Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Când ați avut pentru prima dată la computer/laptop...

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Deci erau antice acele H.D.D.-uri. Dar se mişcau repede?
Cum adică nu putea ripui muzica?   :huh:

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postambr0zie, on 31 octombrie 2016 - 13:18, said:

Duton la 750 MHz

Duron. :)

#39
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Primul computer a venit cu DVDRW in 2005 si a fost un cadou!Posted Image

Edited by sandy76, 31 October 2016 - 15:13.


#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 31 octombrie 2016 - 15:03, said:

Deci erau antice acele H.D.D.-uri. Dar se mişcau repede?
Cum adică nu putea ripui muzica?   Posted Image

HDD-urile nu erau rapide, evident. Si daca stai si te gandesti, ala mic de 10 MB, nici nu stiu de ce si-au batut capul cu el, avea capacitatea a catorva FDD-uri. Dar era fain, jucam Monkey Island (era pe 11 dischete) si nu mai trebuia sa schimb dischetele. Oricum era mai rapid decat FDD.

CD-ROM-urile pe vremuri aveau protectie hardware la copiat muzica. Putea sa o redea, sa dai play si sa asculti (primele erau chiar CD playere modificate, aveau buton de play, FF, stop, iesire de casti, DAC integrat, iesire analog, etc.), dar nu te lasa sa copiezi. Pe atunci se ripuia in DOS si daca nu aveai un CD-ROM care sa te lase sa ripui, primeai eroare si nu mergea. Adica nu puteai scoate WAV-uri de pe un CD cu muzica.

#41
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
VCD-ul era tot mpeg nu DivX

#42
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdjl, on 31 octombrie 2016 - 13:20, said:

Ce model de "Măr" era frumuseţa aia?   [ http://forum.computergames.ro/images/smilies/drool.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://oldcomputers.net/appleiic.html

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Iniţial şi eu am zis că e II ( "Apple" II a fost foarte clonat, inclusiv în lagărul comunist), dar m-a derutat aspectul... văzusem poze pe internet, dar arata cam diferit.

@ Ion_de_la_Raion : Interesant. Nu ştiam că aveau protecţie la copiat. Dar nu exista vreo modalitate de a o păcăli?   :huh:
Când apăruseră hardurile de 10 M.B. nu aveai nevoie de fişiere mari. Unul din ăla costa o căruţă de bani la începuturi (2.000-3.000 de dolari S.U.A.). Precis era din anii '80 - S.C.S.I. a apărut în 1981 şi din păcate în România a fost mult răspândit pt. harduri, că virgulă cabluri externe f. greu de găsit pe la noi   :(
Unul de 40 M.B., dar de 3.5" şi pe I.D.E. am la 286-le din colecţie.

#44
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
https://en.wikipedia.org/wiki/PC1512
asta a fost primul meu pc, in 1994 - eram clasa 1. trebuia sa ii bag mereu discheta de ms-dos nu avea vreun sistem de operare deja instalat.
putine jocuri am avut la viata mea pe pc-ul asta. reusisem sa fac rost de la un var de un joc f tare, formula1 dar imi mergea decat primul traseu (probabil ca restul fisierelor nu aveau loc pe dischetele alea mari). mai aveam unul cu o pisica, unul paratroo si inca unul digger parca. digger asta un fel de pac man era.
aveam Logo, un program de operare care prin 98 stiu ca il "invatam" si la scoala Posted Image)
totusi principalul la care il foloseam era sa tin evidenta la meciurile de fotbal. rezultate, la meciurile importante si echipele le scriam intr-un fisier :D

al 2lea a fost un mac, prin 99-2000 cred:
http://netdna.webdes...osh_classic.jpg
ceva cam ca asta, poate chiar cel din poza.
pe asta aveam mult mai multe jocuri, multe mai complexe si  unele chiar destepte ptr vremea aia.. imi aduc aminte de unul misto Larry Leisure ceva de genul asta...
Dar prin 2001-2002 stiu ca i-am stricat mouseul, era destul de greu de folosit fara mouse si am renuntat la el ca la vremea aia nu am gasit prin romania desi stiu ca am fost si la un magazin apple de pe la Patriarhie la unirii acolo,

Edited by bossake, 31 October 2016 - 15:19.


#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Al 2-lea e de colecţie.
Deci avem şi useri care au avut computer tip P.C. fără hard.
Mama mia, primul îmi place mai mult!  :w00t:   Şi ăla e de colecţie! Una din unităţile de disketă era pt. sistemul de operare, cealaltă pt. rulat programe. Mergeau şi diskete de 1.2 M.B. sau numai din alea de 360 k.B.?   Posted Image

Edited by djl, 31 October 2016 - 15:21.


#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 31 octombrie 2016 - 15:17, said:

@ Ion_de_la_Raion : Interesant. Nu ştiam că aveau protecţie la copiat. Dar nu exista vreo modalitate de a o păcăli?   Posted Image

Nu. Era in hardware. Era cerinta Sony si altor producatori (dar in special Sony) ca toate unitatile sa aiba protectia asta, sa nu se poata copia muzica. Stiu ca Plextor nu o avea si alte cateva modele, culmea ca unele erau chiar Sony. La fel e si acum de ex. cu playerele Blu-ray. Toate sint obligatoriu cu protectie hardware Cinavia, pana si playerele software comerciale e obligatoriu sa aiba protectia Cinavia activata.

Prin anii 80 am facut liceul de informatica si pe atunci era moda ca parintii sa le cumpere odraslelor cate un computer, mai ales celor care au intrat la informatica. Eu am primit un ZX Spectrum, LOL. Dar astia bastani, fii de directori si care se dadeau mari granguri si snobi nu cumparau din astea mainstream, gen Spectrum sau Commodore, aveau Armstrad, Schneider, etc. Puteai sa faci ceva pe ele, noi ne jucam de ne rupeam pe Spectrumuri si C64 si aia se uitau la calculatoarele lor. :)

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pe când au apărut cele de pe care se putea copia?   :huh:

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Erau si atunci, dar nu am avut eu din ala.

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mai nene.. daca varsta ta de la profil e reala, go get a job! adica ocupa-ti timpu cu ceva... ca vad ca ai prea mult timp liber...

saiejdemii de postari sunt totusi cam prea multe.. sincer acu...

cate 1-2 topicuri pe saptamana nu e sanatos.. sincer... si toate cu tampenii.. acu inteleg ca vrei sa-ti retraiesti tineretea, dar pana mea,... nu ne mai sacai cu tampeniile astea... du-te si tu pe o arie de mistocareala si freacangeala si posteaza acolo cu altii care au prea mult timp liber ca si tine.

#50
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,901
  • Înscris: 24.12.2010
primul cd-rom l-am luat dupa vreo 2 ani dupa ce am cumparat primul meu pc un DX2 66 mhz, sa fi fost prin '96 cred, un amaratos de 2x sau 4x parca, insa ideea era ca mergea.
primul cd-rw, un LG, l-am avut in 2001, care l-am luat impreuna cu un duron de 1200mhz, 24x scria si 10x rescria, aveam cd-rw-uri de la traxdata de 700mb, calitate superioara cd-urilor normale de pe vremea aia.. si tot atunci m-am apucat sa fac contrabanda cu filme, vindeam cd-uri cu filme in prostie, era la moda.. lumea inca se uita la casete video VHS, cand au auzit de filme pe cd-uri au inceput sa se vanda ca painea calda. A tinut si moda aia ceva ani si apoi a trecut, insa a fost fun cand stau sa-mi amintesc de vremurile apuse.

#51
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Daca ar avea 60 de ani as intelege ca vrea sa-si retraiasca tineretea. Dar la 33.....Deja nu mai e o curiozitate, aproape ca tine de patologic.

#52
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
In 2011 am avut primul PC, pe la 14 ani. Posted Image

#53
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 31 octombrie 2016 - 15:05, said:


Duron. Posted Image
A fost typo.
Vanam un Thunderbird pe vremea aia, dar cand am strans banii pentru procesor (cu el am inceput) disparuse din oferta magazinelor.

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postprisonbreak, on 31 octombrie 2016 - 16:22, said:

Daca ar avea 60 de ani as intelege ca vrea sa-si retraiasca tineretea. Dar la 33.....Deja nu mai e o curiozitate, aproape ca tine de patologic.

Din 1982 şi până acum s-au schimbat multe d.p.d.v. tehnologic, social, vizual, aşa că e normal să regret unele lucruri   Posted Image
În 2007 mai puteam naviga pe internet cu un Pentium 2 la 400 M.Hz. Mai pot face asta acuma? Poate doar dacă am "Linux". Şi e vorba de acum 10 ani. Dacă e să comparăm cu acum 16 ani s-au schimbat multe, iar comparativ cu acum 18 ani şi mai multe.

Edited by djl, 31 October 2016 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate