Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

New Macbook - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dat fiind că e un MacBook , nu ai opțiuni de upgrade.Sunt curios daca noul mbp are suport hdcp 2.2 pentru Netflix 4k.Pe PC doar kaby lake are suport pt așa ceva momentan.

#56
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sigur nu are. Dar limitarea nu e din vreo cauza tehnica ci o impunere a Netflix contra pirateriei.

"All Kaby Lake processors come with native support for HDCP 2.2, a protocol used to prevent the copying of 4K video."

Aka, nu doar Macurile nu vor putea reda 4k de pe Netflix ci orice alt computer sau dispozitiv care nu are KabyLake. E putin extrem ce fac cei de la Netflix. Oricum nu i-am folosit niciodata si nici nu o voi face prea curand.

L.E. apropos. sa poti vedea online un film 4k ai nevoie de super viteza la internet. Iar conexiunea sa fie prin fir. Ori daca la un MBP te apuci sa-i agati cabluri de retea pe el, HDMI cu adaptoare si alte alea, si-a pierdut intregul scop pentru care a fost facut.
Oricum "baietii" vor gasi in continuare modalitati de piratare.

L.L.E. nici la alte laptopuri care aveau posibilitate de upgrade, nu am facut niciodata alt upgrade in afara memoriei sau in loc de hdd-->ssd. Ceea ce nu se mai aplica in prezent.

Edited by serginho74, 11 January 2017 - 17:34.


#57
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu-ți trebuie conexiune prin fir,ai wifi ac mai mult decât capabil pe al tau.In ceea ce privește pcul,apare suport in drivere pentru hdcp 2.2 pentru Nvidia pascal și Polaris,restul rămân amanet.

#58
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Netflix and Amazon can’t play 4K video on the Mac or any other PC because of DRM.

Oricum, masura impousa e absurda. Sa schimbi hardware ca sa poata ei sa-si implementeze ceva gen Cinavia. Cine vrea sa pirateze, oricum are multe alte variante.
Toate masurile astea sunt gandite de niste oameni care au in creier doar calculatoare, procesoare, biti, linii de programare si alte tampenii si sunt total rupti de lumea reala unde regulile sunt mult mai simple si brutale.

L.E. "Actually, the Mac already has DRM built into its display systems. Check out HDCP and DPCP in Wikipedia. I purchased a 1080p movie from the iTunes Store that won't play on my old 30" Cinema Display because it doesn't support DPCP but will play on my newer and smaller display connected via Apple's Display Port. Both displays are connected to the same computer."

Mi se pare mult prea mult ca diversi furnizori de filme si alte chestii sa aiba nu stiu ce software sau alte dracii instalate in masinariile noastre ca sa-si protejeze ei biznisul. Ii bag in ma-sa cu tot Netflixul lor. Si e absurd daca am un device mai vechi, sa nu pot sa vad un film sau documentar ca nu stie ala nu stiu ce protocol imbecil.
Este o mare contradictie aici. Gasesti si pe youtube si pe alte site-uri, documentare si filme la liber, legal, si nu-ti pune nimeni bete in roate. Cred ca este excesiv unde s-a ajuns.

Edited by serginho74, 11 January 2017 - 18:09.


#59
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Credeti in posibilitatea ca Apple sa sara peste generatia de procesoare Intel KabyLake? Tinand cont ca nu aduce mare lucru in materie de performanta superioara lui Skylake, pare o posibilitate plauzibila.

#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Geroge Buhnici s-a redotat. Noul MacBookPro Late2016.
Vă las să vă delectați cu recenzia lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0g2sDnRSyjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L-am pus și eu pe-al meu în teste. Deocamdată vreau să văd real, cât ține bateria. De la 7.30 astăzi dimineață până acum într-o utilizare semi-light, bateria încă mai are 44% Ceea ce este de-a dreptul wow, chiar și comparativ cu celalalt MBP pe care-l am și eram super mulțumit de baterie.
Primul lucru negativ, zgomotul făcut de taste. Mai ales pe partea centrală a tastaturii. Nu pot să spun ca e ceva supărător, dar...

#61
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
După cum estimează, peste 12 ore la o singură încărcare pentru o utilizare normală. Ceva instalări de programe, niscai teste ușoare și browsering, muzică de pe youtube & sheet.

#62
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din păcate nu mai pot edita. Rog un moderator să unească posturile.
Timp de încărcare până la 100% nivel, estimat de la 5% baterie, 2 ore și 20 de minute.

Edited by serginho74, 25 January 2017 - 19:15.


#63
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Încărcare completă într-o oră și 30 de minute. Estimarea lui "clean my mac" a fost greșită.
Încărcătorul s-a încins zdravăn.

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Test de viteză. Uneori se duce și la scriere la 2000MB/sec.
Attached File  Screen Shot 2017-01-26 at 09.53.54.png   2.43MB   22 downloads

Dincolo de viteza de scriere și citire a "hardului" intern, este de-a dreptul spectaculoasă viteza de funcționare a wifi-ului. Absolut fabuloasă comparativ cu orice am testat până acum (inclusiv MBP late 2013). În sfârșit am certitudinea ca routerul este bun. Înțeleg de ce este atât de ușor să renunți la conexiunea prin fir (bine, nici nu ar fi avut unde s-o monteze pentru că tot laptopul e gros cat jumatate din mufa de rețea) atâta timp cât ai asemenea viteze wireless.

#65
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View Postserginho74, on 25 ianuarie 2017 - 15:11, said:

Geroge Buhnici s-a redotat. Noul MacBookPro Late2016.
Vă las să vă delectați cu recenzia lui.



:facepalm:

Sa-i explice si lui Buhnici cineva niscaiva termeni in limba engleza, precum si termeni in limba romana: Subtirime, Usebe Ce, etc.

Prea lung...


@Serginho, cate dongle-uri ai?
Ce model ai mai exact? :D

Tare enervante au parut la inceput (cu USB C) dar acum vad ca si Asus face aceiasi treaba :lol: Oricum, imi par super future proof.

Daca as avea un MBPr 2017 cred ca cel mai frustrant lucru ar fi...lightning vs USB-C.


Am auzit ca display-ul e cam mancator de baterie daca e setat la maxim, procentual mai mancator decat la precedentele.

#66
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Doar doua dongles.
USB C to USB A si USB C to HDMI.

Am versiunea de top cu precizarea ca e cu SSD de doar 512. Nu mi-a trebuit mai mult spatiu. In rest, placa video si procesor maxim ce s-a putut.
Da, mananca ceva baterie display-ul. Dar nu doar el. Depinde mult ce faci cu el. Poti sa-l dai gata in 3 ore sau poate merge si 14 ore pe baterie.
So far so good. Alaltaieri am reusit sa-l intep. La startup ceva s-a incarcat aiurea, nu-mi dau seama exact si poc, a ramas blocat. E drept, avea de deschis o gramada de chestii si ma grabeam si eu sa fac ceva si nu s-a pupat treaba bine si s-a intepat.

#67
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am cumparat acum o saptamana noul MacBook Pro 13' cu touch bar si a venit defect. Nu pot sa imi dau seama cum trimite Apple asa un laptop de 2000 Euro.

Problema e ca nu functiona o boxa din partea stanga, doar bazaia incontinuu.

L-am uitilizat 10 minute cat am incercat cateva piese de pe youtube si triluliulu apoi l-am pus in cutie si l-am trimis la garantie, a doua zi dupa livrare.

A fost comandat de pe PcGarage, sunt curios daca il inlocuiesc sau in repara tinand cont ca a ajuns cu defect.

#68
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDjAdi, on 27 martie 2017 - 06:03, said:

Am cumparat acum o saptamana noul MacBook Pro 13' cu touch bar si a venit defect. Nu pot sa imi dau seama cum trimite Apple asa un laptop de 2000 Euro.
Pai e simplu.Hardware-ul este vazut ca o consumabila, software-ul este cel care conteaza.Acolo-s banii.

Quote

A fost comandat de pe PcGarage, sunt curios daca il inlocuiesc sau in repara tinand cont ca a ajuns cu defect.
Politica Apple/alte firme,  este ca de obicei pt orice produs care se afla in garantie indiferent de defect automat se livreaza unul nou.
Ideea e ca  hardware-ul este vazut ca un consumabil si doar seriviciul care este accesat de acel hardware conteaza. De aceea pentru Apple tot ce conteaza
este sa ai un device nou cu care poti accesa serviciile software(ca in fond pt ele ai platit atata, nu ? ).

Edited by lightpoint, 27 March 2017 - 10:12.


#69
zapatilla

zapatilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.06.2008

View PostDjAdi, on 27 martie 2017 - 06:03, said:

Am cumparat acum o saptamana noul MacBook Pro 13' cu touch bar si a venit defect. Nu pot sa imi dau seama cum trimite Apple asa un laptop de 2000 Euro.

Problema e ca nu functiona o boxa din partea stanga, doar bazaia incontinuu.

L-am uitilizat 10 minute cat am incercat cateva piese de pe youtube si triluliulu apoi l-am pus in cutie si l-am trimis la garantie, a doua zi dupa livrare.

A fost comandat de pe PcGarage, sunt curios daca il inlocuiesc sau in repara tinand cont ca a ajuns cu defect.
Era sigilata cutia ? Poate s-au jucat cu el si au pus windows pe bootcamp - e o problema stiuta cu volumul pe windows care face ca boxele sa se distruga.

#70
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003

View Postzapatilla, on 29 martie 2017 - 21:53, said:

Era sigilata cutia ? Poate s-au jucat cu el si au pus windows pe bootcamp - e o problema stiuta cu volumul pe windows care face ca boxele sa se distruga.


Da , era sigilata in folie asa cum vine original de la apple. Astept acum o solutionare de la service.

#71
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
A fost eliminata de mult problema cu arsul difuzoarelor in cazul instalarii bootcamp.

Din punctul meu de vedere pcgarage trebuia sa schimbe laptopul cu unul nou, pe loc. Bine, prin curierat daca nu esti din Bucuresti.
Eu nu as fi acceptat alta varianta.

#72
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
In  general Apple ofera garantie pentru produsele lor indiferent de reseller. Deci poti sa ii contactezi si sa vezi unde poti trimite acel laptop pentru reparatie la un service autorizat apple iar daca e defectul lor ti-l vor repara fara probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate