Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Constructie casa. Ce, cat si cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postlestad_25, on 06 decembrie 2016 - 15:42, said:

asa ceva http://www.archdaily...    dar conteaza si pozitia , clima la astfel de case , ce fel de finisaje trebuie aplicate ...... (un acoperis plat duce multa atentie ulterioara)
casa aia nu e pentru zona unde stau, daca as sta in zona ecuatoriala, poate...

#38
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View Postpartyman, on 06 decembrie 2016 - 15:30, said:

inseamna ca va balti apa sus?

In nici un caz. Si acoperisurile zis plate au panta cat sa dreneze apa. Doar nu destula pentru invelitori clasice.

#39
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postsebulbus, on 06 decembrie 2016 - 21:39, said:


In nici un caz. Si acoperisurile zis plate au panta cat sa dreneze apa. Doar nu destula pentru invelitori clasice.
Am inteles. Banuiesc ca e acelasi lucru la zapada.

#40
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
La zapada esti chiar mai avantajat. Nu sunt sanse reale sa ai o mini avalansa ce smulge jgheaburile si turteste masina parcata langa casa sau turturi cat un copil mic la streasina.

#41
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postsebulbus, on 07 decembrie 2016 - 10:30, said:

La zapada esti chiar mai avantajat. Nu sunt sanse reale sa ai o mini avalansa ce smulge jgheaburile si turteste masina parcata langa casa sau turturi cat un copil mic la streasina.
Deci acest tip de casa e mai ieftin de construit. Am inteles.

#42
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

View Postpartyman, on 01 decembrie 2016 - 09:21, said:

sunt interesat si eu de modelul asta de constructie, dar nu am gasit un raspuns.
daca vrei , pot sa iti dau ce raspuns doresti !, ai un proiect anume ?

Edited by zzagger, 09 December 2016 - 00:59.


#43
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

View Postlestad_25, on 04 decembrie 2016 - 18:25, said:

Posted Image Nu e rea oferta in lini mari, dar imi iese undeva la 450 / euro mp construit , la parte de hartii iti mai trebuie plan de situatie (care la final cand depiu documentatia trebuie sa fie cu viza de la OCPI).
Acolo nu vor fi sume mari dar cand le pui cap la cap va fi ceva suma, nu sunt mare fan al constructilor de genu, atat pe structura metalica cat si cele de lemn (un fel de framing)  personal nu as investi in asa constructii (sunt mai mult case realizate din izolatie) care spre final ajuns sa coste la fel de mult , fara misto mai bine faci o fundatie duci 2-3 containere si modelezi o casa Posted Image
Incalzirea ce sistem va avea, nu mai bine muti baia in loc la spatiul tehnic ? la limita cei 72 mp .
Conservatorismul e mare ! Tehnologia asta de constructie se foloseste deja la noi in Romania de multa vreme , ca sa nu mai zic ce amploare a luat prin alte parti. Si nu e ”un fel de framing” este chiar framing , care are o multime de avantaje !

#44
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Dar a fi conservator nu e un lucru rau, - uite un exemplu (cu tot cu buget) un mix intre traditie si modern - http://www.archdaily...ly-house-jrkvc/ , este un sistem  raspandit si cel pe metal daca place beneficiarului,  iar sistemul de framing am vazut destule proiecte aplicate care nu tocmai se incadrau , dar noi romanii ca si popor avem un sistem destul de ok "traditional" de construire de case de lemn , doar ca nu este promovat in pe motiv de lipsa de mesteri. La final am intalnit multi care voiau sa construiasca (pe metal) case oprimizate dupa proprile dorinte iar costurile au depasit sistemult clasic. Atat la lemn cat si la metal, este mai complicat daca dupa ani se doreste moficarea , taierea prin pereti / mansardari .... fereste mai mari (la chestile  astea oameni sunt foarte inventivi ) .
Faptul ca se prezinta o casa cu amprenta mica la sol si se dau niste sume minimale la rosu / gri nu inseamna ca asta este solutia optima pentru toata lumea

#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postzzagger, on 09 decembrie 2016 - 01:37, said:

Conservatorismul e mare ! Tehnologia asta de constructie se foloseste deja la noi in Romania de multa vreme , ca sa nu mai zic ce amploare a luat prin alte parti. Si nu e ”un fel de framing” este chiar framing , care are o multime de avantaje !

are pe naiba avantaje. atat vreme cat un muncitor roman (fierar betonist zidar tamplar etc) nu este platit cu 5000 de euro pe luna, framingul nu are nici'un avantaj. beneficiarul ce alege framing pt timp rapid de executie, ca sa se mute cu 2 luni mai devreme e un pacalici. se pacaleste singur.
framingul are avantajul timpului rapid deexecutie. una e sa platesti un tamplar cu $500.00 pe zi, timp de 15 zile iti ridica o casa in echipa de 4, de la zero pana la acoperis pus) si alta e sa platesti alti 4 fierari sa'ti faca cofraje si sa'tizideasca o casa, si sa'si platesti cu $500.00 pe zi... timp de cate zile se lucreaza.

apoi, daca tot va uitati ca in lumea larga se foloseste framingul, calculati si cat costa caldura acolo si ce temperaturi au si cat este acel cost din salariul lor. si si acolo, casele bogatanilor se fac din caramida cu tigla ceramica pe ele.
si stau intr'o casa din framing si abia astept ziua in care am sa ma mut in cea de caramida.

#46
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

View Postlestad_25, on 09 decembrie 2016 - 02:13, said:

Dar a fi conservator nu e un lucru rau, - uite un exemplu (cu tot cu buget) un mix intre traditie si modern - http://www.archdaily...ly-house-jrkvc/ , este un sistem  raspandit si cel pe metal daca place beneficiarului,  iar sistemul de framing am vazut destule proiecte aplicate care nu tocmai se incadrau , dar noi romanii ca si popor avem un sistem destul de ok "traditional" de construire de case de lemn , doar ca nu este promovat in pe motiv de lipsa de mesteri. La final am intalnit multi care voiau sa construiasca (pe metal) case oprimizate dupa proprile dorinte iar costurile au depasit sistemult clasic. Atat la lemn cat si la metal, este mai complicat daca dupa ani se doreste moficarea , taierea prin pereti / mansardari .... fereste mai mari (la chestile  astea oameni sunt foarte inventivi ) .
Faptul ca se prezinta o casa cu amprenta mica la sol si se dau niste sume minimale la rosu / gri nu inseamna ca asta este solutia optima pentru toata lumea
Ce rost e sa iti faci o casa , ca sa o modifici dupa aia ?, asta e tipic romanesc ! Casele din lemn sunt super ok , insa nu din cauza lipsei meseriasilor nu se fac mai multe, ci din cauza calitatii lemnului folosit (nu uscat indeajuns, tratare impotriva daunatorilor si a umiditatii ) , in plus lemnul in Romania devine din ce in ce mai scump datorita multinationalelor care fac legea pe aici .
In ce ma priveste , am construit si pe zidarie clasica , si pe lemn , si pe metal . In experienta mea de aproape 30 de ani de constructor pot sa iti spun ca ultima varianta e cea mai avantajoasa  dpdv economic , termic , al rezistentei si mai multe

View Postlestad_25, on 09 decembrie 2016 - 02:13, said:

Dar a fi conservator nu e un lucru rau, - uite un exemplu (cu tot cu buget) un mix intre traditie si modern - http://www.archdaily...ly-house-jrkvc/ , este un sistem  raspandit si cel pe metal daca place beneficiarului,  iar sistemul de framing am vazut destule proiecte aplicate care nu tocmai se incadrau , dar noi romanii ca si popor avem un sistem destul de ok "traditional" de construire de case de lemn , doar ca nu este promovat in pe motiv de lipsa de mesteri. La final am intalnit multi care voiau sa construiasca (pe metal) case oprimizate dupa proprile dorinte iar costurile au depasit sistemult clasic. Atat la lemn cat si la metal, este mai complicat daca dupa ani se doreste moficarea , taierea prin pereti / mansardari .... fereste mai mari (la chestile  astea oameni sunt foarte inventivi ) .
Faptul ca se prezinta o casa cu amprenta mica la sol si se dau niste sume minimale la rosu / gri nu inseamna ca asta este solutia optima pentru toata lumea
M am uitat la linkul ce l ai postat . De case pasive ai auzit ? Casa din imagine nu e o casa de fapt . Poate fi un showroom auto , o spalatorie , service ceva . Aici cateva proiecte interesante.
https://www.facebook...metalicausoara/

#47
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cu bani putini iei 4 containere si le modulezi cum crezi ca e util , ai casa imediat . Autorizatie amplasament pe teren , conectare la utilitati etc . In timp poti face multe insa imediat , cu banuti putini nu prea ai sanse . La containere scapi de manopera fata de constructie zidarie , acoperis care sunt inevitabile si imediate in cazul deciderii mutarii cat mai rapide .
Altfel la bani suficienti si timp berechet ai alternativa zidariilor .

#48
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De ce sa modifici o casa, zzagger ? , lumea mai vine casa (mai are un credit si o pierde) , mai vin 3 copii neanuntati, sunt multe lucruri care pot influenta existenta unei case pe termen lung, chiar si faptul ca intr-un puct din viata faci casa si peste 20 de ani vrei sa ii faci inca un etaj si parterul sa devina altceva .
Profilul meseriei mele ma facut sa stiu cam tot ce exista in materie de constructii,  case pasive / active .... si in ce priveste constuirea propriei case am obtat pe sistemul clasic, pe care inca il consider ca la final este un lucru ok, ce priveste casele pasive la final costurile fata de veniturile actuale din piata inca sunt prohibite pentru piata din Romania, doar un simplu sistem de incalzire cu pompe de caldura prin foraje poate sa ajunga la 20-30 k euro (buget care il cam poate atinge cu greu majoritatea tinerilor si aia prin rate)

#49
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

View Postlestad_25, on 09 decembrie 2016 - 11:39, said:

De ce sa modifici o casa, zzagger ? , lumea mai vine casa (mai are un credit si o pierde) , mai vin 3 copii neanuntati, sunt multe lucruri care pot influenta existenta unei case pe termen lung, chiar si faptul ca intr-un puct din viata faci casa si peste 20 de ani vrei sa ii faci inca un etaj si parterul sa devina altceva .
Profilul meseriei mele ma facut sa stiu cam tot ce exista in materie de constructii,  case pasive / active .... si in ce priveste constuirea propriei case am obtat pe sistemul clasic, pe care inca il consider ca la final este un lucru ok, ce priveste casele pasive la final costurile fata de veniturile actuale din piata inca sunt prohibite pentru piata din Romania, doar un simplu sistem de incalzire cu pompe de caldura prin foraje poate sa ajunga la 20-30 k euro (buget care il cam poate atinge cu greu majoritatea tinerilor si aia prin rate)
casa pasiva inseamna pentru tine , o casa cu un sistem de incalzire cu pompa de caldura ? Numai asa ? In al doilea rand ce sustii tu imi aduce aminte de cand am facut o vizita in Cairo Egipt, acolo casele se construiesc exact asa cum zici . Adica se face mai inati parterul , se toarna placa peste parter , si se lasa mustatile armaturii stalpilor pregatiti , pentru o eventuala marire a familiei.Se mareste familia , se mai face un etaj , si tot asa. la noi sunt multe case construite care nu au nici o legatura cu modul de viata al locatarilor. Si daca vrei pot sa ti dau exemplu clasic , el munceste afara , in Italia , Spania etc , strange bani , tranteste o casa de 250 mp SU , si pentru ca nu are consultanti corespunzatori (proiectanti, constructori lacomi , sa isi rotunjeasca profiturile), si apoi isi mai face o anexa langa , in care va locui ani peste ani , pentru ca nu isi va permite costurile de intretinere ale acesteia , sau costurile finale de finisare . Stiu foarte multe case asa. Pentru cei tineri crezi ca o casa PASIVA  in jur de 100 mp SU , pe care o faci la cheie in jur de 40 k euro, zici ca e mult ?

#50
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image Daca zici tu ca faci o casa pasiva de 100 de mp la cheie cu 40 k, maine imi vand P+m meu de 160 mp , in care urmeaza sa ma u in primavara si am bagat vreo 50 K de euro cu tot cu teren , am dat un simplu exemplu de una din componente , pentru a avea o casa cu adevarat pasiva va trebui sa ti cont de consumuri mici de energie, super izolatii  folosirea altor surse decat cele clasice, panouri solare, statie eoliana..... , lucruri care nu vin tocmai ieftin, nu mai vorbiti prosti  poate incadrati o astfel de casa sub 100 k nici nu poate fi conceputa,
La sistemul dumneavoastra la 100 mp construiti la 40 k euro = 400 de euro mp construit + terenul, in bugetul asta sunt destule case gata facute  (la cheie) cu tot cu teren in zonele marginale ale oraselor.
In legatura cu conceptul de casa la cheie, este o casa in care te poti muta fara probleme  pur si simplu iti iei hainele si poza de pe noptiera si te muti in noua casa, fara sa zugravesti sa iei mobila, sa iti bati capul cu bransamente ......

#51
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

View Postlestad_25, on 09 decembrie 2016 - 12:30, said:

Posted Image Daca zici tu ca faci o casa pasiva de 100 de mp la cheie cu 40 k, maine imi vand P+m meu de 160 mp , in care urmeaza sa ma u in primavara si am bagat vreo 50 K de euro cu tot cu teren , am dat un simplu exemplu de una din componente , pentru a avea o casa cu adevarat pasiva va trebui sa ti cont de consumuri mici de energie, super izolatii  folosirea altor surse decat cele clasice, panouri solare, statie eoliana..... , lucruri care nu vin tocmai ieftin, nu mai vorbiti prosti  poate incadrati o astfel de casa sub 100 k nici nu poate fi conceputa,
La sistemul dumneavoastra la 100 mp construiti la 40 k euro = 400 de euro mp construit + terenul, in bugetul asta sunt destule case gata facute  (la cheie) cu tot cu teren in zonele marginale ale oraselor.
In legatura cu conceptul de casa la cheie, este o casa in care te poti muta fara probleme  pur si simplu iti iei hainele si poza de pe noptiera si te muti in noua casa, fara sa zugravesti sa iei mobila, sa iti bati capul cu bransamente ......
si mai bagi linistit inca 20 k sa te muti , la 160 mp asa cum ai zis , sau ti ai facut poate si o bucatarie de vara langa , ca sa te muti . apropo , ce coeficient de transfer termic ai calculat la casa ta ?, si cat e necesarul termic , adica cati kWh iti  trebuie pe ani sa o incalzesti ?, ca sa nu te mai intreb unde iti cade punctul de roua ?

#52
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postzzagger, on 09 decembrie 2016 - 00:58, said:

daca vrei , pot sa iti dau ce raspuns doresti !, ai un proiect anume ?
nu am, ma intereseaza o casa mica fara etaj(2 sau 3 camere + baie, bucatarie si un spatiu tehnic), de vreo 50-60 mp2 utili.

Edited by partyman, 09 December 2016 - 18:41.


#53
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postzzagger, on 09 decembrie 2016 - 11:56, said:

In al doilea rand ce sustii tu imi aduce aminte de cand am facut o vizita in Cairo Egipt, acolo casele se construiesc exact asa cum zici . Adica se face mai inati parterul , se toarna placa peste parter , si se lasa mustatile armaturii stalpilor pregatiti , pentru o eventuala marire a familiei.Se mareste familia , se mai face un etaj , si tot asa
Si eu am fost in Egipt si am ramas uimit sa vad atatea case neterminate. Am intrebat ghidul de ce sunt asa si mi-a spus ca din cauza impozitului. Adica pentru imobilele nefinalizate nu se plateste impozit. De aceea prefera sa le lase asa, nu pentru ca vor sa se extinda mai tarziu.

#54
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ zzagger intradevar daca voi duce un "mester" sa imi dea cu lavabila si sa imi puna gresia si sa imi mute mobila si sa imi monteze usile interioare ma va costa atatia bani , conform studiului energetic am un  consum de 111,3 kwp   pe an , dar nu am avut intentia de a fi ceva pasiv, punctul de roua nici nu l-am  mai calculat in momentul in care am obtat spre izolatie de EPS 80 grafitat, (calcula a fost facut pe o izolatie de 8)
Referitor la faptul ca lumea mofifica casele este un fapt , doar anul asta am avut vreo 10 extinderi, am mai avut unu care a cumparat o casa pe care efectiv a modificat aproape tot in interior unde a putut, daca tot zici ca esti constructor ar trebui sa sti mult mai bine ca in momentul in care cineva isi vinde casa noul proprietar va schimba totul dupa bunul plac, chiar si faptul ca vrea alte culori in camere si nu ii place gresia si faianta aleasa de vechiul proprietar
@partyman - mare atentie in cei 50-60 mp util, camere de minim 12 mp (la 3 camere ai deja  mp), in lipsa unei sufrageri bucataria va trebui sa o dimensionezi la un minm 15-16 mp,  bai mai i-a vreo 5-6 mp, si iti lipseste din toata povestea - o camara de alimente, un posibil mic spatiu tehnic, si nu uita de un hol de legatura (asta daca nu vrei sa faci o casa in care vei trece dintr-o camera in alta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate