Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Xiaomi Redmi 4A / 4 / 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
656 replies to this topic

#19
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Oare tastele sunt iluminate?

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTruculMagic, on 05 noiembrie 2016 - 00:13, said:

STOP.

Telefonul e la debut, mi4c e de cand pamantul... asteapta sa treaca vreo 2 ani si apoi vorbim si de pretul lui Redmi 4.
Daca iti place un telefon de dimensiunea lui 4s, atunci nu ai decat sa te chiorasti pe ecranul ala minuscul. Are un raport corp/ecran penibil de 50% parca, la fel ca toate iphone-urile.
Daca vrei ceva ergonomic, ideal, pe care sa vezi ceva pe ecran si sa nu te incurce la portabilitate, mergi pe samsung alpha ca are 4.7" si raport/corp ecran cel mai bun la categoria 4-4.7", depaseste cu mult iphone 6, 6s, 7. Si in 2016 inca e destul de potent, camera mereu ma impresioneaza, se misca bine, are feeling premium, autonomie medie.
Scuze de offtopic.

Mi4C a aparut in septembrie 2015, are un an, nu doi sau mai multi.

Pe urma raspunzi fara sa citesti la ce raspunzi.

Am scris de ecran de 4,5-4,6-4,7" pe acele dimensiuni de la iphone4s/lumia 620, cu rama de 2-3 mm sus si de 7mm jos (sau 5 daca e nevoie).
Un ecran de 4,5" incape lejer in 114mm inaltime carcasa, pe designul Sharp utilizat de multi ani si preluat recent si de Xiaomi.

Mai mare de atat forteaza carcasa mai mare si strica ergonomia, nu mai ai unde sa-l porti vara in haine lejere, nu mai ajungi cu degetul din col in colt cu o singura mana, il scapi pe jos mai usor, etc., iar ecranul oricat de mare l-ai face la un smartphone, tot ridicol si stupid de mic este - adica o imbecilitate cretina si absurda.

Edited by loock, 05 November 2016 - 08:49.


#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postdiabolik213, on 05 noiembrie 2016 - 08:31, said:

Si mai exact cum le-am inventat?

Eu doar am incercat sa va fac viata mai usoara, sa aveti totul intr-un singur loc ca sa nu va uitati in alte 10000 de locuri pe "nu-stiu-ce" site. Vezi "nebunia" cu Redmi 3, sunt o groaza de versiuni si diferente exista intre ele.

Dar de ce stau sa fac viata mai usoara pentru unii cand se arunca cu noroi? Nu sunt de ieri pe forum si stiu cum functioneaza, am vorbit cu un moderator inainte sa deschid acest topic si se pare ca a uitat sa dea delete la topic-ul precedent. Nu am vrut sa stau sa rulez pagini intregi cand am fix in primul post toate diferentele intre telefoane. Ideea este sa fie cat mai usor pentru user-ul care vrea sa se documenteze si nu se pricepe prea bine.

Nimic nu meritati, sau unii nu merita.

Zici ca ai facut din apa vin. Nici macar sa dai copy paste nu ai fost in stare, de poze nu mai zic si acum vrei recunostinta vesnica. Inainte sa faci tabeluri fara rost puteai sa copii specificatiile de pe un site specializat si astfel ai fi observat ca 4 Standard si 4 Pro au aceeasi camera.

#22
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Daca se pastreaza traditia seriei Redmi, probabil ca nu. Fata de Redmi 3, la asta au fost mult mai inspirati cu design-ul spatelui.

#23
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Xiaomi Redmi 4

http://www.xiaomidev...mi-redmi-4.html

#24
componentePC

componentePC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 11.01.2006

View Postjegmihai, on 05 noiembrie 2016 - 07:54, said:

Oare tastele sunt iluminate?

Am un asemenea telefon , si da sunt luminate.

#25
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Nu cumva ai Redmi Note 4?

#26
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
A aparut pe https://www.aliexpre...2762520854.html la $159.99

#27
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Xiaomi Redmi 4 Unboxing
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BIgsDHkk8fI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Postmusicallro, on 08 noiembrie 2016 - 12:29, said:


Azi am depus comandă pentru o bucată. Preț final cu tot cu transport 189.31 USD. Sper să fiu mulțumit

Cred că a greșit omul denumirea, pentru că pe site apare Redmi 4 Pro, pe când pe gsmarena și în alte locuri apare ca și Redmi 4 Prime

Edited by R10, 11 November 2016 - 13:54.


#29
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
E tot aia. In chineza e High version, pe forumul oficial apare 4 Pro iar pe sectiunea de download 4 Prime. Cat timp e varianta cu SD625 nu mai conteaza cum il cheama.

#30
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Postdevlin2427, on 11 noiembrie 2016 - 15:52, said:

E tot aia. In chineza e High version, pe forumul oficial apare 4 Pro iar pe sectiunea de download 4 Prime. Cat timp e varianta cu SD625 nu mai conteaza cum il cheama.

Exact. SD625 m-a determinat să îl comand

#31
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Acest tip de telefon (sau mai bine zis procesorul SD625) suporta LTE 4G/3G pe ambele SIM-uri?

#32
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015
Xiaomi menține ritmul susținut de introducere a noi modele de smartphone-uri. După ce mai zilele trecute au atras atenția cu Xiaomi Mi Note 2 și Xiaomi Mi Mix, de data aceasta și-au actualizat smartphone-urile ieftine prin trei exemplare: Xiaomi Redmi 4A, Redmi 4 și Redmi 4 Prime.

Astazi va voi prezenta specificatiile telefonului Xiaomi Redmi 4A,care pentru un telefon low cost atrage destul de mult atentia .
[ http://tech.firstpost.com/wp-content/uploads/2016/11/Xiaomi-Redmi-4A-Rose-Gold.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-display IPS de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;
-procesor Qualcomm Snapdragon 425 de tip quad-core pe ARM Cortex-A53 la 1.4 GHz, Adreno 308,
-2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot combo ( dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD);
-Android 6.0 Marshmallow cu MIUI 8;
-4G, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi direct, bluetooth 4.1, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS și BDS, radio FM;
-13 Megapixeli cu f/2.2 și cameră frontală de 5 Megapixeli;
-baterie de 3120 mAh, 131.5 gr. și 8.5 mm grosime.


Preț în China – 80-90 dolari, momentan poate fi achizitionat in presale de pe majoritatea magazinelor chinezesti .

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Orice vor scoate/copia, nu se vor compara cu topurile de la Samsung(chiar daca a comis-o) /Appple/Lg.Sunt si vor ramane niste copii de calitate inferioara.Plusul lor este ca-s accesibile la un pret mai mic, dar nu-s si comparabile calitativ , sunt cu 2 -3 ani in urma per total.Cine vrea calitate plus securitate nu se uita la Xiaomi care nu face nici 20% din cat fac datele de pe el(un simplu ex,nu mai vb de restul), poate chiar nici la Android( cazul meu ,cu toate ca scriu de pe un Note Edge(ar mai manca inca 3-4 ani si 2-3 serii de Xiaomi din asta , nu ma pot scalda mai ales in romuri custom de ex din mom ce nici in stock si aplicatii n-am incredere), va fi schimbat cu un 6+ bine securizat).Vazut din perspectiva mea, un gadget NU pt jocuri sau Fb.

Edited by ionutz_joe2009, 14 November 2016 - 04:22.


#34
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Destul de frumos!

#35
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postio_kent, on 14 noiembrie 2016 - 01:00, said:

Preț în China – 80-90 dolari.
Si totusi cine e din China si il ia la pretul asta, pe acest forum ? Magazinele chinezesti il au mai scump..

#36
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Orice vor scoate/copia, nu se vor compara cu topurile de la. . .
Nu stiu cate persoane isi permit sa cumpere un telefon asa zis de top. Si mai ales, cate persoane chiar au nevoie de un telefon de 3000 lei?. . .acum serios? toti pokemonii au nevoie de super telefoane ca sa dea like pe facebook?
Adevarul este ca xiaomi atrag un anumit tip de utilizatori, foarte diferiti de fanii samsung/apple. La sfarsitul zilei, cand se scot telefoanele pe masa si se ragaie bere, cred ca ambele tabere se privesc cu condescendenta.

// referitor la subiect, mie mi se pare cam mare pretul pentru specificatiile lui.

Edited by AwkwardMe, 14 November 2016 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate