Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Întrebare înființare firma

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPorcell, on 18 octombrie 2016 - 17:07, said:

.........De câteva luni, cam 5, activez în domeniul gazduirii web, jocuri, vps, etc. .................as dori sa continui sub același nume, dar sa îmi înființez propria firma.........

View PostPorcell, on 18 octombrie 2016 - 18:48, said:

.........și eu vreau sa fiu cât se poate de corect din toate punctele de vedere..........

din ciclul "fentez statul si nu platesc taxe, dar vreau sa fiu cat se poate de corect" Posted Image
incepe prin a-ti deschide o firma si a-ti trece toata activitatea pe ea, astfel incat sa platesti toate taxele pe care le plateste concurenta ta. mergi asa 1-2 ani, apoi discuti de finantare nerambursabila.

Edited by _Smiley_, 19 October 2016 - 07:00.


#20
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016
Asta și vreau domnule. Sa plătesc taxe pentru ca acum nu le plătesc pentru ca vând produsele altei firme. Vreau sa vând produsele mele și sa Ă®mi plătesc toate taxele. ĂŽn legătură cu ce spunea cineva anterior de reseller. Este ceva de genul, doar ca nu plătesc cont de reseller ci am acces sa activez pachete de gazduire. Sa va explic: eu vând prin site meu produsele unei firme cunoscute și primesc comisioane. Ei câștiga clienti eu câștig din comisioane. Eu vreau doar sa am firma mea și sa vând produsele mele, plătind toate taxele. Pasul asta Ă®l voi face oricum, dar parcă suna mai frumos cu obținerea unei finanțări, pentru ca cu cât investiția este mai mare cu atât ma pot ridica mai rapid. Asa Ă®mi puteam permite cumpărarea dedicatelor nu doar Ă®nchirierea lor. Asta implica și dezavantaje totuși. Fiind inchiriate, Ă®n cazul Ă®n care pica o piesa e de datoria celor de la care am dedicat sa repare, Ă®n schimb fiind ale mele trebuie, eu, sa fiu pregătit pentru tot. Ar fi sunat mai bine cu o finanțare totuși, pentru ca acum, din resursele mele financiare Ă®mi permit doar, după calculele mele, Ă®nchirierea a 3 dedicate pentru 1 an + plata taxelor către stat (am calculat, ținând cont și de eventualele cheltuieli neprevazute ce vor apărea). Mai pe romana am undeva la 11000 euro, cu totul. O sumă destul de limitată, dar ținând cont ca unii Ă®ncep cu 1000-2000 e acceptabil cred. Cu bani mai mulți Ă®mi puteam permite sa ridic afacerea la un nivel mai Ă®nalt, nu sa Ă®ncep de jos ca toată lumea. Asta era până la urmă scopul pentru care doream și pentru care am întrebat care tip de finanțare este mai avantajos din toate punctele de vedere. Pana la urma eu asta am întrebat, dar am cam deviat de la subiect.

Edited by Porcell, 19 October 2016 - 10:37.


#21
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Ce incep cu 1000-2000 euro? Ca nici un magazin care sa nu falimenteze in primele luni la coltul strazii nu deschizi cu banii astia...
Iar cu bugetul tau de 11.000 euro esti in afara publicului tinta pentru accesare fonduri europene.

#22
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016
De ce? Este prea mic sau prea mare și considera ca am destul?
Referitor la ce încep. Cu 2000 euro își închiriază un dedicat bunicel 1 an și țin pe el gazduire jocuri și web. Trântite grămadă acolo. Și culmea, oferind calitate josnica au totuși succes (unii). Nu vorbesc din cărți, ii vad pe alții în jurul meu.

#23
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Prea mic.
La gazduire jocuri e public de minori sau aproape minori, la aia nu conteaza calitatea... Pana si la web, cei ce au siteuri cu 100 unici de obicei sunt minori sau aproape minori care cred ca se vor imbogati din online, mai ales acum cu propaganda ca devii milionar din online Posted Image
Chiar sunt curios ce firma e aia de succes asa la care vinzi si tu pachete, ca astea din Romania nu prea sunt de succes, iti raman degete la o mana daca numeri pe degetele de la o mana care din ele sunt relativ serioase si de viitor, restul spera la un exit, doar ca nu gasesc pe cineva sa il ofere...

Edited by alym, 19 October 2016 - 11:00.


#24
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016
O fi prea mic, dar dacă e asa mic bugetul meu, tata și alții de ce au obținut cu bani de vreo 20 ori mai putini ca mine? Sa fim serioși, din toate răspunsurile primite nu cred ca a încercat unul măcar. Fără supărare, dar eu credeam ca a încercat careva, dar se pare ca nu. Toți dau sfaturi în necunoștință de cauză.

#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostPorcell, on 19 octombrie 2016 - 10:29, said:

Asta era până la urmă scopul pentru care doream și pentru care am întrebat care tip de finanțare este mai avantajos din toate punctele de vedere.
Asta ti-o va spune un consultant. Am inteles ce cauti, pe cineva care sa fi studiat toate programele (pentru el, personal) si sa fie atat de generos incat sa-ti spuna care s-ar potrivi pentru tine. Personal, nu te pot ajuta. Am ajuns in stadiul in care am consultat conditiile si nu m-am incadrat la niciun program. Ba trebuia sa fie prima firma si proaspat infiintata (or a mea face 10 ani), ba trebuia sa fie veche dar cu activitate in ultimul an (or eu abia acum am reluat activitatea), ba trebuia sa fii sub 30-35 de ani, ba femeie, ba sa ai angajati, ba sa te oblige sa angajezi 1-2, ba sa ai punct de lucru in mediul rural, ba sa fii pe profit nu stiu cati ani etc...pe scurt, nicaieri nu m-am incadrat (si vorbesc acum de fonduri nerambursabile, dar si rambursabile, precum si programe de stat, desfasurate de Ministerul Dezvoltarii). Asa ca nu m-am mai obosit sa apelez la un consultant, ar fi fost bani aruncati pe fereastra.

Sfatul meu e sa urmezi pasii astia:

1. Studiaza pe net toate programele si conditiile aferente, selecteaza-le pe cele la care te incadrezi sau te-ai putea incadra (de ex, iti cere firma veche si trebuie sa faci modificarile necesare la firma tatalui tau)

2. Ia legatura cu un consultant, discutati impreuna programele pe care le-ai selectat si vezi daca mai stie si el altele care ti-au scapat

3. Faci modificarile neceare la firma: trebuie sa-i schimbi codurile CAEN, sa le autorizezi, sa te faci asociat/administrator, sa incepi sa ai activitate pe ea ca sa poti depune bilanturile impreuna cu proiectul. Daca e nevoie de SRL nou, infiinteaza-l, angajeaza-te, incepe activitatea pe el

S-a spus bine mai sus. In general, obtin fonduri cei care au deja o activitate in derulare si pot demonstra ca le merge treaba si fac profit (in acest caz, fondurile sunt pentru dezvoltarea activitatii). In cazul tau, daca treci toata activitatea pe firma tatalui tau si mergi asa 1-2 ani, vei avea sanse la fonduri. Apoi, mai sunt programale pentru debutanti, care se dau mai mult pe planuri de afaceri, dar se dau bani putini, pentru ca sunt sanse mari ca cineva fara experienta sa esueze, si se controleaza la sange. In plus, am mai zis-o, cum te-au prins ca n-ai respectat conditiile lor, imediat iti cer banii inapoi.

Edited by Michidoo, 19 October 2016 - 11:52.


#26
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

View PostPorcell, on 19 octombrie 2016 - 11:19, said:

O fi prea mic, dar dacă e asa mic bugetul meu, tata și alții de ce au obținut cu bani de vreo 20 ori mai putini ca mine?
La programele alea de subzistenta se aproba proiectele rapid, doar bani de proiect sa ai.
Cati nu au proiecte aprobate dar nu au bani sa le finanteze si cauta prin jur fraieri sa finanteze.

Ca exemplu o cunostinta a aplicat pe un program pentru cresterea competivitatii si a obtinut... e adevarat ca el avea o afacere de 10 ani si avea si bani sa finanteze din bani proprii ce dorea sa faca, dar avand o cunostinta in domeniu a facut proiectul si l-a aprobat, si-a cumparat echipamente hardware si softwareul aferent activitatii sale de retail si a deschis o noua locatie.
Dar pentru ce inteleg eu ca vrei nu cred ca te incadrezi la ceva... doar sa incerci sa maschezi cumva ca fiind alta activitate conexa... mai esti si SRL nou infiintat si nici angajati nu vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate