Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Când ați avut pentru prima dată la computer/laptop...

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Dar scanner şi creion grafic a avut cineva?   :rolleyes:

#56
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjl, on 31 octombrie 2016 - 17:40, said:

În 2007 mai puteam naviga pe internet cu un Pentium 2 la 400 M.Hz. Mai pot face asta acuma? Poate doar dacă am "Linux". Şi e vorba de acum 10 ani. Dacă e să comparăm cu acum 16 ani s-au schimbat multe, iar comparativ cu acum 18 ani şi mai multe.
se numeste evolutie si faptul ca nu poti folosi un pc de acu 15 ani nu e un lucru rau. acu 15 ani site-urile aveau 2 poze si text.. acu au animatii si nspe mii de chestii.

in plus, e sanatos pt economie sa mai schimbi "jucariile" din cand in cand.

#57
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View Postdjl, on 31 octombrie 2016 - 15:21, said:

Al 2-lea e de colecție.
Deci avem și useri care au avut computer tip P.C. fără hard.
Mama mia, primul îmi place mai mult!  Posted Image   Și ăla e de colecție! Una din unitățile de disketă era pt. sistemul de operare, cealaltă pt. rulat programe. Mergeau și diskete de 1.2 M.B. sau numai din alea de 360 k.B.?   Posted Image

http://www.raritygui...ware_floppy.JPG
asa aratau dischetele

de fapt chiar identice cu cele din poza atasata.
cea rosie imi aduc aminte ca era ptr ms dos. mai erau si altele (cea albastra parca) care te bagau intr-un fel de windows (gem paint sau nu mai stiu cum se chema sistemul de operare) in care printre altele puteai si sa desenezi intr-un fel de paint.
nu stiu exact de ce dimensiune erau dischetele.

Attached Files


Edited by bossake, 01 November 2016 - 11:41.


#58
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
De 5.25" (5" şi 1/4) sunt disketele alea. Am şi eu pe acasă. Inclusiv nefoloiste. Şi o unitate funcţională (aveam 2 dar am pus greşit un cablu şi uneia i-am bulit controllerul - uf, şi tot pentru diskete de 1.2 M.B. era - dacă unitatea e făcută pentru o anumită capacitate, nu va citi disketele de capacitate mai mare).

@ shmu : mie îmi plac siteurile cât mai simple. Că mai e nvoie de unele chestii, da şi nu zic să poţi naviga cu un P2 şi azi, dar cu un P4 deja să fie greu să navighezi, e aiurea.

#59
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 31 octombrie 2016 - 15:25, said:



Nu. Era in hardware. Era cerinta Sony si altor producatori (dar in special Sony) ca toate unitatile sa aiba protectia asta, sa nu se poata copia muzica. Stiu ca Plextor nu o avea si alte cateva modele, culmea ca unele erau chiar Sony. La fel e si acum de ex. cu playerele Blu-ray. Toate sint obligatoriu cu protectie hardware Cinavia, pana si playerele software comerciale e obligatoriu sa aiba protectia Cinavia activata.

Prin anii 80 am facut liceul de informatica si pe atunci era moda ca parintii sa le cumpere odraslelor cate un computer, mai ales celor care au intrat la informatica. Eu am primit un ZX Spectrum, LOL. Dar astia bastani, fii de directori si care se dadeau mari granguri si snobi nu cumparau din astea mainstream, gen Spectrum sau Commodore, aveau Armstrad, Schneider, etc. Puteai sa faci ceva pe ele, noi ne jucam de ne rupeam pe Spectrumuri si C64 si aia se uitau la calculatoarele lor. :)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate