Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Comportament Pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Exact asa, isi iau pisica doar masochistii,  aia care au nevoie de sef.

ps. Ia taie-i mancarea de tot, sub orice forma, absolut nimic...si mananci in fata lui  normal....rezista o saptamana?
nu ii acorzi pic de atentie, cum se apropie de tine ii arzi un pumn discret in cap.
nici apa, sa stea sa linga geamul cand ploua afara si da vaneze picaturile de la baterie, nici din wc nu bea...

Arata-mi mie un animal care nu pricepe ca orice i se intampla e un favor si nu un  drept...

Daca voi ii pupati in cur si va rugati voi de ei sa manance, sa se alinte samd...problema e la voi, animalul nu are vina.

Edited by parintele, 29 October 2016 - 13:32.


#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View PostNESCAFE1, on 29 octombrie 2016 - 12:34, said:



PS: Foarte frumos motanul ! Dar se vede ca ii dati sa manance bine.

Primeste de mincare dar mai prinde si el ca`i motan utilitar, are rolul lui prin curte, magazie, gradina.
Nu prea are ce cauta in casa, na mai se lafaie el pe scaun in bucatarie cind venim si noi, in rest il tine soacra la respect!

Grig

#39
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postparintele, on 29 octombrie 2016 - 13:20, said:

Exact asa, isi iau pisica doar masochistii,  aia care au nevoie de sef.

ps. Ia taie-i mancarea de tot, sub orice forma, absolut nimic...si mananci in fata lui  normal....rezista o saptamana?
nu ii acorzi pic de atentie, cum se apropie de tine ii arzi un pumn discret in cap.
nici apa, sa stea sa linga geamul cand ploua afara si da vaneze picaturile de la baterie, nici din wc nu bea...

Arata-mi mie un animal care nu pricepe ca orice i se intampla e un favor si nu un  drept...

Daca voi ii pupati in cur si va rugati voi de ei sa manance, sa se alinte samd...problema e la voi, animalul nu are vina.

Parinte...ce sa zic Posted Image. Numa animal de companie sa nu fii la tine in curte. Auschwitz nene.
Comportamentul pisicii este clar si este asa de cand s-a inventat ea...pisica. Daca accepti ideea de animal de COMPANIE,accepti si unele mofturi din partea lor.

Stiu ca e greu pentru unii oameni (de obicei de la tara,dar nu e regula) sa vada un animalut ca pe un membru al familiei,cu toanele lui. Cel putin aia care leaga cainele in 2 metri... Stapani pe situatie nene. In alte tari posibil sa iei cu executare. Da..na..la noi is destepti.

Asa si omul..mananca si frunze la o adica. Daca i-ti permiti un animal de companie,da-i nene mancare. Le da-ti toate cacaturile cu carne 2% la 3 lei kilu si cica-s pretentioase..si le pupam in cur.

Na...ca m-am inervat Posted Image. Is mai sensibil cand vine vorba de animale. De care or fi ele.

Mai sunt aia care cand vin in vizita la mine,m-a intreaba ca ''vai da n-au purici?''.. PLM...sa le spun ca-s mai curati ca ei..

Edited by mariovrs, 29 October 2016 - 15:31.


#40
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Atat pentru confortul ei cat si pentru confortul stapanilor si al vecinilor, pisica trebuie castrata (sterilizata).

In final este un animal de casa ce va suferi daca nu ajunge la un motan/pisica. Va reactiona la orice stimul primit din exterior si o sa vezi de ce "cantece" ai parte pe timp de noapte (si de zi). Plus jeturile de urina aplicate pe peste tot.

Am pisici incepand cu 1994 si stiu despre ce e vorba. Prima pisica nu a fost sterilizata si ne-a zapacit de cap 12 ani pana a murit de batranete. De, pe vremea aia nu erau multe cabinete veterinare si nici nu exista cultura in domeniu. Urmatoarele au fost sterilizate si lucrurile a fost okay de fiecare data.

Edited by nelu1086, 29 October 2016 - 15:48.


#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
@mariovs
poate ca te inseli mai mult decat iti imaginezi...asa cum ziceam, dragostea si bataia de joc sunt doua lucruri total distincte, in viata in general ele nu ar trebui confundate.
poza e slaba si veche dar poti vedea cam cat de naspa e sa fii membru al familiei..intr-o iarna, la tara, in casa batraneasca...Attached File  Imagine0066.jpg   45.26K   39 downloads

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa ce-l castrezi se va potoli. Am acuma unul identic la comportament si varsta cu al tau. La aspect nu seamana ca al meu e tigrat.  Mai astept 2-3 luni si-l duc la castrat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate