Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Prezentare mini lanterna Nitecore Tip(keychain flashlight)

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Pasionat fiind de tot felul de gadgeturi ,in urma cu aproximativ o luna si ceva scotocind netul mi-a facut cu ochiul o mini lanterna de agatat la chei,si anume modeul Tip de la renumitul producator Nitecore.
Inca de la inceput va spun ca aceasta prezentare o fac din proprie initiativa,fiind impresionat de performantele acesteia raportat la dimensiunile foarte mici si dorind sa va detaliez cu lux de amănunte.
Deoarece lanterna este un produs relativ nou aparut pe piata a fost practic imposibil sa o gasesc pe stock la importatorul român EasyLight,deci precomanda am dat-o in urma cu 5 saptamani,iar abia acum doua zile am primit-o pretul fiind de 135 lei+taxele de curierat.
Motivul fiind acela ca produsul este foarte cautat avand in vedere performantele acesteia,iar prioritate in livrare o au tari precum:USA,Canada,Germania,Franta....
Vine intr-un ambalaj minimalist,singurele accesorii fiind doua inele de dimensiuni diferite.
Calitatea finisarii si a fabricației este una foarte buna,se simte solida in mana,iar butoanele lasa o senzatie de fermitate atunci cand sunt apasate.
Mai detin doua mini lanterne achiziționate in urma cu cateva luni,un Walther PL50(120 lumeni) si Olight i3e EOS(varianta Silver de 120 lumeni).
Prea multe detalii tehnice nu o sa va dau,deoarece se gasesc o mulțime pe net si pe youtube.
Atasez cateva poze comparative ptr a ilustra marimea acesteia.
Timpul de incarcare este de 1h50min,se poate conecta la orice port usb,datele referitoare la autonomie sunt cat se poate de exacte,deci nimic nu e trecut "din burtă",iar in modul turbo la 360 lumeni dupa 30 secunde face stepdown pentru ca se încălzeste foarte tare si este o masura de protectie atat pentru led,cat si.pentru acumulatorul Li-Ion de 500 mA.In urmatoarea treapta,adica la 150 lumeni aceasta ramane constanta 1h30min pana la descarcarea acumulatorului,numai face stepdown.
Fasciculul de lumina emis de minuscula oglinda tip Orange Peel(coaja de portocala) de doar 7.5 mm diametru este unul fantastic de puternic,avand o arie mare de iluminare,deci lumina nu o concentrează intr-un punct,ci o imprastie ,de fapt este o lanterna de breloc,nu una de cautare care sa bată la 80-100 metri.
Daca luminez un perete aflat la 3.5 metri in față,"cercul de lumina" de pe perete are un diametru tot de 3.5 metri.
Pe forumurile de specialitate din afara multi carcoteau faptul ca mufa micro-usb nu este acoperita cu nimic,dar nu s-a dorit acest lucru nu din motive legate de reducerea costurilor de producere,ci pentru a ajuta la disiparea caldurii generate de led,căldura care iese prin mufa,ea fiind pozitionata undeva in apropierea ledului.
Compartia cu celelalte doua lanterne detinute nu isi are rostul,Walther si Olight fiind alimentate de baterii de doar 1.2V.
S-ar putea sa ma insel,nu stiu exact,dar Nitecore Tip ar putea fi cea mai puternica lanterna tip Keychain de pe piata.
Pentru cei interesati,atasez un link de unde o pot procura,repet doar la precomanda,ea nefiind pe stock.
http://www.easylight...lanterna-breloc

Attached Files



#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
O fi luminand bine dar la 30 min pe " full " e gata si are si un pret urias . Nu e o afacere dpmdv .

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
30 de secunde, au 30 de minute pe turbo?

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Lanternele astea sunt noua fitza/aberatie aparuta pe piata.. Au un pret mai exagerat de mare pt o amarata de lanterna daca te gandesti ca nu are decat un led, un intrerupator si o baterie.  Am cautat si eu o lanterna cu led in care sa pot folosi elemente litiu din bateriile de laptop.. cand am vazut ce aberatii de pret au..mi-am facut singur una.

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Mai pui un pic si iti iei un Olight S1 baton,net superioara

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postcobi1, on 30 octombrie 2016 - 12:48, said:

O fi luminand bine dar la 30 min pe " full " e gata si are si un pret urias . Nu e o afacere dpmdv .
1.e lanterna de pus la chei,nu de dus cu ea pe munte
2.te asigur ca nu ai nevoie de modul TURBO de 360 lumeni incat sa "dai gata bateria imediat",modul 2 de 150 lumeni este arhisuficinet.Sorry,dar se pare ca habar nu ai cum poate sa lumineze aceasta mini lanterna...si pe mine m-a surprins puterea ei.
3.deja ai pomenit de pret,cu asta ai zis tot.Aici vorbim de lanterne de calitate,nu chinezarii de 30 lei din piata...stai linistit ca sunt altele mai slabe si la pret dublu.
PS;daca totusi ti se pare scumpa,atunci recomand Olight i3e EOS[variant Silver deoarece are 120 lumeni,celelalte culori disponibile au 90 lumeni] care costa doar 60 lei..E si ea o lanterna foarte buna avand avantajul ca functioneaza cu baterie\acumulator tip AAA.

View Postslai, on 30 octombrie 2016 - 12:52, said:

30 de secunde, au 30 de minute pe turbo?
30 minute este media aritmetica,deci timpul adunat.
Practic dupa 30 secunde de iluminare in modul TURBO,lanterna face stepdown la nivelul 2,cel de 150 lumeni unde aici se pastreaza constant pana la consumarea acumulatorului,am testat personal,

View PostA10, on 30 octombrie 2016 - 12:55, said:

Lanternele astea sunt noua fitza/aberatie aparuta pe piata.. Au un pret mai exagerat de mare pt o amarata de lanterna daca te gandesti ca nu are decat un led, un intrerupator si o baterie.  Am cautat si eu o lanterna cu led in care sa pot folosi elemente litiu din bateriile de laptop.. cand am vazut ce aberatii de pret au..mi-am facut singur una.
Daca imi permiti gluma nu e fitza deloc o lanterna....nu e nici Iphone si nici Bmw,pur si simplu tehnologia a evoluat atat de mult incat s-a ajuns unde s-a ajuns.Iar performanta isi are pretul.
Ea costa doar 30 dolari,asta ar veni 120 lei dar la care se adauga TVA,transport....chestii d'astea.

View Postadycoke2, on 30 octombrie 2016 - 12:58, said:

Mai pui un pic si iti iei un Olight S1 baton,net superioara
Mai pui 65 lei,nicidecum "un pic"Posted Image
Iar S1 Baton necesita baterie speciala sau acumulator[tot special],deci mai scoti bani si pentru acumulator,si pentru incarcator....ajungi cu totul la aprox 280 lei.Pe cand Nitecore Tip o incarci prin USB.

Edited by missionnad, 30 October 2016 - 13:31.


#7
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Daca alegi baterie normala o primesti gratis,deci ramai la 200 lei,daca alegi acumulator +incarcator ajungi la 245 nicidecum la 280,anyway, fiecare alege ce considera .Sa-ti mai spun ca am vazut S10R la 170 lei cu totul inclus?
Folosesc S1 baton de aproape 2 ani,dupa alti 2 ani in care am folosit I1 EOS o piesa la feld e superba,deci stiu ce vorbesc.
Eu nu vreau sa te contrez aiurea si sa minimizez calitatile Nitecore-ului doar iti spuneam opinia mea si ce variante mai bune ai fi avut.
In alta ordine de idei felicitari pt achizitie si review!

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View PostA10, on 30 octombrie 2016 - 12:55, said:

Au un pret mai exagerat de mare pt o amarata de lanterna daca te gandesti ca nu are decat un led, un intrerupator si o baterie.  Am cautat si eu o lanterna cu led in care sa pot folosi elemente litiu din bateriile de laptop.. cand am vazut ce aberatii de pret au..mi-am facut singur una.
Multe chestii si servicii au preturi exagerat de mari si uite ca traim,mergem inainte,pana la urma o amarata de lanterna nu o cumperi in fiecare luna.
Eu am prezentat produsul in sine,am facut o recenzie, ca fiind unul foarte performant,deja poate va veni cineva si va zice;imi cumpar o teava de plastic,un led,un intrerupator si mi-am facut lanterna.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pretul e exagerat pentru o lanterna breloc pentru ca e vorba de Nitecore... Pana la urma utilitatea unei lanterne breloc nu este sa faca lumina cat un far ci sa te scoata din intuneric in niste situatii date, noaptea, functie pe care o au si lanternele de 20-30 lei cu 3 baterii AAA si 9 leduri de la Dedeman  sau Decathlon.  Calitatea insa, bate clar in favoarea Nitecore, fara indoiala, dar asta nu inseamna ca nu iti poti cauta pisica si cu una de 30 lei.

Eu caut sa imi iau ceva cu 1-2 baterii 18650 pentru ca am facut praf o baterie de laptop si am recuperat celulele 18650 (vreo 7 buc, una era dusa) si vad ca se incarca bine si durabil.  
Daca aveti recomandari de lanterne cu 1-2 baterii 18650 astept cu interes sa le aud.

Edited by rosix, 30 October 2016 - 13:43.


#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postadycoke2, on 30 octombrie 2016 - 13:37, said:

Daca alegi baterie normala o primesti gratis,deci ramai la 200 lei,daca alegi acumulator +incarcator ajungi la 245 nicidecum la 280,anyway, fiecare alege ce considera .Sa-ti mai spun ca am vazut S10R la 170 lei cu totul inclus?
Folosesc S1 baton de aproape 2 ani,dupa alti 2 ani in care am folosit I1 EOS o piesa la feld e superba,deci stiu ce vorbesc.
Eu nu vreau sa te contrez aiurea si sa minimizez calitatile Nitecore-ului doar iti spuneam opinia mea si ce variante mai bune ai fi avut.
In alta ordine de idei felicitari pt achizitie si review!
CR123 nu cred ca e o baterie normala care se gaseste pe toate drumurile..si in afara de asta,s-a consumat,o arunci....numai poti sa o incarci.
Si doi la mana,vorbim totusi de clase diferite de lanterne,cele prezentate de tine fac parte din segmentul EDC,......bine,S1 poti sa o pui si la chei avand in vedere cat este de mica.
Stiu ce variante as fi avut,dar nu am vrut pentru ca pe langa lanternele din poze mai detin o lanterna de bicicleta Sigma Buster 200 tot cu incarcare prin USB achizitionata la un pret de doar 150 lei.Este foarte performanta,optica o ajuta si e special conceputa sa bata la distante mari[70-80 metri],dar o folosesc foarte rar,doar cand ies la cate o plimbare nocturna.In rest mai mult folosesc lanternele la uz casnic,prin curte..
Gen;ma uit la masina,caut pisica noaptea pe afara,ma duc la tara in Moldova si mai e cate o pana de curent....

View Postrosix, on 30 octombrie 2016 - 13:41, said:

Pretul e exagerat pentru o lanterna breloc pentru ca e vorba de Nitecore... Pana la urma utilitatea unei lanterne breloc nu este sa faca lumina cat un far ci sa te scoata din intuneric in niste situatii date, noaptea, functie pe care o au si lanternele de 20-30 lei cu 3 baterii AAA si 9 leduri de la Dedeman  sau Decathlon.  Calitatea insa, bate clar in favoarea Nitecore, fara indoiala, dar asta nu inseamna ca nu iti poti cauta pisica si cu una de 30 lei.

Eu caut sa imi iau ceva cu 1-2 baterii 18650 pentru ca am facut praf o baterie de laptop si am recuperat celulele 18650 (vreo 7 buc, una era dusa) si vad ca se incarca bine si durabil.  
Daca aveti recomandari de lanterne cu 1-2 baterii 18650 astept cu interes sa le aud.
Pana la urma spune producatorului ca e exagerat pretul.
As avea cateva recomandari de lanterna care functioneaza cu 2 x 18650,dar costa undeva la 350-450 lei...si poate vine altu si zice ca isi face generator cu banii astia.

#11
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Cr123 se gaseste si ca la orice model obisnuit de baterii exista si varianta R ,eu le-am folosit pe ambele,acum detin reincarcabila pt ca ma scuteste de niste cheltuieli in plus.
Ok,am inteles,ai luat-o pt a se potrivi necesitatilor tale.

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postrosix, on 30 octombrie 2016 - 13:41, said:

dar asta nu inseamna ca nu iti poti cauta pisica si cu una de 30 lei.
Ca sa glumesc tre' sa ma chiorasc mai bine prin tufisuri dupa ea.

View Postadycoke2, on 30 octombrie 2016 - 13:54, said:

Ok,am inteles,ai luat-o pt a se potrivi necesitatilor tale.
Da,si repet din nou;m-a surprins performanta acesteia raportata la dimensiunile extrem de mici si nu in ultimul rand faptul ca se incarca la usb.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmissionnad, on 30 octombrie 2016 - 13:52, said:

CR123 nu cred ca e o baterie normala care se gaseste pe toate drumurile..si in afara de asta,s-a consumat,o arunci....numai poti sa o incarci.
Si doi la mana,vorbim totusi de clase diferite de lanterne,cele prezentate de tine fac parte din segmentul EDC,......bine,S1 poti sa o pui si la chei avand in vedere cat este de mica.
Stiu ce variante as fi avut,dar nu am vrut pentru ca pe langa lanternele din poze mai detin o lanterna de bicicleta Sigma Buster 200 tot cu incarcare prin USB achizitionata la un pret de doar 150 lei.Este foarte performanta,optica o ajuta si e special conceputa sa bata la distante mari[70-80 metri],dar o folosesc foarte rar,doar cand ies la cate o plimbare nocturna.In rest mai mult folosesc lanternele la uz casnic,prin curte..
Gen;ma uit la masina,caut pisica noaptea pe afara,ma duc la tara in Moldova si mai e cate o pana de curent....


Pana la urma spune producatorului ca e exagerat pretul.
As avea cateva recomandari de lanterna care functioneaza cu 2 x 18650,dar costa undeva la 350-450 lei...si poate vine altu si zice ca isi face generator cu banii astia.

E mult mai... caut o chinezarie de max 150 lei cu care sa-mi fac treaba cand mai ajung pe la tzara.  Cum am spus mai sus, nu neg calitatea, dar de banii astia imi rezolv schimbul de ulei la masina.  Stiu, exista si persoane preocupate de calitate care ar da banii astia.

#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postcobi1, on 30 octombrie 2016 - 12:48, said:

O fi luminand bine dar la 30 min pe " full " e gata si are si un pret urias . Nu e o afacere dpmdv .
Oricum raportul performanta-pret este unul foarte bun, pe Walther PL50[cea neagra]  am dat 180 lei acum un an si  lumineaza pe jumate cat asta.

View Postrosix, on 30 octombrie 2016 - 14:01, said:

dar de banii astia imi rezolv schimbul de ulei la masina.
Amice,e problema ta ce faci cu banii si cum ti-i imparti,eu am facut strict o recenzie asupra produsului x comparat cu alte produse din clasa sa.Pana diseara vine unu si-o sa zica ca isi face o torta,o baga in motorina, face lumina si cu banii raamsi se duce la gratar.Dar nu asta e ideea....

PS;am schimbat uleiul acum o luna,vezi?de aceea am dat fabuloasa,impresionanta suma de 135 lei pe o mini lanterna de pus la chei.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@missionnad

Felicitari pentru review!
Ai idee cumva cei de la Easy Light pe unde au barlogul, unde e sediul firmei? Cat costa transportul la ei?

Edited by rosix, 30 October 2016 - 14:40.


#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postrosix, on 30 octombrie 2016 - 14:35, said:

@missionnad

Felicitari pentru review!
Ai idee cumva cei de la Easy Light pe unde au barlogul, unde e sediul firmei? Cat costa transportul la ei?
Pe Stirbei Voda,dar din ce mi-au zis la telefon acolo e doar birou,atat....nicidecum showroom sau magazin cu produse unde poti sa testezi,sa cumperi....
Ai gasesti si pe facebook .
17 lei cu Fan Courier,ce depășește 200 lei e gratis transportul...dar cauta pe siteul lor,găsești o mulțime de date.

Edited by missionnad, 30 October 2016 - 15:15.


#17
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Stupid topic!
Bine, nimic surprinzător atât timp cât e inițiat de unul ce scrie

View Postmissionnad, on 30 octombrie 2016 - 15:14, said:


Ai gasesti si pe


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostDobrin_M, on 30 octombrie 2016 - 15:23, said:

unul ce scrie

Dar vai, trebuie condamnarea la moarte pentru cei care apasa o data "s" in loc de "a", e o crima impotriva umanitatii.

Lanterna e foarte ok, nu stiam de ea ca poate mi-o luam cind mi-am luat ultimul ThruNite Ti3 (zic ultimul pentru ca de obicei lanternele mele bune dar nu exotice sfirsesc cadou cuiva care saliveaza prea mult si stiu ca are nevoie). Mai ales prin prisma celor care nu se incurca cu incarcatoare dedicate de LiIon, nu stau sa caute LiIon de 5$ pe care sa arunce banii degeaba, etc. - e o scula la care nu mai ai alte costuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate