Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Belvedere Residences / Belvedere Development Fabrica de Glucoza Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#163
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostMister643, on 02 iunie 2017 - 09:47, said:

Ce va spuneam? Si habar nu aveam de riscul sistemic identificat de BNR in raportul asupra stabilitatii financiare. Dar e de bun simt sa-ti dai seama ce va urma.

Economia României trebuie să facă față unui nou risc, cel al unei creșteri accelerate a prețurilor la activele imobiliare, avertizează viceguvernatorul BNR, Liviu Voinea, în ultimul raport asupra stabilității financiare, dat publicității de către Banca Națională. Preţurile apartamentelor din marile oraşe din România au crescut cu 1,2% în aprilie, comparativ cu luna precedentă, în timp ce scumpirea medie din ultimul an este de aproape 8,8%, arată datele publicate luni de portalul imobiliare.ro.

"Un risc nou este dat de accelerarea preturilor activelor imobiliare, de aproximativ 7% in ultimul an, peste pragul de 6% stabilit de metodologia Comisiei Europene. Exista posibilitatea unei expansiuni a pietei imobiliare", a mai spus Liviu Voinea, in conferinta de prezentare a Raportului BNR asupra Stabilitatii Financiare.
Misterr, chiar crezi ca poti convinge romanul sa nu dea 2000 de euro pe mp ? Inadmisibil !!! Lasa-i sa se arunce-n cap ! Lasa-i sa-si cumpere cazemate cu preturi astronomice ! Nu incerca sa le schimbi mentalitatea ! Cum ? 2000 euro mp ? Pai...se scumpesc de la o luna, la alta. Cumparam acum...ca nu se stie ca cate zeci de zilioane va ajunge o cazemata de 58 mp ! In mizeria de Bucuresti...cel mult 600 euro mp . Nu exista oras mai imputit ca Bucurestiul.

#164
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrazvan_quattro, on 09 mai 2017 - 13:57, said:

Posted Image))
Multa sanatate si succes in continuare!

Publicitate gratuita pe Forumul Softpedia?

View Postrazvan_quattro, on 09 mai 2017 - 09:21, said:

Salut!
S au alocat anul acesta 15 mil, din partea PMB, pentru acest proiect.
Ar fi fantastic sa se si apuce de treaba!

http://mobile.hotnew.../stire/21672260

Exista si un grup pe  Facebook dedicat acestui proiect, unde viitorii proprietari si cei interesati impartasesc diferite informatii, idei, subiecte legate de acest ansamblu.
Se numeste :
Belvedere Residents - Fabrica De Glucoza
https://www.facebook...32391610138133/

Noroci!
ma refer la aceasta postare

#165
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Salut!
Nu este publicitate, eu am creat grupul pe facebook, pentru cei care au achizitionat sau sunt interesati de proiect.
Ne-am adunat destul de multi, iar discutiile sunt in majoritatea lor, constructive.
Nu am legatura cu reprezentantii de vanzari si nici cu firma dezvoltatoare. In schimb, din octombrie, am platit avans pentru un apartament.
Seara buna!


#166
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrazvan_quattro, on 27 iunie 2017 - 15:50, said:

Salut!
Nu este publicitate, eu am creat grupul pe facebook, pentru cei care au achizitionat sau sunt interesati de proiect.
Ne-am adunat destul de multi, iar discutiile sunt in majoritatea lor, constructive.
Nu am legatura cu reprezentantii de vanzari si nici cu firma dezvoltatoare. In schimb, din octombrie, am platit avans pentru un apartament.
Seara buna!

Ok, :). Cum zici tu :).

#167
ghdragan1

ghdragan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2016
Salutare la toata lumea,

Stiu ca intreba cineva mai devreme despre antecontract, daca a semnat cineva. Din cate am vazut nu s-a mai discutat referitor la acest subiect.

Am dat si eu avans la un apartament din faza 2 si urmeaza in august sa semnez antecontractul...poate impartasiti cateva idei...la ce sa atrag atentia etc

Multumesc!

#168
henry77

henry77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2017
Buna ziua! are idee careva despre perioada in care se preconizeaza a fi finalizata faza 2? multumesc!

#169
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Inceputul lui 2019

#170
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Sechestru asigurator la Parcul comercial Băneasa
Parchetul General a pus sechestru pe terenuri ale firmei Băneasa Investments SA pe care este construit complexul comercial Băneasa.


Omul de afaceri Puiu Popoviciu, condamnat definitiv la 7 ani de închisoare
Omul de afaceri Gabriel Puiu Popoviciu a fost condamnat miercuri de Înalta Curte de Casație și Justiție la 7 ani închisoare, în dosarul "Băneasa". Decizia judecătorilor este definitivă.



Miliardarul Puiu Popoviciu e de negăsit: Nu poate fi încarcerat, deşi a fost condamnat la 7 ani de închisoare

Edited by radu3333, 02 August 2017 - 22:08.


#171
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
O fi pe santier, l-a cautat cineva acolo? :)

#172
alexandruradu

alexandruradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2017
Oriunde ar fi, cum credeti ca ne va afecta pe noi toata povestea asta?
Eu trebuie sa semnez antecontractul pentru un apartament din faza 2

#173
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017
Eu am renunţat să mai cumpăr aici tocmai din cauza procesului lui Popoviciu. Nu mă aşteptam la un domn ca el să fugă aşa ca ultimul găinar. Nu înţeleg de ce cereţi sfaturi aici. Cei care vor să cumpere cu orice preţ o vor face şi se vor plânge la televiziuni că din cauza justiţiei au rămas pe drumuri. Cei care au îndoieli ar trebui să consulte un avocat nu să caute sfaturi de la anonimi pe forumuri.

#174
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
Vad ca de ceva timp se someaza pe acest topic... posibil ca tot dialogul de aici sa fi fost opera celor de la departamentul de vanzari. Foarte buna strategia. Le recomand sa deschida un topic pentru a convinge procurorii sa-i dea drumul lui Popoviciu. Toate cele bune

#175
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Cine ar fi crezut?

http://www.hotnews.r...-nici-acest.htm

#176
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View PostApostolulAndrei, on 04 septembrie 2017 - 16:50, said:


Ce e asa greu de crezut, sunt atate proiecte de infrastructura ce treneaza de ani buni de zile, de ce nu si Fabrica de Glucoza? bonus: stai sa vezi cand se termina ciotul ala de A3 va fi circ in intersecia cu Petricani.

#177
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Mister 643, toata stima. Ai pus punctul pe "i" de mai multe ori.
Este adevarat ca programul Prima Casa distorsioneaza grav piata imobiliara din Romania.
Criza bate la usa, cine are 'nas' poate sa o simta.

Oportunitati vor aparea in curand, iar Belvedere, din pacate nu este o investitie.

Pentru cine vrea sa locuiasca in zona si sa suporte praful si disconfortul generat de constructiile in lant - treaba lui.

Acum, ref. a sta in chirie vs. a plati rata lunara, eu unul consider ca este mai bine sa stai in chirie.
De ce?
Pentru ca:
1. poti schimba jobul oricand si te poti muta dupa job (in alta zona a orasului sau in alt oras - vezi Clujul, sau in alta tara).
2. daca nu iti mai permiti chiria, poti oricand sa te muti intr-o chirie mai mica la periferie vs. daca nu iti mai permiti rata la banca ...
3. nu suntem nemuritori, cum si un job nu este pe viata. Oricand te poti imbolnavi sau poti avea un accident care sa te puna in situatia sa nu iti poti plati rata la banca  - si atunci ce faci? La fel cu jobul
4. daca te bagi la un credit pe 20 - 30 de ani, vei fi sclavul bancii / guvernului, etc. Nu iti vei permite sa ai opinii, sa te misti la dreapta sau la stanga. Vei merge pe ata si vei juca cum ti se canta.
5. Ia uitati-va la ROBOR, de la minimul istoric la care a stat o perioada - unde credeati ca se va duce ? la minus? Eu pariez pe 3.5 - 4% ROBOR pana la sfarsitul anului viitor. In aceste conditii ce se intampla cu ratele  la banci?

#178
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Post__Toshiba__, on 13 octombrie 2017 - 09:22, said:


1. poti schimba jobul oricand si te poti muta dupa job (in alta zona a orasului sau in alt oras - vezi Clujul, sau in alta tara).
2. daca nu iti mai permiti chiria, poti oricand sa te muti intr-o chirie mai mica la periferie vs. daca nu iti mai permiti rata la banca ...
3. nu suntem nemuritori, cum si un job nu este pe viata. Oricand te poti imbolnavi sau poti avea un accident care sa te puna in situatia sa nu iti poti plati rata la banca  - si atunci ce faci? La fel cu jobul
4. daca te bagi la un credit pe 20 - 30 de ani, vei fi sclavul bancii / guvernului, etc. Nu iti vei permite sa ai opinii, sa te misti la dreapta sau la stanga. Vei merge pe ata si vei juca cum ti se canta.
5. Ia uitati-va la ROBOR, de la minimul istoric la care a stat o perioada - unde credeati ca se va duce ? la minus? Eu pariez pe 3.5 - 4% ROBOR pana la sfarsitul anului viitor. In aceste conditii ce se intampla cu ratele  la banci?

1. Poti face asta si cu rata lunara, inchiriezi apartamentul si rata se plateste. Sau il vinzi.
2. Nu iti mai permiti rata la banca, vinzi apartamentul.
3. Asa nu mai facem nimic in viata, ca poate avem un accident si murim. Nu mai poti sa platesti, vinzi apartamentul, achiti restul de credit si cu banii ramasi faci altceva.
4. Nu esti sclavul nimanui, nu sta un negru in spatele tau sa te violeze. Doar ai o obligatie si o motivatie sa muncesti.
5. Era normal sa creasca. O sa creasca si ratele, a crescut si salariul mediu. Nu e sfarsitul lumii.

#179
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Am fost fost sclavul unei banci prin 2003 cand am luat un apartament de 3 camere cu vreo 20.000 EURO cu credit pe 25 ani.
Intre timp l-am achitat (acum valoreaza vreo 70.000) si ma bate gandul sa ma mai fac sclav o data si sa mai iau unul.
Cred ca sunt masochist, imi place sa fiu sclav Posted Image .
Asta spre deosebire de statul cu chirie, unde toata lumea stie ca daca nu mai poti sa platesti chiria proprietarul te lasa sa stai gratis, ba chiar te mai ajuta si cu bani. Posted Image .

Lasand gluma deoparte, fiecare varianta are avantajele ei si mai ales trebuie sa ai inspiratie, ca la orice decizie importanta, sa stii cand sa cumperi si cand sa nu cumperi.
Personal, cred ca piata imobiliara va continua sa creasca, dintr-un motiv foarte simplu: pretul se stabileste prin raportul cerere - oferta (in ciuda unor experti care 'stiu' ei ca nu valoreaza mai mult de x EUR), ori veniturile cresc, mai multi oameni au acces la credite de valori mai mari, cererea creste, pretul o sa continue sa creasca.

Ma astept sa fiu contrazis de multi si e absolut normal - fiecare cu parerea lui, nimeni nu are un bol de sticla.

Spre comparatie: http://www.globalpro...re-meter-prices

#180
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostApostolulAndrei, on 13 octombrie 2017 - 11:20, said:

1. Poti face asta si cu rata lunara, inchiriezi apartamentul si rata se plateste. Sau il vinzi.
2. Nu iti mai permiti rata la banca, vinzi apartamentul.
1. Din cate stiu, e o interdictie in contractul de credit care mentioneaza ca nu il poti inchiria
2. Nu poti sa vinzi nimic; apartamentul are ipoteca in favoarea bancii. Intai achiti apartamentul catre banca si api poti sa il vinzi

Edited by bogwol, 24 October 2017 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate