Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Gastrita

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Hmm, diagnosticul mi l-a pus medicul de familie iar azi am fost si am facut si o ecografie iar medicul de acolo a spus ca e un inceput de gastrita, nimic grav dar sa tin regim si trece...
In legatura cu Helicobacter merg luni sa fac niste analize.

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgabyciobanu, on 22 octombrie 2016 - 13:40, said:

Hmm, diagnosticul mi l-a pus medicul de familie iar azi am fost si am facut si o ecografie iar medicul de acolo a spus ca e un inceput de gastrita, nimic grav dar sa tin regim si trece...
In legatura cu Helicobacter merg luni sa fac niste analize.

Vezi ca ecografia nu e acelasi lucru cu endoscopia. La ecografie nu vede mucoasa stomacului ca sa stie daca e inflamata. La ecografie vede organele interne, nu cavitatile.

Edited by PlatonX, 22 October 2016 - 14:46.


#21
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Stiu si eu, nu prea ma pricep in domeniu dar doamna de la ecograf chiar mi-a aratat ceva pe stomac si a zis "Vezi, asta e gastrita"
O intrebare pana cand voi merge urmatoare data la medic pentru cei care se pricep, oare painea face rau?

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgabyciobanu, on 22 octombrie 2016 - 15:38, said:

Stiu si eu, nu prea ma pricep in domeniu dar doamna de la ecograf chiar mi-a aratat ceva pe stomac si a zis "Vezi, asta e gastrita"
O intrebare pana cand voi merge urmatoare data la medic pentru cei care se pricep, oare painea face rau?

Nu. Dar evita patiseriile si dulciurile cel putin in perioada asta pana se vindeca. Gasesti pe net ce este indicat sa mananci si ce nu.
La ecografie nu se poate vedea gastrita pentru ca ecografia foloseste ultrasunete si stomacul e plin cu aer. Se vad doar intestinele si organele interne.
Tu faci ce vrei, dar gastrita se vede la endoscopie (se baga un furtun cu o camera si un bec pe gat pana in stomac).
Sper ca nu a fost o doamna doctor care a vrut doar sa ia banii in loc sa te trimita la allt medic competent. Si mie mi s-a intamplat, asa ca nu m-as mira. Si nu cred ca ti-a dat doar regim fara medicamente. Oricum, medicamentele nu sunt scumpe. Parerea mea si altora care au avut gastrita: endoscopie pt ca nu sti ce e acolo. Pot fi rani, poate fi sange nu poti sa sti pana nu vezi.

Edited by PlatonX, 22 October 2016 - 16:49.


#23
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2016 - 16:47, said:

Nu. Dar evita patiseriile si dulciurile cel putin in perioada asta pana se vindeca. Gasesti pe net ce este indicat sa mananci si ce nu.
La ecografie nu se poate vedea gastrita pentru ca ecografia foloseste ultrasunete si stomacul e plin cu aer. Se vad doar intestinele si organele interne.
Tu faci ce vrei, dar gastrita se vede la endoscopie (se baga un furtun cu o camera si un bec pe gat pana in stomac).
Sper ca nu a fost o doamna doctor care a vrut doar sa ia banii in loc sa te trimita la allt medic competent. Si mie mi s-a intamplat, asa ca nu m-as mira. Si nu cred ca ti-a dat doar regim fara medicamente. Oricum, medicamentele nu sunt scumpe. Parerea mea si altora care au avut gastrita: endoscopie pt ca nu sti ce e acolo. Pot fi rani, poate fi sange nu poti sa sti pana nu vezi.

Hmmm, foarte interesant, pai eu am fost la ecograf pentru ca acolo m-a trimis mediul de familie iar medicul la care am fost de la ecograf chiar este unul bun care se implica, sunt sigur pe treaba, nu pot sa te contrazic si chiar m-a pus pe ganduri ce mi-ai zis, dupa ce fac  si analizele pentru Helicobacter o sa ma intorc la medicul de familie pentru a-mi da tratamentul si o sa discut despre asta.
Multumesc de ajutor si de sfat!

OFF: Poate sunt eu nebun sau doctorul dar ma jur, eram intins pe pat, doctorita se uita la stomac si mi-a zis " uite aici, vezi dunga asta(era o dunga mai lunga cu striatii), e un inceput de gastrita" :)) :))

#24
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Uitata-te pe orice site de specialitate sa vezi daca la diagnostic scrie despre ecografie.
Nu cred ca medicul de familie a spus ecografie. N-avea cum. Eventual, a spus sa mergi la gastroenterolog si gastroenterologul a vrut sa faca si el un ban si sa nu mai astepte cateva zile (pt endoscopie trebuie sa nu mananci cu 8-9 ore inainte) s-a uitat la intestine ca n-avea cum sa vada stomacul la eco.
Fa ce vrei, in definitiv e stomacul tau. La endoscopie este imposibil sa vada mucoasa stomacului.

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2016 - 18:05, said:

Uitata-te pe orice site de specialitate sa vezi daca la diagnostic scrie despre ecografie.
Nu cred ca medicul de familie a spus ecografie. N-avea cum. Eventual, a spus sa mergi la gastroenterolog si gastroenterologul a vrut sa faca si el un ban si sa nu mai astepte cateva zile (pt endoscopie trebuie sa nu mananci cu 8-9 ore inainte) s-a uitat la intestine ca n-avea cum sa vada stomacul la eco.
Fa ce vrei, in definitiv e stomacul tau. La endoscopie este imposibil sa vada mucoasa stomacului.

Pardon, am vrut sa spun la ecografie nu are cum sa vada mucoasa stomacului. Numai la endoscopie o poate vedea. Logic.

#26
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
ce bine ar fi sa se diagnosticheze gastrita la ecograf :) aprope, rezultul ecografiei il ai? scrie acolo ce ti-a gasit?

#27
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postspe_ripper, on 24 octombrie 2016 - 11:49, said:

ce bine ar fi sa se diagnosticheze gastrita la ecograf Posted Image aprope, rezultul ecografiei il ai? scrie acolo ce ti-a gasit?
da, va spun ce scrie pe rezultatul ecografiei, aveit ceva studii medicale ?

#28
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@laur-radu
Endoscopia este metoda neinvaziva?
Atunci ce este invaziv dupa tine? Trepanarea?


Gastritei ii trebuiesc 2 ani ca sa treaca.
Ganditi-va ca mucoasele in mediu umed se cicatrizeaza extrem de greu.
Am vazut pe net o gramada dedezaxati ,ca nu-i pot numi altfel ,care recomanda mere ,pere, gutui, struguri fainoase si tot felul de medicamente.
Singurul care se poate vindeca este organismul.
Cu regim alimentar este absolut sigur .
Endoscopia este invaziva ,costisitoare de timp si bani.
Endoscopul este un instrument care nu se poate steriliza suficient de bine ( depinde de constiinta medicului si asistentei, dar si procedura in sine nu asigura sterilizare completa asa ca te poti alege cu orice infectie mai ales de colon - sunt exemple pe net).
Daca urmati ce scriu , dupa 2 ani o sa puteti manca aproape orice.
-   Apa fiarta si racita alternativ cu ceai de sunatoare sau menta in fazele acute cu diaree ,timp de doua luni.
Nu renuntati pentru ca altfel o sa aveti gastrita toata viata.
-   Branza moderat sarata , cea cu grasime normala, numai telemea pentru ca branza de vaci proaspata fermenteaza. Branza telemea cu grasime mai putina de 58-50, este prelucrata chimic ca sa scoata grasimea. O sa consumati doar 50 gr pe zi asa ca nu conteaza ca are 50% grasime. Nu mancati alta forma de branza sa sunt prelucrate chimic chiar daca sunt cumparate de la magazine traditionale sau contin amidon (toate produsele de la magazinele traditionale contin amidon, am facut expetimentul cu produse din 8 magazine). Contin amidon sau substante chimice de inchegare. In marketurile mari sunt vetificate. In piete se vinde orice chiar daca costa 30 sau 40 de lei.

-   Morcovi doar fierti.
-   Telina fiarta o feliuta pe zi, mai multa creeaza gaze balonare.
-   Dovlecei la gratar inabusit impreuna cu carnea . Gratar cu capac inabusit. Carnea la gratar fara capac se usuca fibra si  si zgarie peretii intestinului inflamat.
-   Carne orice fel slaba: porc,peste,curcan,pui, miel,vaca, iepure....
Nimic dar absolut nimic in afara regimului.
-   legumele carnea si branza vor fi insotite intotdeauna de orez.
-    pentru ca regimul nu are deloc grasimi, adaugati unt de 82% grasime o bucatica cat doua boabe de mazare la fiecate mada sau doua picaturi de ulei de masline.
Gastrita duce si la intoleranta la gluten. Nimic cu gluten, numai cu orez, doua linguri zdravene la orice masa.
-   Mesele musai la 3 - 3 1/2 ore. Va luati la birou borcanu cu orez si carne, nu uitati ,este foarte important. Nu treceti de 3 ore intre mese, acidul erodeaza peretii.

Alimentele nu trebuie sa fie nici reci nici fierbinti. Daca sunt reci si nu aveti posibilitatea sa incalziti, tineti-le mai mult in gura pana se amelioreaza tempetatura.
Va urez sa aveti tenacitatea sa scapati de aceasta boala care nu cedeaza usor.
Stresul si alte bazaconii mentale nu au nicio legatura cu gastrita, sunt doar placebo induse sa consumati chimice.
Aveti nutrienti suficienti in carne si legume , n-aveti nevoie de altceva.

Edited by cincicinci, 02 November 2019 - 10:09.


#29
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Orice boala inflamatorie se rezolva prin eliminarea glutenului si cu acest regim alimentar: reumatism,artroza, renale, dar si :  tensiune, colesterol, anemie, leucoree, boli genitale...

Edited by cincicinci, 02 November 2019 - 10:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate