Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme stick

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Pumpkin69

Pumpkin69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2014
Buna ziua.
Am un stick de la DataTraveler de 32 GB si am o problema cu el.
Mai de mult am copiat pe stick doua activatoare de windows pentru ca am vrut sa le mut de pe un PC pe altul. De atunci nu mai pot copia nimic pe stick, nu pot sterge continutul de pe el. Cred ca unul din activatoare avea un virus. Imi tot spune ca stick-ul are "write protection". Am incercat mai multe metode de a scoate protectia si nici una nu merge. Am incercat din regedit spre exemplu si nu imi aparea folderul cu storage device polices. In fine, l-am creat, am pus 0 dar tot nu merge. Am incercat si din cmd sa schimb la read-only din "yes" in "no" dar problema e ca acolo imi aparea deja no. Stick-ul nu are nici un buton si orice am incercat pana in prezent nu a functionat. Am dat stick-ul si la altcineva care acasa are MAC si a zis ca nu i-a putut face nimic. (Nu stiu daca aceasta informatie este de ajutor).
Alte idei? Apreciez ajutorul. (si timpul irosit pentru a citi asta).
Daca am ales gresit topicul imi cer scuze in avans.

#2
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Format Drive....

#3
Pumpkin69

Pumpkin69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2014
Poti detalia te rog frumos?

#4
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 29.09.2010
Salut.
Incearca de asemenea si metoda recomandata prin intermediul liniei de comanda (cmd) prin comanda diskpart-list disk-attributes disk clear readonly.
Subscriu si eu la cele zise,poti incerca metodele recomandate pe net,poti apela chiar si la rescrierea de firmware utilizand utilitare speciale,dar daca nu observi nici o modificare,atunci respectivul stick chiar si-a dat obştescul sfârşit.

Edited by Morphinus, 30 October 2016 - 13:57.


#5
Pumpkin69

Pumpkin69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2014
costel_dima83 am incercat deja metoda aia. nu imi aparea folderul respectiv in care tipul din clip schimba valoarea din 1 in 0. l-am creat eu si tot nu merge.
Morphinus, am incercat si varianta din cmd, am mai incercat si altele de pe net si fara niciun rezultat. Nu am incercat si nici auzit de ultima varianta mentionata de tine deci nu stiu ce implica.

Edited by Pumpkin69, 30 October 2016 - 14:24.


#6
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Eu zic sa renunti la el. Am patit si eu asa ceva si am incercat tot ce se poate. Nu cred ca are rost sa-ti pierzi timpul cu el. Poate reusesti sa rezolvi problema dar probabilitatea sa o patesti din nou este destul de mare. Asta e. Se mai intampla.

#7
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007

View PostPumpkin69, on 30 octombrie 2016 - 12:24, said:

Buna ziua.
Am un stick de la DataTraveler de 32 GB si am o problema cu el.
Mai de mult am copiat pe stick doua activatoare de windows pentru ca am vrut sa le mut de pe un PC pe altul. De atunci nu mai pot copia nimic pe stick, nu pot sterge continutul de pe el. Cred ca unul din activatoare avea un virus. Imi tot spune ca stick-ul are "write protection". Am incercat mai multe metode de a scoate protectia si nici una nu merge. Am incercat din regedit spre exemplu si nu imi aparea folderul cu storage device polices. In fine, l-am creat, am pus 0 dar tot nu merge. Am incercat si din cmd sa schimb la read-only din "yes" in "no" dar problema e ca acolo imi aparea deja no. Stick-ul nu are nici un buton si orice am incercat pana in prezent nu a functionat. Am dat stick-ul si la altcineva care acasa are MAC si a zis ca nu i-a putut face nimic. (Nu stiu daca aceasta informatie este de ajutor).
Alte idei? Apreciez ajutorul. (si timpul irosit pentru a citi asta).
Daca am ales gresit topicul imi cer scuze in avans.

Acelasi stick l-am avut si eu dar de 16 gb, tot problema cu write protection.. am incercat diferite chestii (fw update etc.),pana la urma l-am aruncat..

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Atentie pe viitor cu activatoarele.
Facand parte din "zona neagra",pot cauza multe probleme.

Poate te ajuta:
https://www.google.r...er 32gb problem

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Mi s-a sters postul anterior probabil pentru ca tool-ul pus de mine are virusi. e o alerta false-positive,
Descarca programul "Patriot Restore" . este special facut pentru procesoarele din stick-urile kingston (phison).
Am si eu un stick la fel, care avea aceleasi probleme si dupa cateva ore pierdute am gasit acest program.
Prima oara mi s-a defectat la un format in Ubuntu, apoi la unul in windows.
Nu sunt prea bune stick-urile acestea.

Edited by red46, 31 October 2016 - 11:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate