Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Dilema cu planseul de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007
Buna tuturor,
Am urmatoarea dilema, la o casa P+M construita deja la gri. Sistemul ales: pereti portanti 25 cm, cu stalpisori de beton si centura de beton. Planseul peste parter s-a turnat din beton armat.La una din camere am vrut initial inaltime pe 2 niveluri , adica din camera se vede direct acoperisul de la mansarda. Acum nu mai vrem asa si ne gandim sa punem planseu si peste acea camera, sa putem folosi si spatiul de deasupra. Camera este prevazuta, la nivelul mansardei, cu un  fel de balconas interior cu forma curba, avand latime variabila (de la 0 la 150 cm), realizat din placa de beton armat de 15 cm. Camera are dimensiuni de 6,25 x 4,25 m.
Din ce ne-am mai documentat si noi, am  vrea urmatoarele : sa facem un planseu din grinzi de lemn, dispuse pe latura scurta, la interax de 60 cm, pe care sa le prindem (cu niste papuci) de placa balconasului (intr-o parte) si de centura de pe ziudul opus ( in cealalta parter). Am atasat schita a planseului de peste parter, vazut de sus. Ne gandeam la niste grinzi cu sectiune de 15 x 20 cm, respectiv 15 x 25 cm (acolo unde grinda ajunge sa aiba lungime de 4,25 m). Am discutat cu mesterii cei ce ar urma sa construiasca si ne-au sugerat sa facem cu dulapi de 7,5 x 30 cm, in loc de grinzi, dar noua nu ni se par prea solizi, la dimensiunea aceasta, mai ales acolo unde avem lungime de 4,25 m.
Intrebari:
-ce dimensiuni ati recomanda pt grinzi si ce interax? E important sa fie uscate? Constructorul spune ca nu ar fi nevoie.
-e suficienta prinderea grinzilor de placa balconului si de centura prin papucii de reazem (imaginea atasata)?
-daca am vrea sa placam grinzile stanga dreapta, cu niste scanduri rindeluite (ca-n imaginea atasata), credeti ca s-ar ingreuna mult grinzile, avand in vedere ca dulapii de placare ar fi fixati de grinda?
Multumesc anticipat !

Attached Files



#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Tb sa fie neaparat uscate . Daca sunt verzi ,se pot torsiona in timpul uscarii ,si-ti v-or trage dupa ele tot ce ai fixat pe grinzi . Scz exprimarea . In rest nu stiu sa spun nimic ,dar cu grinzile ,nu le accepta verzi.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Alea de 15x20 ar fi de-ajuns dacă le pozitionezi pe cant,mai depinde si ce destinație ai deasupra.
Aia cu dulapii e Dorel în șantier. Pune un dulap și zii sa mearga pe el sa vezi ce bine arcuieste.
În construcții se folosește doar lemn uscat,alea verzi nici în foc nu sunt bune ca strica soba (asa zic unii,zic și eu).

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Parerea mea ca a si colegilor dinainte este ca grinzile trebuie musai sa fie uscate foarte bine.
Referitor la placarea laterala a grinzilor cu scanduri (deci pozitionate pe cant/vertical) cred ca rigidizeaza si mai bine grinzile cu conditia sa fie fixate de grinzi in cat mai multe puncte.

Edited by Suno, 18 October 2016 - 23:37.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu, daca ar fi prin absurd sa fac mansarda, as face-o tot din beton. mi se pare cea mai fiabila solutie. dupa ce pui planseu de beton, poti sa faci invelitoarea si cu "pae".

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postddaannii, on 18 octombrie 2016 - 22:43, said:


Aia cu dulapii e Dorel în șantier. Pune un dulap și zii sa mearga pe el sa vezi ce bine arcuieste.

se monteaza si astea pot pe "cant" si poti sa mergi si cu masina pe ele

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalexpet, on 19 octombrie 2016 - 06:08, said:

se monteaza si astea pot pe "cant" si poti sa mergi si cu masina pe ele

aha, masina de tuns iarba.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Dulapi 7.5x30cm pusi pe cant la 60cm interax sunt ok, dar vorbeste cu un inginer constructor nu cu un "mester".
La sectiunea aia trebuiesc obligatoriu rigidizati transversal:
[ http://www.euconstructor.ro/wp-content/uploads/2011/09/Placa-dulap-casetat006-600x450.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 19 October 2016 - 08:15.


#9
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pentru siguranta si mai ales pentru deschideri mari cel mai indicat este sa folosesti grinzi lamelare!
Am vazut unele expuse afara si nu erau afectate de ploaie si zapada...
La o sectiune de 100 pe 300mm poti sa faci hora uniri pe placa!
Ui aici..   Tehnologie casa structura lemn

Edited by sandy76, 19 October 2016 - 08:22.


#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Posthalt7, on 18 octombrie 2016 - 22:27, said:

-e suficienta prinderea grinzilor de placa balconului si de centura prin papucii de reazem (imaginea atasata)?
Nu s-a inteles, va fi o camera acolo deasupra grinzilor, un simplu pod, sau doar vor fi grinzile de decor?
Daca vrei sa faci camera, pica varianta cu grinzile prinse in suruburi.

Edited by TheWarrior, 19 October 2016 - 08:31.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheWarrior, on 19 octombrie 2016 - 08:30, said:

Nu s-a inteles, va fi o camera acolo deasupra grinzilor, un simplu pod, sau doar vor fi grinzile de decor?
Daca vrei sa faci camera, pica varianta cu grinzile prinse in suruburi.

Corect, ii trebuiesc niste prinderi mai solide, daca le prinde in centura de beton le poate fixa cu ancore chimice, daca este zid din caramida plina mai dicutam iar daca e bca sau poroterm ghinion.
Prinderea de "balcon" este complicat de facut corect.

p.s. Mare atentie la "mesteri", ei fac lucrarea, iau bani si nu garanteaza nimic.
Daca faci formele legale si anume dispozitie de santier semanta si stampilata vei avea un inginer care isi  asuma raspunderea pentru lucrarea respectiva.

Edited by arg, 19 October 2016 - 08:43.


#12
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007
Multumesc tuturor pt raspunsuri!
@TheWarrior,@arg :Da, va fi o camera deasupra, acesta este motivul pt care vrem sa prelungim planseul. Un dormitor folosit ocazional, in care nu vom pune mobila grea, vom incerca pe cat posibil sa folosim mobilier suspendat pe perete.Grinzile se vor prinde de placa balconului (care este din beton armat) si de centura perimetrala a camerei (tot din beton armat). Ne-am gandit ca daca tot facem planseu din lemn, grinzile sa le facem si de decor, dar rolul lor principal e de sustinere, sa creeze pardoseala pt camera de deasupra. Spuneti ca nu este suficienta prinderea doar cu papuci?
@rich1974. Da, era ideal sa fi facut toata placa din beton, daca ne gandeam mai devreme la asta. Din cate am mai discutat cu unul-altul, acum ar fi mai dificil sa facem restul planseului din beton, ca nu au fost lasate mustati in placa balconului si in centura perimetrala, mustati de care sa se lege armatura pt planseul-completare.

#13
garlic666

garlic666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2014

View Posthalt7, on 18 octombrie 2016 - 22:27, said:

Din ce ne-am mai documentat si noi, am  vrea urmatoarele : sa facem un planseu din grinzi de lemn, dispuse pe latura scurta, la interax de 60 cm, pe care sa le prindem (cu niste papuci) de placa balconasului (intr-o parte) si de centura de pe ziudul opus ( in cealalta parter). Am atasat schita a planseului de peste parter, vazut de sus. Ne gandeam la niste grinzi cu sectiune de 15 x 20 cm, respectiv 15 x 25 cm (acolo unde grinda ajunge sa aiba lungime de 4,25 m). Am discutat cu mesterii cei ce ar urma sa construiasca si ne-au sugerat sa facem cu dulapi de 7,5 x 30 cm, in loc de grinzi, dar noua nu ni se par prea solizi, la dimensiunea aceasta, mai ales acolo unde avem lungime de 4,25 m.
Intrebari:
-ce dimensiuni ati recomanda pt grinzi si ce interax? E important sa fie uscate? Constructorul spune ca nu ar fi nevoie.
-e suficienta prinderea grinzilor de placa balconului si de centura prin papucii de reazem (imaginea atasata)?
-daca am vrea sa placam grinzile stanga dreapta, cu niste scanduri rindeluite (ca-n imaginea atasata), credeti ca s-ar ingreuna mult grinzile, avand in vedere ca dulapii de placare ar fi fixati de grinda?
1. Lemnul care se pune/monteaza in interior/incapere inchisa, tot timpul ar trebui sa fie uscat. In cartile de constrcutii pt arhitecti, predimensionare pentru grinzi principale de lemn se calculeaza ft usor..ar trebuie sa fie 1/20 din deschidere...adica pt o deschidere de 4 metrii, inaltimea grinzii ar trebui sa fie de 20 de cm. In cazul dvs, deschiderea de 4.25 ar insemna 21 de cm. Acest numar oricum include o marja de eroare, nu e un calcul la limita, deci fie mergeti pe varianta de inaltime de 20 de cm, fie de 22.5 (eu zic ca 20 e de ajuns).
Grinda de lemn, are eficienta cea mai buna daca latimea ei este intre 1/2-1/3 din inaltime. Adica in cazul de 20 cm, latimea cea mai eficienta este intre 10 si 13.3 cm. Considerand faptul ca nimeni nu va face grinda de 13.3 cm, fie mergeti pe varianta de 10, 12.5 sau 15 cm.
In concluzie, inaltimea grinzii sa fie ori 20, ori 22.5, latimea 10,12.5 sau 15...eu personal, as sugera 20x12.5.
Toate formulele astea, sunt aplicate daca interaxul grinzilor principale variaza intre 80 de cm si 1.2m.

2. In teorie, se paote monta grinzile in modul in care vreti, DAR mare atentie de ce se priend piesele de lemn. In niciun caz sa nu fie prinse de blocuri ceramice, BCA, sau caramizi. Neaparat sa fie prinse de beton armat, altfel nu va tine. Totusi, piesele din poza atasata nu cred ca vor tine, par sa aiba metalul subtire. Sugerez sa cautati piese mai solide, eventual intrebati mesterul, eventual faceti dvs sau cineva, special pt dimensiunile grinzilor.

3. Placare grinzilor stanga dreapta nu va adauga un plus de greutate seminficativa.

Referitor la ce a scris arg mai sus: Da, este importanta si ancorarea in cealalta directie orizontala, insa acest lucru se poate rezolva/fenta si cu sistemul de pardoseala de la etaj montat in directia in care trebuie, in asa fel ca el sa nu aiba doar functiunea de strat de finisaj, dar si de ancoraj.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@garlic666
Grinzile de lemn la sectiunea propusa flambeaza lateral din incovoiere si la partea de sus si la partea de jos deci trebuiesc prise pe amble fete sau ca in poza.
Formulele de l/20 si b=h/2-h/3 mi se par a fi formulele de la predimensionare beton.
Grinda din brad de 20x12.5cm la 80cm interax nu tine (nu respecta coditiile de rezistenta si deformabilitate cerute de codurile de proiectare).
Prinderea acestor grizi de o placa in consola este dificil de realizat si nesigura, in plus ca nu sunt sigur ca acea placa poate suporta noua incarcare.

p.s.ma intreb oare cum ar putea fi puse scandurile, de peste grinzi, altfel decat perpendicular pe grinzi.

Edited by arg, 19 October 2016 - 23:50.


#15
garlic666

garlic666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2014

View Postarg, on 19 octombrie 2016 - 23:43, said:

@garlic666
Grinzile de lemn la sectiunea propusa flambeaza lateral din incovoiere si la partea de sus si la partea de jos deci trebuiesc prise pe amble fete sau ca in poza.
Formulele de l/20 si b=h/2-h/3 mi se par a fi formulele de la predimensionare beton.
Grinda din brad de 20x12.5cm la 80cm interax nu tine (nu respecta coditiile de rezistenta si deformabilitate cerute de codurile de proiectare).
Prinderea acestor grizi de o placa in consola este dificil de realizat si nesigura, in plus ca nu sunt sigur ca acea placa poate suporta noua incarcare.

p.s.ma intreb oare cum ar putea fi puse scandurile, de peste grinzi, altfel decat perpendicular pe grinzi.
Evident ca flambeaza, dar nu asa tare, si cred ca nu trebuie prinse atat de serios cum e in poza atasata de tine, mai ales ca deschiderea nu e foarte mare.

Formulele sunt pt lemn, iti asigur eu ;) (Pt grinzi de beton, formula este l/8-12 (depinde de zona seismica) cu b=h1/3-2/3)...toate astea sunt pentru predimensionari, considerand forte uzuale normale pt o casa. Un inginer poate calcula exact.

Nu stiu ce sistem o sa vrea sa foloseasca pt podeaua de deasupra, doar am mentionat ca se poate folosi si de asta...si btw, nu doar scanduri exista ce poti pune deasupra grinzilor ;)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Corect poate pune osb sau ceva similar dar o sa trebuieasca sa-l acopere ca arata urat si tot la scanduri geluite ajunge. Asa mai bine pune scanduri peste grinzi si peste scanduri osb.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Posthalt7, on 19 octombrie 2016 - 21:36, said:

va fi o camera deasupra, acesta este motivul pt care vrem sa prelungim planseul. Un dormitor folosit ocazional, in care nu vom pune mobila grea, vom incerca pe cat posibil sa folosim mobilier suspendat pe perete.Grinzile se vor prinde de placa balconului (care este din beton armat) si de centura perimetrala a camerei (tot din beton armat).
Consulta un structurist, dar orice om cu putin spirit tehnic nici nu s-ar gandi la asa ceva.
Eu unul nu as fixa podea cu niste tablite de grinzile de beton.

Edited by TheWarrior, 20 October 2016 - 07:53.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Merge dar taiem placa, si calculam/verificam sistemul de prindere al grinzilor de centruri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate