Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Controlor Trafic Aerian - ROMATSA

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#793
iOsPopica

iOsPopica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.12.2022
Variantele de raspuns sunt : 1 mod de cub rezolvat, alt mod de cub rezolvat si “None”. Deci 2 cuburi sau varianta “None. 3 Variante de raspuns ai. Pt mine mi s a parut dificil si oricum l as fi impaturit nu ii dadeam de cap, dar restul cred ca s au descurcat.. a fost un baiat a spus ca nu si a descarcat nici SkyTest-ul si ca a venit mai mult din plictiseala si l a luat 😅 Deci se poate daca vrei 😁 Eu probabil nu mi am dorit la fel de mult 🤷🏽

#794
radne

radne

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2023

View PostiOsPopica, on 03 februarie 2023 - 06:57, said:

Probele au fost usoare, din pacate am picat din cauza cubului. Mi a spus doamna ca e singura proba care m a tras in jos. Ideea e ca dati 10 teste cu cate 2-3 chiar 4 parti la fiecare dintre ele. Memorize instruments este usor, nu e nevoie sa va faceti griji pentru acel exercitiu. Sunt 3-4 imagini care va stau 6-7 secunde pe ecran, ca si la SkyTest.
Despre grafica as spune ca e cam urata cand a fost test ul cu Conflicts, dar e realizabila.
In schimb, daca ar fii sa va dau un sfat este sa exersati cuburile si sa applying rules pentru ca sunt cele mai nasoale probe dintre toate 10 cate au fost.
Ultima proba este proba cu punctul ce se roteste ( Vigillance ) care dureaza exact 25 de minute. La inceput o sa aveti un test de engleza tip listening si writing ( nu ai speaking ). Aveti 2 pauze de 10 minute o data la cateva teste, nu mai tin minte exact la cate. Examenul e de 4 ore maxim, timpul in plus se sanctioneaza ( va scade din punctaj ) penultima persoana trb sa astepte dupa ultima.  Sper ca am spus tot ce era de spus, din nou, Cube Folding si Applying Rules exersati cat mai mult, in rest daca sunteti odihniti si atenti este imposibil sa nu il luati !

Salutari!
Se da cumva si planning ability test ? Stiu ca a mai fost intrebarea, insa cineva a zis da, pe cand alt membru al forumului a zis nu.

#795
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018

View Postradne, on 04 februarie 2023 - 15:28, said:


Salutari!
Se da cumva si planning ability test ? Stiu ca a mai fost intrebarea, insa cineva a zis da, pe cand alt membru al forumului a zis nu.
Da, este

#796
iOsPopica

iOsPopica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.12.2022
Da, se da si Planning. De asemenea de specificat faptul ca va da si o busola permanent pe ecran care va indica N S V E si gradele aferente acestora cat si NE NW SE SW cu tot cu grade. Deci nu va obositi sa le “Invatati” chiar daca sunt usor de memorat 😅

#797
l_atc8

l_atc8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2023
Salutare!

La Learning and Aplying Rules cate secunde ai pentru a raspunde? Pe Skytest la difficult ai 2 secunde pentru a raspunde. Tot 2 secunde sunt si la FEAST?
La proba de Planning sunt regulile incurcate cum sunt pe Skytest, depaseste nivelul Difficult de pe Skytest?
Proba de Memorize Instruments cum se desfasoara? Am inteles de la cineva ca iti pune rand pe rand cate un instrument, il lasa cateva secunde si apoi te intreaba care au fost instrumentele pe care le-ai vazut. Chiar este asa? Sau este normal ca pe Skytest?

Multumesc mult!

#798
iOsPopica

iOsPopica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.12.2022
La Learning and Applying Rules ai maxim 2,5 secunde sa raspunzi, de aia am spus inainte ca trebuie sa exersati mult ca sa va obisnuiti cu raspunsurile date rapid.
La Planning da, sunt reguli amestecate dar nu sunt la fel de grele ca si pe SkyTest, e mult mai simplu.
Memorize Instruments este simplu : 3-4 rareori 5 imagini ( toate apar deodata pe ecran, cu 7 secunde sa memorezi nivelul ampermetrului, altitudinea indicata etc este exact ca si pe SkyTest acest test, dar foarte simplu daca iei fiecare set de imagini in ordine.
Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie si va raspund cand vad mesajele.

#799
lodbrok23

lodbrok23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2023
Salutare!
Am văzut ca despre memorize pictograms nu s-a prea vorbit.
Cum este acest test la feast 1?

#800
iOsPopica

iOsPopica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.12.2022
Memorize Pictograms este exact ca si pe SkyTest. Iti da o serie de imagini si tu trebuie sa le tii minte, dupa care iti vin niste calcule, dar absolut toate calculele sunt de tipul “125-3=122” si trb sa dai daca e corect sau incorect. Iti da diferite numele, dar intotdeauna o sa fie -3.
Altceva, nu am ce sa ti spun, iti apar 2 imagini similare si trb sa stii care a aparut inainte sa faci calculele.

#801
Suntzuoriginal

Suntzuoriginal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2023
Salutare! E cineva care si-a depus dosarul cu rezultatele de la eurocontrol aici?

#802
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
La 38 de ani mai accepta ? Cu liceul si Bacalaureat ?

#803
qwe30062020

qwe30062020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2020
Salut @dokyro. Cum merge pregatirea pentru feast 2?

Cine a mai luat feast 1, felicitari! Cum va pregatiti pentru urmatoarea testare?

#804
Legolas666

Legolas666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2023

Vizualizare mesajqwe30062020, pe 25 martie 2023 - 18:14, a scris:

Salut @dokyro. Cum merge pregatirea pentru feast 2?

Cine a mai luat feast 1, felicitari! Cum va pregatiti pentru urmatoarea testare?
Salut @qwe30062020 .
Presupun ca este de ajuns Sky Test, Stage 2, nu?

#805
qwe30062020

qwe30062020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2020
Salut @Legolas666
Eu nu am facut teste pe skyTest insa am vazut putin instructiunile si pare foarte complicat.. Tu cum te descurci?

#806
dokyro

dokyro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2015
nu mai fac pregatire pt feast 2. Doar exersez din cand in cand  pentru a nu uita. Radarul il fac la 95%+ si celălalt, îmi scapă numele acum, nu stiu de ce, il fac la 80-85%. Eu cred ca e destul avand in vedere ca din ce am inteles, puțini au trecut de feast 1.

#807
qwe30062020

qwe30062020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2020
@dokyro  Nu sunt 3 tipuri de teste in feast 2?

#808
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023
Cred ca ar trebui sa fie doar 2 teste la FEAST 2, DART si MULTIPASS. Am impresia ca era specificat in documentele pe care le-am semnat la FEAST 1.

#809
Gryc

Gryc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2023
Buna! Este cineva care a dat examenele pentru controlor de trafic aerian si ma poate ajuta cu informatii? Unde se desfasoara pregatirea, daca treci de examene si cat dureaza mai exact? Am tot cautat raspunsuri pe site-ul oficial ROMATSA, insa nu am gasit nimic. Multumesc!

#810
body2409

body2409

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2020
Când te înscrii poti pentru orice aeroport sau îți alegi orașul pentru care concurezi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate