Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Yahoo Mail

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salutare, in urma problemelor cu bazele de date furate de la yahoo, am primit tot felul de mailuri dubioase.
Ca sa ne protejam cat mai bine, ce ar mai fi de facut, inafara de schimbarea parolelor si a intrebarilor de securitate ?
Verificarea acea cu cod prin telefon, are parti bune si rele, daca nu ai telefonul cu tine sau nu mai ai baterie, ce faci ?

#2
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Dar daca n-ai net, ce faci?
Activezi autentificarea in doi pasi (aplicatia mobila), parola dispare si stergi intrebarile de securitate. Si numarul de mobil sa fie verificat.

Edited by mhanor, 26 October 2016 - 23:11.


#3
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
te rog sa explici mai clar, nu am ineles cum e cu autentificarea in doi pasi (aplicatia mobila), parola dispare si stergi intrebarile de securitate. Si numarul de mobil sa fie verificat

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Si eu sunt dezamagit de yahoo. De un timp imi tot apare saptamanal,chiar de 2-3 ori  Someone attempted to sign in to your Yaho...si nu stiu ce vrea sa insemne asta.

#5
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Stergi intrebarile de securitate (ai optiune), este mai sigur asa.
Numarul de telefon sa fie inregistrat in setarile de cont. Verificarea este un cod care iti vine prin SMS si il introduci pe site, indica faptul ca tu esti posesorul numarului de telefon.
Instalezi pe smartphone aplicatia Yahoo Mail. Autentificarea in doi pasi presupune inca un cod, pe langa parola, care iti vine prin SMS. De fapt, m-am exprimat gresit mai sus. Eu recomand sa nu activezi autentificarea in doi pasi, ci Cheia de cont, din aplicatia mobila. Cheia de cont este de fapt aplicatia mobila, care inlocuieste total parola clasica. Cand vrei sa intri in contul de mail de pe un PC necunoscut, aplicatia mobila iti cere acceptul pentru a autoriza intrarea in cont, fara nevoia sa introduci parola.

Edited by mhanor, 26 October 2016 - 23:20.


#6
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Pe langa asta mai am probleme cu contul de yahoo si din cauza ca am telefon cu windows si tot timpul apare eroare cu yahoo account settings outdated, cere parola foarte des

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Yahoo nu mai e de ani de zile ce-a fost...

Recomand Google. Nu zic c-ar fi sfinti, insa is cei mai buni. Pe langa asta, serviciile google integrate is minunate.

ps. am gMail din 2008. Nu am spam in mail, nu primesc mailuri dubioase, totul e curat si la locul lui.
daca caut pe google "my next flights" deja stie, pentru ca ia rezervarile din email si le pune in calendar.
Tot din email lua si rezervarile de pe booking, si mi le punea in calendar si pe harta.

etc. chiar imi place integrarea asta a lor.

Edited by lex404, 26 October 2016 - 23:23.


#8
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
eu zic sa lasi yahoo si sa iti faci gmail

#9
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eu n-am sesizat probleme de securitate. Ca au mai picat serverele, asta-i altceva.

#10
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 lex404, on 26 octombrie 2016 - 23:19, said:

Yahoo nu mai e de ani de zile ce-a fost...

Recomand Google. Nu zic c-ar fi sfinti, insa is cei mai buni. Pe langa asta, serviciile google integrate is minunate.
ce a fost Yahoo, un nimic

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
E de ajuns sa schimbi parola, sa adaugi o adresa de mail pentru recuperarea contului in caz de probleme (recovery email) si sa dezactivezi intrebarile secrete (intai adaugi recovery email ca altfel nu te lasa sa le dezactivezi). Nu esti obligat sa dai numarul de telefon, desi yahoo il cere insistent.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 FanOnePlus, on 26 octombrie 2016 - 23:22, said:

ce a fost Yahoo, un nimic
nu stiu in ce sistem solar traiesti tu, dar Yahoo pana prin 2009 a fost cel mai popular serviciu de email in Europa (exceptand Germania unde era gmx si rusia cu yandex) si asia. In US era bataie pe Yahoo, AOL, hotmail/ msn, mail.com


:facepalm:  acum am vazut cine-a intrebat. inutil sa-ti explic ceva.

Edited by lex404, 26 October 2016 - 23:27.


#13
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Daca activezi verificarea prin telefon si nu ai telefonul disponibil, nu mai poti intra in mail ?

Care ar fi explicatia cu dezactivarea intrebarilor secrete ?
Eu le-am modificat si cred ca sunt utile.

#14
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Si daca mi se fura telefonul?

#15
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Daca nu dai acceptul din aplicatie, nu te poti loga, cel putin prima data pe PC-ul/device-ul respectiv. Eu intru in cont doar de pe PC-ul meu si de pe aplicatia mobila. Nu am incercat niciodata sa intru in cont de pe altceva.
Daca dai logout de pe device, uita si trebuie sa ai acces la aplicatie.

Daca vrei, poti folosi autentificarea in doi pasi, dar presupune sa astepti codul SMS la prima logare. Ii dai sa te tina minte la logare, daca-i PC-ul tau.

Daca pierzi telefonul, recuperezi numarul si apoi contul. Nu consider ok varianta cu alt cont de e-mail pentru recuperare. La telefon am acces fizic. A doua adresa de e-mail poate fi compromisa si  poate compromite si prima adresa.

Edited by mhanor, 26 October 2016 - 23:37.


#16
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 lex404, on 26 octombrie 2016 - 23:26, said:

nu stiu in ce sistem solar traiesti tu, dar Yahoo pana prin 2009 a fost cel mai popular serviciu de email in Europa (exceptand Germania unde era gmx si rusia cu yandex) si asia. In US era bataie pe Yahoo, AOL, hotmail/ msn, mail.com


Posted Image  acum am vazut cine-a intrebat. inutil sa-ti explic ceva.
Posted Image

#17
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
In cazul in care intri pe mai multe calculatoare, servici, acasa, prieteni etc, verificarea asta cu telefonul nu e prea practica, esti legat de telefon.

#18
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eu o vad foarte practica. Nu iti poate fura nimeni parola. Stergi autorizatia oricarui device la care nu mai ai acces.
Din ce vad eu, este mai important pentru voi accesul la e-mail decat accesul la propriul telefon mobil. Cum vine asta?

Edited by mhanor, 26 October 2016 - 23:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate