Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

New Macbook - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postborn2lose, on 28 octombrie 2016 - 13:24, said:

ma bat pe spate singur ca m-am gandit sa scot banii atunci pt 8 GB ram si ssd de 256.
Exact aceeasi configuratie o am si eu.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKalos14, on 28 octombrie 2016 - 13:07, said:

De ce ai cumpara Apple, mai ales ca sistemul ala de operare mi se pare tare limitat ?
Eu am toate sistemele de operare uzuale acasa (Ubuntu, Windows si MacOS), ruland pe sisteme diferite. MacOS nu e decat un BSD Linux evoluat si, dupa ce scoti iCrap-ul de care nu ai nevoie (cel putin asta am facut eu, dar nu e obligatoriu) si instalezi ceea ce utilizezi in mod curent pe al, este ca oricare alt Linux/Unix doar ca e foarte foarte optimizat pentru hardware-ul pe care ruleaza.

#21
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Mda. De asteptat, atit timp cit competia vine cu laptopuri mai slabe si (mult mai) scumpe.

#22
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postcosstica, on 29 octombrie 2016 - 03:56, said:

Mda. De asteptat, atit timp cit competia vine cu laptopuri mai slabe si (mult mai) scumpe.

Oare ?

http://store.hp.com/...tName=hpspectre

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
"Cel mai subtire" nu inseamna "cel mai bun". Si nu conteaza numai cum e construit ci si cum functioneaza.
Ca exemplu concret: sincer, eu inca nu am vazut nicaieri o implementare a track-pad-ului ca la macbookuri. Si nu e numai trackpadul ... inca nu am vazut un laptop in afara de macbook, care dupa 2 ani de utilizare zilnica cel putin 3 ore, sa arate ca nou, sa functioneze ca nou fara nici o reinstalare de sistem si care sa aiba bateria ca noua (96% health pentru mine inseamna ca nou).
Am fost un "militant" anti apple si inca nu sunt de acord cu politicile lor de marketing si nici cu linia de produse in general ... dar la lapptopuri consider ca au nimerit-o bine de tot ... Cel putin pana anul asta :).
Dupa ce USB-C o sa devina norma, da, clar as trece fara griji la modelul nou. Acum e un pic fortat.

Edited by ro_explorer, 29 October 2016 - 14:23.


#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am un t420 cu 94% baterie după 4ani de uzura


#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, dar ca sa obtii asta trebuie sa activezi minunea aia specifica lenovo pentru battery saving (sa nu o incarci full si sa incepi incarcarea numai dupa ce scade sub un anume nivel, am si eu asta activata pe T440p-ul din dotare de la munca). Stiu ce pot T-urile (le folosesc de peste 14 ani) si erau favoritele mele ... pana am dat de macbook :).
Joi am comparat la munca un Lenovo X1 Carbon 2016 cu MBP 13 retina 2014 (nu ca ar conta, ca seria arata la fel de 6 ani) ... Lenovo-ul era mai usor, performantele putin mai bune si cam atat ... avea deja semne de uzura dupa 2 luni de utilizare (urme lucioase pe trackpad, pe taste si putin lustruite zonele unde sprijini mainile cand tastezi), ecranul era inferior la unghiuri si culori desi usor mai mare si avea antiglare, trackpadul inca la ani distanta fata de ce e pe mac (click-ul si modul cu reactiona la tracking). Tastele mi-au placut insa caci ofereau o cursa usor mai mare si mai precisa fata de mac.
Ce sa spun, fiecare laptop high-end are puncte puternice si puncte slabe. Daca stam sa le cautam le gasim. Aici e vorba de experienta per total. Daca nu esti legat de windows ca sistem de operare (din pacate multi sunt) poti explora si alternative. Mac-ul este o alternativa de top in opinia mea.

#26
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View Postxeleron, on 29 octombrie 2016 - 14:40, said:

Am un t420 cu 94% baterie după 4ani de uzura

Multe companii mai mici au renuntat la Thinkpaduri, dupa ani si ani in care le-au tot cumparat. Motivul? Ingrijorari privind securitatea. Marea lovitura au luat-o de la Google, care a renuntat de tot la Lenovo, din aceleasi motive. Pentru oamenii de rind mai e si problema pretului la Thinkpaduri, care e cam acelasi cu al Mac-urilor.

Edited by cosstica, 29 October 2016 - 15:44.


#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Te referi la securitatea la nivel hardware sau la cea oferită de windows?

#28
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Exact de ce a renuntat google stiu doar cei care au luat deciziile. Pentru alte firme, problemele de securitate hardware au fost ultima picatura. Sau ultimele, ca au tot aparut in valuri dupa superfish.

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Adm, de ce doua topicuri despre acelasi lucru? Si asa se discuta putin pe subiectul asta, daca mai imprastiem discutiile pe mai multe topicuri...
Trebuie inchis celalalt. Ca sa fiu politicos cu o doamna si sa nu cer sa fie mutat asta pe celalalt, ca e mai vechi :P

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Celalalt topic este despre modelele din 2016.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Mare tampenie...mare :facepalm:

Lipsa unui cititor de carduri, wtf? Multi lucreaza pe MBPr editand poze, care nu-s facute cu iPhone-ul sa ai auto import wifi.
Lipsa Magsafe, tocmai ei l-au facut ca sa nu-ti trantesti macul daca te impiedici de cablu. Acum? ...
Subtire, meh. Ma enerveaza trendul asta de subtiere a oricarui rahat.
Lipsa unui port normal USB...

Totusi, e computer. Nu tableta. Hai sa n-o dam in subtieri si scoateri de porturi inutile.

[ https://pbs.twimg.com/media/Cv0M8xdVUAApJSk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, lumea s-a tampit.

so far our online store has had more orders for the new MacBook Pro than any other pro notebook before

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apple are prea mare succes pe partea de device-uri mobile ca sa nu ajunga treptat orbiti de ele. Nu m-ar mira prea tare daca peste cativa ani orice MacBook va rula iOS si va fi, in esenta, un iPad cu tastatura atasata la pret dublu fata de un iPad obisnuit, iar aplicatiile pentru macOS vor mai putea fi rulate pentru o vreme doar prin virtualizare. Nu ar fi prima oara cand Apple ar face o rasucire de acest gen...

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Post_-_, on 02 noiembrie 2016 - 14:14, said:

Celalalt topic este despre modelele din 2016.
Cred ca glumești.

On topic.  
Au apărut preturile și în România. Peste 15000 lei pentru 15".

#35
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Au dat cu bata'n balta... Posted Image

http://www.macrumors...ll-competitors/

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, pentru ca (probabil) e mai pujtin "pro" si mai mult "average consumer". Vad pe forumuri diverse ca lumea se plange de un downgrade in productivitate creeat de tastatura cu mai putin feedback, banda touch care ia tastele functionale atat de necesare in productivitate si, nu in ultimul rand, lipsa porturilor uzuale full-size.

Da, s-au apropiat mai mult de utilizatorii cazuali dar au pierdut din "pro" ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate