intrat in cont pentru care ai semnat etc

Eu cat am stat in Romania am platit impozit pe banii castigati in Canada din dobanda banilor de la banca din Canada.
Asta pe ceea ce am declarat eu.
Nimeni din Romania nu stie cati bani am eu in cont in Canada sau daca am asa ceva, dar i-am declarat.
Penru mine conteaza atunci cand pun capul pe perna sa dorm nu sa am griji.
Pentru ce? Impozit?
Caut altceva de munca, muncesc mai mult etc daca vreu mai mult

Gandeste-te la chestia asta

#21
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 Tsunnnami, on 01 noiembrie 2016 - 05:16, said:


Nu stiu daca te-ai panicat degeaba.
Sa-ti mai spun o chestie.
De curand (sa zice de vreun an) se discuta despre cei care fac evaziune off-shore
Se discuta din ce in ce mai mult sa se auditeze la nivel national si international unde se scurg banii castigati.
parerea mea este ca e doar o chestie de timp (poate fi 5 , poate fi 10, pot fi 20 de ani, dar se lucreaza la asta pana cand banii care ti-i da firma din State in Romania sa fie verificati.
In momentul ala va trebui sa justifici ca ai platit taxe pe ei.
Cum stai in Romania, guvernului roman care ar fi instiintat de americani.

N-as vrea sa se trezeasca nimeni sa zicem la pensie cu datorie si executie silita sa plateasca din urma datorie + penalizare.
Gandeste-te la aspectul asta.
Se auditieaza din ce in ce mai adanc, se justifica unde se duc banii (se verifica, arme droguri etc), iar guvernele in special Europene vor avea din ce in ce mai putini bani de pensii si ajutor social.
Atunci poate incepe vanatoarea si, trebuie justificati banii care ti-au intrat in cont pentru care ai semnat etc

Eu cat am stat in Romania am platit impozit pe banii castigati in Canada din dobanda banilor de la banca din Canada.
Asta pe ceea ce am declarat eu.
Nimeni din Romania nu stie cati bani am eu in cont in Canada sau daca am asa ceva, dar i-am declarat.
Penru mine conteaza atunci cand pun capul pe perna sa dorm nu sa am griji.
Pentru ce? Impozit?
Caut altceva de munca, muncesc mai mult etc daca vreu mai mult

Gandeste-te la chestia asta


Ai perfecta dreptate. La asta m-am gandit si eu cand am fost sa-mi fac treaba. :-)

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Impozitul pe venit si penalitatile pe care le implica neplata lui se prescriu la 5 ani.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Mizu, on 01 noiembrie 2016 - 10:47, said:

Impozitul pe venit si penalitatile pe care le implica neplata lui se prescriu la 5 ani.

Pe ce lume? poate pe marte.
Era o zicala: "De impozit si de moarte nu scapa nimeni".
Legal se poate dar erau in total cca 6-7ani, sti pe cineva care a reusit prescrierea?

Edited by arg, 01 November 2016 - 11:25.


#24
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 arg, on 01 noiembrie 2016 - 11:17, said:

Pe ce lume? poate pe marte.
Era o zicala: "De impozit si de moarte nu scapa nimeni".
Legal se poate dar erau in total cca 6-7ani, sti pe cineva care a reusit prescrierea?

Nu prea-mi vine sa cred. Adica daca eu fac 500k EUR in 2005 si fiscul nu se prinde decat in 2015 .. gata! Scap basma curata? Greu de crezut.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 blackwell83, on 01 noiembrie 2016 - 12:32, said:


Nu prea-mi vine sa cred. Adica daca eu fac 500k EUR in 2005 si fiscul nu se prinde decat in 2015 .. gata! Scap basma curata? Greu de crezut.

Cred ca te "penalizeaza" ca nu ai declarat, prescrierea se face dupa stabilirea obligatiei de plata.

#26
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 arg, on 01 noiembrie 2016 - 12:45, said:

Cred ca te "penalizeaza" ca nu ai declarat, prescrierea se face dupa stabilirea obligatiei de plata.

Din cate stiu eu ... de prin 2014 ... te penalizeaza cu vreo 2 - 8 ani la racoare. :-)

#27
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Tsunnnami, on 01 noiembrie 2016 - 05:16, said:


Nu stiu daca te-ai panicat degeaba.
Sa-ti mai spun o chestie.
De curand (sa zice de vreun an) se discuta despre cei care fac evaziune off-shore
Se discuta din ce in ce mai mult sa se auditeze la nivel national si international unde se scurg banii castigati.
parerea mea este ca e doar o chestie de timp (poate fi 5 , poate fi 10, pot fi 20 de ani, dar se lucreaza la asta pana cand banii care ti-i da firma din State in Romania sa fie verificati.
In momentul ala va trebui sa justifici ca ai platit taxe pe ei.
Cum stai in Romania, guvernului roman care ar fi instiintat de americani.

N-as vrea sa se trezeasca nimeni sa zicem la pensie cu datorie si executie silita sa plateasca din urma datorie + penalizare.
Gandeste-te la aspectul asta.
Se auditieaza din ce in ce mai adanc, se justifica unde se duc banii (se verifica, arme droguri etc), iar guvernele in special Europene vor avea din ce in ce mai putini bani de pensii si ajutor social.
Atunci poate incepe vanatoarea si, trebuie justificati banii care ti-au intrat in cont pentru care ai semnat etc

Eu cat am stat in Romania am platit impozit pe banii castigati in Canada din dobanda banilor de la banca din Canada.
Asta pe ceea ce am declarat eu.
Nimeni din Romania nu stie cati bani am eu in cont in Canada sau daca am asa ceva, dar i-am declarat.
Penru mine conteaza atunci cand pun capul pe perna sa dorm nu sa am griji.
Pentru ce? Impozit?
Caut altceva de munca, muncesc mai mult etc daca vreu mai mult

Gandeste-te la chestia asta

Nu am inteles de ce ai platit pentru banii din banca Canadiana....poate ne lamuresti tu.Poti dormi linistit si daca nu declari banii din banca aia sau din alte parti.Uite eu de exemplu dorm foarte linistit,cu toate ca trimit marfa in Romania lunar sau mai des,marfa pe care parintii mei o vand in piete si nu numai.Si nu fac asta de un an sau doi,o fac de douazeci de ani.Nu ma intereseaza sa dau ceva statului pentru ca nici statul nu a fost interesat de cum imi  merg mie treburile.Cand am cumparat masinile ce le avem in Romania,le-am cumparat din Germania,nu a trebuit sa trec nici o suma in contract si nu am avut de dat socoteala nimanui.Le-am dus in Romania si le-am inmatriculat,fara sa le stie nimeni valoarea de piata si nici nu e treaba lor.La fel am facut cu casa.Nu am cumparat casa ci am cumpasat teren dupa care am construit.Crezi ca stie cineva valoarea ei? Sau valoarea finisajelor? Sau crezi ca stie cineva cati bani am bagat in mobila si aparatura? Crezi ca daca ma duc anul asta in concediu ma duc sa-l platesc prin banca? De unde crezi ca ar putea sti cei de la "fisc" cati bani am eu ?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 eireman, on 01 noiembrie 2016 - 12:57, said:

Nu am inteles de ce ai platit pentru banii din banca Canadiana....poate ne lamuresti tu.Poti dormi linistit si daca nu declari banii din banca aia sau din alte parti.Uite eu de exemplu dorm foarte linistit,cu toate ca trimit marfa in Romania lunar sau mai des,marfa pe care parintii mei o vand in piete si nu numai.Si nu fac asta de un an sau doi,o fac de douazeci de ani.Nu ma intereseaza sa dau ceva statului pentru ca nici statul nu a fost interesat de cum imi  merg mie treburile.Cand am cumparat masinile ce le avem in Romania,le-am cumparat din Germania,nu a trebuit sa trec nici o suma in contract si nu am avut de dat socoteala nimanui.Le-am dus in Romania si le-am inmatriculat,fara sa le stie nimeni valoarea de piata si nici nu e treaba lor.La fel am facut cu casa.Nu am cumparat casa ci am cumpasat teren dupa care am construit.Crezi ca stie cineva valoarea ei? Sau valoarea finisajelor? Sau crezi ca stie cineva cati bani am bagat in mobila si aparatura? Crezi ca daca ma duc anul asta in concediu ma duc sa-l platesc prin banca? De unde crezi ca ar putea sti cei de la "fisc" cati bani am eu ?

De aici.

Edited by arg, 01 November 2016 - 13:05.


#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Mizu, on 01 noiembrie 2016 - 10:47, said:

Impozitul pe venit si penalitatile pe care le implica neplata lui se prescriu la 5 ani.
De fapt sînt 6 jumate - termenul curge de la 1 iulie al anului următor celui în care ai făcut banii. Sau, dacă banii i-ai făcut din ceva infracțiuni, după 10 ani.

 blackwell83, on 01 noiembrie 2016 - 12:32, said:

Nu prea-mi vine sa cred. Adica daca eu fac 500k EUR in 2005 si fiscul nu se prinde decat in 2015 .. gata! Scap basma curata? Greu de crezut.
Da. Afară de cazul în care prescripția este întreruptă sau suspendată...

 arg, on 01 noiembrie 2016 - 12:45, said:

Cred ca te "penalizeaza" ca nu ai declarat, prescrierea se face dupa stabilirea obligatiei de plata.
Nu, vezi mai sus.


 eireman, on 01 noiembrie 2016 - 12:57, said:

La fel am facut cu casa.Nu am cumparat casa ci am cumpasat teren dupa care am construit.Crezi ca stie cineva valoarea ei? Sau valoarea finisajelor? Sau crezi ca stie cineva cati bani am bagat in mobila si aparatura? Crezi ca daca ma duc anul asta in concediu ma duc sa-l platesc prin banca? De unde crezi ca ar putea sti cei de la "fisc" cati bani am eu ?
Casa - se evaluează și aia e valoarea ei. La fel cu finisajele - crezi că nu se cunosc prețurile? La fel cu mobila și aparatura. Ești naiv dacă îți închipui că fiscul nu poate afla ce are nevoie. Că nu e interesat de tine, că nu i-ai intrat în vizor - asta e altceva.

Edited by radunic, 01 November 2016 - 13:58.


#30
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016
Cu toate astea. Eu in afara de amicul acesta desprea care va povesteam in topicul initial... nu am auzit de vreun alt programator / designer / freelancer care sa fi avut astfel de probleme. Chiar nedeclarandu-si banii pe o lunga perioada de timp.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Pentru că sînt leneși - dacă le intri în vizor, bine. Dacă nu, nu se obosesc ei să te caute.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Mizu, on 01 noiembrie 2016 - 10:47, said:

Impozitul pe venit si penalitatile pe care le implica neplata lui se prescriu la 5 ani.

Cine spune asta?
IRS-ul te ia si la parnaie, iti poate ridica si permisul de conducere..
Legile se mai schimba. ma rog e treaba voastra, treaba mea este sa dorm bine noaptea

 arg, on 01 noiembrie 2016 - 12:45, said:

Cred ca te "penalizeaza" ca nu ai declarat, prescrierea se face dupa stabilirea obligatiei de plata.

Nu, te ia cu penalizarea + datoria + dobanda la datorie

 eireman, on 01 noiembrie 2016 - 12:57, said:


Nu am inteles de ce ai platit pentru banii din banca Canadiana....poate ne lamuresti tu.Poti dormi linistit si daca nu declari banii din banca aia sau din alte parti.Uite eu de exemplu dorm foarte linistit,cu toate ca trimit marfa in Romania lunar sau mai des,marfa pe care parintii mei o vand in piete si nu numai.Si nu fac asta de un an sau doi,o fac de douazeci de ani.Nu ma intereseaza sa dau ceva statului pentru ca nici statul nu a fost interesat de cum imi  merg mie treburile.Cand am cumparat masinile ce le avem in Romania,le-am cumparat din Germania,nu a trebuit sa trec nici o suma in contract si nu am avut de dat socoteala nimanui.Le-am dus in Romania si le-am inmatriculat,fara sa le stie nimeni valoarea de piata si nici nu e treaba lor.La fel am facut cu casa.Nu am cumparat casa ci am cumpasat teren dupa care am construit.Crezi ca stie cineva valoarea ei? Sau valoarea finisajelor? Sau crezi ca stie cineva cati bani am bagat in mobila si aparatura? Crezi ca daca ma duc anul asta in concediu ma duc sa-l platesc prin banca? De unde crezi ca ar putea sti cei de la "fisc" cati bani am eu ?

Nu am declarat nici un ban din Canada ci CAT AM CASTIGAT cu dobanda. Doar la dobanda am platit impozit in Romania.
Doar aia poate fi impozitat, si hartia iti vine de la societatea comerciala care iti da banii / dividentele etc.
Poate la un moment dat "Revenue Canada" care este IRS-ul canadian, imi cere sa verifice daca am platit impozit pe banii pe care i-am castigat din dobanda.
Aia sunt declarati si de banca, institutie care se derogheaza de banii pe care-i plateste...

Ca statul nu a fost interesat de parintii tai inca, nu e o lege ca va ramane asa.
Tu nu, dar parintii tai sunt prinsi undeva in acte ca primesc marfa pe care ei au scos profit si nu l-au declarat. Tu, ca vanzator, nu ai probleme.
Cu masinile, atata vreme cat nu faci profit ce treaba sa aiba statul?
Problema este NUMAI cand castigi bani si nu-i declari

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
http://legestart.ro/...-de-intarziere/

#34
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Tsunnnami, on 01 noiembrie 2016 - 14:30, said:



Cine spune asta?
IRS-ul te ia si la parnaie, iti poate ridica si permisul de conducere..
Legile se mai schimba. ma rog e treaba voastra, treaba mea este sa dorm bine noaptea



Nu, te ia cu penalizarea + datoria + dobanda la datorie



Nu am declarat nici un ban din Canada ci CAT AM CASTIGAT cu dobanda. Doar la dobanda am platit impozit in Romania.
Doar aia poate fi impozitat, si hartia iti vine de la societatea comerciala care iti da banii / dividentele etc.
Poate la un moment dat "Revenue Canada" care este IRS-ul canadian, imi cere sa verifice daca am platit impozit pe banii pe care i-am castigat din dobanda.
Aia sunt declarati si de banca, institutie care se derogheaza de banii pe care-i plateste...

Ca statul nu a fost interesat de parintii tai inca, nu e o lege ca va ramane asa.
Tu nu, dar parintii tai sunt prinsi undeva in acte ca primesc marfa pe care ei au scos profit si nu l-au declarat. Tu, ca vanzator, nu ai probleme.
Cu masinile, atata vreme cat nu faci profit ce treaba sa aiba statul?
Problema este NUMAI cand castigi bani si nu-i declari

Nu sunt prunsi nicaieri,in nici un act, nu au firma.Marfa ajunge la ei pe curierat sau adusa de diverse persoane care ajung in tara.Odata sau de doua ori pe an vin eu si atunci aduc cantitate mai mare.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 eireman, on 01 noiembrie 2016 - 16:12, said:

Nu sunt prunsi nicaieri,in nici un act, nu au firma.Marfa ajunge la ei pe curierat sau adusa de diverse persoane care ajung in tara.Odata sau de doua ori pe an vin eu si atunci aduc cantitate mai mare.

Trebuie sa fie, altfel firma plateste taxe pe ei ca impozit, sau sunt negrii (banii)
Odata scosi din firma trebuie sa aiba justificarea unde se duc, altfel la un audit sunt in pom.

#36
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016
Pai da .. eireman .. dar ei cand vand produsul. Cum incaseaza banii pe produs ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate