Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Corectare distorsiuni produse prin compresie dinamică excesivă (Loudness Wars)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Am vreo două-trei albume cumpărate anul ăsta care sună ca naiba în momentele de volum maxim din cauza compresiei dinamice aplicate atât de agresiv încât a produs distorsiuni de tăiere. Aş vrea să le corectez pe cât posibil, măcar ca să nu se audă distorsiunile din punctele cele mai rele (nu ţin neapărat să recuperez şi dinamica originară pe toată melodia).

Cu plugin-ul "DeClip" din Audacity nu iese, ori pentru că ăla nu ştie rezolva decât cel mai simplist hard-clipping (iar eu în melodii oi fi având ceva compresie excesivă care nu e hard clipping pur), ori pentru că de fapt unde aud eu distorsiuni e băgat în clipping doar track-ul de voce dar în mixul complet nivelul de tăiere al vocii nu e pe-aproape de maximul global şi deci nu e luat în considerare de DeClip.

Am găsit aşa ceva care se laudă (şi sunt lăudate) că-s mai deştepte:
http://www.perfectde...r.com/download/
http://www.terrywest.nl/utils.html (ReLife)

Numai pe primul şi numai în forma lui din programul mai mare StereoTool am reuşit să-l încerc pe Linux deocamdată, am obţinut rezultate surprinzător de bune (clipping-ul vocii se rezolvă), doar că sunt ceva compresoare reglate ciudat în tot lanţul ăla de procesare care duc la creşterea şi scăderea volumului în "valuri" clar audibile şi deranjante, în rezultatul final. Sigur, aş putea să-mi sparg capul să reglez toate efectele de compresie de pe-acolo până scot ceva decent (dacă se poate măcar), dar poate mai are cineva idei de plugin-uri sau programe care se pricep la corectat distorsiuni de clipping sau compresie excesivă - te pomeneşti că o fi existând vreo chestie care să-şi facă treaba fără să trebuiască reglată până-ţi ies peri albi. :)

Edited by donjoe, 28 October 2016 - 01:12.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
http://www.goldwave....opic.php?t=2903

#3
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostRazvan_N, on 28 octombrie 2016 - 02:17, said:

Am întrebat dacă știe cineva alte softuri care fac treabă. Discuții din alte forumuri știu să caut și eu.
Ce încercai să recomanzi, tehnica din prima postare sau SeeDeClip-ul pomenit cu link în a doua postare?

Edited by donjoe, 28 October 2016 - 08:30.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
GoldWave incercam sa recomand, dar nu te impiedica de mine, fa cum ti-au zis ceilalti.

#5
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
OK, e fain GoldWave ca editor, îl ştiu de multă vreme, dar metoda propusă acolo 1. vizează expandarea dinamică şi nu corectarea clipping-ului (e on-topic, dar nu fix ce caut eu) şi 2. a explicat cineva la sfârşit că de fapt tehnica aia îşi realizează "magia" printr-un efect nedorit al egalizorului, de deviere de fază pe toate frecvenţele, deci rezolvă o problemă introducând alta. :)

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu prea ai ce face cu astfel de chestii. Vorba colegului bibi: GOGO(garbage in garbage out). M-am jucat de nenumarate ori cu chestii din astea noi supercompresate ,de se aud de parca e campionat mondial de loudness war. Am folosit si procesoare externe gen TC Electronic PowerCore Firewire ,sau chestii hardware. Nu poti faci mare lucru ,toate chestiile alea cu declip nu fac decat sa reduca oarecum nivelul pe anumite pasaje.
Invers ,din discuri cu dinamica slaba ,trase incet ,cu zgomot de fond , cu probleme in curba de frecvente ,pot face lucruri dragute.
Edit: Gasisem in Cubase un plug in de se chema Magneto ,simula oarecum un sunet de banda de magnetofon. Mai potolea putin chestiile aste noi ,dar de distorsiuni nu scapi.

#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postedigee, on 28 octombrie 2016 - 11:53, said:

Nu poti faci mare lucru ,toate chestiile alea cu declip nu fac decat sa reduca oarecum nivelul pe anumite pasaje.
N-are cum să fie numai asta, sigur există tehnici de refacere a vârfurilor lipsă acolo unde în original găseşti platouri, problema e ce formă dai vârfurilor "inventate" în stilul ăsta. Ceva-ceva sigur se poate face, pentru că "Perfect Declipper" ăla chiar scoate distorsiunea, şi anume din pasaje care nu atingeau punctul de 0 dBFS al înregistrării (deci bănuiesc că numai vocea era în clipping).

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca distorsiunea e datorata compresiei dinamice si impingerii in sus a nivelului nu prea o poti scoate.
La viniluri ,la refacerea lor sunt cu totul alte probleme. Acolo poti sa te joci cu multe chestii. Poti scoate chiar fiecare pacaitura in parte ,timp si rabdare sa ai.

#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postedigee, on 28 octombrie 2016 - 12:06, said:

Daca distorsiunea e datorata compresiei dinamice si impingerii in sus a nivelului nu prea o poti scoate.
Cum să n-o poţi scoate? Desenezi o evoluţie curbată, naturală, în locul unui platou perfect orizontal, cât să nu se audă "puricii" specifici limitării. Nu obţii înapoi originalul, că n-ai de unde, dar măcar scoţi distorsiunea zgârietoare pe creier. Încearcă Perfect Declipper-ul ăla şi o să auzi că se poate. :)

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
O sa incerc desi nu ma mai pasioneaza acum. Plus ca muzicile pe care le ascult eu au cam scapat ,deocamdata, de boala asta a compresiei nesimtite si a loudness war-ului.

#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 28 octombrie 2016 - 01:09, said:

OK, se pare că ReLife nu se califică, după cum s-au prins cei de la HydrogenAudio când l-au analizat mai în detaliu: https://hydrogenaud.....html#msg704155
În primul rând "funcţiona" doar pentru expandare, nu şi pentru corectarea distorsiunilor, iar în al doilea rând "corectura" nu e decât o deplasare de fază care face semnalul să pară restaurat când te uiţi la el ca grafic, dar e doar o altă eroare introdusă peste, nu e o corectare a dinamicii. Probabil acelaşi lucru ca în trucul cu GoldWave sugerat mai sus.

În schimb rămân impresionat pozitiv de corectarea distorsiunilor pe care o face Perfect Declipper-ul (care are şi el o secţiune de expander numită "Natural Dynamics", dar pe aia n-am evaluat-o că nu mă pasiona). Acum întrebarea care se pune e dacă chestia asta valorează 30 de oiro pentru mine. Posted Image

Edited by donjoe, 16 November 2016 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate