Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Legea armelor cu electroșocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Din câte am auzit la noi în România vârsta minimă pentru a cumpăra arme cu electroşocuri este 18 ani.
  Dar există prevederi în lege în privința vârstei minime de utilizare a acestor arme ?
  De asemenea,dacă puteți să-mi citați din codul penal acele prevederi dacă există.

Edited by Deutschland19, 21 October 2016 - 09:16.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Noul cod penal, Art. 372
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
B) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-372

Portul cu drept înseamnă să să fii la muncă și să ai un asemenea echipament. Altfel poți fi amendat dacă te prinde cu el sau dacă îl folosești, chiar mai rău, deci nu se pune problema de vârsta de la care e permis portul, că nu e.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru șocuri electrice;
daca tragi intr-o persoana cu probleme cardiace cu un pistol cu electro-socuri s-ar putea sa ai o mare surpriza neplacuta - face tipu/tipa pre sau infarct si te alegi cu dosar de omor din culpa
- am un prieten care e paznic/gardian si a urmat un curs intensiv de prim ajutor tocmai din aceasta cauza

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Wait, de ce te-ar ataca o persoană cu probleme cardiace?

Aici vorbim de auto-apărare. Spray-uri paralizante, bâte telescopice, chestii de-astea cu electroșocuri.

Maică-mea, femeie de 70 de ani, a fost atacată în Italia, deși era în fața hotelului, într-un grup de 5 oameni, și lovită la cap. Eu mi-am făcut plinul de arme de auto-apărare mai ales că urmează să plec în altă țară plină de imigranți veniți cu barca.

Dacă se leagă unul de mine, îl sprayez și bat șnitelul din el, care e problema? Adică ei nu au nici un stres să facă asta dintr-o femeie de 70 de ani. Și nici poliția nu s-a implicat înafară că i-a scris un proces verbal că a fost bătută și jefuită. Adică nu ai nevoie de hârtie să-ți dai seama.

Edited by RedDev, 21 October 2016 - 10:18.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 RedDev, on 21 octombrie 2016 - 10:16, said:

Dacă se leagă unul de mine, îl sprayez și bat șnitelul din el, care e problema?
Depinde ce înțelegi tu prin se leagă unul de mine. Dacă te înjură n-ai voie să faci de-alea. Dacă scoate cuțitul clar că ai dreptul să-l curentezi sau să-i dai să miroase chestii ca să-l oprești dar după ce s-a oprit trebuie să te oprești și tu.
Art. 19
Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
(2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 althea, on 21 octombrie 2016 - 10:33, said:

Depinde ce înțelegi tu prin se leagă unul de mine. Dacă te înjură n-ai voie să faci de-alea. Dacă scoate cuțitul clar că ai dreptul să-l curentezi sau să-i dai să miroase chestii ca să-l oprești dar după ce s-a oprit trebuie să te oprești și tu.
Păi cică îl curentezi doar dacă te curentează și el. Și tu-l curentezi doar mai puțin ca el, altfel nu e ”proporțional cu gravitatea atacului”.

Dacă scoate cuțit, atunci ai voie și tu, dar doar cu cuțit. Și doar cu lama mai scurtă ca a lui. Practic trebuie să umbli cu arsenalul după tine, și o ruletă. Când te atacă cineva, scoți și tu ce are el, și vă puneți pe măsurat, să vedeți cu ce ai voie să ripostezi.

Cel puțin, așa ziceau gurile rele într-o perioadă. S-a mai schimbat ceva?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 alexcrist, on 21 octombrie 2016 - 10:37, said:

Dacă scoate cuțit, atunci ai voie și tu, dar doar cu cuțit. Și doar cu lama mai scurtă ca a lui. Practic trebuie să umbli cu arsenalul după tine, și o ruletă. Când te atacă cineva, scoți și tu ce are el, și vă puneți pe măsurat, să vedeți cu ce ai voie să ripostezi.

Cel puțin, așa ziceau gurile rele într-o perioadă.  
Unde, la o poveste pe banca din fața blocului ? :)

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
În fața porții pe ulița Softpedia. ;)

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Mai bine un spray. Mai ieftin, riscuri mai mici de ranire a agresorului si avantajul ca elimini necesitatea contactului fizic cu agresorul. In plus daca poarta haine groase s-ar putea sa fie dificil sa-l faci sa simta socul electric.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
E mai bun spray-ul ... cu ala ii poti da in ochi (il arunci, la propriu; dai si tu la frunte/spranceana, ca daca ii scoti ochiul dai de belea, faci bulau); cu electro-socuri e mai greu si mai periculos, trebuie sa-l pui sa se dezbrace si apoi o dai in perversiuni, pedeapsa e mai mare ...
Despre ce vorbim aici ?? Legea asta e de rahat, nu ai voie sa ripostezi in cazul unui atac, nu te poti apara, ca imediat treci de cealalta parte, a agresorului. Din victima devii agresor ... cine dracu a mai pomenit asta ?? Eu m-am trezit dat in judecata ca i-am dat unuia cativa pumni, altul si-a luat un facalet in capatana (opera lui taica-miu), dupa ce venise si intrase peste ai mei, in casa ... "norocul" lui a fost ca tocmai ce venisem acasa (stateam cu ai mei atunci). L-am "burdusit" bine cu cativa pumni (ca sa-i treaca euforia), pe palierul etajului, dupa ce l-am impins afara din casa ... judecatoarea ma intreba de ce nu l-am batut in casa ...!!! I-am zis ca si daca ar fi s-o fac din nou, tot pe palier l-as bate, de ce sa-mi stric eu prin casa din cauza unui idiot ?? A inceput sa rada ... Ideea ca pierzi timp prin tribunale, daca dai de unul care are timp de pierdut ... totusi, nici sa stai s-o iei aiurea nu-i o optiune. "Mai bine sa planga ma-sa, decat sa planga mama ..."

#11
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Stati voi linistiti cu electrosocurile, am avut eu o gramada, cred ca am avut toate modelele disponibile de pe piata noastra cu mici exceptii, nu sunt bune de nimic, doar de efecte sonore pentru intimidare, in rest numai spray-ul cu piper este arma neletala cea mai eficienta. Si la om si la animale. Va recomand cu caldura spray-ul KO cu piper (eronat numit cu piper deoarece este pe baza de extract de ardei iute, nu pe baza de piper).

Edited by TheEverlastingShadow, 21 October 2016 - 11:38.


#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ăsta?

Attached Files



#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
eu am unul de vreo 200ml la masina. e arma de autoaparare cea mai buna. daca scoti bata sau cutit trebuie sa ai si sange sa dai cu ele, asta nu lasa urmari permanente in schimb oricat de mare e agresorul il aranjeaza.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 althea, on 21 octombrie 2016 - 10:33, said:

Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.

Ceea ce tu probabil nu stii e ca legitima aparare si apararea proportionala sint foarte dificil spre imposibil de urmat si dovedit. Atacatorul te poate da el in judecata pentru vatamare corporala si intri si tu la inchisoare alaturi de el.

#15
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 RedDev, on 21 octombrie 2016 - 12:06, said:

Ăsta?

Acela, da. Insa nu varianta jet ci dispersant. Jet e ca si cum ai da afara dintr-o seringa si trebuie sa tintesti bine ochii, pe cand cu dispersantul e suficient sa tintesti relativ in zona fetei si e aranjat. Poate fi Arnold Schwarzenegger combinat cu Batman daca a luat asa ceva in ochi, 30 de minute are alte preocupari, nu cea de a ataca pe cineva. L-am testat pe mine si stiu ce zic. Nu doresc nimanui asa ceva in ochi.

Atat e rau in schimb cu spray-ul, faptul ca nu este intimidant, faptul ca atacatorul nu realizeaza ce-l asteapta, pe cand cu electrosocul facand show prin zgomot e intimidant, insa spray-ul este de fapt dracu' la cutiuta cel adevarat, atat doar ca trebuie demonstrat. Electrosocul e nimic in comparatie cu a lua in ochi zdravan un Ko cu piper. Mai degraba iei de 25 de ori cu electrosocul decat odata cu spray-ul. Nu exista grade de comparatie intre cele doua.

Edited by TheEverlastingShadow, 21 October 2016 - 12:57.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 Ion_de_la_Raion, on 21 octombrie 2016 - 12:21, said:

Ceea ce tu probabil nu stii  
Ce legătură are ce știu eu (sau nu) cu citatul din Codul penal?

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Deutschland19, on 21 octombrie 2016 - 09:15, said:

Din câte am auzit la noi în România vârsta minimă pentru a cumpăra arme cu electroşocuri este 18 ani.
  Dar există prevederi în lege în privința vârstei minime de utilizare a acestor arme ?
  De asemenea,dacă puteți să-mi citați din codul penal acele prevederi dacă există.

Pai daca varsta minima pentru a cumpara aceste arme este 18 ani, care crezi ca e varsta minima pentru utilizarea lor?

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 TheEverlastingShadow, on 21 octombrie 2016 - 12:44, said:

Poate fi Arnold Schwarzenegger combinat cu Batman daca a luat asa ceva in ochi
D-aia e mai periculos Chuck Norris, de ala si piperul fuge din spray ...Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate