Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

religia și instinctul de turmã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Animale sintem cu totii, ca doar nu sintem plante, bolovani sau excremente.

#20
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 f300, on 30 octombrie 2016 - 09:34, said:

Animale sintem cu totii, ca doar nu sintem plante, bolovani sau excremente.
E posibil să greșești, există destui bolovani pe aici. :)

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 f300, on 30 octombrie 2016 - 09:34, said:

Animale sintem cu totii, ca doar nu sintem plante, bolovani sau excremente.
Nu vorbim de trup ci de spirit . Biblia aminteste si de un magar vorbitor . Deci a primit un up-date la mansarda .Posted Image

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 09:51, said:

Nu vorbim de trup ci de spirit. Biblia aminteste si de un magar vorbitor . Deci a primit un up-date la mansarda .

Si ce concluzie putem trage de aici? Un om care nu vorbeste (mut) e mai putin om si mai mult animal? Dar o maimuta care vorbeste prin semne?

#23
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 09:51, said:

Biblia aminteste si de un magar vorbitor .
Si ce-i extraordinar in asta? Eu am vazut si pesti care vorbesc sub apa, in "Finding Nemo".

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si pentru cei care vor sa invete ceva nou astazi: si pestii pot avea "rau de mare".

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 11:15, said:

Si ce concluzie putem trage de aici? Un om care nu vorbeste (mut) e mai putin om si mai mult animal? Dar o maimuta care vorbeste prin semne?
Un om care nu vorbeste inseamna ca e surdo-mut . Nu are cum sa vorbeasca maimuta prin semne . Cel mult comunica , doar omul stie sa vorbeasca  . . . si mai rar (cred ca a fost unicul caz) magarii . Dar tu poti trage orice concluzie .

 cristi_71, on 30 octombrie 2016 - 11:47, said:

Si ce-i extraordinar in asta? Eu am vazut si pesti care vorbesc sub apa, in "Finding Nemo".
Cati ani ai ? Am inteles ca e desene animate . Ne mai miram ca unii cred ca ne tragem din maimute ?

#26
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 09:51, said:

Nu vorbim de trup ci de spirit

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:06, said:

Un om care nu vorbeste inseamna ca e surdo-mut . Nu are cum sa vorbeasca maimuta prin semne . Cel mult comunica , doar omul stie sa vorbeasca  . . . si mai rar (cred ca a fost unicul caz) magarii . Dar tu poti trage orice concluzie .


Cati ani ai ? Am inteles ca e desene animate . Ne mai miram ca unii cred ca ne tragem din maimute ?

iti e mai usor sa crezi ca un magar a vorbit , neavand nici o dovada

decat sa  crezi  ca evolutia e un fapt ,  pentru care sunt dovezi in  numeroase ramuri ale stiintei?

#27
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:06, said:

Cati ani ai ?
Intrebarea asta ar trebui sa ti-o pun eu, ca daca ai mai mult de 6 ani si inca crezi ca un magar poate vorbi, e nasol. Iti trebuie neaparat si cat mai urgent un control, poate inca nu e prea tarziu.

 JhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 12:18, said:


iti e mai usor sa crezi ca un magar a vorbit
N-auzi ca sunt cazuri rare?

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 JhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 12:18, said:


iti e mai usor sa crezi ca un magar a vorbit , neavand nici o dovada

decat sa  crezi  ca evolutia e un fapt ,  pentru care sunt dovezi in  numeroase ramuri ale stiintei?
Nu am certitudinea asta , eu spun ce spune biblia si am credinta ca a vorbit , pentru ca e "putere" divina sa se produca asa ceva . Un magar normal cel mult rage , nu vorbeste .

Am mai multe dovezi ca evolutia cum o sustineti voi e falsa si neadevarata .

 cristi_71, on 30 octombrie 2016 - 12:20, said:

Intrebarea asta ar trebui sa ti-o pun eu, ca daca ai mai mult de 6 ani si inca crezi ca un magar poate vorbi, e nasol. Iti trebuie neaparat si cat mai urgent un control, poate inca nu e prea tarziu.


N-auzi ca sunt cazuri rare?
Credinta e un lucru foarte puternic , ca si placebo aduce beneficii mari . Asta vreti voi ? Sa bagati in sanatorii si sub tratament miliarde de credinciosi ? In cazul meu nu e singurul motiv pentru care am ales credinta dupa 40 ani de ateism crunt . As fi fost un dobitoc sa persist in necredinta dupa foarte multe semne/semnale personale .

#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:06, said:

Un om care nu vorbeste inseamna ca e surdo-mut . Nu are cum sa vorbeasca maimuta prin semne . Cel mult comunica , doar omul stie sa vorbeasca  . . . si mai rar (cred ca a fost unicul caz) magarii . Dar tu poti trage orice concluzie .

Vorbirea este comunicarea prin intermediul limbii si a sunetelor articulate. Omul stie sa vorbeasca daca invata sa vorbeasca si daca nu e mut.  Altfel comunica tot prin semne si sunete gudurale. Nu ai raspuns totusi la intrebare, e un mut mai putin om daca poate comunica doar prin semne? O maimuta care poate comunica prin semne este constienta de sine? Care e diferenta dintre ea si un copil de 4 ani mut?


 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:27, said:

vreti voi ? Sa bagati in sanatorii si sub tratament miliarde de credinciosi ? In cazul meu nu e singurul motiv pentru care am ales credinta dupa 40 ani de ateism crunt . As fi fost un dobitoc sa persist in necredinta dupa foarte multe semne/semnale personale .

Sanatoriul ar fi o solutie dar imi vine greu sa cred ca sunt miliarde de oameni maturi si sanatosi la cap care cred ca un magar a vorbit cu adevarat.

Stii ca mai era unu care credea in dumnezeu pentru ca il visase pe vara'su cu o noapte inate sa vina in vizita.

#30
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:27, said:

Nu am certitudinea asta , eu spun ce spune biblia si am credinta ca a vorbit , pentru ca e "putere" divina sa se produca asa ceva . Un magar normal cel mult rage , nu vorbeste .

Am mai multe dovezi ca evolutia cum o sustineti voi e falsa si neadevarata .


ok sa iti amintesc ca in biblie liliacul e pasare , iepurele rumega , si valoarea lui pi = 3 fix ?
si pe astea le crezi ?

trecem peste partea  cu dovezile ca evolutia e falsa , ca oricum ti le daram pe toate

ce argument ai tu pentru adevarul biblic?

#31
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Adevarul biblic n-are nevoie de argumente ! Daca acolo scrie ca magarul a vorbit, cine esti tu sa contesti?

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 12:41, said:

Vorbirea este comunicarea prin intermediul limbii si a sunetelor articulate. Omul stie sa vorbeasca daca invata sa vorbeasca si daca nu e mut.  Altfel comunica tot prin semne si sunete gudurale. Nu ai raspuns totusi la intrebare, e un mut mai putin om daca poate comunica doar prin semne? O maimuta care poate comunica prin semne este constienta de sine? Care e diferenta dintre ea si un copil de 4 ani mut?




Sanatoriul ar fi o solutie dar imi vine greu sa cred ca sunt miliarde de oameni maturi si sanatosi la cap care cred ca un magar a vorbit cu adevarat.

Stii ca mai era unu care credea in dumnezeu pentru ca il visase pe vara'su cu o noapte inate sa vina in vizita.
Dupa cum si singur observi si surdo-mutii pot vorbi chiar daca nu aud , deci e o trasatura atribuita doar omului chit ca alte animale aud vorbirea umana si nu o pot reproduce odata cu intelegerea .
Omul intelege vorbirea chiar daca uneori ce observa e doar miscarea buzelor insa in cazul primatelor pot asocia sunetele cu ceva . Vorbirea articulata e atribuita omului . Cu alte cuvinte spus magarii nu vorbesc decat daca arata ca un om . Si daca s-a produs totusi in istoria planetei vreodata asa ceva cu siguranta nu a fost o capacitate a animalului ci altcineva s-a ocupat sa se foloseasca de animal .


Ti-am spus , in cazul meu au fost enorm de multe semne/semnale care m-au convins sa trec in tabara credinciosilor , acele semnale de care  spun nu sunt doar in favoarea credintei ci si impotriva evolutiei si ideii ca planeta are miliarde de ani .

 JhonLocke, on 30 octombrie 2016 - 12:47, said:

ok sa iti amintesc ca in biblie liliacul e pasare , iepurele rumega , si valoarea lui pi = 3 fix ?
si pe astea le crezi ?

trecem peste partea  cu dovezile ca evolutia e falsa , ca oricum ti le daram pe toate

ce argument ai tu pentru adevarul biblic?
Nu e problema mea ca zburatoarelor  li se spun pasari . iepurele chiar rumega - am avut iepuri si stiu asta . Valoarea lui pi ? credeam ca e vorba de circumferinta cercului raportata la raza . Daca tu vrei sa fie fix 3  nu am nici o problema cu asta .

Evolutia cum o definiti voi e falsa/eronata si neadevarata . Asta o pot sustine chiar cu dovezi .


E credinta dragul meu , eu nu consider ca e un adevar in sensul certitudinii/dovezilor  .

Edited by pacopaco1967, 30 October 2016 - 12:56.


#33
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:52, said:

in cazul meu au fost enorm de multe semne/semnale care m-au convins sa trec in tabara credinciosilor
Din pacate le-ai interpretat gresit. Ar fi trebuit sa te faca sa cauti consult de specialitate, nu sa "treci in tabara credinciosilor"...

#34
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 pacopaco1967, on 30 octombrie 2016 - 12:27, said:



Credinta e un lucru foarte puternic , ca si placebo aduce beneficii mari . Asta vreti voi ? Sa bagati in sanatorii si sub tratament miliarde de credinciosi ? In cazul meu nu e singurul motiv pentru care am ales credinta dupa 40 ani de ateism crunt . As fi fost un dobitoc sa persist in necredinta dupa foarte multe semne/semnale personale .


deci toti cei care se vindeca au credinta
cei care nu au credinta mor.

nu e nici macar unu care a avut credinta si a  murit ? (pe ala il iubea dumnezeu prea mult si l-a luat la el ? )
sau nici macar unu care nu a avut credinta si s-a vindecat?

Isus parca spunea "sa iubesti nu numai pe aproapele tau , ci si pe vrajmas"

De ce dumnezeu ar iubii doar pe cel care il iubeste ? e Dumnezeu un fariseu care da porunci pe care nici el nu le respecta?

#35
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

 oMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 08:15, said:

Religia este cea care a ingradit, taiat sau corectat o mare parte din acele obiceiuri (in special alea legate de mancat si procreeat).

Cat despre convietuirea in respect pe baza legilor din Biblie sau Coran, eu zic sa mai citesti cartile respective inca odata.
Posted Image
se spune ca daca nu lasi viciile, viciile te vor lasa pe tine ! ... este "doar" o chestiune de timp ! ...Posted Image

Edited by radoset, 30 October 2016 - 13:09.


#36
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Dupa cum si singur observi si surdo-mutii pot vorbi chiar daca nu aud

Mutii (si surdo-mutii) nu vorbesc, crede-ma ca am cunoscut cativa. Aia de care spui tu sunt doar surzi si vorbesc foarte stricat tocmai pentru ca nu au putut sa auda si invete cum sa articuleze sunetele.

 radoset, on 30 octombrie 2016 - 13:08, said:

se spune ca daca nu lasi viciile, viciile te vor lasa pe tine ! ... este "doar" o chestiune de timp ! ...

Se vede ca nu ai citit nici indreptarul pentru spovedanie ortodox :). Acolo viciile si pacatele incep de la jucatul de table si se termina erectiile avute inconstient insomn. Oricum finalul este inevitabil si acelasi indiferent de vicii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate