Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Aplicatii iPhone Examen Auto Proba Teoretica/Practica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ion96

Ion96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016
Salutare tutoror! Sunt nou pe forum si am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Voi da examenul auto (teoretic + practic) in curand si vreau sa stiu cele mai bune metode sa ma pregatesc. De la prietenii mei care au dat deja examenul stiu ca multi pica ori la proba teoretica ori la practica. Eu am descarcat niste aplicatii gratis pe iPhone cu chestionare auto, legislatie, etc., dar nu stiu care dintre ele sunt mai bune sau care este cel mai bun mod sa-mi investesc timpul in a studia. Deci sunt deschis la diferite sugestii.

Din experienta voastra, care este cel mai eficient mod de a studia pentru examen? Aplicatiile de iPhone existente sunt bune, si pe care le-ati recomanda? Care este experienta voastra legat de ele? Cele cu plata (nu gratis) merita sau nu merita achizitionate? Sau mai bine tot sa cumpar cartea? Mersi!

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Cumpara cartea de legilatie rutiera, teste scrise de la chioscul de ziare si, nu in ultimul rand iti faci cont la http://www.drpciv.ro si faci chestionare online. Fara sa citesti macar o data legislatia rutiera, e cam greu sa iei examenul.

#3
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Daca nu aveai iphone nu luai examenul? :D

#4
syro69

syro69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.08.2016

 Ion96, on 31 octombrie 2016 - 14:56, said:

stiu ca multi pica ori la proba teoretica ori la practica.
Mai sunt si altele? Perfect de acord cu @aris86. Bafta.

#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Citeste cartea de legislatie rutiera dupa poti sa te apuci de facut chestionare online.

#6
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Sfaturile lui aris86 sunt foarte bune.
Nu ai nevoie de niciun fel de altă aplicație în afara site-ului drpciv.ro, pentru că sunt unele la care răspunsurile sunt eronate. Pe site-ul drpciv.ro găsești exact aceleași teste și cu același mod de examinare pe care le vei avea și în sala de examinare teoretică. Era bine dacă te-ai fi dus la o școală de șoferi serioasă, unde să studiezi și cartea în paralel cu testele de pe drpciv. Eu la școală făceam zilnic câte trei teste scrise cu întrebări mai grele decât cele care se dau la examen, după care dezbăteam cu instructorul toate neclaritățile pe care le aveam în legătură cu fiecare test iar finalizarea dosarului în vederea participării la proba teoretică avea loc doar în momentul în care la niciun test de la sală n-am mai avut punctaje sub 22 de puncte timp de două săptămâni consecutive. Dezbaterea se făcea cu cartea în față, întrucât ne „plimbam” prin tot cuprinsul său. Asta era pregătirea la sală, dar în zilele când nu aveam ore la sală făceam acasă cel puțin 7-8 teste pe drpciv.ro (zilnic!). Cu acest mod de pregătire am făcut 26 de puncte din prima.

#7
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

 Ion96, on 31 octombrie 2016 - 14:56, said:

stiu ca multi pica ori la proba teoretica ori la practica.

La proba teoretica pica multi ori ca nu invata ori tocesc legislatia si nu inteleg nimic (nici limbajul de lemn nu te ajuta). La sfatul instructorului nici n-am deschis legislatia, am citit niste rezumate dintr-o carte structurate pe capitole, semnele si normele de circulatie. Cu exceptia intrebarilor din pedepse si infractiuni, celelalte sunt logice.

#8
Ion96

Ion96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016
Multumesc mult pentru raspunsuri, azi am cumparat cartea si ma apuc de invatat! :)

#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Vezi că în carte ai și întrebări. Sfatul meu ar fi să parcurgi toate întrebările cel puțin o dată, dar fără să tragi cu ochiul la răspunsuri, după care să te verifici. Eu făceam întrebările în grupe de câte 26, ca să văd câte puncte fac din 26 posibile. În acest fel am putut să-mi dau seama la care dintre capitole stau mai puțin bine și am putut să iau măsuri din timp.

#10
Ion96

Ion96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016

 flomelomanul, on 03 noiembrie 2016 - 20:06, said:

Vezi că în carte ai și întrebări. Sfatul meu ar fi să parcurgi toate întrebările cel puțin o dată, dar fără să tragi cu ochiul la răspunsuri, după care să te verifici. Eu făceam întrebările în grupe de câte 26, ca să văd câte puncte fac din 26 posibile. În acest fel am putut să-mi dau seama la care dintre capitole stau mai puțin bine și am putut să iau măsuri din timp.
Da asa ma gandeam si eu! Mersi! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate