Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Limba germana - cum o invat?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Coccolino21

Coccolino21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.01.2015
Salut. De curand am intrat la facultatea de inginerie si am avut de ales dintre engleza si germana ca limba straina. Stiind ca la germana te ia de la 0 si pe viitor aceasta imi poate fi folositoare ca si inginer, am decis sa merg la germana. Problema e ca dupa primele cursuri n-am prea reusit sa inteleg ceva. Am mai facut eu 8 ani de franceza pe care tot asa n-am inteles-o, dar acolo macar mai erau cuvinte care se asemanau cu lb. romana. Tot mai pricepeam ceva din ce zicea profa. O alta limba straina "studiata" la scoala a fost engleza, pe care am invatat-o "obligat" altfel nu ma descurcam sa-i injur pe oameni pe forumuri sau in jocuri multiplayer. Jocuri gen dota, cs, metin2 si altele in care totul era in engleza. O alta modalitate de a invata engleza a fost ambitia mea prosteasca de a asculta si altceva in afara de Guta si Salam sau, in general, muzica romaneasca. Mi-a trebuit engleza ca sa imi dau seama ca Pitbull vorbeste prostii despre femeile din Romania in 'International Love' altfel as fi lasat mandru comentariu la piesa lui cu "ROMANIA <3". Acum problema e ca eu am incercat sa-mi pun jocurile in limba germana sau sa ascult melodii in germana, dar n-au avut niciun efect. Stau prea mult pe google translate ca sa mai inteleg ceva din joc/melodie si germana. Idei?

Edited by Coccolino21, 30 October 2016 - 00:06.


#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ai incercat cum nu trebuie

"Secretul" sa inveti ceva la modul bine, este sa iti placa!
De pilda - De ce sunt asa buni baietii la jocuri ?! Ca le plac!!! De pilda, World of Warcraft este destul de complex, dar totusi, marea parte a tinerilor care il joaca il cunosc f bine si repede.

Daca nu ai ceva puncte comune cu germana - la modul psihologic, nu ai sa o inveti.
Daca "simti" ceva, daca esti cat mai pe lungimea de unda cu ceva ...inveti rapid si usor

De pilda, ca sa invat ceva germana, eu faceam un fel de role-play - nemtii sunt disciplina si munca. O suna copilareste, dar m-a ajutat enorm, fiindca in sub 6 luni, am ajuns la nivelul sa pot purta conversatii de zi cu zi (am ajuns prin Belgia si Germania putin, si am putut purta conversatii zilnice obisnuite, la nivel normal, chiar destul de ok).

Deci gaseste acel ceva care sa te puna pe aceeasi lungime de unda cu germana - motivatie, placere cumva etc. si va merge repede

daca te fortezi, vei da chix garantat

#3
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
E destul de bizar ce zici tu acolo, n-am auzit de facultate cu cursuri in limbi straine sa te invete limba de la zero, ci trebuie sa o stii deja destul de bine, in mod normal se da si test de limba pentru a intra la o astfel de facultate. De invatat inveti din carti, cursuri. Insa sa ajungi la un nivel de a putea invata materii tehnice la facultate, iti ia mult(1-2 ani). Cel mai probabil o sa trebuiasca sa renunti.

Edited by MrReason, 30 October 2016 - 00:19.


#4
Coccolino21

Coccolino21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.01.2015

 MrReason, on 30 octombrie 2016 - 00:17, said:

E destul de bizar ce zici tu acolo, n-am auzit de facultate cu cursuri in limbi straine sa te invete limba de la zero, ci trebuie sa o stii deja destul de bine, in mod normal se da si test de limba pentru a intra la o astfel de facultate. De invatat inveti din carti, cursuri. Insa sa ajungi la un nivel de a putea invata materii tehnice la facultate, iti ia mult(1-2 ani). Cel mai probabil o sa trebuiasca sa renunti.
Probabil numarul mic de vorbitori de germana au determinat facultatea sa ofere aceasta posibilitate studentilor.

#5
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Despre ce Universitate e vorba?
Dacă te Ăźnvață de la zero, străduința trebuie să fie reciprocă, cu mai multă credinta ai incercat să inveți?
Dacă tot nu merge înseamnă că nu e pentru tine, trebuie sa încerci altceva, pe întrajutorarea semenilor, ceva, orice.

Edited by leul_tau, 30 October 2016 - 00:43.


#6
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Incepe cu manuale fara profesor, cum ar fi:
http://www.polirom.r...-revazuta-6165/
http://niculescu.ro/..._Metoda_instant
http://niculescu.ro/...nclude_CD_audio

Ai si cursuri audio + pdf pe site-ul DW: http://www.dw.com/ro...germană/s-2702
In special asta.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Începi cu regulile de pronunție și memorezi cuvintele uzuale. Când ești capabil să citești corect un text în germana și ai destule cuvinte învățate te apuci de gramatică. Aici e cel mai greu, este posibil sa ai nevoie de ajutor, un curs sau meditații. Dar au fost care au reușit și fără. Dacă ai posibilitatea, mergi într-un mediu vorbitor de germana, scutești foarte mult timp. Dar neapărat cu fonetica pusă la punct și un bagaj consistent de cuvinte învățate.

#8
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Limba germana - cum o invat?

Pas cu pas.

#9
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Uita de limba germana invatata de la 0 la cursurile de limbi straine din facultate! Este o limba complicata datorita bogatiei vocabularului si 'accidentelor' gramaticale fara nici o logica. Pentru invatacelul mediu este necesar minim un an ca sa inceapa sa se descurce pe strada, pentru cineva care vrea sa aprofundeze limbajul tehnic intr-o limba unde cuvintele compuse sunt la putere, problema devine grava! :(

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai ales limba germana si tu habar n-ai de ea,nu-ati ramane decat sa inveti germana intensiv in paralel cu materia de la facultate.N-ai alta sansa.
Iti trebuie ambitie multa,vointa si mai ales sa renunti la viata de student,aia underground.Unii vor merge la sprituri iar tu la studiat germana.La sfarsit,tu vei fi cel rasplatit.Un an n-o fi foc.
Iar daca doresti sa pleci sa lucrezi in vreo tara unde germana este baza,nu vei avea decat de castigat.
Germana pe care o faci sau o vei face la facultate este egala cu zero.Nu vei invata aproape nimic.Garantat.

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Wehrkraftzersetzungsbekämpungsbeauftragtendienstellenleiter.
cuvand putin artifical, dar legal.
Viel Spass!

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
1. Cauta-ti prieteni care vorbesc germana.
2. Urmatoare vacanta fa-o in Germania
3. Pune-te sa inveti cat mai multe verbe si sa le memorezi.

#13
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Asta e cel mai bun material online pe care l-am gasit - cind am cautat pentru mine - mai bun decit cele mai multe carti de pe piata:

http://deutsch-fa.bl.../blog-page.html

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Cum inveti limba germana cel mai repede ? Pai nimic mai simplu: Saruti o nemtoaica. :)
Daca nu merge asa , atunci apuca-te de metodele descrise mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate