Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Plata taxa tv SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
pai daca n-ai cablu tv, antena si nici internet mai trebuie sa dovedesti ca nu beneficiezi de radio-tv?

#20
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

 alym, on 22 octombrie 2016 - 09:50, said:

ce mai conteaza cativa lei...
Exact prostia si mentalitatea romaneasca.... ce mai conteaza cativa lei.... fara sa stie faptul ca picatura cu picatura se umple galeata... mai precis "latrina TVR-ista" plina cu rahatu coruptiei. Exact asa se intampla peste tot.... ce conteaza cativa lei.... de aia nu avem program bun la TVR, de aia nu exista drumuri si autostrazi... de aia nu exista sistem de sanatate, invatamant, etc.... Toata lumea da ca "proasta" cativa lei, fara sa-i piese unde se duc banii lor, iar "mafiotii' baga mainile in galeata cu bani numita  general "banul public"

Edited by dragomirmarius85, 22 October 2016 - 11:43.


#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 alym, on 22 octombrie 2016 - 09:50, said:

Adica e aproape singurul care nu a declarat in fals si nu a facut fals si uz de fals. Nu e nimic de laudat in a comite o infractiune, mai ales pentru o gainarie de cativa lei.
Si eu platesc, ce mai conteaza cativa lei... daca afacerea sta in aia cativa lei atunci nu e afacere si mai bine o inchizi.

Ca sa nu o mai lungim , statul comite tot ce ai insirat aici vis a vis de cetatean in fiecare secunda .
Aia cativa lei , ii ia , nu-i da !
Mentalitate pur romaneasca . Daca nu castig milionul pe zi mai bine stau degeaba !

#22
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016

 alym, on 22 octombrie 2016 - 09:50, said:

Adica e aproape singurul care nu a declarat in fals si nu a facut fals si uz de fals. Nu e nimic de laudat in a comite o infractiune, mai ales pentru o gainarie de cativa lei.
Si eu platesc, ce mai conteaza cativa lei... daca afacerea sta in aia cativa lei atunci nu e afacere si mai bine o inchizi.
Nu este vorba de cativa lei. Este vorba pe ambele SRL-uri de aproximativ 4000 lei (1 SRL are 50 lei/luna altul are 7,5 lei/luna) pe care trebuie sa i achit in maxim 15 zile de cand a venit notificarea adica acum 2 zile cea ce inseamna ca mai am decat 13 zile. Cred ca am rezolvat situatia, m-am dus la un avocat specializat pe taxa tv/radio si mi-a spus ca atata timp cat cablul nu este pe firma nu am de ce sa platesc aceasta taxa si daca ma dau in judecata pot sa ii castig.

 bladhaund, on 21 octombrie 2016 - 17:26, said:

Situatia cu notificarile din prezent e cel putin ciudata. Sa nu stie de prevederile legale este exclus. Sunt cateva posibilitati:
- emit scrisoarea la plezneala, deoarece conform noului cod penal, nu se pedepseste tentativa de inselaciune; dar nu stiu cum de se bazeaza pe asta, e suficient ca unul sa plateasca si apoi sa le faca plangere penala;
- daca scrisoarea e semnata de minim 3 peresoane, se poate face plangere penala pentru constituire de grup infractional organizat;
- poate sa fie o inselaciune pusa la cale de altcineva, care imita aceste scrisori mai vechi ale Radio/TVR si conturile bancare indicate de fapt sunt ale celor ce au pus la cale inselaciunea.
NU este semnata de 3 persoane si nu este nici o inselaciune. Avocatul de mai sus mi-a spus ca in weekend-ul asta a fost contactat de mai multe firme care au primit aceste notificari, firme care au aceeasi situatie ca si a mea(nu au TV sau radio).

 bladhaund, on 21 octombrie 2016 - 16:34, said:

Exista hotarari judecatoresti care stipuleaza ca taxa este ilegala in cazul firmelor. Ei insa incearca, de ce nu. Nu vad cum unui amic i-ar fi putut fi retinuti banii din cont pentru aceasta speta fara decizie judecatoreasca. Poate pentru altceva.

Initiator, nu raspunzi nimic si nu contactezi pe nimeni. Taxele au termen de prescriptie si e foarte probabil sa se scoata de la 1 ianuarie pentru toata lumea.
Exact asta mia spus si mie avocatul. Un argument pe care TVR il foloseste este ca la SRL-urile cu multi angajati(undeva la peste 10) ei spun ca se foloseste TV sau radio ca metoda de recreare. Argumente de genul ,dar nu am nici 10 angajati daca combin SRL-urile deci argumentul asta este invalid.

 mariovrs, on 21 octombrie 2016 - 17:08, said:

Stai linistit si nu mai baga frica-n oameni..  Poprire pe cont fara proces nu poate decat ANAF. Nu mai pacaliti oamenii..

Asta-i buna chiar... sa nu mai dormi acu,pentru o scrisoare de la TVR... Pe bune??
Asta mi-a zis si mie avocatul ca decat ANAF poate sa retina bani direct din cont si ca probabil persoana care mi-a zis asta avea si alte datorii.


Deci ca sa rezum toate cele intamplate avocatul a zis exact asa:,, Atata timp cat nu am cablul pe firma si nu am decontat nici un radio sau TV pe firma din 2011 nu am de ce sa platesc taxa" si ca o sa mergem sa depunem toate cheltuielile firmelor din 2011 ca sa le demonstram ca nu am avut cablu pe firma. De asemenea am scos si TV care era avea cablul pe persoana fizica ca sa nu il poata folosi ca argument si o sa-l bag la anu sau cand termin cu ei.

Edited by Silviu8888, 23 October 2016 - 12:25.


#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Silviu8888, on 23 octombrie 2016 - 12:18, said:

NU este semnata de 3 persoane si nu este nici o inselaciune. Avocatul de mai sus mi-a spus ca in weekend-ul asta a fost contactat de mai multe firme care au primit aceste notificari, firme care au aceeasi situatie ca si a mea(nu au TV sau radio).
Atunci ramane prima varianta. Emit scrisorile pentru ca nu se pedepseste tentativa de inselaciune.

 Silviu8888, on 23 octombrie 2016 - 12:18, said:

Deci ca sa rezum toate cele intamplate avocatul a zis exact asa:,, Atata timp cat nu am cablul pe firma si nu am decontat nici un radio sau TV pe firma din 2011 nu am de ce sa platesc taxa" si ca o sa mergem sa depunem toate cheltuielile firmelor din 2011 ca sa le demonstram ca nu am avut cablu pe firma. De asemenea am scos si TV care era avea cablul pe persoana fizica ca sa nu il poata folosi ca argument si o sa-l bag la anu sau cand termin cu ei.
Avocatul tau pare sa nu fie la curent cu decizia curtii constitutionale pe care am pus-o mai inainte. Asta e foarte rau. Mi se pare eronat si sfatul lui de a depune vreun document. Nu faci decat sa confirmi ca ai luat la cunostinta de notificare. Parerea mea (dar nu sunt avocat si e doar parerea mea, asa ca nu te sfatuiesc sa o urmezi) este sa arunci notificarea si sa nu faci nicio actiune legata de aceasta.

Ca fapt divers, mi se pare total anapoda sa depui benevol la TVR un document cu toate tranzactiile tale incepand cu 2011. Adica sa dai unor terti care nu au nicio treaba niste informatii confidentiale ale tale. Chiar nu ai avut nicio retinere fata de ideea aceasta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate