Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Bacalaureat 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postscootch98, on 05 martie 2017 - 02:28, said:

Vedem ce va pica la simulare ca sa stim ce NU pica...

Nu e neapărat. Eu am tratat Ion şi la simulare şi în bac (mărog, la una tema şi viziunea şi la alta caracterizarea unui personaj).

#20
Fuzyon

Fuzyon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2017
Daca pica la fel de usor la info ca anul trecut m-am scos :)) la restul ramane de vazut.

#21
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Sa vedem acum.

#22
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Ne-a violat Arghezi.
7 pagini am scris. Nu mi-am adus aminte versurile...am tot zis ca le iau la citit inca o data..toate poeziile..si am uitat weekendul asta.

La S1 si S2 m-am descurcat binisor. La S3 am scris ce stiam despre modernism , despre titlu.. apoi despre putinele versuri pe care le stiam incercand sa fac legatura cu trasaturile modernismului. Am facut si o opinie..destul de slabuta..zic eu.

Acum..vedem la corectare..ce o sa fie.

#23
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Da naspa cu Testament.
Sper la ceva epic in vara.

#24
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Dac-ar pica in vara basmul cult ar fi fain...
Bine..eu nici nu am invatat cine stie ce acum..ma streseaza mai mult chimia si subiectul 1 la mate..

La mate subiectul 1 uneori e mai greu decat 2 si 3..la stiinte..asta pentru ca nu stiu formulele cum trebuie...


Cred ca incep sa fac doar subiectul 1 vreo luna pana invat toate formulele...pana acum am fost cam aerian si le faceam "mecanic".

Edited by scootch98, 13 March 2017 - 23:04.


#25
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
"particularităţi ale comediei" What ?? E prima data cand se da asa ceva la simulare.
BAC 2014 -
Bac		 - particularitatile de construc?ie a unui personaj dintr-un text dramatic studiat.
Simulare 11 - particularitatile de construc?ie a unui personaj dintr-o comedie studiata.
Simulare 12 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, apar?inând lui Liviu Rebreanu
Rezerva	 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, apar?inând lui G. Calinescu. 
Iulie	   - tema si viziunea despre lume reflectate într-un text poetic studiat, apar?inând lui Mihai Eminescu.
Rezerva	 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, apartinând lui Ioan Slavici
August	  - tema si viziunea despre lume reflectate într-un text poetic studiat, apar?inând lui George Bacovia.
Rezerva	 - particularitatile de construc?ie a unui personaj dintr-un roman psihologic studiat
Model	   - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, apar?inând lui M. Sadoveanu
Bac 2015 -
Bac		 - tema si viziunea despre lume dintr-o comedie studiata.
Simulare 11 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-o nuvela studiata.
Simulare 12 - tema si viziunea despre lume dintr-un text poetic studiat, apartinând lui Mihai Eminescu sau George Bacovia.	 
Iulie	   - particularitatile de constructie a unui personaj într-un text narativ studiat apartinând lui Ion Creanga, G. Calinescu sau Marin Preda.
Rezerva	 - prezinti tema si viziunea despre lume într-un text narativ studiat apar?inând lui Ioan Slavici, Liviu Rebreanu sau Camil Petrescu.
August	  - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-o nuvela studiata
Rezerva	 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un basm cult studiat.
Model	   - relatia dintre doua personaje dintr-un text narativ studiat, apar?inând lui Ion Creanga, I. L. Caragiale sau Ioan Slavici.
BAC 2016 -
Bac		 - particularitati de construc?ie a personajului dintr-un basm cult studiat.
Simulare 11 - tema si vizunea despre lume într-un basm cult studiat.
Simulare 12 - particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat apartinând lui Liviu Rebreanu sau G. Calinescu.
Iulie	   - tema si viziunea despre lume   într-un roman interbelic studiat.
Rezerva	 - particularita?i de construc?ie a unui personaj dintr-un text narativ studiat apartinând lui Mihail Sadoveanu sau lui Marin Preda.  
August	  - tema si viziunea despre lume	într-un text poetic apartinând lui Mihai Eminescu, lui Lucian Blaga sau lui Nichita Stanescu.
Rezerva	 - tema si viziunea despre lume  într-o nuvela studiata.
Model	   - relatia dintre doua personaje dintr-un text narativ apartinand lui Mihai Sadoveanu.

BAC 2017	- particularitati de constructie a personajului dintr-un text narativ apartinând lui Ioan Slavici.
Simulare 12 - Tema si viziunea a unui text poetic de Tudor Arghezi.
Simulare 11 - particularităţi ale unui text poetic studiat, aparţinând lui Mihai Eminescu.
			- particularităţi ale comediei, prin raportare la un text studiat. 
			- particularitatile de constructie a unui personaj dintr-o comedie studiata.
			- relatia dintre doua personaje dintr-un text narativ apartinand lui Ion Creanga.



#26
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Da , destul de complicat hmm..
Trebuie sa demonstrezi pe text comicul de nume , de situatie etc.

De exemplu..in comedia "O scrisoare pierduta" in care se regaseste comicul de situatie prin faptul ca scrisoare este pierduta de doua ori . Se afla de situatia similara intamplata inainte..cu Agamiță.
Iar replica lui Agamita , care pastrase scrisoarea in caz ca mai are nevoie lasa posibilitatea reluarii situatiei.

Comicul de nume se observa in numele personajelor:

Catavencu vine de la "catavea"- este o haina cu doua fete , la fel ca el.
Trahanache-de la trahana...e un aluat moale..semn ca si personajul este destul de "moale"(nu-mi vine acum).
Cred ca mai erau..le am prin caiet.

Mai este si comicul de limbaj..observabil in ticurile de limbaj ale personajelor sau in pronuntia gresita.
"Curat murdar" si in secventa de la inceput cand Pristanda repeta "familie mica...remuneratie mica..dupa buget".


Aa..tot la comicul de SITUATIE intra si incercarea lui Pristanda de a ascunde sumele substrase din bugetul partidului.

Cam asta trebuie sa faci acolo...in rest , respecti structura..si te uiti permanent pe acei indici..ca sa exemplifici cat mai mult.



Sunt curios ce am facut la simulare la romana...desi am gresit , ma astept la peste 7.50. Anul trecut am luat 7.50..as vrea sa depasesc.
Mai am mate si chimie..mi-e asa lene sa fac exercitii..

#27
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Mi se pare ciudata noua structura a subiectelor la romana.

#28
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Nu m-am uitat..eu dau anul asta si nu vreau sa ma "demoralizez" cu faptul ca au scazut numerele de cuvinte si au introdus cerinte strict pe text...

#29
Fuzyon

Fuzyon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2017
Romana la real a fost relativ usoara, oricum nu invatasem vreo opera la subiectul 3 deci n-aveam sperante prea mari :)). Sunt curios ce pica la mate si info.

#30
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Sunt bune eseurile de pe acest site ?
Particularitatile de constructia a aunui personaj inseamna cacacterizare ? Este buna aceasta caracterizare ?
http://vreausareuses...-ilie-moromete/

Edited by diegodanny, 20 March 2017 - 17:58.


#31
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Topic-urile astea sunt exact anti-scop : în loc să învețe pentru BAC, elevii vin aici și se plâng despre BAC.

#32
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Succes praduitorilor la bac, bag tare sa invat si eu eseurile astea.

#33
Maria0612

Maria0612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2017
Este cineva aici care vrea sa ma ajute putin la informatica? C++?

#34
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Încă puțin :(

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vă urez baftă!

#36
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014

View PostSurgeoniac, on 17 aprilie 2017 - 23:46, said:

Topic-urile astea sunt exact anti-scop : în loc să învețe pentru BAC, elevii vin aici și se plâng despre BAC.

E deschis de atata timp si sunt 2 pagini..nu prea cred.

Am si eu o intrebare la romana..daca stie cineva.
La profil real se impun mai multe nuvele sau doar una singura? Adica trebuie sa invat atat nuvela istorica cat si cea psihologica? Sa invat atat ''Baltagul'' cat si ''Moara cu noroc"?
Stiam ca in subiecte spun ceva de genul ''exemplifica intr-o nuvela studiata...'' si lasandu-ne sa alegem.


La chimie , daca da cineva....Are cineva oxidarea blanda si energica scrisa cum trebuie? Nu stiu cum am facut dar am pierdut tot caietul cu teorie pe care-l facusem...il am in cap pe tot , dar astea nu mi le mai amintesc...

Edited by scootch98, 07 June 2017 - 20:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate