Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

CATIA vs Web design

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
si tot sclav pntru altu' esti oricum!

#20
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Da, cod. Un web developer se va descurca sa-si faca o interfata grafica simpla, pe cand un web designer ...

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostJuly02, on 19 octombrie 2016 - 17:46, said:

Eu sunt inginer in electronica  si am lucrat si in electronica si in mase plastice in domeniul auto si cu documentatii tehnice , productie ... etc.... de niste ani buni....

De asta intreb....CATIA sau  Web design ?

dacă-i așa cum spui ar trebui să știi deja răspunsul.

View Post159, on 19 octombrie 2016 - 21:08, said:

Da, cod. Un web developer se va descurca sa-si faca o interfata grafica simpla, pe cand un web designer ...

va ști să facă nimic :)

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postdemin2609, on 19 octombrie 2016 - 21:06, said:

si tot sclav pntru altu' esti oricum!

chestia ce observ parca ai mai multa flexibilitate in web developer si in general pe programare gasesti mai multe joburi unde poti lucra de acasa....
cred ca e mai sclavie in inginerie pe catia... caci esti obligat sa fii la ora fixa la birou sa termini proiectul cat mai repede posibil stau toti cu ceasul pe tine cand vad ca esti bun te supra incarca iti dau mai multe proiecte....
si e pacat ca mie imi palce ingineria.... dar m-a scarbit lipsa de flexibilitate esti legat de angajator face ce vrea din tine....

View Post159, on 19 octombrie 2016 - 21:08, said:

Da, cod. Un web developer se va descurca sa-si faca o interfata grafica simpla, pe cand un web designer ...

da , interesant e de la web developer daa poti face usor trecerea spre programare care e mai boine platita.... si pare ceva mai serios decat web developingiul...

#23
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Patronul asta de care tot povestesti e in Romania?

#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostLowrider, on 19 octombrie 2016 - 21:54, said:

Patronul asta de care tot povestesti e in Romania?

sunt patroni straini....
dar viata grea ti-o face nu patronul cat trepadusii care vor sa se ridice...., anumiti manageri care vor sa arate patronului cum ridica ei firma expluatand la maxim....
viata grea iti fac si colegiii cum pari mai intelgent lucrezi mai repede cu munca mai putina care ei fac acelasi lucru cu munca mai multa nu le convine si tot asa.... e ceva de cosmar....o invidie intre oameni... daca esti slab fara talent e cel mai bine nimeni nu te ataca... nimeni nu te invidiaza.... dar nah....

#25
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pai si cine te tine acolo? Intinde-o, eventual afara. Daca esti bun, sigur gasesti ceva.

#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostLowrider, on 19 octombrie 2016 - 22:09, said:

Pai si cine te tine acolo? Intinde-o, eventual afara. Daca esti bun, sigur gasesti ceva.

tata a murit anul trecut...., dupaia dupa revelion stand cu gandurile si problemele mele am facut un dus foarte fierbine care nu am realizat si mi-au provocat cateva arsuri pe fata....
astept de la inceputul anului sa imi mai treaca arsurile.... din cauza asta am renuntat si la vechiul job si imi caut un job de acasa greu usor vreau sa muncesc.....intre timp sper sa ma si mai vindec....
deasta ma interesez ce as putea lucra de acasa si eu... sa stiu ce trebuie sa mai invatz ca sa fac asta...

Edited by July02, 19 October 2016 - 22:18.


#27
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostJuly02, on 19 octombrie 2016 - 21:49, said:

da , interesant e de la web developer daa poti face usor trecerea spre programare care e mai boine platita.... si pare ceva mai serios decat web developingiul...

developer = programator

#28
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
De acasa cu Catia e mai greu sa lucrezi, daca nu ai licentele pe bune. La primul Q-checker va aparea treaba cu licenta si probabil nu vor mai dori sa lucreze cu tine. De invatat poti invata mai departe pt tine sau pt cand te vei reintoarce la munca.
Pe partea de programare Python e f usor de invatat, ai putea sa incepi cu el, sa prinzi gustul. Mult succes!

#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostLowrider, on 20 octombrie 2016 - 00:04, said:

De acasa cu Catia e mai greu sa lucrezi, daca nu ai licentele pe bune. La primul Q-checker va aparea treaba cu licenta si probabil nu vor mai dori sa lucreze cu tine. De invatat poti invata mai departe pt tine sau pt cand te vei reintoarce la munca.
Pe partea de programare Python e f usor de invatat, ai putea sa incepi cu el, sa prinzi gustul. Mult succes!

merci
Phyton pentru ce gen de aplicatii e facut? e cautat.. ?

(  esti f priceput si cunosti din mai multe domenii...., tie care iti palce mai mult programarea, Phytjon sau Catia )

Edited by July02, 20 October 2016 - 08:52.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e cel mai cautat limbaj de programare din piata! Poti trage un ochi prin site-urile cu joburi.
A invata sa utilizezi un limbaj nu inseamna nimic (pe langa limbaj mai sunt tot felul de biblioteci). Un programator trebuie sa cunoasca mai multe tehnologii daca vrea sa fie angajabil, sa poata rezolva probleme din domeniu. Si in primul rand sa cunoasca "programare", limbajul e doar un instrument prin care pui in practica una-alta si tot schimbi unealta in functie de necesitati.
Ai nevoie de cel putin 1 an de studiu serios, timp in care ar trebui ca altcineva sa-ti asigure cele necesare si abia atunci poti spera la un job.

E irelevat ca o persoana prefera una sau alta, pentru ca nu se potrivesc experientele, trairile, pasiunile (oricat am vrea sau nu).

Edited by neagu_laurentiu, 20 October 2016 - 09:02.


#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 20 octombrie 2016 - 08:58, said:

Nu e cel mai cautat limbaj de programare din piata! Poti trage un ochi prin site-urile cu joburi.
A invata sa utilizezi un limbaj nu inseamna nimic (pe langa limbaj mai sunt tot felul de biblioteci). Un programator trebuie sa cunoasca mai multe tehnologii daca vrea sa fie angajabil, sa poata rezolva probleme din domeniu. Si in primul rand sa cunoasca "programare", limbajul e doar un instrument prin care pui in practica una-alta si tot schimbi unealta in functie de necesitati.
Ai nevoie de cel putin 1 an de studiu serios, timp in care ar trebui ca altcineva sa-ti asigure cele necesare si abia atunci poti spera la un job.

E irelevat ca o persoana prefera una sau alta, pentru ca nu se potrivesc experientele, trairile, pasiunile (oricat am vrea sau nu).

da stiu ca e irelvant, dar vroiam sa stiu din punctul tau de vedere programare java, Phython /web developer vs catia
caci ai cunostinte din ambele domenii si-ti e mai usor sa faci acaeasta comparatie... ca timp petrecut in programare zilnic la un job sau catia.... nivel de incordare...., care iti pare mai putin stresant...?care iti place din punctul tau de vedere personal....

Edited by July02, 20 October 2016 - 09:57.


#32
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
imi pare rau ca ma repet. Tu nu ai formatie de inginer.Inca odata iti spun, a fi inginer inseamna a fi inventiv , cu imaginatie. Faptul ca ai schimbat si electronica si mase plastice si productie denota ca esti doar un executant a ideilor altora.
Tipi din astia ca tine am si eu destui in subordine si fara nici un pic de rusine afirm ca sunt doar la nivel de tehnicieni ( cu master ca tine ) , dar nu stiu sa solutioneze nimic decit ghidati. Da au bune abilitati de desenatori si in cad si altele de genul, dar asta nu-i face ingineri.
Ca lucrezi contra timp , crezi ca lumea sta sa te astepte pe tine sa te scoli la 9 si sa vii la job cind vrei ?
Daca ai fi un vizionar , cu siguranta patronul ar accepta sa vii cind vrei , dar sa fii prezent cind executantii ca tine s-ar impotmoli, dar cum nu esti .....
Si da , este concurenta si lumea este rea asa cum spui. Sunteti multi , tinere. Ce te diferntiaza pe tine de altii asemenea ?
De miscat repede nu, imaginatie nu, pentru ce ai merita un program flexibil ?
Gandeste-te la asta si mai fa un dus. Rece. Poate vii din utopia cu picioarele pe pamint.

#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postandu2006, on 20 octombrie 2016 - 16:20, said:

imi pare rau ca ma repet. Tu nu ai formatie de inginer.Inca odata iti spun, a fi inginer inseamna a fi inventiv , cu imaginatie. Faptul ca ai schimbat si electronica si mase plastice si productie denota ca esti doar un executant a ideilor altora.
Tipi din astia ca tine am si eu destui in subordine si fara nici un pic de rusine afirm ca sunt doar la nivel de tehnicieni ( cu master ca tine ) , dar nu stiu sa solutioneze nimic decit ghidati. Da au bune abilitati de desenatori si in cad si altele de genul, dar asta nu-i face ingineri.
Ca lucrezi contra timp , crezi ca lumea sta sa te astepte pe tine sa te scoli la 9 si sa vii la job cind vrei ?
Daca ai fi un vizionar , cu siguranta patronul ar accepta sa vii cind vrei , dar sa fii prezent cind executantii ca tine s-ar impotmoli, dar cum nu esti .....
Si da , este concurenta si lumea este rea asa cum spui. Sunteti multi , tinere. Ce te diferntiaza pe tine de altii asemenea ?
De miscat repede nu, imaginatie nu, pentru ce ai merita un program flexibil ?
Gandeste-te la asta si mai fa un dus. Rece. Poate vii din utopia cu picioarele pe pamint.


eu te rog sa nu ma jignesti....
am lucrat la o firma de mase plastice la inceput dar faceam mentenanta la acea firma pe electronica pentru masinile de injectie....  si am lucrat ca inginer mentenanta....
cei care au abilitati bune de desenare sunt si ei ingineri asta nu inseamna ca daca lucreaza in proiectare nu sunt ingineri...., solutioneazasi ei  probleme tehnice specifice jobului,
eu cred ca ai uitat de unde ai plecat.... si te uiti la tineri de sus,normal ca ai ghidezi daca pretinzi ca ai experienta , dar daca nu imartasesti experienta cu ei nu vor invata nimic de la tine ,
si tu nici nu vrei sa-i inveti sau sa-i ajuti cu ce ceva ca probabil nu ai ami fi superior lor, mai bine ai certi sa le arati cine e seful....mie nu imi place asa ceva...
sunt destul de inventiv si am si imaginatie... am facut pentru o firma destule improvementuri pe productia de placi... dar firma nu a mai mers....ba mai mult a luat foc la unmoment dat ....
am lucrat pe mase plastice si cu timpii de productie ... te rog sa nu-mi dai lectiii... am avut in subordine si eu si ingineri si tehnicieni..... am raspuns timp de un an si ca sef sectie.... ce grad asa mare aveti dumneavoastra de ai judecati pe altii.....
stiiu foarte bne ce politica au patronii si stiu foarte bine si drepturile angajatilor, si te rog sa nu ne tratezi ca pe oi pe toti ca nu inseamna ca daca aveti o functie sa fiti superior din toate punctele de vedere..., poate sa aveti in subordine si un tehnician si un muncitor care sa fie mult mai imaginativ si mai smart si decat dumneavoastra....

fiecare are problemele lui personale, eu am iesit din circuit de curand din cauza unor probleme m-am oparit cu apa fierbinte si vreau sa ma fac bine, dar vreau in timpul acesta sa pot lucra si de acasa ca nu imi cade rangul daca desenez sau proiectez sau programez.... incerc si eu sa supravietuiesc si vreau sa inteleg pe toata lumea care are diverse probleme si greutati in viata si vreau sa  ai ajut si nu sa ia jignesc caci sa te certe cineva e cel mai usor sa te ajute cineva sa schimbe idei cu tine e mult mai greu , necesita omenie si nu prea vad sa aibe multi oameni calitatea asta

Edited by July02, 20 October 2016 - 17:42.


#34
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Incerc si eu sa imi dau cu parerea : dorind sa lucrezi (si) de acasa..eu consider ca partea de web design sau development (cum doresti) ti s-ar potrivit mai bine..atat dpdv al ofertelor disponibile cat si a cunostintelor ca pot fi acumulate intr-un timp cat mai scurt. Concurenta vei avea..uneori amarnic de apriga dar in domeniul proiectarii parametrice fara experienta de ani..nu iti pune nimeni in mana vreo oferta. Poate imi spui totusi de ce te-ai axat pe Catia in mod strict..si web design ; de acasa poti ataca si alte domenii cu mai mult feeling ca sa zic asa.

#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Ingineria nu e un job care sa il faci de acasa... cel putin nu la nivelul la care e tehnologia astazi... e nevoie de mult lucru in echipa... una e sa fii CAD-ist si alta sa fii CAD Designer.
Web Designer sau Developer... si aici e plin pe website-urile de freelanceri din india, Pakistan etc. care fac joburile mici si pe putini bani... sa castigi mult si increderea unui client care plateste bine iti trebuie experienta, dedicatie si multa munca...
Daca stii Catia si modulul electric... e seceta mare de astdel de oameni si se castiga bani bunicei.... chiar zilele trecute vazusi un anunt in UK cu 40 £/ora... dar nu de acasa :)

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcammelia08, on 20 octombrie 2016 - 17:49, said:

Incerc si eu sa imi dau cu parerea : dorind sa lucrezi (si) de acasa..eu consider ca partea de web design sau development (cum doresti) ti s-ar potrivit mai bine..atat dpdv al ofertelor disponibile cat si a cunostintelor ca pot fi acumulate intr-un timp cat mai scurt. Concurenta vei avea..uneori amarnic de aprig
a dar in domeniul proiectarii parametrice fara experienta de ani..nu iti pune nimeni in mana vreo oferta. Poate imi spui totusi de ce te-ai axat pe Catia in mod strict..si web design ; de acasa poti ataca si alte domenii cu mai mult feeling ca sa zic asa.

-am lucrat intr-un program de electronica dar care imliica si parte de desenare cu coordonate ca in Autocad, Catia.... , am zis Catia ca am inteles ca e mai evoluat ca Autocadul...
si din punct de vedere al calculelor m-am descurcat bine... doar ca era f meticulos si cum gaseai o metoda mai buna de rezolvare trebuia sa o dai la altii si apoi erai supraincarcat cu proiecte... deasta...
-cu web development am incercat sa mai citesc despre siteuri si m-am gandit ca se poate lucra de acasa

- ce alte oportunitati de a lucra de aca cu mai mult feeling sunt ca poate nu le cunosc eu pe toate...

View PostEngineer_xxl, on 20 octombrie 2016 - 17:51, said:

Ingineria nu e un job care sa il faci de acasa... cel putin nu la nivelul la care e tehnologia astazi... e nevoie de mult lucru in echipa... una e sa fii CAD-ist si alta sa fii CAD Designer.
Web Designer sau Developer... si aici e plin pe website-urile de freelanceri din india, Pakistan etc. care fac joburile mici si pe putini bani... sa castigi mult si increderea unui client care plateste bine iti trebuie experienta, dedicatie si multa munca...
Daca stii Catia si modulul electric... e seceta mare de astdel de oameni si se castiga bani bunicei.... chiar zilele trecute vazusi un anunt in UK cu 40 £/ora... dar nu de acasa Posted Image

mi-ar place catia pe modul electric, eu sunt din pitesti si nu prea se fac traininuguri paicea, am gasit o firma unde se fac traininguri pe catia dar nu s-au inscris suficienti oameni ca sa se tina cursul..

Edited by July02, 20 October 2016 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate