Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

airplay pe Linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Buna ziua. am o problema si nu reusesc sa ii dau de cap. folosesc pachetul aircrack-ng pe o distributie de Linux Mint. rulez ultimul linux mint cinnamon 18. Totul merge bine pana ajung in momentul in care trimit deautentificarea wifi-ului meu. In terminal apare ca se trimit Deauth dar nu reusesc sa primesc niciun handshake(am incercat si cu un numar limitat de genu -0 10 si infinit -0 0 dar rezultatul e acelasi); plus ca conexiunea nu se pierde de pe device-urile de pe care mai sunt conectat la wifi. Cand am testat wireless cardul pt injectie am primit eroare : Device busy or full;Sysfs injection support was not found either. Rulez de pe un  Laptop Dell Inspiron 5558 a carui card suporta injectie, deci de asta sunt nedumerita. Multumesc.

#2
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
O sa presupun ca nu te-ai uitat prea mult la Mr. Robot si vrei sa faci treburi serioase, precum securizarea propriei retele, dar totusi poti sa ne dai mai multe detalii?

#3
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Desigur ca o fac doar in scop educativ. Detalii asupra carei chestii? a erorii sau a specificatiei cardului wireless/retea etc.

#4
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

View PostDianaNegru, on 28 octombrie 2016 - 22:28, said:

Desigur ca o fac doar in scop educativ. Detalii asupra carei chestii? a erorii sau a specificatiei cardului wireless/retea etc.

Detaliaza ce ai de gand sa faci, eventual ce comenzi ai folosit pana acum.

#5
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Vreau sa merg pe partea de securitate si doresc ca prin aceste "atacuri" sa inteleg mai bine cum sunt exploatate vulnerabilitatile. Pai initial am rulat un check kill pt a ucide procese potential daunatoare, apoi am pus in mod monitor interfata cu start (interfata) , am dat un airodump pt a vedea retelele din apropiere, m-am axat numai asupra retelei mele precizandu-i alaturi de airodump bssid-ul si apoi am rulat aireplay pentru a trimite deautentificarea, in speranta ca atunci cand se reconecteaza sa obtin handshakeul(lucru pe care nu il reusesc ).

#6
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Posteaza output-ul comenzii:

iwconfig



#7
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
root # iwconfig
wlp6s0    IEEE 802.11abgn  ESSID:"Net"
  Mode:Managed  Frequency:2.417 GHz  Access Point: XX
  Bit Rate=150 Mb/s   Tx-Power=22 dBm  
  Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
  Encryption key:off
  Power Management:on
  Link Quality=65/70  Signal level=-45 dBm
  Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
  Tx excessive retries:0  Invalid misc:58   Missed beacon:0

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu inteleg cum naiba exista deauth atack asta, adica de ce nu exista o cheie secreta negociata intre client si AP care sa fie continuta in pachetele de deautentificare astfel incat sa nu poata oricine trimite pachete de deautentificare.

De ce nu folosesti Kali sunt o gramada de tutoriale pe net.

placa de retea trebuie sa fie in mod monitor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yo9nQxxgP_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si apoi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O1TpBjoiLe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-AppleS-_, 28 October 2016 - 23:36.


#9
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

View PostDianaNegru, on 28 octombrie 2016 - 23:26, said:

root # iwconfig
wlp6s0  IEEE 802.11abgn  ESSID:"Net"
  Mode:Managed  Frequency:2.417 GHz  Access Point: XX
  Bit Rate=150 Mb/s   Tx-Power=22 dBm  
  Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
  Encryption key:off
  Power Management:on
  Link Quality=65/70  Signal level=-45 dBm
  Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
  Tx excessive retries:0  Invalid misc:58   Missed beacon:0
Pentru ca folosesti ultima versiune de LinuxMint, LinuxMint fiind bazat pe Ubuntu, numele interfetelor de retea sunt putin diferite de cele cu care esti / sau nu tu obisnuita.
Ai rulat
airmon-ng start wlan0

sau
airmon-ng start wlp6s0

?

Edited by slash95, 28 October 2016 - 23:38.


#10
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Stiu ca trebuie sa fie in mod monitor, am facut asta deja. Am observat acum in tutorial unde ar fi problema. cand trimite pachetele de deauth, la mine in paranteza la ACKs e tot timpu zero(rar mai apare un 4/1) la el tot timpu are date. De unde lipsa aceasta?


am dat start wlp6s0

Edited by DianaNegru, 28 October 2016 - 23:42.


#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ai monitorizat si trimiti pe canalul corect ?

#12
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Da, nu am scris de mana ci am dat copy paste pentru a fi sigur. am facut si un hotspot wifi de pe telefon si s-a conectat un prieten la el.Am incercat dar tot nimic nu se intampla. Inseamna ca nu e compatibil driverul actual? As trece pe Kali Linux ca main distro, dar nu stiu cat de compatibile sunt programele pe el(desii stiu ca e bazat pe Debian )

#13
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Poti sa folosesti Kali Linux fara sa-l instalezi in modul liveCD.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Kali ruleaza si de pe stick, urmeaza pasii din tutorialul ala de kali, mie mi-au iesit handshake-uri. Cred ca ai observat ca e un tutorial cu mai multe parti.

Edited by _-AppleS-_, 28 October 2016 - 23:50.


#15
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Inca o chestie de precizat, dupa ce se termina de trimis pachetele, imi dispare Statia conectata(desii telefonul nu se deconecteaza de la net nimic) si apoi imi dispare si reteauta captata. De ce? In tutoriale nu am vazut sa se intample asa ceva.

Stiu ca posibil solutia usoara ar fi sa fac un stick cu kali, dar sunt o fire incapatana si chiar nu ma las pana nu dau de cap in general problemei care ma supara. Am cautat pe nu stiu cate forumuri si nimic nu m-a ajutat.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
O fire incapatanata nu se joaca de'a copy&paste + forumuri, ci pune mana pe manuale, surse si altele si trage pana ies rezultatele dorite. Dar, na, posibil sa nu inteleaga unii dintre noi cum e cu incapatanarea...

#17
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Am facut un LiveUsb cu kali linux si l-am rulat( credeam ca ar fi ceva de compatibilitate). Am testat injectia( aireplay-ng -9 wlan0) si a dat ca Injection is working, deci cardul meu intern suporta injectia. Am trimis pachetele de deauth (de data asta la ACKs imi apar date), a deconectat device-ul dar cand s-a reconectat la net nu am primit handshake(l-am reactivat si manual si tot nimic). Am incercat si cu wifite si tot nu reuseste handshake. Ce ar putea fi?


Etape: airmon-ng check kill
airmon-ng start wlan0
airodump-ng wlan0mon
airodump-ng -c x --bssid x -w file wlan0mon
aireplay-ng -0 0 -a x (am dat si mac-ul device-ului si fara am incercat) wlan0mon
Pachetele se trimit, se deautentifica device-ul, se reconecteaza dar niciun handshake.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate