Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Ce PC recomandati pentru videochat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

chaseyoung

chaseyoung

Junior Member

• Grup: Members

View Postpelikanu, on 23 octombrie 2016 - 14:28, said:

Cred ca pentru a identifica o configuratie adecvata, trebuie raspuns si la urmatoarele intrebari:

Ce rezolutie va avea broadcasting-ul video?
Ce tip de camera video vei utiliza?
Cum va fi conectata la PC?
Ce latime de banda ai pentru upload?
In cazul unui soc / caderi de tensiune, cat timp vrei sa functioneze PC-ul?

Referitor la recomandarile "ia-ti i7 4000+" samd, sa tinem cont ca pretul PC-ului trebuie sa aiba un timp cat mai mic de amortizare.
Ce rezolutie va avea broadcasting-ul video?-----la munca merg pe 640x480, cu visit-x splitter
Ce tip de camera video vei utiliza? ----- logitech c920, microsoft splitcam sa vad care imi place mai mult
Cum va fi conectata la PC?----camera web prin usb.
Ce latime de banda ai pentru upload?---- as sa vorbesc cu cei de la RDS sa imi fac abonamentul cel mai mare.
In cazul unui soc / caderi de tensiune, cat timp vrei sa functioneze PC-ul?----10 ore pe zi va sta aprins. daca va fi soc de tensiune nu va fi problema. imi pot lua liber de la munca. sunt multe modele de top in aceasta industriie care intra doar 2-3 ori pe saptamana, eu nu pot spune ca sunt de top, abia sunt pe locul 500, dar ma descurc !! :D

super8

super8

Senior Member

• Grup: Validating
Si un i5 Skylake e bun pentru videochat ! poate chiar prea bun.
Nu conteaza ca are sub 4 Ghz procesorul, cu cat e mai nou procesorul cu atat e mai performant.
Dar si PC-ul gasit de tine e bun

View Postchaseyoung, on 23 octombrie 2016 - 13:42, said:

Sau ma gandeam la asta , care cred ca ar fi solutia salvatoare pentru mine. ( si ies bine si cu banii, cred )   https://www.olx.ro/o...html#d070237b7c
Acum decide daca vrei sa cumperi un PC Second Hand fara garantie sau vrei sa cheltui cei 4000 Lei pe un PC nou cu garantie.

paulicamic

paulicamic

Member

4-5 conexiuni cu 640x480? Pai cred ca la 4 conexiuni cu rezolutia asta ajunge si un i5 mai rasarit. Care ar fi suficient si pt Photoshop. Dar sa mergem pe un i7-6700 3,4GHz este suficient pt 4 -5 conexiuni cu 1280x720.

Cel mai ieftin iesi la Altex 3700RON. Numai ca acolo din ce stiu eu nu fac asamblarea pieselor.

La Evomag iese 3935RON si stiam ca asamblarea este gratis. Nu te uita ca sursa este de 400W nu-ti trebuie mai mult. Placa video "cam mica"? Ai spus "fara jocuri" pt videochat ajunge integrata din procesor. Iar Photoshop abia de 1-2 ani foloseste accelerare pe placa video, dar EXTREM de putin deci si la Photoshop ar fi suficienta integrata din procesor. Oricum ai in lista o placa video GTX750 Ti. DAca vrei una nitel mai performanta este GTX950. Altceva nu recomand deoarece iti va trebui adaptor sa cuplezi acel monitor.
https://www.evomag.r...blic?id=3227645

La PC Garage ar fi un total de 3763RON, asta fara asamblare.
http://www.pcgarage....shlist/2159250/
Asamblarea Standard este 60RON, cea Gold 110RON. Nu este sursa in lista aceasta se ofera cadou. Este SuperFlower.
http://www.pcgarage....er/sf-550p12xp/

Monitorul. O sa trebuiasca sa-l schimbi in viitor. Cum nu cred ca vei face Vchat "pâna la adânci batrâneti" si daca inaintezi in Photoshop o sa ai nevoie de ceva 1920x1080 cu panou IPS (de preferat AH-IPS) diagonala 23-24"

Pt videochat n-ar fi rau sa legi TV-ul (daca ai un LED/LCD) la calculator prin HDMI mai cumperi o tastatura wireless care are touchpad (ca la laptop) si stai si tu lejer pe pat mai la distanta.

Conexiunea la Net iti trebuie viteza de upload. Deci ori 500down/200up (39RON) ori 1000down/200up (45RON) de la RDS. Daca legi direct calculatorul la ONT (optical network terminal) este simplu daca nu, ai nevoie de un router bun. Eu sunt f multumit de Asus RT-N18U. N-are 5GHz la wireless dar e fiabil si nici f scump.

Iar un UPS (in caz de face Enel figuri) nu strica. Din pacate se ia curentul exact când ti-e lumea mai draga, nu prea poti sa programezi asta.

Edited by paulicamic, 23 October 2016 - 15:18.

stlk

stlk

Spartan Officer

• Grup: Senior Members

View Postchaseyoung, on 23 octombrie 2016 - 11:52, said:

Buna ziua, tuturor ! As avea si eu nevoie de un raspuns la intrebarea : Ce configuratie PC recomandati pentru a lucra de acasa pe 4-5 site-uri simultan. Nu pe toate voi lucra in HD.
Si daca ma puteti lamuri cu urmatoarele lucruri : Daca imi cumpar procesor Intel I7 trebuie sa fie neaparat de 4.00 Ghz sau poate si mai mic de atat ? Placa video ar trebui sa aiba cat mai multi RAM ? Daca stiti configurari la nievul avansat va rog sa le lasati aici. Mentionez ca eu pana acum am lucrat la studio si doresc sa imi fac propriul program ! Va multumesc si va doresc o duminica placuta !
Nu stiu ce videochat vrei sa faci si nu ma intereseaza insa nu stiu de ce nu cauti raspunsul direct pe site-urile respective ca sa afli de ce ai nevoie.
Unii de pe aici o sa umfle la specificatii de parca faci transmisii catre planeta Marte.
Uite de exemplu site-ul asta de aici de videochat (site-ul e  doar exemplu ) iti spune de ce ai nevoie fara sa arunci niste bani aiurea

chaseyoung

chaseyoung

Junior Member

va multumesc mult de tot pentru raspunsuri ! Am iesit total din ceata !

c_anicai

c_anicai

Senior Member

mai stau calare pe saituri de second hand poate prind si eu un pc bun si ieftin, in acest timp am vazut des anunturi de la cineva din Iasi care vinde calculatoare videochat, toate cu ssd 8 gb ram si procesor i7 2600 si i7 3770.

de ce am zis asta, probabil trebuie calculator puternic la asa ceva si astea le inlocuieste cu altceva mai bun, interesant.

Edited by c_anicai, 25 October 2016 - 17:44.

shmu

shmu

Clickahoolic

sau poate au iesit din garantie si vrea sa scape de ele cat mai poate sa isi ia altele noi, cu garantie.

Matriciala2016

Matriciala2016

Junior Member

• Grup: Junior Members
Si pe interlink gasesti pc-uri destul de OK, sh sau refurbish rezonabil de bine...

Ema1

Ema1

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna, sunt noua pe site, sper sa ma poata ajuta cineva. Am webcam Logitech 920 si laptop nitro 5 gaming, iar cand intru live pe Chaturbate se aude un zgomot ciudat ca un elicopter, in alte zile se aude de parca cineva ar vorbi ca un robot dar de neînțeles, sunete foarte deranjante si zgomotoase...Ma puteti ajuta sa rezolv situația asta,va rog? Mulțumesc anticipat

marcgm

marcgm

Active Member

Buna Ema, in primul rand ar trebui sa instalezi softul camerei de pe site-ul producatorului probabil contine si drivere. S-ar numi Logi Tune si contine printre altele:
Noise Canceling mode
Improved firmware update stability

Probabil este vorba despre model Logitech C920.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate