Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

"Inregistrati asta! Putem in 5-6 ani sa depasim Generatia de Aur: semifinale de mondial! Am 40 de copii care vin! O sa-mi fie bine" Anuntul lui Hagi d

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
Mondialul din 1994 ramane un reper in istoria nationalei. Sfertul de Mondial nu a mai fost niciodata repetat, dar Hagi spune ca exista potential in Romania pentru a forma o generatie chiar mai buna de atat.
Hagi sustine ca are 40 de tineri jucatori in academie din care 10-11 sunt de nivel inalt si vor creste si mai mult. Patronul Viitorul crede ca daca sportul va deveni o prioritate nationala, atunci Romania poate ca in 5-6 ani sa depaseasca Generatia de Aur si sa joace chiar o semifinala de campionat mondial.
"Eu o sa fiu multumit cand FRF si Guvernul Romaniei si Ministerul Sportului vor gasi o modalitate de a finanta toate academiile din primele 3 ligi. Cluburile de fotbal sunt pilonii cei mai importanti ai FRF, stalpi adevarati suntem noi care formam jucatori. Avem nevoie sa formam ca loturile nationale sa ii selecteze pe cei mai buni."
"De aici trebuie plecat, dar noi, din pacate, nu avem acest suport in Romania. Apoi reorganizarea la fotbalul profesionist. Primele trei ligi. Liga I cu organizare foarte buna in privinta bugetelor, stabilitatea echipelor, care sa dea incredere suporterului, cu stadioane noi"
"Liga a II-a trebuie revizuita, la fel si Liga a III-a. Trebuie facute pentru fotbalul romanesc pentru perioada urmatoare. Daca nu, din ce in ce vom ajunge mai jos si o sa traim doar cu echipa mare, care are jucatori buni, dar ei devin buni dupa 25 de ani, 27 de ani. Atunci ne ducem la Euro fara niciun U21."
"Nu e nimic intamplator, toti sunt impresionati de ideea rezultatului, dar de aceea multi dintre antrenori nu au curaj. Cum eu nu am conducere, am curaj, fac ce vreau si atunci e usor sa promovez jucatori si sa le dau spatiu tuturor."
"Eu cred ca FRF trebuie sa inteleaga faptul ca pilonii cei mai importanti suntem cluburile din primele 3 ligi. Si aceste cluburi trebuie ajutate. Obiectivul final e sa dam jucatori competitivi foarte buni, ei selecteaza si reprezinta Romania la nivelul cel mai mare. Sa formam nationale care sa se califice, sa faca performante, sa aiba rezultate. Lasa la o parte echipa mare. Celelalte vor continua la nesfarsit fara rezultate."
"Cand o sa avem capacitatea sa finantam serios toate academiile si va exista o unitate, atunci lucrurile vor merge. Gasiti oameni competitivi, foarte buni, care stiu s-o faca. Formarea, selectia sunt lucruri importante in care poti dezvolta o generatie de invingatori. Cine o formeaza, cine o creste, cine duce aceasta mentalitate sa te bati cu Anglia, cu Austria pierdem toate meciurile... ne e greu. Dar mie imi e greu sa accept."
"Gandul e greu sa-l acceptam ca altii sunt mai buni. A existat o generatie care nu intelege acest gand, de ce sunt altii mai buni. Pentru ca noi nu l-am avut. Noi am fost buni. Pentru unii poate e presiune, pentru noi e o provocare. Performanta e o provocare. O avem in sange, ne place si stim s-o ducem"
"Eu zic ca suntem o generatie importanta, 10 ani importanti din fotbalul romanesc, acel grup mare de jucatori competitivi care au fost scoliti afara. Si nu ne consideram inferiori"
"Cand in Romania se va intampla o chestie sanatoasa, de nivel mare, atunci eu zic ca Romania poate sa ne depaseasca. Inregistrati asta, exista potential sa fim depasiti. In maximum 5-6 ani sa depasim performantele noastre, sa joci in semifinale de Mondial sau European sau sa castigam si noi la juniori."
"Pentru asta trebuie sa pedalam. De ce nu mai mergem acolo? Iar sportul si fotbalul trebuie sa devina o prioritate. De interes national. Daca nu, va fi foarte greu"
"Pana la 99 an 40 de jucatori, din care 10-11 sunt competitivi. Matematica! O sa-mi fie bine! Nu-i mai pun pe cei de dupa 2000, aia sunt extra, sunt mai buni!", a spus Hagi.


DE CE NIMENI NU IL ASCULTA ?Posted Image

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa-mi aminteasca cineva, pe ce loc am iesit la ultimul CM?

#3
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 f300, on 29 octombrie 2016 - 13:18, said:

Sa-mi aminteasca cineva, pe ce loc am iesit la ultimul CM?
loc? Posted Image   noi nu ajungem in grupe, depindem mereu de ceilalti pentru a ne califica Posted Image

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
mai degraba are 40 de viitori clienti in cluburi, sau de subiecte in emisiunea lui capatos, ce au mai f**ut, ce masina si-au mai tras...

in rest, hagi, simpatic ca de obicei.

Quote

“Să luăm titlul e imposibil, dar realizabil” -G. Hagi.


#5
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
Hagi e un DOBITOC. Habar n-are ce vb.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
In ultimul timp Hagi a devenit foarte vocal.
Eu cred ca alalalt dobitoc,Becali, il impinge din spate pentru vizeaza postul de presedinte de federatie pentru Hagi.
Iar Hagi in inteligenta lui nemarginita doar atat poate debita.A,si sa-si laude toata ziua progenitura.

#7
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 adisz, on 29 octombrie 2016 - 15:03, said:

In ultimul timp Hagi a devenit foarte vocal.
Eu cred ca alalalt dobitoc,Becali, il impinge din spate pentru vizeaza postul de presedinte de federatie pentru Hagi.
Iar Hagi in inteligenta lui nemarginita doar atat poate debita.A,si sa-si laude toata ziua progenitura.
Eu nu sunt unul dintre sustinatorii lui Hagi, imi este indiferent, dar are dreptate in ceea ce spune ( excluzand gramatica dansului ). La noi asa trebuie facut, deoarece fotbalul din Romania este pe cale de disparitie. Cuvantul care predomina este " INSOLVENTA". In regula, isi lauda echipa, dar la academia dansului, s-au remarcat fotbalisti buni spre foarte buni.Becali este nociv fotbalului din Romania, din cauza faptului ca pentru el totul a devenit o afacere, este singurul care mai are putere financiara.E usor sa fii cel mai bun ,printre atatea echipe ffara investitor.

#8
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016

 Coseriu, on 29 octombrie 2016 - 15:40, said:

Eu nu sunt unul dintre sustinatorii lui Hagi, imi este indiferent, dar are dreptate in ceea ce spune ( excluzand gramatica dansului ). La noi asa trebuie facut, deoarece fotbalul din Romania este pe cale de disparitie. Cuvantul care predomina este " INSOLVENTA". In regula, isi lauda echipa, dar la academia dansului, s-au remarcat fotbalisti buni spre foarte buni.Becali este nociv fotbalului din Romania, din cauza faptului ca pentru el totul a devenit o afacere, este singurul care mai are putere financiara.E usor sa fii cel mai bun ,printre atatea echipe ffara investitor.

Si cum adica sa mearga banii din taxe si impozite in buzunarele hotilor ? hagi dupa ce vinde cate un jucator imparte taxele cu noi ? hagi nu stie ce vb. el traieste pe alta lume. deja are prea multe aer in cap,le stie pe toate. app sunt curios dc nu s-ar baga banii de taxe in hochei,baschet etc., dc vrea hagi doar in fotbal ? cred ca are vreo boala psihica.

#9
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

 AladinArdeal, on 29 octombrie 2016 - 16:06, said:

Si cum adica sa mearga banii din taxe si impozite in buzunarele hotilor ? hagi dupa ce vinde cate un jucator imparte taxele cu noi ? hagi nu stie ce vb. el traieste pe alta lume. deja are prea multe aer in cap,le stie pe toate. app sunt curios dc nu s-ar baga banii de taxe in hochei,baschet etc., dc vrea hagi doar in fotbal ? cred ca are vreo boala psihica.

da
plateste TVA

#10
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Hagi, ca fotbalist, a fost asa cum il stim - BUN. Talentul i-ar fi permis o cariera mult mai glorioasa, dar nervii, neadaptarea in Spania l-au costat mult per total. Dar nu de asta vorbim.
"Generatia de aur" ... jucatori care s-au format in anii 80. Ca juniori. Se stie foamea care era in tara atunci si sportivii, mai ales fotbalistii, aveau tot interesul sa fie BUNI, pentru a iesi din saracia nationala. Cei de la echipele mari din tara castigau MULT mai bine ca romanul de rand. Si se vorbea deja in anii 80 de posibilitatea teoretica a tranferului in strainatate - Hagi a fost aproape de un transfer la Panathinaikos prin 87-88. Nu s-a realizat, dar se vorbea la nivel mai sus de zvonuri. Era simpla problema - esti bun si serios - ajungi la o echipa mare din Romania si castigi mult mai mult decat daca esti salariat. Nu esti bun, se strica treaba. De asta echipele romanesti scosesera capul bine in Europa. Multa lume vorbeste de Steaua 86, dar ati vazut Steaua 89? da, finala cu Milanul a fost un dezastru dar ... era Milan. Sau Dinamo `89-`90 . Erau buni pentru ca voiau sa "se scoata", nu doar pentru ca erau protejate de regim.

Asta a fost, dupa mine, motivul pentru care la sfarsitul anilor 80 fotbalul romanesc zbarnaia - dorinta fantastica de a iesi din foame. Jucatori ca atunci nu vom mai vedea. Si la inceputul anilor 90 mai puternic- dorinta de a iesi din foame printr-un transfer in strainatate era mare si perfect realizabila, prin efort.
Eu eram mic dar cand revad acum meciurile nationalei la CM din 90 (nu din 94!) nu imi vine sa cred. Era o echipa FANTASTICA si ar fi putut obtine mult mai mult decat echipa din 94. Dar la tot turneul final mai mult se faceau transferuri si se purtau discutii cu impresarii decat pregatire fizica si mentala pentru jocuri. Si o gasca de tineri obisnuiti totusi cu mii de lei deja auzeau si vorbeau de mii, multe mii de dolari. Si cam tot lotul a semnat contracte in strainatate exact in timpul turneului.

Azi e total diferit. Un jucator din liga I castiga deja enorm. Mie mi se par cifre ametitoare. Un fotbalist tanar, daca stie ca are un salariu IMENS nu mai are nicio dorinta de a progresa. SI suna bine si cluburile de fite, pitipoancele, masinile de lux, presa de can can ... asa as face si eu si oricine pana la urma. In loc sa fii foarte, foarte bogat si serios, esti doar foarte bogat :)
Eu nu mai sunt microbist de mult pentru ca ma scarbesc aspectele astea. Dar apreciez ce face Hagi. N-o fi cel mai destept si mai citit om din lume, dar incearca, in felul lui, sa formeze fotbalisti ... si caractere.

#11
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016

 dejanalex, on 29 octombrie 2016 - 16:33, said:


da
plateste TVA

Toata lumea plateste TVA,pe orice ,de la mancare la orice,deci las-o ca nu mere.

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Nu platesti tu tva toata viata ta cat se plateste pt un singur jucator bun vandut. Bv lui Hagi ca a reusit sa faca o Academie si are dreptate ca statul trebuie sa sustina academiile. De fotbal pentru ca fotbalul se consuma. Nu se uita nici dracu la baschetul tau.

#13
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

 Coseriu, on 29 octombrie 2016 - 13:11, said:

DE CE NIMENI NU IL ASCULTA ?Posted Image

Pentru ca toti asa zisi "patroni" din Liga 1 vor sa castige milioane de euro daca se poate a doua zi investind 2 lei si daca se poate sa si ajunga in UCL.

Serios vorbind sunt multe cauze pentru care fotbalul din RO arata cum arata si nici nu poti sa arati degetul spre o singura persona, in principiu fiecare a avut o contributie la dezastru.

#14
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 danielavram, on 10 decembrie 2016 - 19:19, said:

Pentru ca toti asa zisi "patroni" din Liga 1 vor sa castige milioane de euro daca se poate a doua zi investind 2 lei si daca se poate sa si ajunga in UCL.

Serios vorbind sunt multe cauze pentru care fotbalul din RO arata cum arata si nici nu poti sa arati degetul spre o singura persona, in principiu fiecare a avut o contributie la dezastru.
la cum arata fotbalul din ziua de azi din Ro chiar nu mai sunt multe de spus... din punctul meu de vedere, Hagi este singurul care mai are idee cu adevarat despre acest fenomen si sufera cu adevarat dupa performanta...ma uitam la rezultatele de ieri din Anglia...si la cele de la noi... suntem janici ...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fotbalul e cum e din cauza patronilor. Pe principiul pestele de la cap se impute. Toti au fost niste tepari, care au fost obisnuiti sa dea tunuri. Toti, fara exceptie. Pentru ei detinerea unei echipe de fotbal era o cheltuiala, un palmares, un mod de a le gadila orgoliul. Cat timp partea cu tunurile a functionat, si contractele banoase (pentru ei) si paguboase pentru stat erau la ordinea zilei, nu contau performantele, conta ca cuvantul lor sa fie lege, de aia a si ajuns Berbecali unde e cu echipa lui minunata, pentru ca pe el nu il interesa performanta reala a echipei, cat orgoliul lui.

Deci pentru toti patronii de cluburi din Romania, organizarea unor "crese" de fotbalisti noi nu era o prioritate. E o afacere pe termen lung, din care poti sa castigi, dar cine cacat sta sa creasca 10 ani un copil care poate fi vandut cu 1-2-5 milioane de € cand tu maine ai vanzare de  teren facut pe smen din care iti iei fara sa muncesti, fara sa faci nimic, 10 bulioane ale tale, bani negri? Cam asta e atmosfera. Pardon, era.

Ei, acum au cam disparut astea, toti incep sa chitaie de foame, ca salarii mari la jucatori, ca performanta e slaba, etc. Pai de unde performanta daca nu au fost crescuti 10 ani alti fotbalisti? Astia actuali sunt exact cum zica altul mai sus, cu gandul la pitipoance, club, viata. Nu performanta. De aia sunt si in insolventa, pentru ca daca patronul nu mai are bani din afaceri necurate, sa bage in gaura neagra numita club.... care club nu produce pentru ca nu a fost luat ca afacere, ci ca blazon, ca mandrie, ca un alt Maybach sa fie expus. Acum probabil cei mai destepti isi vor da seama cum merge treaba si vor face incet incet acele academii... Si vor realiza ca primii ani sunt mai grei, cei in care prima recolta scoate profit, ca dupa aia vin ceilalti din urma si an de an, daca esti bun in ceea ce faci vei avea alta recolta. Si daca scoti un nou Hagi (de exemplu) platesti din profitul de pe el toti cei 10 ani de cheltuieli cu academia. Dar asta inseamna sa vrei sa faci afaceri, nu tunuri, sa te multumesti cu profit mic dar constant, si cu cate un ocazional tun, daca gasesti acel briliant.

Insa cine sa o faca? Ciobanul becali? Care mi-a facut sila de fotbalul romanesc?

Hagi da, poate sa o faca. Mai sunt probabil si altii, dar vor avea nevoie de puterea exemplului. Adica in momentul in care Hagi o sa scoata pe bune un numar de 5-10 jucatori vanduti pe bani buni si o sa iasa pe profit o sa faca si ei asta. Sper.

#16
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Bun post, exact asta e situatia. Problema este ca si lui Hagi i se pun  bete in roate si este facut in toate felurile. Vorba celebra: tot ce e bun tre' sa dispara...

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ambr0zie, on 29 octombrie 2016 - 21:01, said:

Azi e total diferit. Un jucator din liga I castiga deja enorm. Mie mi se par cifre ametitoare.

Intreaba-i pe cei de la ASA Tg. Mures cati bani au luat sezonul asta.

#18
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 Ion_de_la_Raion, on 12 decembrie 2016 - 15:08, said:


Intreaba-i pe cei de la ASA Tg. Mures cati bani au luat sezonul asta.
pentru ce fotbal presteaza intr-adevar este mult...dar pentru fotbalul european si pentru campionatele de afara, sunt sume mici .

 ioppo, on 12 decembrie 2016 - 09:48, said:

Bun post, exact asta e situatia. Problema este ca si lui Hagi i se pun  bete in roate si este facut in toate felurile. Vorba celebra: tot ce e bun tre' sa dispara...
intr-adevar i se pun bete in roate, este adevarat ca stie foarte foarte mult fotbal si spune bine ce spune..dar si dansul are unele probleme si ascunzisuri...poate o ia pe urmele lui G. Popescu si ajunge si el pe la "facultate"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate