Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Demoni si sigilli

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 un_dac, on 26 octombrie 2016 - 15:32, said:

unde's ateii cand ai nevoie de ei?
Ce s-a intamplat? :D

 EllaBeauty, on 26 octombrie 2016 - 15:43, said:

Si eu vreau servitor personal un demon de unde il iau?
Daca vine il trimiti si pe la mine 1-2 ore, te rog? Am niste vase de spalat si mi-e cam lene. :|

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 Reynolds, on 26 octombrie 2016 - 15:45, said:

Dark, ce este yoga demonica?
N-am auzit de așa ceva.Posted Image

#21
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Ateii rad de ce ineptii pot debita unii...

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Eu sunt primul.

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 radoset, on 26 octombrie 2016 - 14:40, said:

yo recunosc ca nu prea stiu mare lucru despre asta ! ...
de aceea as vrea sa te intreb ce "cauta" sigiliile alaturi de demoni, ingeri, etc ?
merci ptr raspuns
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/piUakL7C1Ao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://naruto.wikia....oning_Technique

Edited by MarianG, 26 October 2016 - 16:08.


#24
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 _-_, on 26 octombrie 2016 - 14:48, said:

Sigiliile sunt simboluri magice (se regasesc, de regula, la talismane). Se folosesc pentru invocarea, controlarea unui demon sau chiar la apararea impotriva unui demon. Asa sunt denumite in magia europeana. In magia orientala le corespund Yantrele sau Mandalele.

Pentru aprofundare recomand seria de carti pentru adolescenti Shadowhunters (Vânătorii de Umbre). :D

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 badboy69on, on 26 octombrie 2016 - 15:50, said:

Ateii rad de ce ineptii pot debita unii...

Ateismul respinge credinta in zei (spre deosebire de teism) promovand o alta credinta: credinta in nonexistenta divinitatii. Exista si religii ateiste (adaptari ale Buddhismului, Daoismului, Satanismul etc.).
Demonii nu sunt zei.

Cred ca vrei sa spui: "materialistii". Adeptii filosofiei materialiste sustin ca tot ceea ce exista este material: "gandul este o secretie a creierului", "Eu-l este o iluzie, deoarece nu se observa sub microscop" etc. Materialistii inlocuiesc "ineptiile" unora cu alte "ineptii" la fel de hilare sau se infurie la fel ca oamenii religiosi. Same shit... Posted Image

Besides, pe aceasta arie discutiile pe o tematica religioasa sunt interzise, iar promovarea ateismului pe o arie non-religioasa ramane fara obiect sau cel mult provoaca mereu aceeasi dezbatere nesfarsita intre teisti si atei. Aici nu ne intereseaza credinta cuiva in materie sau in spirit (oricat s-ar mandri cu ea), ci argumentatia la obiect.

Edited by _-_, 26 October 2016 - 16:11.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 un_dac, on 26 octombrie 2016 - 15:32, said:

unde's ateii cand ai nevoie de ei?
m-a invocat careva ?

#27
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 _-_, on 26 octombrie 2016 - 16:03, said:


Ateismul respinge credinta in zei (spre deosebire de teism) promovand o alta credinta: credinta in nonexistenta divinitatii. Exista si religii ateiste (adaptari ale Buddhismului, Daoismului, Satanismul etc.).
Demonii nu sunt zei.

Cred ca vrei sa spui: "materialistii". Adeptii filosofiei materialiste sustin ca tot ceea ce exista material: "gandul este o secretie a creierului", "Eu-l este o iluzie, deoarece nu se observa sub microscop" etc. Materialistii inlocuiesc "ineptiile" unora cu alte "ineptii" la fel de hilare sau se infurie la fel ca oamenii religiosi. Same shit... Posted Image
Eu nu ma infurii. Sunt materialist din ala sau cum zici tu ca ii spune. :D
Nu ma infurii chiar deloc, doar ma amuz. :)

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 _-_, on 26 octombrie 2016 - 16:03, said:


Ateismul respinge credinta in zei (spre deosebire de teism) promovand o alta credinta: credinta in nonexistenta divinitatii. Exista si religii ateiste (adaptari ale Buddhismului, Daoismului, Satanismul etc.).
Demonii nu sunt zei.

Cred ca vrei sa spui: "materialistii". Adeptii filosofiei materialiste sustin ca tot ceea ce exista material: "gandul este o secretie a creierului", "Eu-l este o iluzie, deoarece nu se observa sub microscop" etc. Materialistii inlocuiesc "ineptiile" unora cu alte "ineptii" la fel de hilare sau se infurie la fel ca oamenii religiosi. Same shit... Posted Image
eu pana nu vad ("pe viu") cum cineva materializeaza un demon, nu pot sa cred in inertii de acest gen
mai erau povesti cum sa mergi la miezul noptii in fata oglinzi, cu un cutit si cu o furculita si sa-l chemi pe dracu la bataie

#29
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 MarianG, on 26 octombrie 2016 - 16:11, said:

eu pana nu vad ("pe viu") cum cineva materializeaza un demon, nu pot sa cred in inertii de acest gen
mai erau povesti cum sa mergi la miezul noptii in fata oglinzi, cu un cutit si cu o furculita si sa-l chemi pe dracu la bataie
Si cu furculita?
Daca e asa...sa vina si somelierul.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 cristirg, on 26 octombrie 2016 - 14:43, said:

-eu sunt informat, am si practicat-din pacate-yoga demonica, deci am intrat in legatura cu magia,demonii, si nu a fost bine deloc

-trebuie sa ne ferim de magia & esoterism, ocultism,yoga,reiki,....si alte orientalisme si practici demonice,doar Biserica si ortodoxia sunt bune
si ai facut macar un selfie cu aratarea?

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce-i aia "sigilli"?

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Reynolds, on 26 octombrie 2016 - 16:13, said:

Si cu furculita?
Daca e asa...sa vina si somelierul.
cat timp nu aduce vin de impartasanie poate sa vina si el, ca demonul tot n-o sa apara

 ericmario, on 26 octombrie 2016 - 16:15, said:

Ce-i aia "sigilli"?
semne facute cu mana  L O L
sau din astea
http://narutofanon.w...nts_Symbol_Seal

Edited by MarianG, 26 October 2016 - 16:18.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Din punctul meu de vedere, toti demonii sunt fix egal cu visele: nascociri ale mintii.
Tot din punctul meu de vedere, demonii sunt mai mult decat visele, adica niste nascociri ale unor minti "pline de viziune"...sper ca s-a inteles metafora

Edited by tehnics, 26 October 2016 - 16:28.


#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 baliosss, on 26 octombrie 2016 - 16:07, said:

Nu ma infurii chiar deloc, doar ma amuz. Posted Image

Atunci te afli in stare de soc, deoarece amuzamentul intervine atunci cand ceva iti apare ca neobisnuit, cand intervine brusc o situatie neasteptata pe care nu ti-ai putut-o imagina (in toate detaliile). Deci nu esti atat amuzat cat socat. Posted Image
Pe altii, o discutie despre demoni (materialisti sau nu) ii plictiseste (le produce coborarea colturilor buzelor in loc sa urce).
Daca erai un materialist nici "amuzat" si nici plicitisit, atunci ai fi incercat poate niste explicatii: de exemplu, sa aduci argumente stiintifice materialiste pentru ipoteza ca "nu exista demoni". Modificarea musculaturii fetei sau tastarea propozititiei "ma amuz" nu pot substitui argumentele, iar un materialist autentic se presupune ca este capabil sa fie rational. Posted Image
Deci te astept cu argumente rationale, nu emotionale. Posted Image

Si acum gata cu off-topicul! Ma voi apuca sa fac curatenie la topic, daca mai confunda cineva aria de fata cu aria de Fun.

Edited by _-_, 26 October 2016 - 16:31.


#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 MarianG, on 26 octombrie 2016 - 16:00, said:


Sa stii ca si astea au la baza o simbolistica cu traditie veche in spiritualitatea japoneza: https://en.wikipedia.org/wiki/Kuji-in
Cele 9 silabe (Kuji-in) sunt reprezentate prin anumite mudre, doar ca nu sunt simboluri pentru invocarea demonilor, ci pentru a intra in rezonanta cu anumite forte ale Universului sau pentru a trezi anumite potentialitati ale psihicului.

#36
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016

 dark, on 26 octombrie 2016 - 15:43, said:

Îl invoci.
si zici de "n" ori : "unde esti tu Tepes Doamne ... " ! ... Posted Image

 _-_, on 26 octombrie 2016 - 16:41, said:


Sa stii ca si astea au la baza o simbolistica cu traditie veche in spiritualitatea japoneza: https://en.wikipedia.org/wiki/Kuji-in
Cele 9 silabe (Kuji-in) sunt reprezentate prin anumite mudre, doar ca nu sunt simboluri pentru invocarea demonilor, ci pentru a intra in rezonanta cu anumite forte ale Universului sau pentru a trezi anumite potentialitati ale psihicului.
poate fi cea care in cultura actuala este Matrix ? ... "aceea" care "stie tot" ?

Edited by radoset, 26 October 2016 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate