Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

BMW 318/320 break sau Mercedes seria C break, an 2013 minim, buget 16000 eur net

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
Buna seara,
in primavara anului viitor doresc sa achizitionez din Germania o masina, BMW 318/320 break sau Mercedes seria C break.
Achizitie de la dealer dedicat pe firma, anul preferat incepand cu 2013, buget 15 - 16000 net.
Plecasem decis pe BMW dar in ultima vreme am inceput sa ezit intre BMW si Mercedes. As prefer benzina, dar am vazut ca oferta e mult mai ok si mai variata in Germania la diesel, asa ca nu l exclud.
masina ar fi condusa in buc cca 50%, cealalta jumatate in afara (fac cca 400 km saptamanal in afara orasului) si in concedii cu familia, deci tot drum lung.
Dintre dotari m am oprit la navi, xenon, tempomat si in masura posibilului interior bej.
De aceea, rog pe cei avizati sa mi dea un sfat in acest sens. Ce ati lua, BMW sau Mercedes?
-in plus, va mai intreb daca transmisia spate e intr adevar o problema iarna? in conditii de sofat prudent, fara drifturi sau altele asemenea.. Pana acum am avut doar masini cu FW
-am si o intrebare mai specifica, venita dupa lecturarea forumului bmw.. sunt inca probleme la motoare cu n47 la distributia pe lant?
-o ultima intrebare ref transmisie - eu am condus pana acum manuale (Passat, Golf 5 si Nissan Xtrail), dar n as zice nu la o automata. am gasit unele masini f misto, cu majoritatea optiunilor dorite dar cu manuala. Este automata e un must have?
multumesc anticipat tuturor celor care mi vor raspunde
cu stima, r

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrogeralbu, on 30 octombrie 2016 - 23:23, said:

Ce ati lua, BMW sau Mercedes?
-in plus, va mai intreb daca transmisia spate e intr adevar o problema iarna?
-am si o intrebare mai specifica, venita dupa lecturarea forumului bmw.. sunt inca probleme la motoare cu n47 la distributia pe lant?
-Este automata e un must have?

BMW, dar aici sunt subiectiv.
-da, e o problema, pana te obisnuiesti.
-cred ca s-a remediat.
-asta numai tu poti stii.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Eu zic exact ca mai sus , doar ca Mercedes .

#4
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu stiu ce as lua, desi sunt fan BMW dar una din cele doua daca mi-as permite nou.
-RWD nu e o problema daca mergi calm, si chiar putin alert, doar sa ai anvelope bune iarna.
-din ce stiu eu s-a remediat
-pentru mine este un musthave, iar cutia de la BMW e un vis, la fel si la MB doar ca in teste BMW iese mai bine. Dar si marcile ne premium au in ziua de azi cutii automate superbe asa ca cel putin pentru mine este obligatoriu la urmatoarea masina.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Tractiunea spate e mai greu de controlat iarna. Daca vrei BMW sau Mercedes atunci cauta cu x-drive sau 4motion. Asta creste pretul si costurile de exploatare.
Din acest motiv eu am ales Audi cu tractiune fata.
Strict intre BMW si Mercedes eu as alege Mercedes.
Incearca o cutie automata pt. ca e mult mai placuta la condus decat o manuala.
In zapada mare e mai buna o cutie manuala pt. ca ai control mai bun si poti sa faci balans fata-spate lucru care nu e indicat la o automata daca vrei sa te tina.

Edited by Kroghy, 31 October 2016 - 09:18.


#6
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am ales BMW, dar e clar ca tine de gusturi.
E plina Germania de break-uri, o sa fie usor sa gasesti.
Poti sa te uiti pe un forum bmw, lumea zice ca s-a remediat de mult problema motorului N47, de altfel acelasi il am si eu de ceva vreme si nicio problema pana acum.
Spre deosebire de tine eu as pune cutia automata pe primul loc, e atat de comod de mers asa...apoi xenon si altele.

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Daca iei dupa 2013, la BMW nimeresti modelul "actual" nu stiu daca au innoit seria 3.
La MB, au " schimbat placa" prin 2014, cand a aparut modelul nou, care este si mai scump.
BMW  combi gasesti din 1
2013 sub 15000 de euro, MB  -C classe mai greu , poate doar modelul vechi.

Vehicle offer: BMW 318d xDrive Touring F31 *Navi Prof*R.Kamera* for 14999 EUR
http://suchen.mobile...ml?id=234475078

Cu di tati..  dar si km destui acolo, sa fie.

#8
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
va multumesc tuturor pentru raspunsuri

ma gandesc atunci din ce in ce mai serios sa fie automata..

pentru cei care au serie 3, masina e confortabila? stiu ca Mercedes este, era unul din motivele pentru care as fi inclinat spre el. adica strict relativ la drumurile noastre, serie 3 e prea sportiva dpdv suspensie samd sau e doar un mit?

#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cere să-ți fie mutat topicul pe "Sfaturi cumpărare auto" și va fi citit de mai mulți useri și vei avea și mai multe opinii (destule proaste, dar asta e altă discuție).
Topic de cumpărare pe subaria de Versus chiar contravine regulamentului dar așa-i că nu te-ai obosit să citești? Nu că ai fi primul, e o abundentă de astfel de topice aici, moderatorii nu le mai mută dar sancțiunea vine cu lipsa vizibilității topicului și prin urmare a opiniilor...

Edited by Bogdansv1, 31 October 2016 - 20:46.


#10
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut,
am un topic mai vechi acolo, legat chiar de cumparare - adica de unde e mai sigur samd.
am scris si acolo ref noua mea dilema BMW vs Mercedes, dar tocmai ca ma gandisem ca fiind o alegere intre 2 marci, aici la versus ar fi locul ei..

regulament, indeed, n am citit.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostKroghy, on 31 octombrie 2016 - 09:05, said:

Tractiunea spate e mai greu de controlat iarna. Daca vrei BMW sau Mercedes atunci cauta cu x-drive sau 4motion.
4Matic este la Mercedes . ( 4motion sunt la jegurile VW )

View PostKroghy, on 31 octombrie 2016 - 09:05, said:


In zapada mare e mai buna o cutie manuala pt. ca ai control mai bun si poti sa faci balans fata-spate lucru care nu e indicat la o automata daca vrei sa te tina.
Si io zic ca o manuala e mai buna decat automata ( dar trebuie sa si stii s-o folosesti la adevarata ei valoare ) .

#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am seria 3, nu stiu ce sa zic, pare destul de mic locul in fata dar mie mi se pare comod, mergi intr-o reprezentanta si urca-te in ea.
Nu as renunta la cutia automata doar pentru cazurile f rare (mie nu mi s-au intamplat) in care e nevoie sa faci balans sa iesi din troiene si unde e mai buna o manuala.

#13
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
BMW are spatiul din fata mai mic, iar daca esti inalt e posibil sa te simti incomod, si e mai rigida decat MB, insa directia .... e de vis ... arta. In schimb, clasa C e mai spatioasa in fata, mai confortabila, dar nu iti da si acea senzatie de sportivitate. Urca in ambele, vezi cum te simti si ... alege singur. Numai sa ai grija sa nu cumperi una prea obosita, pentru ca ambele presupun costuri mari ptr reparatii si intretinere.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Posibil si mercedesul sa dea ceva  sportivitate daca e pack AMG suspensii sport si jante de 18 minim. Modelul pe care il vrei e cel mai frumos class c din punctul meu de vedere si cel mai agresiv.

#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postrogeralbu, on 30 octombrie 2016 - 23:23, said:

-in plus, va mai intreb daca transmisia spate e intr adevar o problema iarna? in conditii de sofat prudent, fara drifturi sau altele asemenea.. Pana acum am avut doar masini cu FW
nu-i nici o problema. exceptie, daca stai la munte.

Quote

-o ultima intrebare ref transmisie - eu am condus pana acum manuale (Passat, Golf 5 si Nissan Xtrail), dar n as zice nu la o automata. am gasit unele masini f misto, cu majoritatea optiunilor dorite dar cu manuala. Este automata e un must have?
multumesc anticipat tuturor celor care mi vor raspunde
depinde automata. nu-s fan cutii automate, dar de exmplu de s-tronic chiar n-am ce comenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate