Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Comportament Pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgladiatore, on 28 octombrie 2016 - 21:20, said:

Dupa soareci umbla ?? Are posibilitatea sa-si mentina statutul de vanator ???
Daca nu ,e posibil ca sa fie stresat din '' lipsa de spatiu '' .


Tu daca ai avea de ales intre Gordon Bleu si alergatul dupa mamuti gol pusca si c-o sulita in mana, ce-ai alege?

Pisicile sunt niste doamne!

#20
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Chestia cu umblatul la bilute nu merita.
Eventual daca stropeste aiurea,dar nici asa nu este garantat.
Are farmecul ei,pisica asa cum este.
Colegii de servici ma intrebau daca am cumva acasa un urs.Asa aratau mainile mele.Se potoleste el,dar nu de tot.
Momentul cand toarce la o simpla mangaiere in zona urechilor,ma face sa ma detasez de toate neajunsurile.

#21
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Nu am înțeles dacă stai la bloc sau casa, în cazul în care stai la bloc creaza-i un colt al lui unde sa se joace, vaneze, pandeaste,f ara să-l bagi in seama.. Când se va satura va veni singur la mângâiat. Nu-i lăsa mâncare la discreție, puțin și numai când te vede că pui mancare așa învață de cine depinde si va trece la manevrare, se lasă mângâiat, toarce. Ai un nou șef în casă, nu-ti face vise ca vei fi șef în fața ei vreodata. Am avut un motan,mort de bătrânețe,care preacurvea cu săptămânile, venea acasă lihnit se lasă mângâiat, răsfățat,hranit. După ce se satura se urcă pe televizor si dormea si in momentul in care îl deranja se zburlea,scuipa, zgâria, nu mai era ala de-o ora in urma.avea regulile lui de conviețuire cu noi.

#22
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postlex404, on 28 octombrie 2016 - 21:28, said:



Tu daca ai avea de ales intre Gordon Bleu si alergatul dupa mamuti gol pusca si c-o sulita in mana, ce-ai alege?

Pisicile sunt niste doamne!
Or fi ,prin unele apartamente ,dar ele au un instinct vanatoresc dezvoltat ,care il au ,cat despre comparatia ta .....mai-mai ca as alege alergatura dupa mamuti .....ce sa-i faci ,fiecare cu placerile sale . Eu raman la parerea mea : lasa motanul sa iasa la plimbare ,sa vaneze ,sa se imperecheze ,daca are ocazia ,si sa vezi ca atunci cand se intoarce e un '' domn ''

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu toti suntem Neanderthaler, nici pisica nu-i din acea vreme.

#24
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016

View PostNESCAFE1, on 28 octombrie 2016 - 20:47, said:

Salut,

Am si eu o problema cu pisicul meu .. mai degraba este un motan.
Are varsta de 5-6 luni, dar problemele care ma deranjeaza sunt urmatoarele ..
Inca de cand l-am luat, nu sta deloc locului, deci DELOC fratilor, el sta cuminte doar cand doarme, musca si zgarie in disperare.
Deci pe el pot sa pun mana doar cand ii este somn sau cand se scoala din somn .. in rest nu ii place sa fie mangaiat sau atins.
Daca pun mana pe el incepe sa muste si nu sta deloc .. zgarie cand se joaca si eu nu am ce sa ii fac ..

Am incercat toate metodele, sa-l cert, sa-l stropesc cu apa, dar degeaba .. mai rau il intarat daca il cert si astea ..
Ce credeti ca ar trebuii sa fac ?
...trebuie sa ii dai ,faci ceva sa isi consume energia.Am avut unul care alerga o minge de ping-pong pana nu mai putea.Altul se juca cu un siret de pantof pana ii apuca foamea , manca si o lua de la inceput.Nu trebuie certat si ridicat vocea la el.Daca nu se mai poate si nu se mai poate bate tare din palme si incearca sa nu faci miscari bruste cand este in preajma.Era un video pe net...o poveste cu :  How to Trap a Cat ? nu stiu daca se potriveste la ei cand sunt mici dar poate ajuta ? ii ocupa timpul ?

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Initiator, esti sigur ca n-ai uitat ceva pe undeva? Posted Image!

Attached File  cat LSD.jpg   29.86K   26 downloads

Oricum. Tre sa fii mai smecher ca el. O sa-si dea seama de asta intr-o zi si o sa vina la tine cu coada intre picioare... Cind o sa inteleaga ca fara tine e mincat.

Attached File  cat hunter afraid.jpg   46.59K   24 downloads

Edited by viotl, 28 October 2016 - 22:26.


#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am, mai am, vreo 3...in ultimii 10 ani am avut vreo...10-15....
niciun handicapat d'asta, care a fost mai   damblagiu ori s-a domolit, ori si-a vaxut de drum, dar singur, nefortat de nimeni.
nu ecista animal sa faca d'astea decat cu cine ii permite. Si am intalnit si caini, in general mici, si pisoi, in general siam sau persani , care faceau figuri..al tau e parfum, stiu familii care stateau drepti...faze de genul stat 3 ore inchisi pe balcon sau in bucatarie pt ca nu ii lasa dihania sa iasa...
  Animalul se mai uita si la om dar e posibil sa fie animale tampite, sunt ei oamenii dusi, unii, desi exista doctori si medicamente pt asta... dar in general si stapanul are partra lui de merite...

Daca intrebi, e clar ca nu esti genul de stapan care sa stie sa isi impuna personalitatea asa ca ori il lasi in ale lui ori....vatianta simpla, ti-ai luat animal sa te bucuri de el, nu sa te enerveze..ii cauti in camin mai potrivit pt el si tu mai incerci sa cauti un animal potrivit pt nevoile tale...
Pt mine animalul, oricare ar fi el, ca e caine de orice fel, pisoi,  gaina, dihor, melc sau turmaca...trebuie sa stie cine e  ceausescu pe teritoriul comun  altfel acem o problema si intotdeauna, cu exceptia fiica-mii care abia rupe cuvinte, eu castig...pana si ea castiga doar cand am eu chef sa o las sa castige...cu restul nu am niciodata chefuri d'astea pentru.

#27
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 21.04.2007
Asa arata 2 pisici crescute ntural la tara.
Restul le stricati rasa cu ele in acasa.Daia damblgesc si scuipa zgarie musca.

Attached Files


Edited by CONSTANT1708, 28 October 2016 - 22:30.


#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Mai ia inca o pisica si poate din doua una te lasa sa o mangai

#29
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 21.04.2007

View Postparintele, on 28 octombrie 2016 - 22:20, said:

Eu am, mai am, vreo 3...in ultimii 10 ani am avut vreo...10-15....
niciun handicapat d'asta, care a fost mai   damblagiu ori s-a domolit, ori si-a vaxut de drum, dar singur, nefortat de nimeni.
nu ecista animal sa faca d'astea decat cu cine ii permite. Si am intalnit si caini, in general mici, si pisoi, in general siam sau persani , care faceau figuri..al tau e parfum, stiu familii care stateau drepti...faze de genul stat 3 ore inchisi pe balcon sau in bucatarie pt ca nu ii lasa dihania sa iasa...
  Animalul se mai uita si la om dar e posibil sa fie animale tampite, sunt ei oamenii dusi, unii, desi exista doctori si medicamente pt asta... dar in general si stapanul are partra lui de merite...

Daca intrebi, e clar ca nu esti genul de stapan care sa stie sa isi impuna personalitatea asa ca ori il lasi in ale lui ori....vatianta simpla, ti-ai luat animal sa te bucuri de el, nu sa te enerveze..ii cauti in camin mai potrivit pt el si tu mai incerci sa cauti un animal potrivit pt nevoile tale...
Pt mine animalul, oricare ar fi el, ca e caine de orice fel, pisoi,  gaina, dihor, melc sau turmaca...trebuie sa stie cine e  ceausescu pe teritoriul comun  altfel acem o problema si intotdeauna, cu exceptia fiica-mii care abia rupe cuvinte, eu castig...pana si ea castiga doar cand am eu chef sa o las sa castige...cu restul nu am niciodata chefuri d'astea pentru.
Mamaaaa

Edited by CONSTANT1708, 28 October 2016 - 22:34.


#30
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

View PostCONSTANT1708, on 28 octombrie 2016 - 22:33, said:

Mamaaaa
Nicio mama, in oras am locuit la parter si intrau/ieseau cand voiau, apoi la tara...aici mai am doar 3, un pisoi si 2 pisici, al patrulea mi-a murit in primavara...intre 18 si 6-7-8  ani cat o avea cea mai tanara..toti castrati, nu tin mațe necastrate pt ca nu sunt inmultitor, sunt si asa mult prea multe.
Nu am avut 10 in acelasi timp, fereasca sfantul..dar 4-5 da si nu am avut probleme cu vreuna.

#31
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Si pe mine m-a sgariat cu dintii si labutele.

#32
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
cand am luat potaia, era la fel, tot baiat
nu ne mai intelegeam cu muscaturile, ca ghearele i le taiam mereu

isi infigea coltii rau, dar nu sa-mi dea sangele, pana i-am pilit putin cuspizii la canini
zmaltul e gros, in formare, nu are ce sa se intample

a avut si o sensibilitate o perioada cred, ca de atunci s-a dresat si nu a mai muscat asa rau
si in prezent dupa 2 ani cand ne jucam si ma musca, ii zic auuuuu, aoleeeeu, valeleu :lol: si stie imediat si reduce de doua ori intensitatea la muscatura :)))

trebuie sa te joci cu el mai mult ca sa va obisnuiti

la tipul asta agresiv, mainile tale trebuie sa ii fie cel mai bun partener de joaca si de gadilat

invata-l sa te atace, cand stai in pat, fa-i semne din 2 degete mereu ca sa te atace
el sa creada ca e soricel

daca il stimulezi asa, toata viata ramane jucaus

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
E de preferat să-l înveți să atace o jucărie, nu să-l obișnuiești să-ți atace mâna

OP, încercă și cu Feliway. E un aerosol pe bază de feromoni.

http://www.feliway.com/us

#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Daca vreti sa frecati motanul vi-l dau pe Zitu.

Toata ziua se incurca printre picioare de te impiedici de el.
Mai se alege calcat da tot nu se lasa.
Am avut multe pisici pe acasa da unu asa prietenos ca asta neam!
Nu a zgiriat sau muscat nici o data in cei 3 ani de cind e la noi.
Mai vineaza el piciorul din cind in cind da nu musca sau zgirie.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 29 October 2016 - 11:42.


#35
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postlex404, on 28 octombrie 2016 - 21:14, said:

poza poza poza!!!


ps. sper ca pisicul nu-i si el pe Nescafe Posted Image

Uite-l, aici din fericire l-am prins cand vroia sa se culce ..
Asa daca ma vedea cu telefonul sarea pe el sa-l mierleasca putin ..
Am uitat sa mentionez ca in momentul cand se culca, se pune langa un membru al familiei.
Gen stie ca noi suntem cei care il ingrijim, dar cand se scoala e belea mare .. nu se mai intelege nimeni cu el.

V-am citit comentarile la majoritatea ..
Stau la bloc si nu vreau sa-l scot afara ca mi-l otravesc vecinii .. i s-a mai intamplat unei colege ..
Toti mi-au recomandat in momentul cand face 7-8 luni sa ma duc sa-l castrez ..
Faza este ca oricum sunt obligat sa fac asta pentru ca va intra in calduri si stiti simptomele ..

Se joaca .. pot sa-i las 20 de jucarii ca el tot la mine vine sa mi faca niste tatuaje.
Oricum cand l-am luat era mic si credeam ca e tipic varstei lui si ca vrea sa se joace, acum e ditamai maidanezul si tot asa face.

View PostIon_Bumbu, on 29 octombrie 2016 - 11:40, said:

Daca vreti sa frecati motanul vi-l dau pe Zitu.
Attachment Zitu.jpg
Toata ziua se incurca printre picioare de te impiedici de el.
Mai se alege calcat da tot nu se lasa.
Am avut multe pisici pe acasa da unu asa prietenos ca asta neam!
Nu a zgiriat sau muscat nici o data in cei 3 ani de cind e la noi.
Mai vineaza el piciorul din cind in cind da nu musca sau zgirie.
Grig

PS: Foarte frumos motanul ! Dar se vede ca ii dati sa manance bine.

Edited by NESCAFE1, 29 October 2016 - 12:37.


#36
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postparintele, on 28 octombrie 2016 - 22:20, said:

Eu am, mai am, vreo 3...in ultimii 10 ani am avut vreo...10-15....
niciun handicapat d'asta, care a fost mai   damblagiu ori s-a domolit, ori si-a vaxut de drum, dar singur, nefortat de nimeni.
nu ecista animal sa faca d'astea decat cu cine ii permite. Si am intalnit si caini, in general mici, si pisoi, in general siam sau persani , care faceau figuri..al tau e parfum, stiu familii care stateau drepti...faze de genul stat 3 ore inchisi pe balcon sau in bucatarie pt ca nu ii lasa dihania sa iasa...
  Animalul se mai uita si la om dar e posibil sa fie animale tampite, sunt ei oamenii dusi, unii, desi exista doctori si medicamente pt asta... dar in general si stapanul are partra lui de merite...

Daca intrebi, e clar ca nu esti genul de stapan care sa stie sa isi impuna personalitatea asa ca ori il lasi in ale lui ori....vatianta simpla, ti-ai luat animal sa te bucuri de el, nu sa te enerveze..ii cauti in camin mai potrivit pt el si tu mai incerci sa cauti un animal potrivit pt nevoile tale...
Pt mine animalul, oricare ar fi el, ca e caine de orice fel, pisoi,  gaina, dihor, melc sau turmaca...trebuie sa stie cine e  ceausescu pe teritoriul comun  altfel acem o problema si intotdeauna, cu exceptia fiica-mii care abia rupe cuvinte, eu castig...pana si ea castiga doar cand am eu chef sa o las sa castige...cu restul nu am niciodata chefuri d'astea pentru.

Bre parinte,parca ai fi soacra-mea...
Nici aia nu intelege treaba cu animalele de companie sau nu..
Oricum,cu pisicile...trebuie sa pricepeti ca nu o sa fiti sefi niciodata. Tu esti sclavul ei. Unii recunosc altii nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate