Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cariera in IT fara studii superioare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
iosifhantar

iosifhantar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2016
Salutare.
Este nevoie de studii superioare pentru o cariera in IT ? Nu imi permit sa ma intretin la facultate; initial am vrut sa dau la medicina, dar din pricina banilor am renuntat, asa ca m-am orientat. Desi pentru mine viata nu are sens, nu vreau sa inchin steagul la 20 de ani, desi am avut multe ganduri negre. Asa ca m-am decis sa invat o limba straina, m-am apucat de franceza si ma intereseaza si spaniola si chineza pe viitor. De asemenea, as vrea sa incep de la baza cu tot ce tine de domeniul IT si sa acopar cat de mult pot, daca nu chiar tot - nu am o problema cu invatatul, desi uneori urasca sa studiez . Problema e ca nu stiu daca sa merita, adica daca o sa imi gasesc un job in viitor, pe baza cunostintelor, dar fara o diploma de facultate.

Edited by iosifhantar, 18 October 2016 - 19:38.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
in web design cred ca da, si in altele poate

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Destui IT-isti n-au studii superioare in domeniu. Daca te tii de treaba si arati angajatorului ca ai suficienta pricepere pentru ce doreste, n-ar trebui sa ai probleme cu angajarea.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-ti trebuie studii superioare ci dedicare la job, stat in banca ta, si sa ceri bani putini... Cam asta se cauta.

#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 rosix, on 18 octombrie 2016 - 19:49, said:

Nu-ti trebuie studii superioare ci dedicare la job, stat in banca ta, si sa ceri bani putini... Cam asta se cauta.
Odata cu experienta poate sa ceara si mai multi banii.Linistit junior numai sa iti placa eu am un angajat care la anul asta da BAC-ul initial a terminat doar 10 clase.Desi iti recomand dupa ce ajungi la un venit cat de cat consistent sa faci macar un IFR sa scapi impozit.

#6
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Nu e neaparata nevoie de studii superioare, dar fa niste cursuri care sa ateste faptul ca ai putina pricepere in ce doresti sa practici. La fel cum au spus si colegii de mai sus, fara fite, bani multi. Modest, onest si respectuos ! Bafta la angajare :).

#7
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 iosifhantar, on 18 octombrie 2016 - 19:38, said:

Salutare.
Este nevoie de studii superioare pentru o cariera in IT ? Nu imi permit sa ma intretin la facultate; initial am vrut sa dau la medicina, dar din pricina banilor am renuntat, asa ca m-am orientat. Desi pentru mine viata nu are sens, nu vreau sa inchin steagul la 20 de ani, desi am avut multe ganduri negre. Asa ca m-am decis sa invat o limba straina, m-am apucat de franceza si ma intereseaza si spaniola si chineza pe viitor. De asemenea, as vrea sa incep de la baza cu tot ce tine de domeniul IT si sa acopar cat de mult pot, daca nu chiar tot - nu am o problema cu invatatul, desi uneori urasca sa studiez . Problema e ca nu stiu daca sa merita, adica daca o sa imi gasesc un job in viitor, pe baza cunostintelor, dar fara o diploma de facultate.
Pleaca in strainatate si fa acolo o facultate. Impusti 2 iepuri, invatand si o limba.
Banii ii faci muncind, facultatile fiind gratis.

#8
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 maxtron_69, on 18 octombrie 2016 - 20:05, said:

Pleaca in strainatate si fa acolo o facultate. Impusti 2 iepuri, invatand si o limba.
Banii ii faci muncind, facultatile fiind gratis.
facultate gratis? Chiar sunt curios cum munciti  in timpul facultatii? Ca am auzit ca la facultate trebuie minim sa inveti 14h si cum naiba mai apuci sa muncesti

Edited by FanOnePlus, 18 October 2016 - 20:32.


#9
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
In domeniul asta networkingul e tot ce trebuie sa ai... asa te angajezi, asa avansezi, asa obtii contracte, asa se face totul.
Daca nu il ai e aproape game over... si daca nu esti nici tipul care sa se faca pres in fata altora cu speranta ca primesc ceva in schimb... atunci e imposibil sa avansezi.

Daca vrei cariera, presupune avansari, adica sa nu ramai un simplu angajat, iar in companiile mari doar daca esti girat de cineva pus bine o sa depasesti stadiul de angajat simplu daca nu ai studii. In schimb daca vrei sa ramai un simplu angajat pe la o firma mica (subcontractor de obicei) atunci merge si fara clasele obligatorii, totul e sa fii ieftin si sa te pricepi suficient, sau sa ii fii sefului suficient de util cat sa nu te expedieze.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 FanOnePlus, on 18 octombrie 2016 - 20:30, said:

facultate gratis? Chiar sunt curios cum munciti  in timpul facultatii? Ca am auzit ca la facultate trebuie minim sa inveti 14h si cum naiba mai apuci sa muncesti
Tinerete, eu am facut Fac de Electronica la seral. Si aveam  5 zile*4 ore=20 ore pe saptamana, fata de cei de la zi, care aveau 32. Asa ca a trebuit sa fac VI ani, nu V, ca zilierii..
Si de muncit munceam de la ora 6.00 pana la 14.30..Orele la fac incepeau la 17.30 si se terminau la 21.30..Pana acasa mai faceam cam o ora, asa ca ajungeam pe la 22.30. Mancam si incercam sa mai invat pana pe la 23.30 cand ma culcam..Mama ma trezea pe la 4.45 ca sa 5.15 sa plec spre job..
Suna frumos, nu-i asa?
Initiator. Sunt un tip batran. Peste nicio luna fac 53.. Din intrebarea dumitale inteleg ca de fapt cauti justificari ca sa nu faci facultatea. Nu le mai cauta.  Le ai. Facultatea e facultativa. Adica punct.  
Da, pe mine m-a dus si capul si am avut si ambitia. Si mi-a placut si meseria aleasa...De mine nu de mama..
Restul e pierdere de vreme...
Cu nestima cuvenita...
Adevarul e simplu Invingatorii au dreptate, invinsii au argumente..

Edited by Prien, 18 October 2016 - 21:02.


#11
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 Prien, on 18 octombrie 2016 - 20:59, said:

Tinerete, eu am facut Fac de Electronica la seral. Si aveam  5 zile*4 ore=20 ore pe saptamana, fata de cei de la zi, care aveau 32. Asa ca a trebuit sa fac VI ani, nu V, ca zilierii..
Si de muncit munceam de la ora 6.00 pana la 14.30..Orele la fac incepeau la 17.30 si se terminau la 21.30..Pana acasa mai faceam cam o ora, asa ca ajungeam pe la 22.30. Mancam si incercam sa mai invat pana pe la 23.30 cand ma culcam..Mama ma trezea pe la 4.45 ca sa 5.15 sa plec spre job..
Suna frumos, nu-i asa?
Initiator. Sunt un tip batran. Peste nicio luna fac 53.. Din intrebarea dumitale inteleg ca de fapt cauti justificari ca sa nu faci facultatea. Nu le mai cauta.  Le ai. Facultatea e facultativa. Adica punct.  
Da, pe mine m-a dus si capul si am avut si ambitia. Si mi-a placut si meseria aleasa...De mine nu de mama..
Restul e pierdere de vreme...
Cu nestima cuvenita...
Adevarul e simplu Invingatorii au dreptate, invinsii au argumente..
Pai atunci, dormi, mananca, munca, scoala, dormi mananca, munca, scoala. Nu e cam epuizant?

#12
zephirmed

zephirmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2016

 FanOnePlus, on 18 octombrie 2016 - 21:05, said:

Pai atunci, dormi, mananca, munca, scoala, dormi mananca, munca, scoala. Nu e cam epuizant?
Mai bine asa 6 ani, decat "dormi, mananca, munca, dormi" pentru 40+ de ani.

#13
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Loc de muncă o să ai, dar să nu te aștepți să ajungi în posturi de conducere. Vei fi „pălmaș”. Partea bună e că salariul unui „pălmaș” în IT e foarte bun, vei putea să-ți întreții o familie, până când nu se automatizează și aici treaba. În vreo 10-15 ani de acum încolo programele de calculator vor ajunge, probabil, să ... programeze și va fi dezastru pentru IT-iștii de la baza lanțului trofic. Adică pălmașii.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Cu mai multi ani in urma, stiam pe cineva care era pasionat de programare. A facut si o facultate particulara de calculatoare,  si povestea ca profesorii invatau materia noua in paralel cu studentii..

#15
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
La cata nevoie e acum in IT de oameni, lipsa studiilor nu ar trebui sa fie o mare problema. Conditia este sa ai capacitatea sa inveti rapid(si sa fi dispus sa-ti sacrifici si ceva din timpul liber pentru asta), sa vorbesti engleza la un nivel decent si sa ai dorinta de munca. Din punctul meu de vedere sunt doua cai relativ usoare de a intra in IT pentru un om fara studii superioare(sau cu studii superioare/experienta in domenii total pe langa IT):
- programe gen academie, facute in general de multinationale, unde inveti timp de 3-4 luni, ai evaluari(in majoritatea cazurilor esti si platit) si daca ai rezultate bune esti angajat definitiv.
- angajare in first level support, in general sunt diverse lucruri simple de facut, directionat tichete, rezolvat probleme usoare dupa documentatie. Dupa un an, un an si ceva daca iti faci treaba bine poti trece in second level, invata tehnologii noi etc.

Eu m-am angajat prin prima varianta, dupa vreo 5 ani de lucrat in vanzari. Am dorit sa ma reprofilez, pentru ca simteam ca nu sunt capabil sa trec de un anumit nivel in vanzari. Din momentul in care am luat decizia asta, am exersat aproape in fiecare zi, dupa lucru, o ora-doua diverse lucruri basic(putina programare, ceva linux/windows server). Partea asta a durat cam 4-5 luni, iar apoi a venit si un interviu la o multinationala din Timisoara, care angajau pentru academie de SAP Basis si Windows. Am sustinut interviul, am ales SAP Basis si alea doua luni cat a trebuit sa invat am invatat serios. Am fost angajat definitiv, cu un salariu decent pt nivelul meu de experienta de atunci. La 2 ani de atunci, conduc o echipa de 8 oameni(din punct de vedere tehnic) si administrez sistemele SAP a doua companii foarte mari(cifre de afaceri anuale de 10 miliarde de euro in total). Si veniturile mele lunare s-au triplat de atunci, in plus imi pot gasi de munca in domeniu in foarte scurt timp pe salariu mai bun ca in momentul de fata.

Cealalta varianta o vad foarte des in compania in care lucrez, destui colegi care  s-au alaturat echipelor de 2nd level support au activat prima data in first level support.

#16
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

 dasca, on 18 octombrie 2016 - 21:40, said:

La 2 ani de atunci, conduc o echipa de 8 oameni(din punct de vedere tehnic) si administrez sistemele SAP a doua companii foarte mari(cifre de afaceri anuale de 10 miliarde de euro in total).
Poate ne spui si noua companiile astea doua care fac 10 miliarde de euro vanzari anuale in Romania.

#17
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

 iosifhantar, on 18 octombrie 2016 - 19:38, said:

Salutare.
Este nevoie de studii superioare pentru o cariera in IT ? Nu imi permit sa ma intretin la facultate; initial am vrut sa dau la medicina, dar din pricina banilor am renuntat, asa ca m-am orientat. Desi pentru mine viata nu are sens, nu vreau sa inchin steagul la 20 de ani, desi am avut multe ganduri negre. Asa ca m-am decis sa invat o limba straina, m-am apucat de franceza si ma intereseaza si spaniola si chineza pe viitor. De asemenea, as vrea sa incep de la baza cu tot ce tine de domeniul IT si sa acopar cat de mult pot, daca nu chiar tot - nu am o problema cu invatatul, desi uneori urasca sa studiez . Problema e ca nu stiu daca sa merita, adica daca o sa imi gasesc un job in viitor, pe baza cunostintelor, dar fara o diploma de facultate.

daca te face sa te simti mai bine :  http://www.agentiade...nat-facultatea/

#18
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
N-am zis nicaieri ca cele doua companii sunt in Romania. Sunt angajat al unei multinationale care furnizeaza o gama foarte larga de servicii IT catre companii foarte mari la nivel global.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate