Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Info traseu Germania - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Cel mai bine e sa mergi prin Passau, desi nimic nu-ti garanteaza ca acolo nu vor fi Stau-uri. Dar e mult mai probabil ca pe ruta Munchen - Salzburg sa existe asa ceva. Nu ai zis cand pleci. Daca mergi noaptea, e ok. Daca mergi ziua, vineri seara si sambata dimineata drumul inspre Austria e aglomerat (nasol e pe centura Munchen-ului). La fel e foarte aglomerat inainte de sarbatori cand romanii, bulgarii, ungurii merg acasa.

Vignette - pentru Austria iti iei chiar la intrare in tara la benzinarie. Pe 8 (Slazburg) e un Shell. Pe 3 e ceva imediat dupa ce treci raul (poti sa vezi pe gogle maps). Pentru Ungaria e musai sa iei de la benzinaria Shell de la granita. E un caz aici pe forum in care userul a primit amenda imediat ce a intrat in Ungaria. El vruse sa cumpere vigneta de la benzinaria urmatoare (ca 15 - 20 km de granita). Ghinion!!! Pentru vigneta de ungaria iti trebuie talonul atunci cand cumperi si e bine sa pastrezi bonul vreo cateva luni (ei zic ca 2 ani). Sa nu uiti la romani sa iei rovigneta!!!!!!

Traseul - ai mare grija la:
- intrare in Salzburg (in caz ca mergi pe acolo) sa nu o iei aiurea
- inainte de Viena (bifurcatia A1 cu A21) sa nu o iei aiurea (tii dreapta).
- la intrare pe centura in Vienei, sunt radare e si semnalizat puternic. Dar cum o iei la vale tinzi sa depasesti viteza.
- la intrare pe centura Budapestei, deseori se face stau si sa te incadrezi din timp pe banda din dreapta.
- cand iesi de pe centura Budapestei, daca mergi spre Szeged sa te incadrezi din timp pe partea dreapta


Drumul:
- sa ai apa la indemana si ceva de rontait. Cand te apuca somnul pe drum mai iei o dusca (de apa bineinteles) si mai rontai o aluna.
- cum mergi iarna ai grija la cauciucuri, sa fie de iarna :D
- musai veste pentru toti pasagerii
- intereseaza-te inainte sa pleci de vreme atat pentru Austria cat si pentru Ungaria. Vezi daca ninge sau ploua pentru ca in aceste cazuri se vor produce sigur accidente si stauri
- cand ajungi in Romania ai grija la caini si pisici :lol:
- nu forta drumul, daca esti obosit odihneste-te

Pauze:
- nu lasa masina nesupravegheta, nu lasa lucruri de valoare la vedere. Daca portbagajul e plin, pune o patura deasupra lucrurilor. Eu asa fac.
- iti trebuie bani marunti pentru buda, care in general sunt curate
- daca vrei sa dormi i-ati niste dopuri, zgomotul de la autostrada e destul de puternic
- ai grija la hoti
- de recomandat sa faci pauza la OED. E mai ieftin de alimentat si sa mergi acolo unde poti plati singur direct cu cardul. Mai scoti de o cafelutza.

 myshyk, on 28 octombrie 2016 - 15:28, said:

recomand sa eviti opririle pe teritoriul ungar, din motive de siguranta.
Corect.

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
În Ungaria nu ai de ce să-ți faci probleme cu opririle dacă nu intri în vorbă cu mustăcioșii cu numere de BG care răspund în română și vor de obicei să-ți vândă diverse chestii "originale". Doar dacă te știi cu lipici la țepe aș recomanda să nu te oprești, altfel e mult mai safe ca la noi. Poți trage în parcarea acoperită din ușa benzinăriilor dacă ești cu mare frică că-ți violează cineva mașina, oricum buzile sunt de obicei afară, în spate. :lol:

#21
FoxWizzy

FoxWizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Am de gand sa plec la sfarsitul lui noiembrie 29 - 30 si voi pleca cat mai de dimineata posibil probabil 03:00 pentru a evita cat de mult posibil stau-uri

Va multumesc tuturor pentru toate aceste informatii....am sa ma grija daca trebuie sa fac pauza in Ungaria si sa imi cumpar vignietele inainte sa intru in tarile respective

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
atentie la vigneta de austria, aia trebuie lipita obligatoriu

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 AlexIP, on 28 octombrie 2016 - 15:53, said:

În Ungaria nu ai de ce să-ți faci probleme cu opririle dacă nu intri în vorbă cu mustăcioșii cu numere de BG care răspund în română

Ungaria e mult mai safe ca romanica, nu stiu de unde prostia aia cu a nu opri in Ungaria

 jericho, on 28 octombrie 2016 - 16:11, said:

atentie la vigneta de austria, aia trebuie lipita obligatoriu
....asa cum este specificat pe ea, coltul dreapta sus daca nu ma insel

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Cand te apuca somnul pe drum mai iei o dusca (de apa bineinteles) si mai rontai o aluna." Corect este, "cand te apuca somnul, tragi intr-o parcare luminata site te odihnesti cat e nevoie".
In, rest tot ce scrie @ Bursul, e corect. Eu am  venit ieri de la Stuttgart, am avut un drum OK:
Sa fii atent la portiunea de drum pana la iesirea din Germania, sunt mai multe santiere, din cauza asta, e bine sa pleci sambata-duminica, in asa fel incat sa prinzi perioada cand TIR-urile nu circula, e mai usor de trecut prin aceste zone. Si nu forta timppi de mers, important nu e sa realizezi un "record de viteza", ci sa ajungi sanatos si intreg la destinatie, chiar daca ajungi cu ceva mai tarziu.  Ti-o scrie cineva care face cel putin 3-4 drumuri Timisoara-Stuttgart, dus-intors, pe an.

 Octavian_SK, on 28 octombrie 2016 - 20:00, said:

Ungaria e mult mai safe ca romanica, nu stiu de unde prostia aia cu a nu opri in Ungaria
Cu exceptia politailor si a hotilor romani cu numere BG, F, S, etc.

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 Octavian_SK, on 28 octombrie 2016 - 20:00, said:



....asa cum este specificat pe ea, coltul dreapta sus daca nu ma insel

stanga sus, sau mijloc

#26
gagamic

gagamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2010

 FoxWizzy, on 28 octombrie 2016 - 10:21, said:

Buna ziua.
In primul rand daca nu postez unde trebuie imi cer scuze si rog un admin sa mute postul (multumesc)

Referitor la informatiile de care am nevoie :
Sunt in Germania de 6 luni, miam cumparat si inmatriculat o masina aici si in luna decembrie as vrea sa conduc spre Romania. (este prima data cand conduc un drum asa lung)
Ce taxe trebuie sa platesc pe drum ? vignieta ? autostrada ? si de unde le obtin.
Ce traseu ar trebui sa iau ? An navigatie dar poate exista un traseu mai bun


Multumesc pentru ori ce informatie

Multumesc
Faur Sebastian

 sylvius, on 28 octombrie 2016 - 10:44, said:

De unde vii din Germania ?

Ca Germania e mare ...

Stii bine ca pe teritoriul De, nu ai vigneta, in rest, A, Hu, iei vigneta din ultimele benzinarii de la granita, sau de la primele din tara urmatoare.
Daca esti in nordul Germaniei, poti veni pe Cehia - Slovacia.
Buna, daca tot ai amintit de Nordul Germaniei, imi poti spune cum se circula prin Cehia?
Traseu Arad - Bremen, mai exact.
Se poate cateva informatii?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate