Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

religia și instinctul de turmă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
De ceva timp am senzația că există o legătură între credințele absurde și coeziunea socială. E mult mai ușor să crezi absurdități în grup decât de unul singur, fiindcă credințele absurde ale unei singure persoane pot duce la excludere socială, ceea ce e neplăcut pentru oameni în general.

Religia nu e singurul set de fantezii acceptat de grupuri de oameni, mai avem nenumărate altele, după cum am arătat pe undeva, societatea în care trăim e de fapt imaginară, fiindcă nu există țări, proprietate, bani, firme, etc. Aceste concepte funcționează doar fiindcă oamenii cred în ele. Ca exemplu, dacă oamenii nu ar crede că banii au valoare, atunci banii nu ar avea valoare, credința noastră le dă valoare. Patriotismul, sistemele economice, doctrinele politice, toate sunt similare cu religiile.

Prin propagandă, oameni normali au adoptat credințe absurde și au ajuns să comită atrocități. Genocidurile au fost comise de oameni normali, nu de Hitler sau Stalin sau alți tirani. Cei mai mari criminali din istorie nu au omorât pe nimeni în mod direct.

"Când un om crede fantezii se cheamă nebunie, când mulți oameni cred fantezii se cheamă religie." - Robert Pirsig
Care e legătura dintre religie și instinctul de turmă?

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 a3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:00, said:

Care e legătura dintre religie și instinctul de turmă?
frica/nesiguranta + o poveste/promisiune buna

#3
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Religia doar se foloseste de instinctul de turma, care pare sa fie ceva, cum altfel decat... instinctiv.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEhSk71gUCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe de alta parte, ar trebui sa facem distinctie intre "credinta" si "conventie". Oamenii nu "cred" ca banii au valoare, ei au convenit ca banii sa aiba valoare. La fel e si cu tarile (granitele), proprietatea, etc.

#4
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
instinctul de turma, este comun tuturor vietatilor care traiesc in grupuri ! ...sociale ! ...
de aceea, nu cred sa aiba legatura cu religia ! ...
am intrebat pe vremuri un calugar batran (cca 90 de ani) de ce oamenii cred in D-zeu !
acesta mi-a raspuns (printre altele) : "omul este o fiinta atat de sociabila incat daca traieste singur, si nu are
un tovaras de viata, si-l creeaza !" ...

Edited by radoset, 30 October 2016 - 07:52.


#5
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 oMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 07:27, said:

Oamenii nu "cred" ca banii au valoare, ei au convenit ca banii sa aiba valoare. La fel e si cu tarile (granitele), proprietatea, etc.
Eu nu îmi amintesc să fi convenit lucrurile astea. Nu m-a întrebat nimeni, de fapt.

 radoset, on 30 octombrie 2016 - 07:31, said:

instinctul de turma, este comun tuturor vietatilor care traiesc in grupuri ! ...sociale ! ...
de aceea, nu cred sa aiba legatura cu religia ! ...
Poate celelalte animale nu inventează povești pe care să le spună turmei.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Haha, intimplator aseara citeam chiar capitolul asta din cartea lu' Cialdini ( https://en.wikipedia...Robert_Cialdini ).

Quote

Social Proof: People will do things that they see other people are doing. For example, in one experiment, one or more confederates would look up into the sky; bystanders would then look up into the sky to see what they were seeing. At one point this experiment aborted, as so many people were looking up that they stopped traffic. See conformity, and the Asch conformity experiments.

Printre multe alte exemple este mentionat si caruciorul de supermarket care n-a prins pina nu au fost angajati "clienti" care sa se plimbe cu carucioarele prin magazin ca sa demonstreze ca nu-i rusinos sa faci asta. Monkey see monkey do.

#7
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 a3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:34, said:

Eu nu îmi amintesc să fi convenit lucrurile astea. Nu m-a întrebat nimeni, de fapt.

Nu te-a intrebat nimeni pentru ca te-ai nascut prea tarziu. Esti liber totusi sa nu recunosti valoarea banilor, a granitelor, a proprietatii... pe riscul tau.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 oMariusRO, on 30 octombrie 2016 - 07:27, said:

Religia doar se foloseste de instinctul de turma, care pare sa fie ceva, cum altfel decat... instinctiv.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEhSk71gUCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vrajeala ! eu daca eram acolo ceream informatii la femeia aia de la biroul de informatii.
Dar admit ca daca eram mintit/convis sa fac aceasta stupizenie, ma conformam turmei.

La fel si cu religiile ! convig/mint oamenii sa urmeze o cale, fiea corecta sau gresita.


Cineva a spus mai sus ca animalele nu si-au creat povesti in care sa creada/spuna turmei !
Animalele doar vaneaza, mananca, se rahatesc, se procreaza si dorm  -apoi reia ciclul.

#9
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

 super8, on 30 octombrie 2016 - 07:51, said:

Animalele doar vaneaza, mananca, se rahatesc, se procreaza si dorm  -apoi reia ciclul.
oamenilor, aceste "obiceiuri" le-au fost (de-a lungul timpului) taiate, ingradite,corectate, etc !...
oamenii nici mai stiu ce insemna libertate ! ...
orice tara "civilizata" are cca 500 de kg de legi care interzic "ceva" !
cand de fapt "legile" din Biblie sau din Coran, ar fi sufiente ptr a convietui cu respect ptr cei din jurul tau !

Edited by radoset, 30 October 2016 - 08:07.


#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 a3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:00, said:

De ceva timp am senzația că există o legătură între credințele absurde și coeziunea socială. E mult mai ușor să crezi absurdități în grup decât de unul singur, fiindcă credințele absurde ale unei singure persoane pot duce la excludere socială, ceea ce e neplăcut pentru oameni în general.
..............
Te referi la FB ???? Da , este o " religie " timpita , cea mai mare manipulare posibila . Cum eu nu folosesc , ma simt " exclus " , ....

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Un alt topic ateist, nimic nou, nimc interesant!

#12
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 super8, on 30 octombrie 2016 - 07:51, said:

Animalele doar vaneaza, mananca, se rahatesc, se procreaza si dorm  -apoi reia ciclul.
Oamenii sunt mai avansați, la oameni e work, eat, sleep, repeat. Apoi au concediu și stau ca șopârlele la soare să se bronzeze, toarna un copil sau doi și asta e viața.

#13
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 radoset, on 30 octombrie 2016 - 08:03, said:

oamenilor, aceste "obiceiuri" le-au fost (de-a lungul timpului) taiate, ingradite,corectate, etc !...
oamenii nici mai stiu ce insemna libertate ! ...
orice tara "civilizata" are cca 500 de kg de legi care interzic "ceva" !
cand de fapt "legile" din Biblie sau din Coran, ar fi sufiente ptr a convietui cu respect ptr cei din jurul tau !

Religia este cea care a ingradit, taiat sau corectat o mare parte din acele obiceiuri (in special alea legate de mancat si procreeat).

Cat despre convietuirea in respect pe baza legilor din Biblie sau Coran, eu zic sa mai citesti cartile respective inca odata.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
instinctul de turma nu prea are de-a face cu religia!
e adevarat ca omul e o fiinta sociala! care se zbate pentru apartenenta la un grup si pentru recunoastere sociala!
dar instinctul de turma e cu totul altceva!

#15
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Nero-d, on 30 octombrie 2016 - 08:15, said:

instinctul de turma nu prea are de-a face cu religia!

Depinde ce intelegi prin instinct de turma

In mod figurativ spirit de turma = spirit gregar = atitudine de supunere oarba (e definitia din dex, nu a mea)

Edited by oMariusRO, 30 October 2016 - 09:02.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Instinctul de turma e o chestie specific societatii umane, nu are legatura cu religia. Poti avea, spre exemplu, o turma de sclavi care merge organizat, in fiecare dimineata spre call-centerele din Pipera, fara ca acesti oameni sa fie neaparat religiosi. Idem galeriile de fotbal care au in mintea lor ca fac ceva util daca se aduna mai multi la un loc si zbiara pe strazi.

Dar, e adevarat ca, atunci cand e vorba de procesiuni religioase de amploare (cu moaste, plimbat oasele pe strazi, preoti multi)... mai toata lumea asa-zis religioasa se aduna "ca la urs", iar asta nu de dragul divinitatii ci pentru ca asa cred oamenii ca fac ceva util, ca au un rol... Toti aia pe care ii vedeti la coada la moaste, cred despre ei, nu numai ca sunt oameni cu frica lui Dzeu ci si ca fac ceva util, placut lui Dzeu daca stau ore intregi la coada sa se inchine la niste fragmente osoase de sfinti.

#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 a3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:00, said:

Care e legătura dintre religie și instinctul de turmă?
Ritualul, man. Dar tu nu stii asta si te incadrezi la "ateismul si spiritul de turma".
Ritual religios, ritual laic, este urmarea spiritului de turma.
Omul a simtit intotdeauna nevoia sa-si intareasca anumite coutume cu un ritual specific.

Edited by johnnickelby, 30 October 2016 - 09:11.


#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 a3e6u9, on 30 octombrie 2016 - 07:34, said:

Eu nu îmi amintesc să fi convenit lucrurile astea. Nu m-a întrebat nimeni, de fapt.


Poate celelalte animale nu inventează povești pe care să le spună turmei.
Incep sa cred ca si tu ai ceva din spiritul turmei


Poate , si cam se aseamana cu ateii . Nu stiu ce sa cred , daca ateii sunt animale sau animalele sunt atee .

Edited by pacopaco1967, 30 October 2016 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate