Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Legislația arbaletelor și arcurilor profesionale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Bună ziua !

  Arbaletele și arcurile cu săgeți sunt considerate arme albe care necesită notificare la poliție și niciun permis de port-armă.
  Dar acestea trebuie obligatoriu să fie folosite de cel care face notificare la poliție pentru a le cumpăra ?

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Când mi-am luat prima arbaletă, mi s-a zs că face parte din clasa E și nu trebuie declarată.

#3
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016

 KyKyKyKy, on 28 octombrie 2016 - 21:36, said:

Când mi-am luat prima arbaletă, mi s-a zs că face parte din clasa E și nu trebuie declarată.
Dar care este vârsta minimă  pentru a folosi o arbaletă sau un arc profesional ?

#4
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
o armă în casă înseamnă vizite inopinate de la organ.
eşti conştient de asta?

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 Deutschland19, on 28 octombrie 2016 - 21:38, said:

Dar care este vârsta minimă  pentru a folosi o arbaletă sau un arc profesional ?

Habar n-am.
Eu am luat-o de ziua mea de 20 ani :)

#6
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Initiator, vrei sa implinesti 18 in inchisoare? :D

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eiEzkIDSHmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Legea 295/2004 regimul armelor şi muniţiilor
Art. 2
Definiţii
În sensul prezentei legi, definiţiile şi categoriile armelor, muniţiilor, persoanelor şi documentelor sunt:
I. Definiţii generale
1. arma -
III. Clasificarea armelor din punct de vedere al destinaţiei
7. arme şi dispozitive de agrement - arme şi dispozitive neletale, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniţii, ce aruncă proiectile nemetalice şi sunt destinate a fi folosite atât în scop recreativ, cât şi în cadrul competiţiilor sportive; sunt incluse în această categorie şi arcurile;
Art. 65
Folosirea armelor utilitare şi de agrement
(1) Armele cu tranchilizante, harpoanele de pescuit şi armele de asomare pot fi folosite, în condiţiile legii, doar împotriva animalelor şi mamiferelor acvatice, numai în scopul pentru care sunt destinate, în astfel de condiţii încât să nu cauzeze vătămări corporale persoanelor.
(2) Pistoalele de start pot fi deţinute şi folosite de federaţiile sportive naţionale şi cluburile sportive afiliate acestora.
(3) Pistoalele de semnalizare pot fi deţinute şi folosite de persoanele fizice şi juridice numai în scopul pentru care sunt destinate, în astfel de condiţii încât să nu cauzeze vătămări corporale persoanelor.
(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor sau dispozitivelor neletale prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele sau dispozitivele neletale prevăzute la alin. (1)-(4) pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă, bagaj ori ambalaj şi nu sunt încărcate cu muniţie.
Eu nu am găsit în lege că ar mai fi necesară înregistrarea arcurilor.

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru arcuri nu mai trebuie permis dar pentru arbalete da, asa ca cine are arbaleta si nu are permis la ea risca dosar penal.

#10
ArpadU

ArpadU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2020
Daca insa esti prins cu arcul pe fond de vanatoare (aproape orice teren in afara localitatii), vei avea dosar pt braconaj chiar daca nu ai vanat ci doar il aveai asupra ta..... Aceeasi problema daca nu este purtat in husa, sau tragi cu el in zona care nu sunt special amenajate sau delimitate vizibil si pune in pericol siguranta celorlalti.
Vanatoarea cu arcul nu este permisa in Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate