Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

New Macbook - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lBzDGjRge1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai de rahat nu îl puteau face. Cum mama ei de treaba sa faci ssd-ul lipit de placă? Și așa e de rau ca la al meu (mid 2014) ram-ul e lipit și nu se poate schimba, acum și ssd-ul? Daaaamn. Pa Apple, mi-a făcut placere sa te cunosc.

Edited by ro_explorer, 19 November 2016 - 03:07.


#38
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mai trag de MacBook Pro 15-le meu late 2011 (maxed out), am oroare de dongle-uri cat timp USB C este inca la inceputuri si nu mai am rabdarea sa trec prin schimbari de standarde pe banii mei, destul stau cu stutiul de 3.5 de la iPhone7.

Sper ca la anul fac un refresh la iMac-uri si sa lase porturi legacy si un GPU mai puternic.

Edited by connectorxp, 01 December 2016 - 22:59.


#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Jucat cu un mbp de 15 cu touchbar. Faina dar extrem de scumpa jucarie.

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunat la istye sa dau comanda. 8 saptamani termen de livrare. WTF!!!!!!!!
Unde-l pot gasi mai repede? De preferat sa aiba tastatura RO. A, sa fie space gray ca argintii am tot avut pana acum.

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Voi sau cunoasteti pe cineva care stie cumva care e termenul real in cazul unei comenzi la iStyle? Ma refer la un produs configurat, personalizat.

#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai ca ma lasati singur aici sa ma lupt cu dusmanul :D

Dupa ce am citit muuulte zile forumuri, recenzii si o groaza de aberatii, am ajuns la concluzia ca pentru conectica, la noul MBP, de fapt nici nu e nevoie sa cumperi vreun adaptor ci ai nevoie de un singur cablu ca sa faci trecerea de la USB-C (tunderbolt3) la USB si de acolo, folosesti vechea conectica.
Mai iei si un cablu pentru HDMI daca ai nevoie sa iesi pe vreun tv sau receiver cu semnalul si cu asta basta.
Adica, nu vad de ce tot internetul s-a dat peste cap din cauza asta si tipa toti din toate partile iar unii chiar au scos si adaptoare care ajung si la 300-400 de dolari. O tampenie.
Pacat ca Apple, la cate mii de euro primesc pe un asemenea laptop, nu pun in cutie si conectica necesara. Scapau de o mare bataie de cap.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postserginho74, on 26 decembrie 2016 - 15:15, said:

Hai ca ma lasati singur aici sa ma lupt cu dusmanul Posted Image
Pai daca asta a devenit ... dusman ... ce sa-i faci?

#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Paradoxul e ca tuturor ni s-a parut ca Apple a luat niste decizii total gresite iar cifrele de vanzari spun cu totul si cu totul alta.
La actualul MBP, sincer sa fiu, am folosit cel mai mult cititorul de carduri si foarte putin usb stick. Nu spun ca e un dezastru ca o sa trebuiasca sa am un cititor separat dar... Mai exista si solutia sa leg direct aparatul foto la mac si sa descarc direct din el, cu cablu. Desi aparatul are wifi, nu stiu daca merge sau daca are o viteza suficient de mare incat sa descarce fara fir imaginile in mac. O sa incerc.

#45
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
E primul an în care la ei economia nu mai duduie.
Fac un porcoi de bani, da, dar cel mai grav mi se pare ca mulți utilizatori vechi încep sa nu fie interesați de noile modele.
"It just works" nu mai e asa de simplu, tre să faci niște compromisuri ciudate ne-necesare fără sa ai un beneficiu concret.
De la "de ce nu s-a gândit nimeni la asta până acum" se ajunge la "ce-i în capul lor?" E păcat.

#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Realitatea este ca in bancul cu vulpea si strugurii pentru multi dintre utilizatorii vechi. Tot realitatea spune ca de fapt toti cei care critica nu ar refuza niciodata sa aiba unul din noile modele Posted Image Multi au vorbit despre ele dar nu le-au vazut inca live, nu le-au atins. Pentru mine unul e aproape imposibil ca sa compar un mbp nou cu orice altceva de pe piata.
In maxim 2-3 luni o sa fie plin de dispozitive pe thunderbolt3/usb-c si am convingerea ca si altii vor schimba macazul si vor renunta la multe chestii inutile. Trebuie sa recunoastem ca Apple este un trendsetter si fara ei si multele controverse din jurul lor nici ceilalti nu ar fi progresat la fel de mult.

Edited by serginho74, 30 December 2016 - 07:27.


#47
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,dar ai fi o obsesie pentru Apple.Au mai făcut ei o invarteala d-asta cu FireWire.

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul recunosc ca nu mi-ar displace sa am un model nou dar doar prin prisma faptului ca e un model nou si nimic altceva. Nu folosesc nici mbp-ul actual la potentialul lui de productivitate caci l-am luat ca un ultraportabil care sa imi permita acces la interfata remote catre computere adevarate si ocazional pentru editare foto.
Daca as avea modelul cu touchbar probabil ca as iunjura lipsa tastelor functionale mereu cand as lucra in shell (caci da, mai suntem si dinozauri din astia care lucram in shell unix unde e nevoie de shortcuturi care implica si tastele functionale ... nu mai vorbesc de celebrul Midnight Commander Posted Image).

Oricum, Apple nu o sa mai vada banii mei pentru un model MPB prea curand. Cand totul in jurul meu o sa devina USB-C mainstream atunci da, probabil ca o sa fac efortul. SI asa am "probleme" din cauza ca utilizez un telefon cu port USB-C si trebuie sa merg mereu cu adaptor microusb-usbc la mine sau cu cablu dedicat caci altfel rar gasesc pe cineva sa imi poata da curent ... si e vorba de o actiune banala, aceera de a incarca un dispozitiv. Dacxa r fi vorba de conectivitate cu lumea inconjuratoare eu nu sunt dispus sa ma plimb cu sacosa de adaptoare dupa mine. mai astept ca nu se intampla nimic.

In rest, acum ma gandesc sa imi iau un gaming PC adevarat si m-ar costa cat un MBP Posted Image ... stiu, aplicatii diferite .. dar daca tot imi satisfac nevoile "mobile" cu mid 2014, de ce nu ?

Edited by ro_explorer, 30 December 2016 - 16:46.


#49
StarterHub

StarterHub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2016
Eu il am pe cel de 512 cu touch-bar si sunt foarte multumit.

#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@ro_explorer, e corect rationamentul tau bazat pe analiza nevoilor.
Deja si la concurenta au inceput sa apara laptopuri care au doar USB-C. Fara cititor de carduri, fara HDMi si alte alea. Si e oarecum justificata chestia atunci cand grosimea laptopului nu mai permite port de dimensiuni mari.

@StarterHub, sa-l stapanesti sanatos, nici nu ma asteptam sa nu fii multumit. Mai multe lucruri care ti-au placut/displacut, impartasesti cu noi? :D

Ca fapt divers. Eu nu am adoptat niciodata conectica specifica Apple cu Thunderbolt si alte alea. Acum e un pas bun ca cel putin Thunderbolt3 este fizic acelasi lucru cu USB-C si din multe puncte de vedere sunt la fel si ca functionalitate. S-a cam standardizat treaba si e bine ca fiecare isi cumpara cabluri pentru ceea ce foloseste. A fost socant prima data cand am avut un laptop fara mufa pentru cablu de retea, (RJ45 sau cum naiba ii spune). Acum nu-mi mai lipseste deloc.
Cred totusi ca pentru un cititor de carduri aveau loc. Dar, o sa fie schimbari si in ceea ce priveste cardurile SD. Deja se intampla asta la anumite aparate.

#51
StarterHub

StarterHub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2016
@serginho74 multumesc.

1. Placuta de plastic pentru recunoasterea amprentei se misca usor.
2. Capacul se deschide putin greu (ecranul).
3. Eroare la Mozilla Thunderbird de 3 ori pana acum.
4. Este deosebit de rece mai ales daca il folosesc cand stau in pat.
5. Siri nu are niciun D-zeu. :)))

In rest, se misca super bine tot la el.
Touch-bar-ul este fantastic, cred ca toate laptop-urile ar trebui echipate cu asa ceva.



#52
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Serginho74 vrea cititor de carduri, eu as fi vrut sa aibă aceeași mufa tot ce s-a lansat anul ăsta. Fiecare cu ce îl doare :))

Siri nu are dzeu românesc :)

#53
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai placuta pentru amprente nu are si functie de buton fizic? Am butonat noul MBP prin strainataturi dar fix pe butonul ala chiar nu am apasat :D
La toate se deschide putin mai greu capacul la inceput. Vrajeala aia cum ca trebuie sa se ridice cu un deget fara sa se miste baza... e poveste. Si la actualul mbp de 13 pe care il am, se ridica putin mai greut dar imi place pentru ca functioneaza foarte fluid in balamale si nu se misca dupa aia, la tastare de exemplu.
Nu folosesc mozilla :P
Da, asa e, uneori e chiar prea rece. Iti ingheata mainile pe el in sezonul de iarna :D
Siri... precum si toate alte sisteme similare de gen, mare vrajeala... gen "call baby" :D
M-am jucat relativ putin cu touchbar-ul. Mi s-a parut interesant.

#54
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Multi criticau Apple pentru ca nu au implementat procesoarele Kaby Lake in locul consacratelor Skylake. Acum a cam inteles toata lumea de ce nu au facut asta. Pentru ca Kaby nu prea aduce mai nimic in plus, nici macar performanta. Marketingul sa traiasca. Iar in cazul altora care lauda de-alde Asus & Co, specificatiile care pe hartie sunt wow iar produsul e meh...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate