Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Controlor Trafic Aerian - ROMATSA

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#19
suntemin2016

suntemin2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2016
21 000 ron net e salariul mediu
Si daca ai peste 30 de ani, nu mai poti aplica, sau ceva de genul.

Edited by suntemin2016, 29 October 2016 - 14:06.


#20
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Daca facem o paralela intre responsabilitati it-ist vs controlor trafic atunci cel din urma are salarul foarte mic .

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Responsabilitatea nu-i chiar sperietoare pe cat pare. E un calculator la mijloc ce da alarme, la bordul aeronavelor sunt sisteme de avertizare anticoliziune etc. Nu mai e ca-n '91 cand, sub umbrela Romatsa, un IL-18 Tarom a cazut in Retezat, pe cerul patriei nu mai era nici urma de alt avion, la fel si de controlori atenti, avionul luand-o creanga de la traseu!

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2016 - 15:50.


#22
Liviuts

Liviuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2016
Dupa terminarea procesului de selectie, presupunand ca treci toate probele, pe durata cursului de initiere esti platit?

#23
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009
zici ca e prea mult la ROmatsa 3000E-4000E net? din cifrele lor cam asta e media...

#24
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mersi tuturor de feedback (on-topic).
O incercare o sa fac, in primul vreau am o evaluare a cunostintelor mele de engleza.

Stres ... ce sa zic, sunt o persoana care nu se streaza in situatii in care multi altii o fac. Din punctul asta de vedere nu imi fac probleme im momentul asta (asta pana n-oi vedea cu ochii mei).
Iar daca intri in sistem si chiar vezi ca nu mai faci fata cu stresul cine te opreste sa iesi? Stie careva ce presupune contractul din acest punct de vedere?
''cine'' = banii, o sa fie destul de greu sa renunti la un salariu bun si sa treci din nou cu picioarele pe pamant.

#25
raduaria

raduaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 31.10.2016
Salut!
Participa cineva la sesiunea de anul acesta? Am vazut ca pentru prima oara se tine la Cluj tot procesul de selectie.

#26
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012

 raduaria, on 31 octombrie 2016 - 10:32, said:

Salut!
Participa cineva la sesiunea de anul acesta? Am vazut ca pentru prima oara se tine la Cluj tot procesul de selectie.

Salutare! eu voi participa anul acesta. Am vazut ca se desfasoara totul la Cj. Mi se pare ciudat ca toate posturile scoase la mezat sunt in zona Transilvaniei insa pentru mine nu are nicio importanta. Macar sa trec de testele Feast.
Aveti idee cate locuri sunt? din cate vad eu aceasta informatie nu e afisata pe site-ul Romatsa.

#27
raduaria

raduaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 31.10.2016
Salut,
eu am sunat la numarul din anunt si am vorbit cu cineva de la HR. La intrebarea legata de numarul de posturi, mi-a spus ca nu au stabilit inca necesarul de noi ATC-ii. A zis ca dupa ce se termina procesul de recrutare vor sti ce nevoi au. Mi s-a parut cam dubios. Posturile scoase sunt in zona aceea de tara dar pana terminam recruatarea + scolarizare pot aparea si alte locuri libere pentru care sa optezi. Repartizarea se face in functie de rezultatele din timpul scolarizarii. Cel putin asta mi-a spus persoana de la HR.

#28
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012
Multumesc pentru informatie! Dubios e putin spus. Nu e prea transparenta toata chestia asta. Pentru mine e prima oara cand particip si sper sa fie un proces corect in cazul in care chiar trec de testele Eurocontrol. Tind sa cred ca pana la interviu toate probele se desfasoara in mod corect si cinstit. Oricum fata de anii anteriori e bine ca au schimbat ordinea probelor deoarece nu avea sens sa plateasca oamenii certificatul medical clasa a 3-a inainte sa treaca de testele de engleza si Feast.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut sectia de Aparatura de bord pt Aviatie in 89. Si atunci proful de Controlul Traficului ne-a zis ca daca unui controlor de zbor i se umfla picioarele, dupa 8 ore de stat la masa de lucru, NU se apleaca sa isi desfaca siretul. Apoi ne-a intrebat. Aveti peste 25 de ani. Ati inteles ce v-am zis ? Un avion zboara cu macar 100m/s  (360km/ora) In cat se izbeste de altul aflat la 300m?
Si brusc s-a auzit musca..Ca noi toti am intepenit..Asa ca am inteles ca da, Aviatia e senzatia, dar controlor de trafic nu e de mine
Sistem de casta. Nu lucrez in bransa asta. Asa ca nu stiu daca este sau nu.
Dar in meseria mea asa ii flituesc pe cei care se dau ..pt ca si eu si eu in timp am devenit alergic la, da prostia umana. M-am lovit de prea multi..Sau esti comparabil cu mine, sau .in ...puii mei.. Am scri "puii" doar ca sa nu iau warn..Asa ca inteleg sistemul de casta.. .
Da, sunt salarii mari si foarte mari. Conform raspunderii..
Asa ca experienta de viata ma face sa va rog ca dupa ce intrati si mai ales absolviti sa scrieti aici..
Pe pariu ca nu..
Later edit.
neagu_laurentiu
Noi doi am mai conversat, asa ce ne stim virtual.. .. Intreb si eu asa, de curiozitate: ce se va intampla cu controlorul din zona respectiva daca sistemul de evitare a coliziunilor se activeaza?
Si la ancheta inregistrarile dovedesc ca nu a dat comenzile corecte.. A, nu, fara ciocnire, doar alarma.
Cine mai are incredere sa il trimita din nou la munca? Si semneaza pt asta?
Cred ca e usor de imaginat ca la primul eveniment se va sapa prin toata arhiva lui profesionala, iar avocatii victimelor abia asteapta sa ia niste $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$..

Edited by Prien, 31 October 2016 - 12:18.


#30
raduaria

raduaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 31.10.2016
mi se pare mie sau marketing-ul pentru posturi este foarte agresiv? in fiecare zi gasesc un articol nou in ZF, Gandul etc care spune ceva de genu: cea mai bina platita meserie, unde gasesti cel mai mare salariu in Romania etc. Partea buna, din cate inteleg din articol in 2014 au fost 47 canditati pe loc, anul trecut 17/loc. in ritmul asta anu acesta ar trebui sa fim 11/loc anu asta :)

#31
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012
Asa este, marketing-ul este foarte agresiv, vad din ce in ce mai des stiri in presa scrisa sau TV despre cat de bine e platita aceasta meserie si bla bla...de aceea in ultimii ani s-au inscris atatia oameni care oricum nu aveau nimic in comun cu aviatia si mai ales cu meseria de ATC. E bine macar ca a scazut numarul de candidati in ultimii 2 ani. Acum ca au schimbat ordinea probelor va fi si mai bine. Pe langa asta e mai dificil sa ajunga lumea la Cluj decat la Bucuresti.

Am sunat in anul 2014 la Romatsa si mi-a raspuns o doamna sec spunandu-mi, nu e adevarat ce se se spune la televizor, nici macar nu a asteptat sa auda ce voiam sa intreb Posted Image Nu am participat oricum la selectie dar anul asta nu vreau sa ratez.

#32
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015

 Groot, on 28 octombrie 2016 - 18:22, said:



Te asigur eu ca si ingineria e foarte-foarte grea. Nu stiu daca bate chirurgia, dar controloria sigur ti-o bate la funduletul gol.
Cate vieti ai in mana ca inginer, cu exceptia datilor cand desenezi ceva prost (de exemplu un subansamblu pentru frana) si EXISTA sansa sa moara cineva.

#33
Safrane

Safrane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2008

 suntemin2016, on 29 octombrie 2016 - 14:06, said:

Si daca ai peste 30 de ani, nu mai poti aplica, sau ceva de genul.
nu mai este limita de varsta, poti aplica si dupa 30 de ani, DOAR ca la punctajul final, te depuncteaza cateva procente/puncte din cauza varstei.

#34
justapoorboy

justapoorboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2016
Persoanele interesate de acest job trebuie sa fie straine de cuvantul "stres". Pentru o persoana normala insa, sintagma de "cel mai strensat job din lume" este valabila. Un controlor de trafic aerian e responsabil de sute de vieti zilnic; un neurochirurg de exemplu, are 3-4 operatii pe zi.

#35
alma29

alma29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.11.2016
Buna! Am nevoie de o informatie. Pentru mine nu este foarte clara problema cu testul FEAST, in cazul in care l-ai mai dat. Sa zicem ca il dau anul acesta si nu-l iau. Exista riscul sa nu-l mai pot da in urmatoarele 24 de luni? Adica se ia in considerare rezultatul asta, daca mai vreau sa dau o data examenul in urmatorii doi ani si nu ma mai lasa sa-l dau inca o data?
Multumesc:)

#36
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012

 alma29, on 03 noiembrie 2016 - 20:32, said:

Buna! Am nevoie de o informatie. Pentru mine nu este foarte clara problema cu testul FEAST, in cazul in care l-ai mai dat. Sa zicem ca il dau anul acesta si nu-l iau. Exista riscul sa nu-l mai pot da in urmatoarele 24 de luni? Adica se ia in considerare rezultatul asta, daca mai vreau sa dau o data examenul in urmatorii doi ani si nu ma mai lasa sa-l dau inca o data?
Multumesc:)

Buna! In conformitate cu regulile organizatiei Eurocontrol, noi, cei care vrem sa devenim CTA putem sustine testul FEAST o data la 2 ani. Sa presupunem ca un candidat a sustinut testul FEAST prin Romatsa in anul 2015, atunci trebuie sa declare ca a sustinut testul si ca e de acord sa fie folosit rezultatul din 2015 la sesiunea din 2016. Daca in 2015 candidatul nu a ajuns la interviu si nu a fost selectat asta nu inseamna ca nu ar putea avea o sansa in anul 2016. Teoretic, anul acesta candidatii care sustin FEAST-ul pot avea per total un punctaj mai mic ca in anul precedent si astfel candidatul care a sustinut testele in 2015 s-ar putea califica pentru interviu pentru ca ar avea un punctaj mai bun in 2016 comparativ cu punctajul colegilor din 2015. De sustinut FEAST inca o data prin Romatsa se poate numai dupa 24 de luni.  Nu are rost ca un candidat sa ascunda faptul ca a mai dat testul in ultimele 24 de luni deoarece va fi verificat si descalificat.

Daca gresesc va rog sa ma corectati, insa cam asa cred ca stau lucrurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate