Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Proces verbal de delimitare și înțărușare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie;

In urma unei sentinte judecatoreti definitive si irevocabile -in care am dat in judecata comisia judeteana de fond funciar si am avut castig de cauza, ni s-a eliberat titlu de proprietate , dar nu am putu intra in posesia terenului deoarece persoanele care il foloseau ABUZIV nu ne-aui dat voie noua si comisiei locale de punere in posesie sa intram pe teren-au sarit la noi ne-au injurat, ameintat ca ne omoara, etc. Primarul s-a retras si nu a mai continuat operatiunea de delimitare si tarusare; aceste incercari de delimitare si tarusare s-au repetat de mai multe ori fara rezultat

in cele din urma am cerut primarului sa solicite de la jandarmeria locala mai muiltui jandarmi care sa-l ajute sa duca la indeplinire decizia si somatia instantei de a ne pune efectiv in posesie. binenteles ca cei care foloseau abuziv terenul au sarit din nou , au chemat politia -spunand ca au acte de proprietate , dar n-au prezentat nici un act, refuzand de fiecare data sa prezinte vreun document; in fine am facut delimitatea, am batut tarusii, politia a plecat dupa ce a constatat ca totul era legal.

la drumul de acces stabilit de instanta pentru accesul nostru la teren este un gard facut de cei care foloseau terenul; primarul a spus ca le va face o notificare sa darame gardul -intr-un termen rezonabil ca sa puitem trece-altfel nu avem sanse sa intram pe terenul delimitat pentru ca fara jandarmi ne este frica sa mergem acolo,

ce facem daca primarul nu le face adresa de daramare a gardului-cum putem sa-l obligam si ce-i de facut?


este vorba de un teren -faneata si padure *(padure care a fost defrisata intr0un procent fff mare-am facut poze la momentul delimitarii si vreau sa ma adresez garzii forestiere sa faca o ancheta.

multumnesc anticpat.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pe primar il poti ameninta ca faci plangere la prefect , parchet ,etc . Daca nu tine asa ,cred ca tb actionat in judecata . Parerea mea ,ca nu ma pricep tare mult in astea ,dar eu asa as proceda .

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Daca ati facut cerere si nu s-a rezolvat, "se poate adresa instanţei de contencios administrativ şi cel care se consideră vătămat într-un drept sau interes legitim al său prin nesoluţionarea în termen sau prin refuzul nejustificat de soluţionare a unei cereri, precum şi prin refuzul de efectuare a unei anumite operaţiuni administrative necesare pentru exercitarea sau protejarea dreptului sau interesului legitim." (Art. 8, Lg. 554/2004; http://legeaz.net/legea-554-2004/art-8 )

Edited by Arianna-D, 19 October 2016 - 20:13.


#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
executor judecatoresc?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu știu dacă îl poate ajuta un executor, nu pare că în sentință scrie și despre gardul care blochează accesul deci n-ar avea pe ce bază s-o facă:  

 Misogina, on 19 octombrie 2016 - 18:23, said:

la drumul de acces stabilit de instanta pentru accesul nostru la teren este un gard facut de cei care foloseau terenul; primarul a spus ca le va face o notificare sa darame gardul -intr-un termen rezonabil ca sa puitem trece-altfel nu avem sanse sa intram pe terenul delimitat pentru ca fara jandarmi ne este frica sa mergem acolo,
Misogina, poți să-l obligi pe primar printr-o acțiune în contencios așa cum ți-a spus Arianna-D sau poți să tot insiști fie mergând la el, dar ai cerut în scris să-i notifice, ai vreo hârtie cu număr de înrtegistrare? Că doar așa ai temei să-l iei la rost. un termen.  
Pe al cui teren e gardul și cum e făcut de nu puteți trece de el?

#6
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Buna Althea,

gardul e la intrarea pe drumul de acces  stabilt-dat noua- de instanta-dar omul acesta l-a ocupat abuziv, dupa 1991; strabunica mea a cumparat in 1928 terenul cu act de v-c uinregistrat la finante siin cartea funciara (la noi la CJ erau Carti funciare inca deatunci) in CF-ul si nr topo care se regasesc si acum -actualizate in aceeasi forma la ANCPI;  (unul mult mai mare care-l cuprinde si pe acesta dat noua de instanta};
concret gardul este la drumul principal de unde noi am primit un drum de acces- la limita de drum principal pana la terenul noustru este un drum de acces stabilit de instanta-l-am tarusat pana la gardul abuzatorului-cu drumul principal; eu pot ajunge la drum si la teren acum doar prin bunavointa unui vecin care ma lasa sa trec pe terenul lui (alt vecin)
problema e ca abuzatorul are gater in vecinatatea tarusilor de la drumul de acees dat de instanta si normal ca nu vrea sa ramana descoperit (are mult  material lemnos  prelucrat), dar noi ne am angajat verbal ca facem poarta acolo dupa ce darama gardul;
primarul este o persoana mai moale, vrea sa fie prieten cu toata lumea, nu prea cunoaste legile; si in interesul meu este sa rezolvam amiabil situatia, decat prin instante cu plangeri, etc;

in PV de delimitare si tarusare este la sfarsit o fraza: "dl Primar a spus ca va instiinta pe dl X sa-si retraga gardul de la drumul de acces..."
eu am spus in discutia cu toate partile la intocmirea PV ca sa le dea 48 ore sa darame gardul, iar dl primar mi-a zis ca nu eu decid termenul, dar ca o sa primesc si eu o copie a instiintarii-inca n-am primit si au trecut 8 zile lucratoare

eu vrea sa merg cu un topometrist sa-mi fac documenattia cadastrala pt intabulare-terenul este acum in CF pe numele strabunicii mele a buinicului si fratelui acestuia-asa cum era din 1928
multumesc

Edited by Misogina, 21 October 2016 - 06:52.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Misogina, on 21 octombrie 2016 - 06:49, said:

problema e ca abuzatorul are gater in vecinatatea tarusilor de la drumul de acees dat de instanta si normal ca nu vrea sa ramana descoperit (are mult  material lemnos  prelucrat), dar noi ne am angajat verbal ca facem poarta acolo dupa ce darama gardul;
Promisiunile verbale nu au valoare... poate ar fi bine să-l inviți la o negociere. Un acord de mediere autentificat la notar are valoarea unui titlu executoriu și vă oferă garanții amândurora. V-ați putea lua amândoi angajamente ferme cu termene: pentru el până când dărâmă gardul iar pentru tine până când construiești poarta.

 Misogina, on 21 octombrie 2016 - 06:49, said:

"dl Primar a spus ca va instiinta pe dl X sa-si retraga gardul de la drumul de acces..."
eu am spus in discutia cu toate partile la intocmirea PV ca sa le dea 48 ore sa darame gardul, iar dl primar mi-a zis ca nu eu decid termenul, dar ca o sa primesc si eu o copie a instiintarii-inca n-am primit si au trecut 8 zile lucratoare
Toată lumea a spus câte ceva dar în scris pare că nu-i precizat niciun termen pentru nimeni: primarul o să facă, ăla o să dărâme iar tu o să construiești dar nu se știe în cât timp. Dacă nu vrei să te complici cu un acord autentificat sau crezi că omul își va dărâma gardul în urma notificării de la primărie trebuie neapărat să faci o hârtie prin care să ceri primarului să-l someze să-și dărâme gardul ca să poți avea acces la proprietate. Ceva nu prea sofisticat ca să nu pară că îl ameninți, ci să fie o dată de referință în caz că nu se rezolvă și ajungi în instanță. Ca idee:  

Quote


D-le primar,
Subsemnatul ..., domiciliat în .........., ca urmare a angajamentului pe care vi l-ați luat la data de ..., angajament consemnat în PV de delimitare și înțărușare a proprietății mele a cărui copie o anexez, vă rog să urgentați redactarea notificării de desființare a gardului ridicat de SC X.
O depui la registratură, ceri numărul de înregistrare și aștepți, ce să faci :) Are obligația să-ți răspundă în 30 de zile.

Părerea mea e că un acord de mediere ar fi cea mai simplă soluție.

#8
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Multumesc frumos pentru sfaturi!

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cu plăcere, sper să-ți fie de folos :)

#10
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Althea,legat de acordul de mediere, nu am nicio sansa deoarece abuzatorul nu imi recunoaste dreptul de proprietate, nu recunoaste sentiinta judecatoreasca, nu  am cum sa l duc la notar, a mers la primarie sa solicite actele pe care acesta le inaintat la instanta, ca sa atace hotararea care s a dat ac 4 ani, interval de timp in care s au facut numeroase demersuri dedelimitare si tarusare care nu s au mai finalizat deoarece abuzatorul era f violent si comisia de la primarie s a speriat si a batut in retragerw. Acuma ca am mers cu jandarmi am reusit sa facem delimitarea, ca ne au pazit jandarmii.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Misogina, on 21 octombrie 2016 - 09:56, said:

Althea,legat de acordul de mediere, nu am nicio sansa
Ai putea încerca o notificare trimisă prin avocat, nu pot să cred că în faza asta e chiar atât de zmeu cum pare.  
Părerea mea e că joacă la intimidare pentru că are cu cine, ai zis că a fost impresionat puțin spre deloc de primar.

#12
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Am o intrebare care ma framanta: avand in vedere ca am o sentinta difinitiva si irevocabilq si titlul de prppritae emis pe bunicul decedat, cu certificat de mostenitor pe mama si surorile ei , abuzatorul- cel care a impiedicat actiunea de punere in posesie, poate sa ne cheme in judecata pentru uzucapiune de 30 ani? Poate avea castig de cauza???

Am o intrebare care ma framanta: avand in vedere ca am o sentinta difinitiva si irevocabilq si titlul de prppritae emis pe bunicul decedat, cu certificat de mostenitor pe mama si surorile ei , abuzatorul- cel care a impiedicat actiunea de punere in posesie, poate sa ne cheme in judecata pentru uzucapiune de 30 ani? Poate avea castig de cauza???

#13
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
El poate orice...adica el te poate chema in judecata...dar sansele lui sa castige tind spre 0.

#14
Misogina

Misogina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.10.2007
Buna seara,

am noutati Posted Image : Primarul a facut adresa catre abuzator sa-si darame gardul pana la data de 1 11.2016, DAR , nu i-a pus in vedere ce se intampla daca no face.
am ramas in coada de peste pentru ca binenteles CA NICI AZI NU ESTE daramat gardul
ce pot sa fac in continuare?
am obosit sa tot merg cu frumosu si rugaminti la primar, de fapt sa fiu umila tot timpul ca el sa-si faca treaba
multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate