Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Prins cu MOASTELE in geanta!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
http://stirileprotv....de-individ.html

Mare ii gradina...

Quote

Politist: De simpla curiozitate, asta din ce parte a corpului e? Suspectul: Un deget... de la picior... Nu stiu ce e...
Politist: De la picior sau de la mana?
Suspect: Nu stiu, mi l-a dat un parinte!
Politist: Un parinte de unde?
Suspect: De la Podromu...
Politist: Si cum, pot sa merg si eu la Athos sa iau un deget de acolo?
Suspect: Nu, mi l-a dat parintele...
Barbatul le-a povestit politistilor care l-au perchezitionat ca are in rucsac 30 de moaste si daca tot este pelerinaj in Dealul Patriarhiei, a vrut si el sa se inchine.
Razvan Popa, purtatorul de cuvant al Politiei Locale Bucuresti: "In momentul perchezitiei, din rucsac au aparut sapte racle cu ramasite omenesti, mai clar moaste... E un caz ciudat, pentru ca nu te intalnesti in fiecare zi cu niste persoane care sa umble cu moastele la purtator."
Luat la bani marunti, individul a explicat ca a primit sau a cumparat ramasitele a "10 Sfinti martiri de la Aiud", o racla cu "Sfantul Ierarh Dionisie al Zachintului", o cutiuta cu "Sfantul Mucenic Daniil Aghioritul" si o racla cu o falanga mumificata ce i-ar fi apartinut unui sfant din Muntele Athos.
Suspect: Le-am cumaprat eu cu banii mei personali...
Politist: Dar cum v-ati dus sa luati osemintele?
Suspect: Mi le-au dat preotii...
Politist: Deci, preotii vi le-au dat...
Suspect: Da...
Politist: Asa, dintr-o data? Cum? V-au dat osul direct in mana? Suspect: Nu, am vorbit...
Banuit de inselatorie, omul a insistat ca nu incerca sa pacaleasca lumea.
"Cum sa va spun pe romaneste? Nu le comercializam pentru bani, nu facem bani cu ele, nu facem nimic cu ele... Sunt ale mele personale" - spune barbatul cu "moastele".
In mod normal, nicio persoana nu poate sa detina astfel de oseminte.
Pe de alta parte, politia l-a lasat pe cetatean sa plece fara sa verifice provenienta osemintelor.
Politia Capitalei: "Din primele date a rezultat faptul ca bunurile respective ( icoane si cutii metalice cu mici fragmente posibil osoase ) nu au fost oferite spre vanzare si nu sunt obiecte de patrimoniu care sa cada sub incidenta legii. "


Cum sa umbli cu osemintele dupa tine? Adica noi nu aveam voie sa parasim sala de anato cu o vertebra, ceva, si asta se plimba liber prin capitala cu oasele dupa el?
Si nici macar n-are habar ce-s exact :facepalm:  

Pacat de materialul didactic... pacat Posted Image

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Norocul lui ca n-a trecut pe langa o haita de caini. :lol:

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce fraier sunt. Tocmai am aruncat niste oase de porc la gunoi, poate faceam ceva bani din ele.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Norocul lui ca n-a trecut pe langa asta ca i se aprindeau toate radarele si-l manca de viu, il facea moasca direct

[ https://i.ytimg.com/vi/4BRfnanQH7w/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cica pe eticheta "moastelor" scria: Made in China. Posted Image

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Alea de la sala de anatomie sunt pe inventar, normal ca nu ai voie sa pleci cu ele.

Din ce inteleg din textul de mai sus, omu' avea falangite si alte mici fragmente osoase mai mult sau mai putin minuscule.

Dincolo de asta, atat vreme cat oasele nu au fost sustrase prin vandalizarea unor morminte (relativ recente sau ale unor personalitati celebre), si nici nu le foloseste pe post de maciuci, poate sa detina si femururi, cranii, vertebre, si ce mai vrea el...

O problema mare care ar putea limita sau interzice detinerea de oase, este aceea ca pot fi purtatoare de virusi si bacterii perculoase.
Chiar si dupa sterilizare superficiala, chiar si oase foarte vechi, daca sunt sparte sau taiate, unele dintre ele pot contine inca materie organica vie, inclusiv virusi si bacterii.

Edited by loock, 26 October 2016 - 22:20.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 loock, on 26 octombrie 2016 - 22:16, said:

Alea de la sala de anatomie sunt pe inventar, normal ca nu ai voie sa pleci cu ele.

Adevarat.

Dar exista furnizori daca vrei. Avea o colega un sertar plin cu de toate si-un craniu.

Din cate am inteles din cimitire la nu stiu cati ani se scoate cadavrul si se arunca, sau ceva de genul. Si atunci poti face rost daca te cunosti cu cineva, etc. Nu stiu procedura exacta, ca nu m-a interesat din cimitir :lol:

#8
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
ba fix un act de profanare este
unui mort ii lipsesc parte din oase

 loock, on 26 octombrie 2016 - 22:16, said:

Dincolo de asta, atat vreme cat oasele nu au fost sustrase prin vandalizarea unor morminte (relativ recente sau ale unor personalitati celebre), si nici nu le foloseste pe post de maciuci, poate sa detina si femururi, cranii, vertebre, si ce mai vrea el...

Edited by ThinkAbout, 26 October 2016 - 22:37.


#9
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Poate s-a convins politistul ca sunt "bibeloaie" din mase plastice,
confectionate pentru a creste audienta la TV-ul in cauza si nu era cazul sa-l retina pe suspect. Posted Image

#10
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
ala cu moastele in rucsac a avut o idee criminala
maine criminalii pot spune cand sunt prinsi cu ce mai ramane din cadavrul victimei ca plimba moaste

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 ThinkAbout, on 26 octombrie 2016 - 22:36, said:

ba fix un act de profanare este
unui mort ii lipsesc parte din oase

Mortul nu mai are ce sa faca cu ele...

La cimitir daca nu vine cineva sa plateasca taxa anuala, locul este eliberat pt. alte ingropaciuni...deci miliarde de oase sunt scose din morminte de catre gropari.

Edited by loock, 26 October 2016 - 22:54.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Un necrofil.
     Politia trebuia sa-l orienteze de urgenta catre cel mai apropiat spital de psihiatrie.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
De ce? sa fure moastele si de acolo?

Mai bine sa-l orienteze la sediul PSD, zic eu... Moscu principal abia asteapta.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa 7 ani mortul este scos din groapa, i se spala oasele si se pun intr-un sac care este ingropat la picioarele noului locatar" al gropii. Daca ii lipseste un degetel, se cheama profanare de cadavre. Si daca te ti tare il gura il bagi la parnaie.
Tatal meu a fost pus peste tatal lui..
Si am avut grija sa nu cumva sa ii lipsesca ceva. A fost macabru, dar bun rau a fost tatal meu...Nu ca l-am iubit, dar la dracu, nu se face..
Asa ca am fost cu ochii pe gropari, despre care imi era clar ca sunt pilangi, ca pe butelie..

Asa ca ii urez alauia, daca nu se dovedeste plastic made in China, cati mai multi ani cu executare. Si sa fie strans de bile sa spuna de la cine.. si impreuna.

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cum adica, groapa nu e forever? Se recicleaza continutul dupa 7 ani?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Aparent da, stiam parca si eu ceva...

Incinerarea e sfanta. Si nu-ti mai fura nimeni déjtele :)

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Lex-ule,ai un five de la mine cu incinerarea.

#18
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 ThinkAbout, on 26 octombrie 2016 - 22:36, said:

ba fix un act de profanare este
unui mort ii lipsesc parte din oase
Posted Image Așadar și prin urmare, cum e cu adevăratele moaște? E, sau nu e profanare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate