Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ce parere aveti de aceasta antena?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
emanuel71

emanuel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.07.2009
Buna ziua, va cer sprijinul in speranta ca imi veti da o parere inainte de achizitionare referitor la aceasta antena pe care intentionez sa o folosesc la DX in FM. Fac precizarea ca locuiesc in Sighisoara intr-o zona cu multe dealuri in imediata apropiere, practic inconjurat de dealuri.
http://www.antennenl...orted-assembled

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Pare ok antena .Un castig de 8 dB in FM e bun . Problema e cu dealurile din zona .Depinde de ce asteptari ai . Fiind o antena directionala va trebui orientata catre anumite zone de receptie .

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu zic cam la fel. Nu pare rea de loc.
Dar nu imi place anuntul " Momentan nicht vorrätig. In Kürze wieder verfügbar."

Altfel, sincer, 95euro *4.4 lei +transportul =o caciula de bani.
Cu maxim 1/2 din acesta suma iti cumperi dintr-un Brico, Horn, etc toate materialele. Apoi tai, gauresti,indoi ..
Si de restul o halbera in sanatatea mea.
Daca nu ai scule, cu cealalta jumatate, de fapt cu 100-150 lei lei iti cumperi o bormasina -corect, nu de super firma- dar care in aluminiu merge superbine, un bomfaier, o pila, burghie....care iti raman dupa, pt urmatoarea antena..
Pe vremea mea era o carte de antena celebra "Antene" scrisa de Eberhard Spindler.
Sigur o gasesti si te poti inspira..
Si tot acolo arata si cum poti pune 2 antene una langa alta..Si cum se modifica atat castigul cat si directivitatea ansamblului..
Ca sa nu mai zic ca azi gasesti calculatoare pe net..
Atentie mare la masuratori, lungimi.. Masori, punctezi, masori din nou si abia dupa tai gauresti.. Atentie ca si lama de bomfaier are o latime..
Si prinderea mecanica sa fie ferma, deoarece fiind mare vantul.. Si ar trebui si un sistem de rotire comandat din casa..
Multa bafta..

Edited by Prien, 31 October 2016 - 15:49.


#4
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
95 eurox4.7 lei + transport .

Edited by tonyvn, 31 October 2016 - 16:53.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Mai există DX-eri? în zilele noastre mediul de transmisie pt. radio la mare distanţă tinde să devină internetul.

#6
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
25 e transport .mai gandeste te la 120 e ce gasesti pe aici ! cam scumpisoara

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Berechet.

#8
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
@emanuel71 ! Eu detin o asemenea antena. Mi l-am comandat exact de pe siteul lor. E varianta cu 89 Euro plus 20 euro transport. Este o firm serioasa, poti sa-i suni si iti vor spune cand il vor avea in stoc. Vine cu GLS in max 7 zile. Eu am platit cu tot cu transport 102 Euro. Sunt multumit de performantele antenei. Dupa cate stiu , momentan din comert nu poti cumpara ceva mai performant. Eu il utilizez in Singeorgiu de Mures, stau pe cea mai inalt populata strada din localitate. La mine Ungaria si Slovacia e prezenta zilnic cu aceasta antena si tunerul Onkyo T4970. Conteaza directia in care vrei sa-l utilizezi , precum si obstacolele pe directia respectiva.
Daca consideri ca te pot ajuta, da-mi un PM.

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 mihaicozac, on 31 octombrie 2016 - 17:03, said:

Mai există DX-eri? ĂŽn zilele noastre mediul de transmisie pt. radio la mare distanţă tinde să devină internetul.
Sunt dxer atat in banda fm de la 66 la 74 cat si 87.5 si 108 dar si in benzile de 10m la cb in banda de 2m la 144.

#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View Postbalazscsaba, on 31 octombrie 2016 - 20:18, said:

@emanuel71 ! Eu detin o asemenea antena. Mi l-am comandat exact de pe siteul lor. E varianta cu 89 Euro plus 20 euro transport. Este o firm serioasa, poti sa-i suni si iti vor spune cand il vor avea in stoc. Vine cu GLS in max 7 zile. Eu am platit cu tot cu transport 102 Euro. Sunt multumit de performantele antenei. Dupa cate stiu , momentan din comert nu poti cumpara ceva mai performant. Eu il utilizez in Singeorgiu de Mures, stau pe cea mai inalt populata strada din localitate. La mine Ungaria si Slovacia e prezenta zilnic cu aceasta antena si tunerul Onkyo T4970. Conteaza directia in care vrei sa-l utilizezi , precum si obstacolele pe directia respectiva.
Daca consideri ca te pot ajuta, da-mi un PM.

in curand va fi  la vanzare antena  FM  9 elementi

https://www.antennen...-92-shorted-Kit

https://postimg.cc/t7TNWSTq


Attached File  Okt18_Qu_gr.jpg   277.79K   6 downloads

#11
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Antena din poza unde este facuta? Imi pare de teapa antena!

#12
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
La cererea colegilor, m-am urcat azi pe acoperis si am masurat antena din dotare. Va atasez cateva poze, precum si desenul cu dimensiuni, in speranta ca o sa va fie de folos !

PS. Ultima poza e cu casa, si arata cat de greu e sa urci la antena Posted Image

Attached Files



#13
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
9.12.2018: What lasts long will finally be good! It is back ... but a little different and therefore now here ... available / pre-orderable.

3H-FM-9M19 - FM / FM Antenna 9 Elements with Triple Reflector - Model 2019------95,00 €  including 19% VAT., plus shipping   ( 28,00 €  Romania ) (GLS-Paket)

FM antenna for outdoor or under-roof installation according to Peter Körner / Version 2019 .
Ideal for FM remote reception and for the supply of VHF signals in satellite distributions and small headends.
Article will, if not in stock, immediately after order from us made for you (here at our site - by hand, in addition to the daily shipping and production business).
Additional delivery time therefore (currently still) : max. 10 days of work (excluding shutdown).

https://www.antennen....net/3H-FM-9M19

#14
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
O antena extrem de scumpa, daca adaugi si transportul, ajungi la o suma fabuloasa !
Exista materiale la preturi decente pe piata din Romania, daca o faci acasa, nu cred ca depasesti 80 lei.

Edited by marsel90, 19 December 2018 - 19:38.


#15
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009

 balazscsaba, on 15 noiembrie 2018 - 17:19, said:

La cererea colegilor, m-am urcat azi pe acoperis si am masurat antena din dotare. Va atasez cateva poze, precum si desenul cu dimensiuni, in speranta ca o sa va fie de folos !

PS. Ultima poza e cu casa, si arata cat de greu e sa urci la antena Posted Image
Salut, vad ca ai antenele montate orizontal, cat de bine intra posturile care emit vertical?

#16
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
Florinsv! Care sunt mai la distanta : deloc. Cele locale sí nu prea indepartate : Da. Orientarea antenei este spre Ungaria, Slovacia. Mă intereseaza receptiile spre acea directie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate