Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

religia și instinctul de turmă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

View PostJhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 12:58, said:

...deci toti cei care se vindeca au credinta
cei care nu au credinta mor...
se numeste "efectu' placebo" !...chiar daca unii ii spun Dumnezeu ! ...
pastilele (cu uz farmaceutic) au doar 0,3-1% substanta activa ! ... restul este "prosteala" si CaCO3 ! (var) ...

Edited by radoset, 30 October 2016 - 13:15.


#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcristi_71, on 30 octombrie 2016 - 12:56, said:

Din pacate le-ai interpretat gresit. Ar fi trebuit sa te faca sa cauti consult de specialitate, nu sa "treci in tabara credinciosilor"...
Ei as  . .  . adica sa las propria-mi ratiune si sa las un ignorant sa-mi spuna ce vreau ? Tu nu pricepi ca am cercetat zeci de ani ?

View PostJhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 12:58, said:



deci toti cei care se vindeca au credinta
cei care nu au credinta mor.

nu e nici macar unu care a avut credinta si a  murit ? (pe ala il iubea dumnezeu prea mult si l-a luat la el ? )
sau nici macar unu care nu a avut credinta si s-a vindecat?

Isus parca spunea "sa iubesti nu numai pe aproapele tau , ci si pe vrajmas"

De ce dumnezeu ar iubii doar pe cel care il iubeste ? e Dumnezeu un fariseu care da porunci pe care nici el nu le respecta?
Credinta are efect placebo in cazurile simple, si nu e vorba doar de asta -au fost si cazuri care au iesit din tiparele realitatii cunoscute iar cei ce trebuiau sa dea raspuns corect au dat din umeri .

Mor si cei care au credinta , denumirea biblica exacta e "adormire" pentru ca la o vreme sa aiba parte de inviere . Inca o data spun , e credinta nu certitudine .

In aceasta lume (imparatie) moartea e o certitudine , de fapt noi spunem ca trupul e doar o anexa a spiritului si in cazul in care ai un caracter deosebit (sfant) vei avea parte de inviere si viata vesnica .


Iubirea vrajmasului e partea mai grea  de care multi credinciosi nu o pot indeplini 100% , asta pentru ca nu suntem "sfinti" .


De ce Dumnezeu nu iubeste decat doar pe cei ce iubesc ? Pai tu ai iubi o nevasta curva ? Dar un hot ? Un mincinos ? un inselator ?  . . . .

#39
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:52, said:


Ti-am spus , in cazul meu au fost enorm de multe semne/semnale care m-au convins sa trec in tabara credinciosilor , acele semnale de care  spun nu sunt doar in favoarea credintei ci si impotriva evolutiei si ideii ca planeta are miliarde de ani .


Nu e problema mea ca zburatoarelor  li se spun pasari . iepurele chiar rumega - am avut iepuri si stiu asta . Valoarea lui pi ? credeam ca e vorba de circumferinta cercului raportata la raza . Daca tu vrei sa fie fix 3  nu am nici o problema cu asta .

Evolutia cum o definiti voi e falsa/eronata si neadevarata . Asta o pot sustine chiar cu dovezi .



experientele tale pe calea ingusta , nu sunt dovezi in favoarea lui Dumnezeu , cum nici experientele unuia  care se converteste la islam nu sunt in favoarea lui Allah


singura dovada pentru planeta veche de 6000 de ani este biblia , iar biblia nu e stiinta , ca altfel ne-ar fi dat  legiile lui Kepler  sau fizica lui Einstein

nu stiu ce iepuri ai avut tu  dar nici un taxonom nu incadreaza iepurele la rumegatoare.

pi-ul e dat circumferinta / diametru  
in biblie   vine 30/10 = 3 / fa tu geometrie cu pi=3

argumentele tale  impotriva evolutiei sunt la nivel  de genul: Darwin era inspirat de Diavolul .  sau de ce nu naste maimuta oameni  -

#40
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

View PostJhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 13:15, said:

...argumentele tale  impotriva evolutiei sunt la nivel  de genul: Darwin era inspirat de Diavolul .  sau de ce nu naste maimuta oameni  -
se numeste TEORIA evolutiei speciilor ! ... este doar o teorie ! ...nimic mai mult ! ..
cum este "teoria mea" spre exemplu: " ca femeile grase fac mai bine sexul oral, decat cele slabanoage " !
sunt o gramada de atei care spun ca nici in 80.000 de ani, primatele superioare, nu vor face de mancare la sobe cu inductie magnetica ! ...
dealtfel, pe scara timpului 3500 de milioane de ani, este FOOOOOOOOOOOARTE MULT TIMP ! ...

Edited by radoset, 30 October 2016 - 13:32.


#41
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 13:15, said:


In aceasta lume (imparatie) moartea e o certitudine , de fapt noi spunem ca trupul e doar o anexa a spiritului si in cazul in care ai un caracter deosebit (sfant) vei avea parte de inviere si viata vesnica .


Iubirea vrajmasului e partea mai grea  de care multi credinciosi nu o pot indeplini 100% , asta pentru ca nu suntem "sfinti" .


De ce Dumnezeu nu iubeste decat doar pe cei ce iubesc ? Pai tu ai iubi o nevasta curva ? Dar un hot ? Un mincinos ? un inselator ?  . . . .

voi spuneti multe dar nu aveti dovezi ,

cand vin dovezi, din decodarea genomurilor speciilor , a carui singura explicatie e  impartasirea unui stramos comun , care e o macrmolecula autoreplicatoare ,  va faceti ca ploua

deci dumnezeul crestin e un fariseu  si Isus cel istoric ii dadea lectii de morala ?

#42
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

View Posta3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 08:09, said:

Oamenii sunt mai avansați, la oameni e work, eat, sleep, repeat. Apoi au concediu și stau ca șopârlele la soare să se bronzeze, toarna un copil sau doi și asta e viața.

Si animalele socializeaza! Turma, haita, colonie etc. Toate sunt forme de socializare.
Exemplul dat de tine cu banii... nu tine. Daca nu se "inventau" banii nu cred ca mai evoluam noi ca specie. Au o valoare convenita prin acceptare nu prin credinta. Esti liber sa nu accepti valoare lor si sa incerci sa te descurci fara ei. Nu zic ca este imposibil ci doar ceva mai greu.
Nu inteleg cum poti afirma ca nu exista tari, propietate etc. Doar pentu ca tu refuzi sa accepti o conventie sociala asta nu inseamna ca nu exista sau sunt lucruri imaginare. Mergand pe ideea care ai lansat-o tu aici nu pot sa nu ma intreb ce faci cand te lovesti de un copac? Refuzi sa crezi ca exista sau spui ca te doare imaginatia? Patriotismul si sistemele economice nu pot fi asemanate cu religia, doctrinele politice da...probabil de aia i se si spune doctrina.
La fel din ceea ce aberezi tu pe aici inteleg ca Ted Bundy e chiar nevinovat Posted Image  
Cel mai probabil filmul "Matrix" a avut si are o mare influenta asupra ta. Nu o spun ca o jignire.

Edited by mephistotel, 30 October 2016 - 13:29.


#43
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 13:15, said:

De ce Dumnezeu nu iubeste decat doar pe cei ce iubesc ? Pai tu ai iubi o nevasta curva ? Dar un hot ? Un mincinos ? un inselator ?  . . . .

Dar tu ti-ai mai iubi copilul daca ar fi curva, hot sau mincios? Iti iubesti copii doar cand sunt cuminti si fac numai ce spui/vrei tu?

Edited by oMariusRO, 30 October 2016 - 13:33.


#44
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postradoset, on 30 octombrie 2016 - 13:23, said:

se numeste TEORIA evolutiei speciilor ! ... este doar o teorie ! ...nimic mai mult ! ..
cum este "teoria mea" spre exemplu: " ca femeile grase fac mai bine sexul oral, decat cele slabanoage " !
sunt o gramada de atei care spun ca nici in 80.000 de ani, primatele superioare, nu vor face de mancare la sobe cu inductie magnetica ! ...
dealtfel, pe scara timpului 3500 de milioane de ani, este FOARTE MULT TIMP ! ...

daca  teoria ta(care e defapt o ipoteza) ,  va trece de  metoda stiintifica  https://ro.wikipedia...
va fi considerata  o teorie stiintifica , care este acelasi lucru cu un fapt

"ateii" aia de care zici tu  aduc mai mult  a evanghelisti , numai aia habar nu au cu ce se manaca evolutia si dau din gura , ca si paco sau socrate  . colegii nostri de pe forum, despre care nu stiu sigur daca sunt evanghelisti

Edited by JhonLocke, 30 October 2016 - 13:39.


#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postradoset, on 30 octombrie 2016 - 13:23, said:

se numeste TEORIA evolutiei speciilor ! ... este doar o teorie ! ...

"Teorie" este denumirea pe care o avem pentru cea mai bine studiata, verificata, sistematizata forma de cunoastere pe care o avem. Ca in romana avem si "teoria chibritului" si ca sint multi romani care nu se prind ca exact acelasi cuvint are intelesuri fundamental diferite in functie de context... ghinion.

#46
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
yo sunt ortodox, botezat la 6 luni ! ... m-au facut crestin si ortodox fara sa ma consulte ! ...
desi sunt ateu, din respect ptr parintii mei, m-am casatorit religios, merg la cate o inmormantare religioasa, sau la un botez religios, tot din respect ptr parintii mei ! ...
da! este oarecum efectul de turma de care vb initiatorul topicului ! ...
L.E. copilul meu (o fata) care are 28 de ani, este ateu "cu certificat" ! ... fiind cetatean UK, i-au
cerut din Romania un certificat din care sa rezulte daca este sau nu este inscrisa in registrele vreunei biserici ! (ortodoxe sau catolice)
stiu ca pare incredibil, dar exista atei "cu certificat" care sa dovedeasca asta ! ....:)

Edited by radoset, 30 October 2016 - 13:45.


#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostoMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 13:32, said:

Dar tu ti-ai mai iubi copilul daca ar fi curva, hot sau mincios? Iti iubesti copii doar cand sunt cuminti si fac numai ce spui/vrei tu?

Dragoste inseamna sa ai respect pentru ceilalti si pentru norme de convietuire . La greseli iert insa la lucrurile facute intentionat nu trec cu vederea decat cu oarece pedepse , de la taieri de favoruri pana la alungare . Daca nu tine cont de sfaturile mele si face rau inseamna ca e un razvratit ce pune in pericol o societate . E important sa respect societatea pentru ca facem parte din ea . Ce ai crede daca un musulman radicalist isi indeamna fiul la jihad ? ca il iubeste ? Vezi tu , sunt niste norme de convietuire si daca sunt incalcate de cineva ca imi spune tata, sunt dispus sa ii ignor faptul ca imi e odrasla . Ma lipsesc de o  astfel de persoana daca aduce prejudicii altora .

#48
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 13:47, said:

Dragoste inseamna sa ai respect pentru ceilalti si pentru norme de convietuire . La greseli iert insa la lucrurile facute intentionat nu trec cu vederea decat cu oarece pedepse , de la taieri de favoruri pana la alungare . Daca nu tine cont de sfaturile mele si face rau inseamna ca e un razvratit ce pune in pericol o societate . E important sa respect societatea pentru ca facem parte din ea . Ce ai crede daca un musulman radicalist isi indeamna fiul la jihad ? ca il iubeste ? Vezi tu , sunt niste norme de convietuire si daca sunt incalcate de cineva ca imi spune tata, sunt dispus sa ii ignor faptul ca imi e odrasla . Ma lipsesc de o  astfel de persoana daca aduce prejudicii altora .

Totusi nu cred ca nu-l mai iubesti/indragesti daca incalca acele norme de convietiure. Poti sa-l alungi,renegi, dezmostenesti etc dar tot copilul tau ramane...

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmephistotel, on 30 octombrie 2016 - 14:23, said:


Totusi nu cred ca nu-l mai iubesti/indragesti daca incalca acele norme de convietiure. Poti sa-l alungi,renegi, dezmostenesti etc dar tot copilul tau ramane...
Eu am un avantaj , nu am copii si nu stiu ce inseamna sa iubesti o odrasla doar ca a venit pe lume prin fizicul meu , insa iubesc oamenii care adora pacea , blandetea, adevarul, facerea de bine . altruismul .
Pentru mine nu carnea inseamna fiu ci duhul . La fel va face si Creatorul, doar cei ce se aseamana lui isus vor avea viata vesnica .

#50
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 14:34, said:

Eu am un avantaj , nu am copii si nu stiu ce inseamna sa iubesti o odrasla doar ca a venit pe lume prin fizicul meu , insa iubesc oamenii care adora pacea , blandetea, adevarul, facerea de bine . altruismul .
Pentru mine nu carnea inseamna fiu ci duhul . La fel va face si Creatorul, doar cei ce se aseamana lui isus vor avea viata vesnica .

Nici eu nu am. Dar inteleg legatura dintre un parinte si un copil. Nu sunt religios dar abordarea asta cu faci ce zic eu ca altfel o inbulinezi urat de tot nu pot sa o inteleg... Daca nu ma insel (din ce am citit si eu) se pare ca este indeajuns sa te caiesti si vei fi iertat Posted Image cu acces la viata vesnica.

Edited by mephistotel, 30 October 2016 - 15:39.


#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,984
  • Înscris: 18.12.2007

View Posta3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:00, said:

...
Care e legătura dintre religie și instinctul de turmă?
Care e?

Religia e mai mult o manifestare de tip sindrom Stockholm: de exemplu te imbolnavesti inseamna ca te-a pedepsit dumnezeu pentru ceva (=> frica, amenintarea cu o pedeaspa) iar cand doctorul te face bine a fost de fapt tot vointa lui dumnezeu (preaslavit sa fie), pentru ca e mare si iubitor si si-a manifestat iubirea fata de tine prin acel doctor, iar tu il iubesti si mai mult si i te inchini in continuare.

#52
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

View Postsuper8, on 30 octombrie 2016 - 07:51, said:

Animalele doar vaneaza, mananca, se rahatesc, se procreaza si dorm  -apoi reia ciclul.
constiinta de sine, este in acelai timp o binecuvantare si un blestem ! ...
exista doar 3 mamifere ( in afara de noi hommo sapiens) pe aceasta planeta care au consttinta de sine:
balena ucigasa, urangutanul si cimpanzeul ! ... ptr restul nu exista "eu" ! ... Posted Image

Edited by radoset, 30 October 2016 - 16:11.


#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 13:15, said:

In aceasta lume (imparatie) moartea e o certitudine , de fapt noi spunem ca trupul e doar o anexa a spiritului si in cazul in care ai un caracter deosebit (sfant) vei avea parte de inviere si viata vesnica .

Ce insemana caracter deosebit? Daca nu cred in Dumnezeu dar nu omor pe nimeni, nu fur, sunt bun, milostiv, etc, e suficient? Sau asta nu conteaza decat daca esti credincios?

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postradoset, on 30 octombrie 2016 - 08:03, said:

oamenilor, aceste "obiceiuri" le-au fost (de-a lungul timpului) taiate, ingradite,corectate, etc !...
oamenii nici mai stiu ce insemna libertate ! ...
orice tara "civilizata" are cca 500 de kg de legi care interzic "ceva" !
cand de fapt "legile" din Biblie sau din Coran, ar fi sufiente ptr a convietui cu respect ptr cei din jurul tau !
Ei nu, așa zisele legi din Biblie sau Coran au valoare soteriologică, nu una socială.

View PostJhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 13:15, said:

pi-ul e dat circumferinta / diametru  
in biblie   vine 30/10 = 3 / fa tu geometrie cu pi=3
Unde?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate