Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Prima data in Grecia - ajutor configurare traseu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Tz3posu

Tz3posu

Member

• Grup: Members
Ah, am vazut ca e postat in iunie si nu mi-am dat seama daca ai plecat deja sau urmeaza, desi au trecu vreo 3 saptamani de atunci.
Cei 22 ero pe zi sunt cam multi, de obicei e cam 10 euro pe zi, te-au cam jefuit sa zic asa.
Daca ai platit acei 22 euro pe zi nu aveau de ce sa iti mai blocheze bani pe card, de aia si platesti asigurarea aia ca sa nu mai fie nevoie de nicio garantie sau fransiza in caz de ceva.
Cel mult blocau banii pentru un plin sa fie siguri ca nu o returnezi cu rezervorul gol.
Banii aceia blocati ti pot trage oricand din cont, teoretic tu nici nu ai acces la ei, ai apar in contul tau dar sunt cu titlu de sume oprite, exact cum apar si sumele pe care le platesti cu cardul oriunde, nu sunt extrase imediat din cont, stau 2-3 zile blocate si de abia apoi dispart de tot din cont.

Pe viitor poti sa apelezi si la firmele mai mici, locale, sigur o sa iti dea un pret mai bun pentru inchiriere si poti sa cauti pe tripadvisor review-uri pentru acele companii.
Eu asa am procedat pentru inchirierea unei masini in Creta. Am cerut opinii aici pe forum, m-am uitat si pe tripadvisor si am gasit o firma numai cu review-uri bune, fix cum a fost si experienta.
Am platit fix costul inchirierii fara card de credit fara garantie fara nimic. Cum mi-a dat masina asa i-am si adus-o. Avand asigurarea aceea cu excess 0 nu mai e nevoie de garantie de la mine.

Michidoo

Michidoo

Senior Member

• Grup: Senior Members
N-as spune ca m-au jefuit, pentru ca am ales o firma mare (Avis) si astea sunt tarifele lor. Doua au fost motivele pentru care i-am ales:

1. Am avut de luat masina din Pireu si returnat la aeroportul Atena si nu sunt mult firme locale care accepta asta (tot pe astia mari i-am vazut)
2. Mi-au confirmat prin mail ca accepta card de debit. N-am vrut sa risc cu vreo firma locala si sa aflu la fata locului ca nu e ok (am avut progamul foarte strans)

Am luat si masina de la firma locala, pe insula Eghina, la jumatate de pret fata de Avis si desigur, mult mai relaxat (platit cash, nicio garantie de pe card, doar ca mi-au retinut permisul - nici nu stiu daca e legal si ce faceam daca ma oprea politia). Oricum, inteleg ca e haiduceala pe insule, asa cum zici si tu de Creta. Pe continent lucrurile sunt mai reglementate si mai putin flexibile.

Revenind la Avis, asta iti spuneam, ca nu au blocat pe card decat costul inchirierii si valoarea unui plin de benzina (acesta din urma il deblocheaza cand returnez masina cu plinul facut). Nu mi-ar fi luat garantie nici daca nu luam asigurarea Excess 0 - n-au legatura una cu alta. Daca nu luam Excess 0, as fi avut o fransiza de 940 euro in caz de incident.

Acum am masina luata de la aeroportul Tesalonic si o returnez tot acolo. As fi putut incerca alta firma, chit ca am vazut doar 3 sau 4 (dintre care tot d-astea mari, Hertz si Sixt si doar una care nu-mi suna cunoscut).

Edited by Michidoo, 14 July 2017 - 10:36.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate