Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Am platit de doua ori factura la rds din greseala

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

• Grup: Senior Members
Cum spune si titlul, am platit cu cardul, prin intermediul site-ului euplatesc.ro (de pe site-ul rds), de doua ori, aceeasi factura. Am crezut ca prima nu s-a inregistrat, pentru ca nr. de siguranta primit prin sms nu a fost acceptat, dar se pare ca a luat de 2 ori aceeasi suma. Pot cere banii inapoi pe card pe una din facturi ? Unde trebuie sa ma adresez, la rds sau la banca unde am cardul ? Merci. Poate digihelper sau cineva care lucreaza acolo ma poate indruma. Merci.

paznicmare

paznicmare

Active Member

• Grup: Members
De ce sa-i mai ceri?
Iti ramane ca avans si o sa se inregistreze ca platita si urmatoarea factura cand se va emite, cu valoarea debitata acum.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Vezi la banca. In mod normal s-ar sesiza si banca automat daca apare aceeasi suma la acelasi "vanzator" in decurs de cateva minute.

qawHaq1

qawHaq1

Member

Am patit-o si eu dar mi s-a refuzat a doua plata. Mi-a aparut ceva de genul "factura este achitata". Nu ar fi trebuit sa te lase sa faci asta. Daca s-a incasat totusi, o sa-ti vina urmatoare factura cu 0 sau cativa bani reprezentand diferenta.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Cea mai rapida metoda este sa te adresezi direct catre procesatorul de plati. In cazul tau : euplatesc.ro. Le scrii e-mail in care le explici situatia si regleaza ei.

Daca faci prin banca sau direct la rcs, te mananca sfintii pana primesti banii.

Edited by MembruAnonim, 18 October 2016 - 14:13.

AndyM

AndyM

Senior Member

Nu-ti bate capul, luna viitoare iti vine factura pe zero...

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

Banuiam eu ca raman in cont, dar am nevoie de banuti, nu sint un nabab, am toti banii acontati pe luna asta.

adisz

adisz

Targu Mures

Vezi,de aia-i bine sa platesti cu cash.Este imposibil sa platesti de doua ori cu banii jos.Si stii mereu cum stai cu "lichidul".
Zic si io',nu dau cu parul Posted Image

bonygy

bonygy

Senior Member

Si mie mi s-a intamplat, chiar de doua ori... probabil disfunctionalitati ale site-ului. Prima data, mi-a luat si mie banii de doua ori, dar am asteptat si intr-adevar, urmatoarea factura am avut de platit -0,07 lei.
A doua oara, am lasat asa, cu tot cu eroarea respectiva, pentru ca ceva mai tarziu, plata sa fie procesata corect si totul in regula.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Eu am Pay Point in magazinul de familie din 2014, totodata RCS-RDS o mutat casieria de langa mine in 2015 undeva mai departe, dar ma doare in pix, platesc mereu la scadenta.Posted Image

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Eu platesc online mereu via transfer din cont bancar.Mereu trebuie mentionat nr facturii.O data am dat copy paste un nr gresit.Plata nu s-a facut,luna viitoare eram dator cu 2 facturi.Banii fusesera transferati la RDS din Raiffeisen insa in eter.Am facut o sesizare pe mail cu explicatie pt toata situatia(initial am fost sfatuit asa de call-center rds) si s-a rezolvat dupa trimiterea sesizarii.
In cazul tau,daca ai platit mai mult,ramane in cont si se scade la urmatoarea factura(ca si cei cativa banuti care ii platesc mereu in avans la rotunjirea sumei).

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

View PostIon_de_la_Raion, on 18 octombrie 2016 - 14:17, said:

Banuiam eu ca raman in cont, dar am nevoie de banuti, nu sint un nabab, am toti banii acontati pe luna asta.

intreaba la banca ce ti-a emis cardul daca exista "plati directe furnizori" si ce comisioane percep pentru astfel de plati. imputernicesti banca sa faca platile din contul tau, la data scadentei facturilor de utilitati (apa, gaz, curent electric, furnizor de cablu, furnizor de telefonie/internet). singura ta grija este sa ai sumele necesare in cont la data scadentelor.
se mai poate plati si prin aplicatia on-line a bancii tale, teoretic fie ai predefiniti furnizorii de utilitati in meniu de plati, fie ii setezi/completezi tu o singura data si salvezi sablonul de plata.
eu asa procedez de ani de zile (plati directe furnizori), nici nu mai stiu ce inseamna sa stau la coada la casieria unui furnizor sau sa tin minte sa achit factura. singura suma pe care o platesc cash (legata de utilitati) este intretinerea.
practic te si disciplinezi financiar prin aceasta metoda, faci tot posibilul sa pui deoparte banii necesari pentru plata facturilor.

cstrifu

cstrifu

Member

si eu am patit ieri cu prima de asigurarea de la nn si azi cu factura de la rds . dupa un telefon la banca am primit banii inapoi in cateva ore .platesc de luni bune si este prima oara cand patesc asta .

bafta

born2lose

born2lose

Senior Member

mi s-a intamplat si mie sa bag codul de siguranta gresit si totusi sa mi se inregistreze plata. 3d secure my ass.

cat de repede iti da banca banii inapoi cred ca depinde de tipul cardului, la un card de credit cred ca se rezolva mai usor decat la unul de debit. dar n-o sa stii pana nu suni la banca    :)

TheRipper0607

TheRipper0607

Member

• Grup: Validating
ti se scade din factura urmatoare

bonygy

bonygy

Senior Member

View Postcorinadaniela, on 18 octombrie 2016 - 15:26, said:

... singura suma pe care o platesc cash (legata de utilitati) este intretinerea.
Eu nici aia nu o mai platesc cash... ne-a luat in administrare o firma si mi-am facut cont online la ei si gata. M-am bucurat ca nu mai vad toate acriturile alea de babe hidoase de la "casieria" blocului, care pana taie o chitanta si numara restul, mai repede castig la loto...

Edited by bonygy, 19 October 2016 - 07:58.

DIGI_Helper

DIGI_Helper

Senior Member

• Grup: Helper
@Ion_de_la_Raion - Trimite mail cu aceasta situatie pe [email protected]

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

View Postbonygy, on 19 octombrie 2016 - 07:58, said:

Eu nici aia nu o mai platesc cash... ne-a luat in administrare o firma si mi-am facut cont online la ei si gata. M-am bucurat ca nu mai vad toate acriturile alea de babe hidoase de la "casieria" blocului, care pana taie o chitanta si numara restul, mai repede castig la loto...

esti un norocos ! in orasul meu se pare ca nu exista astfel de firme, ori n-am cautat eu bine pe net...chiar am pus problema in discutie la sedinta de saptamana trecuta, a ramas sa gasim astfel de firme si sa cerem oferte...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate