Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Emigrare în Gibraltar

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011
Apartinand de UK ai dreptul sa emigrezi in Gibraltar fara nici o problema. Primul lucru ai nevoie de un Job pentru a primi dreptul de sedere sau sa faci o investitie sa primesti la fel dreptul de sedere.
Despre job-uri cred ca gasesti acolo o gramada, mai ales ca sectorul financiar este foarte dezvoltat o gramada de sedii bancare, pariuri sportive, off-shore au sedii in Gibraltar deci de gasit gasesti daca ai ceva experienta si cunostinte.

Intrebarea mea este de ce doresti sa te muti acolo?

Gibraltar nu mai este un paradis economic cum era atunci cand granita cu Spania era inchisa. Atunci magazinele duty-free existau peste tot, taxe nu se plateau iar economia o ducea extrem de bine datorita UK-ului. De cand s-a deschis granita cu Spania tara s-a aglomerat, mult mai multe masini, s-au introdus taxe.

Pe langa aspectul economic, tara este extrem de mica, o gramada de stanca, doua trei strazi si asta este. Cand aterizeaza avionul pe aeroport se opreste strada principala. Marocanii aduc droguri la greu acolo, iar criminalitatea este ridicata datorita contrabandei. In urma cu cativa ani exista un trafic de droguri si de tunun enorm. In urma cu cativa ani in port si in shepards marina se gasea de munca si se faceau bani, acum gol.

Iar cand UK iese din UE, atunci nu stiu cum se va schimba situatia acolo.

#20
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
la gibraltar se fac firmele ce nu sunt impozitate?

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Informatii de baza despre stabilirea in Gibraltar_ http://www.gibraltar...ating-gibraltar

#22
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 business11, on 27 octombrie 2016 - 11:04, said:

Apartinand de UK ai dreptul sa emigrezi in Gibraltar fara nici o problema. Primul lucru ai nevoie de un Job pentru a primi dreptul de sedere sau sa faci o investitie sa primesti la fel dreptul de sedere.
Despre job-uri cred ca gasesti acolo o gramada, mai ales ca sectorul financiar este foarte dezvoltat o gramada de sedii bancare, pariuri sportive, off-shore au sedii in Gibraltar deci de gasit gasesti daca ai ceva experienta si cunostinte.

Intrebarea mea este de ce doresti sa te muti acolo?

Gibraltar nu mai este un paradis economic cum era atunci cand granita cu Spania era inchisa. Atunci magazinele duty-free existau peste tot, taxe nu se plateau iar economia o ducea extrem de bine datorita UK-ului. De cand s-a deschis granita cu Spania tara s-a aglomerat, mult mai multe masini, s-au introdus taxe.

Pe langa aspectul economic, tara este extrem de mica, o gramada de stanca, doua trei strazi si asta este. Cand aterizeaza avionul pe aeroport se opreste strada principala. Marocanii aduc droguri la greu acolo, iar criminalitatea este ridicata datorita contrabandei. In urma cu cativa ani exista un trafic de droguri si de tunun enorm. In urma cu cativa ani in port si in shepards marina se gasea de munca si se faceau bani, acum gol.

Iar cand UK iese din UE, atunci nu stiu cum se va schimba situatia acolo.

Hm, asta chiar nu știam. Varianta aceasta nu prea e vehiculată pe internet. M-ai pus serios pe gânduri.

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 10:03, said:

Salutare!

Aș dori câteva informații despre emigrarea în Gibraltar. Din păcate România nu are deschisă nicio ambasadă sau vreun consulat pentru această țară.

M-am uitat pe site-ul oficial al Gibraltarului (care curprinde toate ministerele și cam tot ce ține de organizare), dar din pacate nu am găsit nimic despre emigrare, doar despre trecerea frontierei, care se face cu buletinul.

Unde există un birou de emigrări? Gibraltarul e teritoriu britanic, dar nici la englezi nu am găsit informații utile.
Daca ai fi scris residence in Gibraltar

#24
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 retele, on 27 octombrie 2016 - 10:55, said:

Deci ești student, n-ai o meserie, nu ești bun la nimic, vezi îngustime în România și multă lărgime în Gibraltarul ăla cât un orășel de provincie românesc.
Primul pas ar fi să faci sex mai des.
Al doilea să-ți termini studiile, să fii bun la ceva, și apoi să te duci unde e nevoie de tine. La ora asta nu-ți permiți tu să alegi nimic. Zii mersi că exiști.

Ai mare dreptate, mai ales cu prima parte :)

Anul acesta termin, oricum, până nu mă văd cu licența nu plec din țară. Gibraltarul e o țară bună pentru mine, deoarece e dezboltată industria IT, iar pe lângă acest sector e foarte dezvoltat tot ce ține de munca pe calculator. Aici ar fi un domeniu unde aș vrea să profesez.

 Kokoshmare, on 27 octombrie 2016 - 11:47, said:

Daca ai fi scris residence in Gibraltar

Am scris doar visas și immigration :) residence mi-a scăpat.

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 11:52, said:


Ai mare dreptate, mai ales cu prima parte Posted Image

Anul acesta termin, oricum, până nu mă văd cu licența nu plec din țară. Gibraltarul e o țară bună pentru mine, deoarece e dezboltată industria IT, iar pe lângă acest sector e foarte dezvoltat tot ce ține de munca pe calculator. Aici ar fi un domeniu unde aș vrea să profesez.



Am scris doar visas și immigration Posted Image residence mi-a scăpat.
Are Ryan Air promotii de 7.99 euro pe o gramada de destinatii. Mergi pana in Spania si pe urma vezi ce iei catre Gibraltar. Stai o zi doua sa iti faci o idee ce inseamna sa traiesti pe o stanca agomerata. P-orma poti sa decizi in cunostinta de cauza

#26
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Kokoshmare, on 27 octombrie 2016 - 11:58, said:

Are Ryan Air promotii de 7.99 euro pe o gramada de destinatii. Mergi pana in Spania si pe urma vezi ce iei catre Gibraltar. Stai o zi doua sa iti faci o idee ce inseamna sa traiesti pe o stanca agomerata. P-orma poti sa decizi in cunostinta de cauza

Ai fost cumva acolo?

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Kokoshmare, on 27 octombrie 2016 - 11:58, said:

ce inseamna sa traiesti pe o stanca agomerata.
Mai rau decat intr-un Bucuresti aglomerat, nu-i...

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 12:02, said:

Ai fost cumva acolo?
eu am fost prin 2006-2008 nu mai stiu exact perioada, inca existau granite si era foarte civilizat acolo. Stiu ca erau 3 barci negre in port care faceau contrabanda cu tigari, trabuc, zilnic le vedeai cum plecau in Spania cu barcile pline. Inca era destul de ok acolo, dar de locuit este greu. Plictiseala foarte mare, nu stiu ce ai putea sa faci acolo.

In 2013-2014 m-am intors pentru 4 zile in Gibraltar. Stiu ca m-am enervat pe motivul ca am stat 40 de minute in aglomeratie pentru ca aterizau 2 avioane si strada principala era blocata. Traficul de droguri era foarte mare. Miros urat si destul de multa mizerie, totul parea schimbat in comparatie cu 2006-2008. Mult mai multe masini si aglomeratia mult mai mare, iar apartamentele explodasera ca preturi deoarece nu mai exista capacitate.

Edited by business11, 27 October 2016 - 12:13.


#29
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 business11, on 27 octombrie 2016 - 12:13, said:

eu am fost prin 2006-2008 nu mai stiu exact perioada, inca existau granite si era foarte civilizat acolo. Stiu ca erau 3 barci negre in port care faceau contrabanda cu tigari, trabuc, zilnic le vedeai cum plecau in Spania cu barcile pline. Inca era destul de ok acolo, dar de locuit este greu. Plictiseala foarte mare, nu stiu ce ai putea sa faci acolo.

In 2013-2014 m-am intors pentru 4 zile in Gibraltar. Stiu ca m-am enervat pe motivul ca am stat 40 de minute in aglomeratie pentru ca aterizau 2 avioane si strada principala era blocata. Traficul de droguri era foarte mare. Miros urat si destul de multa mizerie, totul parea schimbat in comparatie cu 2006-2008. Mult mai multe masini si aglomeratia mult mai mare, iar apartamentele explodasera ca preturi deoarece nu mai exista capacitate.

Pfui, îmi pare rău să aud asta. Prin ce țări europene ai mai fost? De Liechenstein ce părere ai? Mi-ar face plăcere să stau într-o țară mică.

Edited by Daian95, 27 October 2016 - 12:15.


#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 12:14, said:

Pfui, îmi pare rău să aud asta. Prin ce țări europene ai mai fost? De Liechenstein ce părere ai? Mi-ar face plăcere să stau într-o țară mică.

locuind in Austria nu am foarte mult de mers pana in Liechtenstein. La fel o tara foarte mica, regat, economia extrem de buna. In urma cu cativa ani multi nemti si austrieci se duceau cu canistrele in Liechtenstein sa cumpere benzina pentru ca era cu 40-60 centi / litru mai ieftina.

In tarile mici nu ai sanse de dezvoltare atat timp cat nu esti nascut sau crescut acolo. Iti va fi foarte greu sa ii intelegi ca mentalitate si ei pe tine. Niciodata nu vei ajunge la nivelul unui cetatean din Liechtenstein iar ca sa pleci acolo ai nevoie de foarte multi bani. Liechtenstein si Luxemburg ofera strainilor cel mai mic ajutor social din Europa. Iar ca sa mananci ceva in Luxemburg sub 12 eur nu gasesti si asta fara suc, salata, desert, supa, doar felul principal.

Acolo ori te duci ca ai un Job bun, ori ca esti bogat. In rest te plictisesti si iti va fi foarte greu sa faci bani.

Ca sa reusesti sa faci bani, ai nevoie de o tara mare pentru ca altfel nu ai clientela indiferent ce faci. Sa pleci in Germania si sa strangi acolo un ban dupa sa faci o investitie buna in Luxemburg sau Liechtenstein e altceva, dar sa pleci intr-o tara mica fara nici un ban cu gandul ca te imbogatesti mult mai greu.

Edited by business11, 27 October 2016 - 12:25.


#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 Daian95, on 27 octombrie 2016 - 12:14, said:

Pfui, îmi pare rău să aud asta. Prin ce țări europene ai mai fost? De Liechenstein ce părere ai? Mi-ar face plăcere să stau într-o țară mică.
Draga Daian95, invata si tu o chestie. Bussiness-ul (in cazul tau o oportunitate in domeniul IT) nu ti-l alegi tu, el te alege pe tine. Tu tre' sa gandesti ca un tanar nu ca un pensioner. Arunca-te pe ocaziile profesionale care sa te ridice si accepta provocari care te pot duce departe indifferent unde ar aparea ele in Bucresti, Gibraltar sau in fundul Africii.

#32
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
am fost in Gibi in 2015.

prima impresie: aglomerat, zgomotos, poluat, mizerabil, plin de marocani. daca mai pui si ca este totusi o stanca, un oras cat Mangalia, ai toate sansele ca dupa 6 luni sa te plictisesti maxim.

merita doar daca ai un salariu mare de tot si te sacrifici pentru ceva.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 27 octombrie 2016 - 12:13, said:

Mult mai multe masini si aglomeratia mult mai mare,
Cam ca in Bucuresti :)
Main Street e insa foarte mishto.
Am fost in Gibraltar anul trecut...

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011

 borreddog, on 27 octombrie 2016 - 12:28, said:

am fost in Gibi in 2015.

prima impresie: aglomerat, zgomotos, poluat, mizerabil, plin de marocani. daca mai pui si ca este totusi o stanca, un oras cat Mangalia, ai toate sansele ca dupa 6 luni sa te plictisesti maxim.

merita doar daca ai un salariu mare de tot si te sacrifici pentru ceva.

sau sa te sinucizi

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 borreddog, on 27 octombrie 2016 - 12:28, said:

poluat
Nu mi s-a parut extrem de poluat, faptul ca e inconjurat de apa ajuta, briza improspateaza tot timpul aerul...

 business11, on 27 octombrie 2016 - 12:32, said:

sau sa te sinucizi
Nu chiar asa, si cei din orasele mici se pot distra...

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 retele, on 27 octombrie 2016 - 10:55, said:

Deci ești student, n-ai o meserie, nu ești bun la nimic
Primul pas ar fi să faci sex mai des.
Zii mersi că exiști.
Aici nu discutam despre initiatorul topicului.
Si nici in general, pe Softpedia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate