Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

venituri din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016
Prin 2012 a aparut mega panica prin randul celor care lucreaza pe internet cum ca dom'le a inceput ANAF-ul sa faca treaba.

Toata media vuia sa mergem sa depunem declaratia 201 ca ne vor baga astia la bulau... pe toti... da' pe toti nu asa!!! Ma si-ntrebam la acea vreme cum ar fi ca 50% din programatorii din tara sa stea colosha la Jilava sau Rahova .. ? Ar fi destule locuri pentru noi ? :-))

Ma panichez si eu la randul meu .. si pun problema in echipa - echipa noastra fiind formata din vreo 80 de programatori si vreo 60 - 70 de designeri - de prin toate judetele tarii - si intreb .. ce ne facem fratilor ?

Majoritatea lucrau de acasa ... si nu declarau nimic din ce bani ne trimitea mai marele nostru sef din SUA..... O alta parte insa erau angajati cu carte de munca in Romania iar activitatea aceasta o faceau in timpul liber pentru a-si dubla si ei salariul obtinut de la job-ul de baza. La fel ... nimeni nu declara nimic din ce luam din afara.

Din toata sleahta de oameni doar eu si inca vreo 8 - 9 persoane ne hotaram sa fim corecti si sa mergem sa facem declaratia aceasta 201.

Restul au preferat sa mearga pe burta in continuare. Ca deh ... "Nu platesc dom'le destul cat dau impozit din salariul luat in tara - adica vreo 80% ? La ce sa-i mai declar si pe astia de-i fac lucrand noaptea ca sclavul in timpul meu liber ?" ...

Si uite-asa au trecut vreo 3 ani ... noi ... cei 10 panicati ... mergeam si donam 16% .. restul de vreo 140 de oameni .. merg in continuare pe burta.. si o duc bine ... nu ii intreaba nimeni de sanatate ... nici o somatie ... nici un titlu executoriu .. nimic! nimic! nimic! ...

Eh .. cand vad eu asta in 2015 .. zic celor 10: "Bai baieti! Ia haideti sa nu mai declaram nici noi!!" ... pana la urma uite ca ne-am panicat degeaba.

Si ce sa vezi ? Acum cateva zile vine somatie unuia dintre cei 10 care am declarat in 2012 - 2014 ca anul asta nu a mai fost sa declare.

Ceea ce m-a facut sa concluzionez asa... ANAF-ul a bagat panica intre cei speriosi ... i-a prins cu declaratia asta 201... si s-a sesizat doar atunci cand anul urmator nu a mai declarat ce a declarat anul trecut... Dar cei 140 care n-au fost impresionati si nu au declarat nimic de la inceputuri... nu au primit nimic. Nici o somatie! Cred ca asta este strategia prin care au ales sa functioneze! Drept urmare m-am dus si mi-am facut datoria de bun cetatean...



Mai stiti ceva despre asta ?

Cunoasteti cazuri similare ?

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ce scrie in somatia aia ?
Vroe poza ?

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 blackwell83, on 31 octombrie 2016 - 15:52, said:

echipa noastra fiind formata din vreo 80 de programatori si vreo 60 - 70 de designeri - de prin toate judetele tarii

Majoritatea lucrau de acasa ...

as fii si eu interesat sa lucrez de acasa ca web designer (photoshop,html5,css3,jquery,bootstrap..), mai aveti loc in echipa?

-eu am castigat in 2015 vreo 1300 lei in Romania cu profitshare si acum mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc vreo 6% ca nu platisem decat 10%, o sa platesc ,nu am mult de plata

-dar am mai castigat ceva si din USA cu afilierea ,in paypal, dar nu am declarat nimic, si nici ei nu zic nimic

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Prin declaratia aia te-au luat cu surse de venit care poate-s verificabile, poate nu, depind ce scrie pe hartie. Poate ti-au trimis-o doar asa, ca s-au gandit c-ai uitat, nu neaparat lucru rau.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca bani au fost impozitiati in sua nu mai trebuiesc impozitati in Romania.

Edited by arg, 31 October 2016 - 16:42.


#6
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 roxanaRabinowitz, on 31 octombrie 2016 - 15:58, said:

Ce scrie in somatia aia ?
Vroe poza ?

Acum l-am sunat si imi spune ca e exact ca cea din attach doar ca difera anul.

 Mizu, on 31 octombrie 2016 - 16:26, said:

Prin declaratia aia te-au luat cu surse de venit care poate-s verificabile, poate nu, depind ce scrie pe hartie. Poate ti-au trimis-o doar asa, ca s-au gandit c-ai uitat, nu neaparat lucru rau.

Salut,

Pai in SUA au fost impozitati angajatorului nu noua. Ce treaba avem noi cu SUA? Noi lucram din tara.

 Mizu, on 31 octombrie 2016 - 16:26, said:

Prin declaratia aia te-au luat cu surse de venit care poate-s verificabile, poate nu, depind ce scrie pe hartie. Poate ti-au trimis-o doar asa, ca s-au gandit c-ai uitat, nu neaparat lucru rau.

Am atasat mai jos.

Attached Files


Edited by blackwell83, 31 October 2016 - 16:44.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 blackwell83, on 31 octombrie 2016 - 16:43, said:

Pai in SUA au fost impozitati angajatorului nu noua. Ce treaba avem noi cu SUA? Noi lucram din tara.
Atunci platiti taxele in ro si cereti scutire de taxe in sua.
Angajatorul isi plateste partea lui, voi o aveti de plata pe a voastra.

#8
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
pai din moment ce ai declarat venituri iar apoi te-ai oprit in 2015 sa mai platesti, ei deja te-au luat in evidenta, normal ca ti-au trimis somatie.
ideal era sa nu declari nimic de la inceput, insa si aici stai cu morcovu in cwr, cine stie cand vine si te ridica la un pahar de declaratie.

adiacent cu problema asta, eu cunosc persoane care din 2008-9 servesc asa ceva si nu le-a venit nici o hartie pana acum, scot bani prin bancile din romania, nu carduri straine, poate tine de noroc poate nu, habarnam cum functioneaza sistemu astora de la anaf.

Edited by mikaell, 31 October 2016 - 16:56.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
https://static.anaf....nventii/SUA.htm

#10
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 mikaell, on 31 octombrie 2016 - 16:51, said:

pai din moment ce ai declarat venituri iar apoi te-ai oprit in 2015 sa mai platesti, ei deja te-au luat in evidenta, normal ca ti-au trimis somatie.
ideal era sa nu declari nimic de la inceput, insa si aici stai cu morcovu in cwr, cine stie cand vine si te ridica la un pahar de declaratie.

adiacent cu problema asta, eu cunosc persoane care din 2008-9 servesc asa ceva si nu le-a venit nici o hartie pana acum, scot bani prin bancile din romania, nu carduri straine, poate tine de noroc poate nu, habarnam cum functioneaza sistemu astora de la anaf.

Da. Si eu cunosc la fel. Oameni care lucreaza dinainte de 2005 asa si nu au primit nimic. Si altii care totusi vad ca si-o iau. Dar si-o iau fie daca sunt PFA, fie daca au fost si au declarat odata si dupa aia s-au oprit. Eu tind sa cred ca "by default" ei nu te au in evidenta ... dar daca te duci tu de buna voie acolo si-ti creezi o "relatie" cu ei .. fie devenind PFA fie platind cel putin odata un 201. De atunci ai intrat in colimatorul lor. Si nu te mai lasa. :-)

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Da, esti luat in evidenta

La mine a fost si mai nasol
Plec din tara in Sep 2014.
Fac cerere sa ies de la fisc

Iar ma anunta mama ca a venit scrisoare pe numele meu.
ii spun sa n-o deschida si iau legatura cu PwC, care s-a ocupat de taxele si declaratia mea.
Ca sa se opreasca din somatii trebuie sa iau hartie de la IRS ca platesc taxele aici,
"Cetatean roman cu domiciliul in strainatate" nu e suficient

Asa ca am completat 2 formulare cerere catre IRS pentru 2014 si 2015, cate $85.00 fiecare sa-mi elibereze 2 hartii pe care sa le ia in considerare ANAF-ul

#12
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 Tsunnnami, on 31 octombrie 2016 - 17:32, said:

Da, esti luat in evidenta

La mine a fost si mai nasol
Plec din tara in Sep 2014.
Fac cerere sa ies de la fisc

Iar ma anunta mama ca a venit scrisoare pe numele meu.
ii spun sa n-o deschida si iau legatura cu PwC, care s-a ocupat de taxele si declaratia mea.
Ca sa se opreasca din somatii trebuie sa iau hartie de la IRS ca platesc taxele aici,
"Cetatean roman cu domiciliul in strainatate" nu e suficient

Asa ca am completat 2 formulare cerere catre IRS pentru 2014 si 2015, cate $85.00 fiecare sa-mi elibereze 2 hartii pe care sa le ia in considerare ANAF-ul

Vai! Nu pot sa cred! ... Asta e prea de tot!! :-)))

#13
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 Tsunnnami, on 31 octombrie 2016 - 17:32, said:

Da, esti luat in evidenta

La mine a fost si mai nasol
Plec din tara in Sep 2014.
Fac cerere sa ies de la fisc

Iar ma anunta mama ca a venit scrisoare pe numele meu.
ii spun sa n-o deschida si iau legatura cu PwC, care s-a ocupat de taxele si declaratia mea.
Ca sa se opreasca din somatii trebuie sa iau hartie de la IRS ca platesc taxele aici,
"Cetatean roman cu domiciliul in strainatate" nu e suficient

Asa ca am completat 2 formulare cerere catre IRS pentru 2014 si 2015, cate $85.00 fiecare sa-mi elibereze 2 hartii pe care sa le ia in considerare ANAF-ul

Dar tu ce erai in tara ? PFA ?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Eram platit de afara.
Imi bagau brutul in cont in Canada si eu plateam taxe si social in Romania c-form legislatiei.
Ulterior, au inchis sandramaua in Canada si m-au trecut in State.
Acum o bombardeaza pe maica-mea cu scrisori si cum e curioasa semneaza, le deschide si-mki citeste continutul.
Am amenintat-o ca daca imi mai deschide corespondenta o dau in judecata si-i iau casa sa platesc taxele, :lol:
Am contactat PwC, care s-au ocupat de calcularea cantitatii de bani pe care trebuia s-o livrez statului roman in 2 conturi.
Ei mi-au recomandat sa vin cu hartia de la IRS

Acum mai astept cam o luna sa-mi vina hartiile apoi le trimit celor de la PwC sa le depuna la ANAF

#15
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016

 Tsunnnami, on 31 octombrie 2016 - 20:19, said:

Eram platit de afara.
Imi bagau brutul in cont in Canada si eu plateam taxe si social in Romania c-form legislatiei.
Ulterior, au inchis sandramaua in Canada si m-au trecut in State.
Acum o bombardeaza pe maica-mea cu scrisori si cum e curioasa semneaza, le deschide si-mki citeste continutul.
Am amenintat-o ca daca imi mai deschide corespondenta o dau in judecata si-i iau casa sa platesc taxele, Posted Image
Am contactat PwC, care s-au ocupat de calcularea cantitatii de bani pe care trebuia s-o livrez statului roman in 2 conturi.
Ei mi-au recomandat sa vin cu hartia de la IRS

Acum mai astept cam o luna sa-mi vina hartiile apoi le trimit celor de la PwC sa le depuna la ANAF


Sa inteleg ca plateai cu declaratia 201 .. nu erai nici PFA nici SRL.

Dar afacerea asta cu PwC presupun ca te costa ceva ? Sau cum functioneaza ? E prima oara cand aud despre treaba asta.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 blackwell83, on 31 octombrie 2016 - 20:39, said:



Sa inteleg ca plateai cu declaratia 201 .. nu erai nici PFA nici SRL.

Dar afacerea asta cu PwC presupun ca te costa ceva ? Sau cum functioneaza ? E prima oara cand aud despre treaba asta.

Am fost expat, PwC era platit de firma
Da, parca cu declaratia aia, taxele si alta pentru social

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
16% impozit e putin. Ma rog, plus 5,5% sanatate care de la anul e limitat ca suma absoluta.
Pe de alta parte la ce ai spus tu e vorba de decizi, ori furi si nu declari taxe, ori declari tot timpul. E normal ca daca incepi sa declari si apoi te opresti li se aprind toate beculetele.

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Tsunnnami, on 31 octombrie 2016 - 20:19, said:

Eram platit de afara.
Imi bagau brutul in cont in Canada si eu plateam taxe si social in Romania c-form legislatiei.
Ulterior, au inchis sandramaua in Canada si m-au trecut in State.
Acum o bombardeaza pe maica-mea cu scrisori si cum e curioasa semneaza, le deschide si-mki citeste continutul.
Am amenintat-o ca daca imi mai deschide corespondenta o dau in judecata si-i iau casa sa platesc taxele, Posted Image
Am contactat PwC, care s-au ocupat de calcularea cantitatii de bani pe care trebuia s-o livrez statului roman in 2 conturi.
Ei mi-au recomandat sa vin cu hartia de la IRS

Acum mai astept cam o luna sa-mi vina hartiile apoi le trimit celor de la PwC sa le depuna la ANAF

Stai ca ceva nu pusca...ai zis ca esti crds.Pai atunci ce adresa au aia de corespondenta? De ce au adresa mamei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate