Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dedurizare apa(obtinere) vs Apa pura fara deuteriu

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 26 octombrie 2016 - 03:34, said:

Ai auzit gresit. Când o sa izolezi izotopul deuteriu de hidrogen cu un congelator o sa iei premiul Nobel. Ca să nu mai zic că temperaturile la care faci referire sunt false. Plus de asta, nu stiu de ce ai vrea să izolezi izotopul deuteriu care e infim in apa de băut. Ca să ce? De calcar scapi prin fierbere si condensare, nu prin congelare.

Izotopul de deuteriu nu este bun pentru organism citeste despre asta intai.... aia sunt nebuni sa vanda apa Qualvita sau sa foloseasca ionizatoare a apei...
se stie ca apa topita de la ghetari nu contine deuteriu stiu si japonezii... citeste despre asta si ai sa vezi ca asa este
deasemenea temperaturile despre care vorbesc sunt adevarate, sunt constate in umra unor experimente ale unor oameni de stiinta

da scapi prin fierbere ca se va tpoi.... dar e vorba cum il elimini din apa
da si condesarea este o metoda de eliminare a calcarului

 vitas, on 26 octombrie 2016 - 04:47, said:

Pai deuteriul ala e periculos rau . E radioactiv , in caz ca nu stiai . Iar ca sa scapi de el nu ajunge doar mismasul cu congelatorul .... Tre' sa mergi la biserica cu apa , inainte s-o bagi in congelator , iar popa sa o sfinteasca . Iar de calcar scapi cu Calgon Posted Image

tu esti cu mistorurile paicea...
nu esti documentat si nici nu scri aici lucruri documentate, ai intrat aicea sa te distrezi pe forum....

 argentum, on 26 octombrie 2016 - 05:03, said:

eu zic sa incerci cu acid citric. cauta pe net. gasesti tone de solutii de eliminarea a calcarului din hard water. care e diferit de heavy water, dar nu'i bai. las ca merge si asa. in cazul folosirii acidului citric, calcarul nu mai migreaza.

da tu zici ca daca pui o lamaie in apa ai rezolvat problema ca are acid citric....
eu zic ca doar il diulezi in apa si il bei in consecinta.... calcarul se amesteca cu apa si o bei...
nu elimini calcarul din apa...

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 05:32, said:

Subscriu ...cred ca nici pe la fizica nu prea a servit...
Se pare ca toti puradeii stiu ca apa ingheata le 0(zero) grade si se dezgheata la 4 grade;ce nu prea stiu ei este ca ,e vorba de apa pura .

eu cred ca esti doar rautacios si nu esti la curent cu stiinta din zilele noastre, tu ne spui chestii care le-ai invatat tu acum 30 de ani....
apa normala cu metale si grele si minerale , calcar, Detueriu da ingheata la zero grade....
dar apa pura care se gaseste si in nori nu ingheata la zero grade ci la -50 grade s-a dovedit stiintific

 orlandobarbulescu, on 26 octombrie 2016 - 07:06, said:

Desurizarea apei se face , în general, chimic. Carbonații de calciu și magneziu, dizolvați în apă, nu pot fi filtrați mecanic pentru că se află la dimensiuni atomice , legați de moleculele de apă. Se folosesc rășini acide sau slab acide( în funcție de duritatea locală a apei), care fixează de ele acești carbonați. Când rășinile se saturează ( afânare) se „spală” cu o soluție salină și rezultatul se aruncă la canal. Aceasta este o soluție definitivă de curățare a apei. Există și soluțiile magnetice sau cele cu polifosfați ( chiar și alimentari) dar acelea nu îndepărtează carbonații ci doar împiedică ( pentru un timp limitat) întrarea în reacție cu țevile metalice din centrale sau boilere.

da aveti dreptate; filtrați mecanic pentru că se află la dimensiuni atomice
dar de ce se spune ca apa obtinuta prin Osmoza inversa mecania nu mai contine minerale....?este saracita in minerale probabil inclusiv calciul /calcarul...?

se folosc dedurizatoare dincelea pe baza de rasini care consuma sare nu...?

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 07:19, said:

Osmoza inversa este o [filtrare mecanica] ,in urma careia se obtine apa aproape pura ;deci se poate si [mecanic].
In cazurile dedurizatoarelor pt apa se folosesc,in general,rasini puternic acide,in varianta Na(sodiu),adica regenerate cu NaCl(sare de bucatarie) in loc de acid clorhidric(HCl).
Insa nu are rost sa intram in detalii pt apa dedurizata,aici fiind vorba de cu totul alta ''stiinta''.

da eu am zis ca e mai ieftin de obtinut o apa pura prin osmoza inversa decat cu un dedurizator cu rasini care e scumpicel si consuma sare...
cred ca osmoza inversa mecanica e cea mai ieftina metoda..., sau cea cu congelarea si aruncarea ghetiii

Edited by July02, 26 October 2016 - 10:32.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 July02, on 26 octombrie 2016 - 10:28, said:


nu esti documentat si nici nu scri aici lucruri documentate, ai intrat aicea sa te distrezi pe forum....
daca tu ai impresia ca daca incepi o fraza cu 'se stie ca' si o inchei cu 'citeste despre asta' inseamna ca esti documentata, faci confuzii. inca n-ai postat nimic documentat pe thread-ul asta, eu tot sper.

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Pseudoștiință, nu știință. Deuteriul nu este periculos pentru organism. Pe lângă faptul că se găsește in cantități infime în raport cu hidrogenul (cam 15/100.000 atomi). Radioactiv este tritiul, alt izotop al hidrogenului. Ăsta este și mai rar (un atom la 100.000 in raport cu hidrogenul), este beta radioactiv și practic nu are vreun efect asupra organismului. Și că ți-am atras atenția ca temperaturile sunt false, află că apa grea solidifică (îngheață) la aproape 4 grade celsius, un exemplu.

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 orlandobarbulescu, on 26 octombrie 2016 - 07:51, said:

Am măsurat , prin metoda titrării, multe probe din filtre diferite ce folosesc osmoză inversă. La o duritate de intrare de 20-22 grGermane avem la ieșire 8-10grG.
Reducerea se datorează amestecurilor ce se găsesc în suspensie în apă ce au dimensiuni de 10-100 microni. Sub acestea , cele legate molecular, nu se pot detașa mecanic.
Aveți dreptate până într-un punct, pentru apa de băut este suficient. Însă pentru cazane, boilere, o duritate de 10 grG este mult prea mare.

daca iesirea e doar de 8-10grame inseamna ca nu pera se deduriezaza apa asa cum trebuie ci decat foarte putin...
inseamna ca singura solutie este dedurizatorul cu rasini si sare.... si metoda cu indepartarea ghetiii formate in apa la congelator..

 Oxigen1234, on 26 octombrie 2016 - 08:15, said:

Pentru cazane mai bine cumperi apa distilata la 1-2 lei litrul si eventual si antigel.

Nu inteleg de ce initiatorul vrea sa scoata deuteriul din apa. El face parte din radioactivitatea naturala, prezenta peste tot. In lipsa acesteia probabil nici viata nu ar fi aparut pe Terra, prin contributia ei la evolutie prin mutatii genetice. Este vorba de cu totul alt nivel de radioactivitate fata de bomba atomica si oamenii si animalele sunt perfect adaptate cu aceasta.

Cancerul apare din defectarea genetica (mai nou teoria cu scurtarea telomerilor) la fel ca multe alte boli "auto-imune" - ar trebui sa fim mai ingrijorati de alte cauze mult mai grave: poluarea din orase, chimicalele din alimente si cosmetice, regimul de viata, stres, oboseala...

Cum poti sa crezi ca apa bagata intr-un PET iese mai buna de baut??? Cauta informatii despre ftalati, stiren samd...

Natura a daruit Romania cu mii de izvoare de Apa Pura, noi macar sa incercam sa o pastram asa!!!

deuteriul nu este bun au constat asta si vezi apa Qualvita , s-a primit premiul nobel pentru treaba asta cu deuteriul....
stiu ca nu e ok sa tii apa nici in pet-uri ...
dar
pe mine ma deranjeaza mai mult Calcarul/Calciul din apa pe care vreau sa-l elimin ....

 arg, on 26 octombrie 2016 - 08:24, said:

@July02
Esti pe alta lume, pune mana si citeste, dedurizarea nu are legatura cu deuteriul.
https://ro.wikipedia...

https://ro.wikipedia.org/wiki/Deuteriu

https://ro.wikipedia...


p.s. apa pura in cantitate mare este toxica.

eu cred ca nu ai citit bine ce am intrebat si ce am scris si ai interpretat totul gresit, chestiile astea de pe wikipedia le stim si noi stai linistit
binenteles ca dedurizarea presupune eliminarea cacarului din apa
iar treaba cu deuteriul este alta treaba fiind prezent si el in apa

dar am facut o paralela cum se poate elimina simultan si calcarul si deuteriul impreuna sau separat...

da conosc si acest spect cum ca apa pura in cantitate mare e toxica , deoarece spala organismul de minerale..., dar si depunerea lor in exces este boala curata ceea ce nu se spune...
trebuie mentinut un echilibru..

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 08:26, said:

Lucrez pe o instalatie industriala ce foloseste osmoza inversa pt cazane energetice si te contrazic categoric.Avem 18 membrane a 1t/h debit maxim fiecare,care scot o apa cu duritate 0(zero) si conductivitate 0,1-0,5 microsiemens.Dezavantajul in cazul osmozei este pretul initial al membranelor si faptul ca se arunca pana la 25-30% din apa introdusa in sistem.Noi folosim apa de suprafata cu duritatea totala de 20-25G(grade germane sau romanesti)
Ca si filtre de intrare in osmoza ,folosim o baterie dubla cu filtre de hartie de 20microni si de 5 microni,dupa o filtrare prin filtre de 2 metri cubi cu carbune activ,pt indepartarea clorului liber din apa clorinata in prealabil.
Probabil,probele titrate de tine au provenit din acele membrane de osmoza,pt uz casnic.
Apropos cu ce ai titrat si ce metoda ai folosit?

pe mine nu ma deranjeaza ca se arunca 2-30% din apa....
care este pretul membranelor daca ai pune acasa...? si cam la ce duritate se poate elimnia/ajunge acasa cu aceste membrane...?

deasemenea am citit si eu ca apa de suprafata este mai putin dura decat apa de adancime.., deci apa de suprafata e mai buna este mai putin dura....,
probabil si apa de la robinet din oras nu e extrasa din adancimi....e apa de suprafata mai putin dura apa de la robinet nu... ?

 orlandobarbulescu, on 26 octombrie 2016 - 09:30, said:

@gcom 61. Ai dreptate privind membranele industriale. Este  altă treabă. Eu vorbeam de cele casnice. Avem si noi cazane de abur cu serpentine la care folosim sistemele descrise de tine mai sus. Cei drept, folosim acum doar un singur cazan de 400kg abur pentru secțiile de călcat si am instalat stație de dedurizare cu rășini acide. Osmoza devenise prea scumpă, ea era rentabilă când functionau toate cazanele.

Avem un monitor RDS, aparat pt ph, pentru conductivitate,... de fapt e trusa de aici  Model HI 3817

Deci, ai dreptate, practic se poate însă nu e rentabilă la nivel casnic.

decila nivel casnic ce metoda de dedurizare e rentabila....? asta cu dedurizatorul cu rasini care consuma sare sau prin osmoza inversa...?
sunt mai scumpe filtrele de la osmoza inversa / cantitatea de apa obtinuta? decat sarea consumata de un dedurizator cu rasini ce consuma sare...?

 MarianG, on 26 octombrie 2016 - 09:30, said:

nu ar fi mai simplu cu un distilator ?

da ar fi un simplu distalator..... ,exista vreun distalator care sa obtii apa instant...?
dar eu zic ca si prin metoda cu gheata se obine acelasi lucru , gheata formata inglobeaza apa cu metale grele , calcar, deuteriu .... gheata care este aruncata....

Edited by July02, 26 October 2016 - 10:52.


#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 July02, on 26 octombrie 2016 - 10:47, said:



deuteriul nu este bun au constat asta si vezi apa Qualvita , s-a primit premiul nobel pentru treaba asta cu deuteriul....
stiu ca nu e ok sa tii apa nici in pet-uri ...
dar
pe mine ma deranjeaza mai mult Calcarul/Calciul din apa pe care vreau sa-l elimin ....


Ai numai informații eronate și le propagi cu insistență. Află mai întâi ce este deuteriul, ce proprietăți fizico-chimice are. Nu este periculos pentru organism, este tot un atom de hidrogen, mai greu datorită neutronului în plus din nucleu. Se află în cantități infime în natură și nu este radioactiv. Nu-l poți obține sau separa acasă, în congelator ci cu instalații speciale și costisitoare. Alege-ți sursele de informare cu mai multă atenție, altfel te faci de râs.



#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 26 octombrie 2016 - 10:33, said:

Pseudoștiință, nu știință. Deuteriul nu este periculos pentru organism. Pe lângă faptul că se găsește in cantități infime în raport cu hidrogenul (cam 15/100.000 atomi). Radioactiv este tritiul, alt izotop al hidrogenului. Ăsta este și mai rar (un atom la 100.000 in raport cu hidrogenul), este beta radioactiv și practic nu are vreun efect asupra organismului. Și că ți-am atras atenția ca temperaturile sunt false, află că apa grea solidifică (îngheață) la aproape 4 grade celsius, un exemplu.

s-a demonstrat ca deuteriul nu te omoare din prima dar nici bine nu-ti face pentru sanatate deasta se vinde si apa Qualvita saracta in deuteriuu...., adica aia sunt nebuni....? doar tu detii adevarul absolut....?
pai apa grea ingheata la 4 grade celsius da asta e corect nu am negat asta.....
temperaturile nu sunt false..... am spus ca apa normala ingheata la zero grade, iar apa din nori s-a constat ca ingheata la -50 grade celsius din cauza mineralelor....... constat de catre cercetatri nu ca zic eu asta...

#25
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De obicei,pe nici un forum pe care activez nu spun prostii.Apa pura ingheata la 0 si se dezgheata la 4 grade celsiu.(punct).
Desi pare cea mai economica,osmoza nu este exact ceea ce pare.Pt obtinerea unei ape aproape pure,cum am mentionat mai inainte,ai nevoie de o membrana de calitate si pompa de presiune mare;uzual 10-25 bar.Pe langa instalatia propriu zisa,mai trebuiesc si altele ajutatoare,filtre cu carbune activ ,filtre cu hartie de ordinul micronilor si nu in  ultimul rand  o substanta care se dozeaza in apa ce poarta numele generic de antiscalant,care face ca,magneziul si calciul din apa sa nu se depuna pe membranele de osmoza.
Aceste membrane de osmoza,au prostul obicei de a se colmata cu diverse minerale din apa si nu numai.Sunt colmatari cu substante organice,altele decat cele combatute prin clorinare.De obicei membranele [casnice] se schimba/arunca,pe cand membranele industriale se spala chimic,datorita pretului mare de cost ~1000$ o membrana.
Si...te rog ia si aprofundeaza chimia apei si nu mai face calificative gratuite aici,pt ca cineva ca tine o va lua de buna.

Probabil asa ai ajuns sa crezi ca apa ingheata la multe grade sub zero,cand toata lumea cauta o solutie de racire eficienta si ieftina.
Nu lua de bun tot ce gasesti pe net pt ca asa nu vei invata nimic si mai mult te va dezorienta.

Le: aceste randuri deja imi dau de gandit...tie nu?1
   ''În calitate de persoană fizică activitatea o voi desfăşura în numele meu, pe răspunderea şi riscul meu personal, sau în numele unei organizaţii, ca reprezentant al acesteia, pe răspunderea şi riscul organizaţiei respective. Mă angajez să răspund eventualelor obligaţii financiare şi fiscale care decurg din prezenta activitate şi să respect toate prevederile legislaţiei româneşti în vigoare.''
   ...sunt conditiile celor ce vand orice pe net ,pt castigul propriu.

Edited by gcom61, 26 October 2016 - 11:10.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ăia cu apa la care faci referire nu-s nebuni, sunt șmecheri, într-adevăr. Vând o apă săracă în deuteriu (asta dacă chiar e real și au eliminat din deuteriul conținut) pe post de panaceu fraierilor care pun botul.

#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 26 octombrie 2016 - 10:54, said:

Ai numai informații eronate și le propagi cu insistență. Află mai întâi ce este deuteriul, ce proprietăți fizico-chimice are. Nu este periculos pentru organism, este tot un atom de hidrogen, mai greu datorită neutronului în plus din nucleu. Se află în cantități infime în natură și nu este radioactiv. Nu-l poți obține sau separa acasă, în congelator ci cu instalații speciale și costisitoare. Alege-ți sursele de informare cu mai multă atenție, altfel te faci de râs.


chiar mi-am ales sursele de informare... , adica toti care au facut cercetari spun invers cum spui tu sunt niste prosti nu...? deasemenea si aia care vand apa saracita in deuteriu sunt prosti....?

 caiuscorneliu, on 26 octombrie 2016 - 11:03, said:

Ăia cu apa la care faci referire nu-s nebuni, sunt șmecheri, într-adevăr. Vând o apă săracă în deuteriu (asta dacă chiar e real și au eliminat din deuteriul conținut) pe post de panaceu fraierilor care pun botul.

asta vrei tu sa crezi esti liber sa crezi ce doresti....
oricum pe mine ma deranjeaza mai mult calcarul din apa decat deuteriul.... si caut o metoda ieftina si rapida de eleminare a calcarului din apa...

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 11:02, said:

De obicei,pe nici un forum pe care activez nu spun prostii.Apa pura ingheata la 0 si se dezgheata la 4 grade celsiu.(punct).
Desi pare cea mai economica,osmoza nu este exact ceea ce pare.Pt obtinerea unei ape aproape pure,cum am mentionat mai inainte,ai nevoie de o membrana de calitate si pompa de presiune mare;uzual 10-25 bar.Pe langa instalatia propriu zisa,mai trebuiesc si altele ajutatoare,filtre cu carbune activ ,filtre cu hartie de ordinul micronilor si nu in  ultimul rand  o substanta care se dozeaza in apa ce poarta numele generic de antiscalant,care face ca,magneziul si calciul din apa sa nu se depuna pe membranele de osmoza.
Aceste membrane de osmoza,au prostul obicei de a se colmata cu diverse minerale din apa si nu numai.Sunt colmatari cu substante organice,altele decat cele combatute prin clorinare.De obicei membranele [casnice] se schimba/arunca,pe cand membranele industriale se spala chimic,datorita pretului mare de cost ~1000$ o membrana.
Si...te rog ia si aprofundeaza chimia apei si nu mai face calificative gratuite aici,pt ca cineva ca tine o va lua de buna.

Probabil asa ai ajuns sa crezi ca apa ingheata la multe grade sub zero,cand toata lumea cauta o solutie de racire eficienta si ieftina.
Nu lua de bun tot ce gasesti pe net pt ca asa nu vei invata nimic si mai mult te va dezorienta.

Eu nu te jignesc asa cum faci tu cand sustii ca stii tot..., dar te infirmez..., Eu zic ca dupa ce ai zis punct mai bine pui eventual punct si virgula daca nu chiar virgula...
Oamenii de ştiinţă au demonstrat că apa poate rămâne în stare lichidă până la -48 grade Celsius
Cercetătorii au identificat cea mai mică temperatură posibilă până la care apa poate rămâne în stare lichidă, înainte să îngheţe. Chimistele Valeria Molinero şi Emily Moore, de la Universitatea din Utah au reuşit să păstreze apa lichidă până la -48 grade Celsius.
În mod normal, apa îngheaţă la temperatura de 0 grade Celsius, fie de la margine, atunci când se află în contact cu alt material, fie din jurul unui mic nucleu de gheaţă format din lichid. Dar, în conţinutul norilor, a fost găsită apă în stare lichidă înregistrând o temperatură de -40 grade Celsius
În apa cu o puritate extremă, care nu conţine nimic care să declanşeze cristalizarea, singurul mod în care apa poate forma un nucleu este prin schimbarea instantanee a structurii lichidului. Acest proces, numit nuclearizare omogenă, se întâmplă extrem de rapid.

apa norilor nu e o apa pura...? crezi ca mai contine si altceva... care o face sa nu inghete....?crezi ca are in ea antigel cumva...?

Edited by July02, 26 October 2016 - 11:15.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 July02, on 26 octombrie 2016 - 10:54, said:

da ar fi un simplu distalator..... ,exista vreun distalator care sa obtii apa instant...?
dar eu zic ca si prin metoda cu gheata se obine acelasi lucru , gheata formata inglobeaza apa cu metale grele , calcar, deuteriu .... gheata care este aruncata....
si asta cu gheta este tot instant ?

#29
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 11:02, said:

...
Nu lua de bun tot ce gasesti pe net pt ca asa nu vei invata nimic si mai mult te va dezorienta.

...

Na...m-am citat singur...spor la invatat!

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@July02
Ce vrei sa zici, ca nu inteleg nimic.

In primul post ai intrebat ceva, raspunsul este ca da se poate dar trebuie sa reiei ciclul de cateva mi de ori ca sa aiba un efect notabil.
Raportul de deuteriu in apa este sub 1:5000.

Ai citit ceva balari pe net si crezi ca sti despre ce este  vorba? mai citeste.

Edited by arg, 26 October 2016 - 11:25.


#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 MarianG, on 26 octombrie 2016 - 11:17, said:

si asta cu gheta este tot instant ?

nu e instant... dar e mai simplu sa congelezi o sticla sa arunci gheata cristalizata plina de metale grele, deuteriu si poate si calcar .... decat sa faci distilare prin fierberea apei pare mai complicat si mai costisitor zic eu...

#32
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 July02, on 26 octombrie 2016 - 11:12, said:

...

apa norilor nu e o apa pura...? crezi ca mai contine si altceva... care o face sa nu inghete....?crezi ca are in ea antigel cumva...?

Nu,apa norilor nu este o apa pura.

#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 arg, on 26 octombrie 2016 - 11:18, said:

@July02
Ce vrei sa zici, ca nu inteleg nimic.

spun ca apa extrem de pura nu contine metale grele, minerale,deuteriu si poate nici caclcar.... de aceeea ea fiind o apa foarte saracita in minerale procesul de cristalizare a ghetii se produce la temperaturi subzero grade
la apa normala inghetata , gheata cristalizata rezultate contine: - metale grele, minerale,deuteriu si poate nici caclcar... care sunt inlaturare atunci cand aruncam gheata...

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 11:19, said:

Nu,apa norilor nu este o apa pura.

nu este o apa pura... este o apa extrem de pura..care nu contine nimic in afara de hidrogen si oxigen.. constatat de cercetatri si chimisti.... , dar tu poti sa-i contrazici...., eventual poti sa contesti si gravitatia , poti sa zici ca metrul nu are un metru si  altele....
esti liber sa crezi ce doresti nu incerc sa te conving de nimic daca nu vrei sa vezi noutatile stiintei si nu cele din anii 30..

Edited by July02, 26 October 2016 - 11:26.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Apa din nori este plina de toate tampeniile emanate de industrie....

Daca vrei apa ok, exista sisteme de osmoza inversa cu remineralizare sau sisteme de superfiltrare.
Apa imbutelia din surse ok, este practic acelasi lucru doar ca sistemul de superfiltrare este natural.

Edited by arg, 26 October 2016 - 11:29.


#35
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asta poti sa o spui cui vrei tu.Apa ajunsa in nori nu este intotdeauna numai apa evaporata ci si apa lichida absorbita de diverse fenomene..
Cei mai cu experienta pot aminti de ploile puternice de vara cand ploua cu...broscute si mormoloci...

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 arg, on 26 octombrie 2016 - 11:26, said:

apa din nori este plina de toate tampeniile emanate de industrie....

asa o fi daca zici tu..., probabil ca si norii sunt unii de altitudine mare , mica etc.... acuma nu stiu care din ei inglobeaza si aceste substante de care spui ca faci referire...

 gcom61, on 26 octombrie 2016 - 11:27, said:

Asta poti sa o spui cui vrei tu.Apa ajunsa in nori nu este intotdeauna numai apa evaporata ci si apa lichida absorbita de diverse fenomene..
Cei mai cu experienta pot aminti de ploile puternice de vara cand ploua cu...broscute si mormoloci...

stiu ce spui este adevarat
acuma noi nu vorbim de exceptiii, am vorbit in general.. si nu in particular , in particular au loc multe alte fenomene..

 arg, on 26 octombrie 2016 - 11:26, said:

Apa din nori este plina de toate tampeniile emanate de industrie....

Daca vrei apa ok, exista sisteme de osmoza inversa cu remineralizare sau sisteme de superfiltrare.
Apa imbutelia din surse ok, este practic acelasi lucru doar ca sistemul de superfiltrare este natural.

da nu ma intereseaza sa remineralizeze apa....obtinuta in urma osmozei inverse....
eu zic ca si prin aruncarea ghetiii formate in apa se paote obtine o apa purificata fara metale grele, minerale,deuteriu, si poate si calcarul este eliminat caci cristalizeaza cu gheata formata... e mai ieftin asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate