Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Protecție pat

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015
Salutare,

Copilul(7 luni) doarme în pat cu noi deoarece nu suportă să doarmă singur în pătuțul de bebeluși. A început să se miște mai mult și ieri era cât pe ce să cadă din pat. Am improvizat noi ceva, însă avem nevoie de un sistem de protecție(i se mai spune și barieră) pentru pat. Problema este că pe internet am găsit numai produse ce se potrivesc la saltele care nu sunt adâncite în somieră iar la noi salteaua este în proporție de 90% adăncită. Unde aș putea găsi o protecție pentru pat care să ni se potrivească? Lungimea protecției ar fi ideală undeva la 120-150 cm patul având. Mulțumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
La ikea au o protectie pentru patut:
http://www.ikea.com/...ducts/30099293/
[ http://www.ikea.com/ro/ro/images/products/gulliver-cadru-pat-somiera-alb__0117114_PE272111_S4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.ikea.com/ro/ro/images/products/vikare-sina-protectie-alb__0116362_PE270918_S4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 18 October 2016 - 11:38.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa pui o poza cu modelul patului vostru. poate gasim si alte idei/variante.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Incercati sa obisnuiti bebelusu' cu patutul, dupa ce adoarme puneti-l in patut.

Io nu ma temeam ca ala micu' cade din pat, era la mijloc. Imi era frica sa nu-l strivesc daca ma intorc in somn, se intindea pe tot patu'.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca copilul a inceput sa se miste (traga in sus cu mainile) garduturile alea sunt mai periculoase decat fara. Asta pentru ca o sa incerce sa treaca peste si inaltimea de la care cade este si mai mare. Cel mai sigur este 1. sa aveti un pat jos (eventual saltelele direct pe podea sau pe un cadru pe podea), 2. sa il invatati sa coboare cu picioarele inapoi cum incepe sa se tarasca binisor (pot invata super devreme, chiar si la 8-9 luni), 3. sa aveti o camera video si sa il supravegheati, cand se trezeste mergeti imediat sa il luati.

Chestiile alea de la ikea sunt pentru copii mai mari ca sa nu cada din pat in somn dar nu sunt foarte sigure pentru copii mici.
Pentru saltea inalta exista ceva de genul: http://www.pinkorblu...cm-a124256.html
Insa repet, nu mai e o solutie pentru dupa ce copilul se poate trage in maini!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdrianVasile1992, on 18 octombrie 2016 - 11:26, said:

Salutare,

Copilul(7 luni) doarme în pat cu noi deoarece nu suportă să doarmă singur în pătuțul de bebeluși. A început să se miște mai mult și ieri era cât pe ce să cadă din pat. Am improvizat noi ceva, însă avem nevoie de un sistem de protecție(i se mai spune și barieră) pentru pat. Problema este că pe internet am găsit numai produse ce se potrivesc la saltele care nu sunt adâncite în somieră iar la noi salteaua este în proporție de 90% adăncită. Unde aș putea găsi o protecție pentru pat care să ni se potrivească? Lungimea protecției ar fi ideală undeva la 120-150 cm patul având. Mulțumesc!

S-ar putea sa treceti la planul B:
Adica tu te muti frumos pe canapea/saltea/podea si copilul ramane cu mama in pat.Iar patul il lipesti de perete si copilul il pui pe interior cu mama spre exterior.De acolo nici la 25 de ani nu mai cade.

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Numarul 1 nu-l respectam nici noi, avem un pat cam inalt. Patul e din 3 bucati (3 x 90cm :lol:), si partea unde doarme ea e lipita de perete si in partea de la picioare de un dulap. In rest improvizam putin cand nu suntem si noi acolo dar cel mai important e ca o urmaresc pe camera si merg imediat la ea cand se trezeste. A invatat repede ca vine cineva sa o ia asa ca sta frumos si ma asteapta in fund. Oricum, am invatat-o devreme si sa coboare singura.

View Postadisz, on 18 octombrie 2016 - 13:14, said:

Adica tu te muti frumos pe canapea/saltea/podea si copilul ramane cu mama in pat.
Sau C, un pat mai mare :)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la urma trebuie luat in calcul si confortul.
Este excelent sa stai in pat cu micuta,dar pana la un punct,pentru ca somnul nu va fi odihnitor.Tot timpul te vei trezi sa nu cumva sa pateasca ceva omuletul.Dimensiune patului poate sa fie si dublu kingsize,ca-i totuna.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Totusi de ce nu o invatati sa doarma in patutul ei?

#10
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cred ca-i putin offtopic subiectul. Omul vrea o solutie pentru dormit impreuna nu pentru dormit separat.
Oricum e mai mult o idee culturala recenta faptul ca copiii tre' sa doarma singuri in patul lor de la varste foarte fragede. E mult mai natural sa doarma alaturi de mama, mai ales daca e alaptat, dar nu doar atunci. Si copiii hraniti cu lapte praf au nevoie de atentie, atingere, mirosuri si sunete familiare.

#11
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015

View PostDev, on 18 octombrie 2016 - 13:10, said:

Daca copilul a inceput sa se miste (traga in sus cu mainile) garduturile alea sunt mai periculoase decat fara.

Bebe nici nu sta in fund inca. Prin decembrie vom achizitiona un cosleeper dar momentan nu avem finante(costa de la 600 RON in sus) insa pana atunci cautam un sistem de protectie.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri


Nu o invatam sa doarma singura pentru ca sotiei ii este mai usor sa alapteze noaptea si nu numai.

Edited by AdrianVasile1992, 18 October 2016 - 15:02.


#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostAdrianVasile1992, on 18 octombrie 2016 - 15:01, said:



Nu o invatam sa doarma singura pentru ca sotiei ii este mai usor sa alapteze noaptea si nu numai.


Mai corect, ii e lene sa se dea jos din pat noaptea. :) Mare greseala. Dar o sa va dati seama si singuri. Cand va fi prea tarziu.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDev, on 18 octombrie 2016 - 14:49, said:

Cred ca-i putin offtopic subiectul. Omul vrea o solutie pentru dormit impreuna nu pentru dormit separat.
Oricum e mai mult o idee culturala recenta faptul ca copiii tre' sa doarma singuri in patul lor de la varste foarte fragede. E mult mai natural sa doarma alaturi de mama, mai ales daca e alaptat, dar nu doar atunci. Si copiii hraniti cu lapte praf au nevoie de atentie, atingere, mirosuri si sunete familiare.

da, dar si deprinderea de a dormi cu parintii in acelasi pat devine obositoare cu timpul. pentru ca adultii nu vor avea somnul linistit si comod, de teama sa nu puna mana sau piciorul peste copil. vor dormi cam pe dunga si se vor trezi intepeniti. iar daca micutul are si un somn mai agitat, viseaza, isi schimba pozitia in somn de la un capat la altul al patului sau de-a curmezisul acestuia, e jale, parintii vor fi din ce in ce mai nedormiti, obositi si nervosi.
si eu recomand tot culcatul bebelusului in patutul lui, inca din primele zile de dupa nastere. daca patutul poate fi amplasat in dormitorul parintilor, cu atat mai bine.
si eu mi-am alaptat copila, dar am pus-o sa doarma in patutul ei inca din prima zi dupa ce am iesit din maternitate. si a fost foarte ok asa, patutul era in dormitorul nostru, din 2 pasi ajungeam la bebelina daca scancea de foame sau trebuia sa-i schimb scutecul. cat despre atentie, atingere, tinut in brate - avea parte din plin pe timpul zilei.
sunt familii in care copilul a ajuns sa doarma in pat cu mami iar tati a fost exilat sa doarma in alta camera, pe canapea. fapt ce a dus la tensionarea sau chiar racirea relatiilor intre soti.

strict la subiect si la ce spune initiatorul in postul de mai sus, exista la ikea patut pentru bebelusi, la care se poate demonta grilajul din fata, iar somiera se regleaza in inaltime pe doua pozitii. poate ca un astfel de patut, lipit de patul mare, e potrivit cu ce aveti voi nevoie.
daca poti sa mergi la ikea, sa vezi toate patuturile, ok. sau te poti orienta asupra dimensiunilor, din fisa tehnica a produsului.
http://www.ikea.com/...ducts/10248519/

Edited by corinadaniela, 18 October 2016 - 15:15.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Copilul este copil, daca vreti animal de companie luati-va un caine sau o pisica dupa ce copilul face 1an sau inainte de sarcina.
Si contrar asteptarilor copilul este mai in siguranta in patutul lui decat la gramada in patul parintilor.

Edited by arg, 18 October 2016 - 15:22.


#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostAdrianVasile1992, on 18 octombrie 2016 - 15:01, said:

cosleeper
Co-sleeperele sunt de obicei mici, bune pana pe la 6-7 luni, dupa aia nu mai incape copilul. Patutul de la ikea e o idee buna, merge pana la 2 ani. Dar pentru copil asa de mare tot trebuie sa il modifici. Trebuie sa il pui la nivelul cel mai de jos si sa ii pui picioare noi altfel ai aceeasi problema ca la "protectiile" de care ziceam eu (marginea ramane prea mica sus).

View Postcorinadaniela, on 18 octombrie 2016 - 15:14, said:

da, dar si deprinderea de a dormi cu parintii in acelasi pat devine obositoare cu timpul....
si eu recomand tot culcatul bebelusului in patutul lui, inca din primele zile de dupa nastere. daca patutul poate fi amplasat in dormitorul parintilor, cu atat mai bine.
De acord, oarecum. Depinde si cum definesti "patutul lui". In cazul meu, cand mi s-a parut ca un cosleeper e prea mic, l-am redefinit drept "patul ei" lipit de al nostru. Fiecare are spatiu mai mult decat suficient. Pe termen lung, e oricum mai eficienta investitia intr-un pat "full size" decat intr-un patut de copil. :)
Dar poate n-are toata lumea suficient de mult spatiu. Atunci un patut cum e ala de la ikea e o alternativa buna (cu masurile de siguranta luate).

View Postbarbosa, on 18 octombrie 2016 - 15:08, said:

Mai corect, ii e lene sa se dea jos din pat noaptea. Posted Image Mare greseala. Dar o sa va dati seama si singuri. Cand va fi prea tarziu.
Pai na, ca doar nu te dai tu jos din pat uneori si de 10 ori pe noapte :lol:

View Postarg, on 18 octombrie 2016 - 15:19, said:

daca vreti animal de companie luati-va un caine sau o pisica dupa ce copilul face 1an sau inainte de sarcina.
Da' in sarcina sau pana ce face copilul 1 an ce are? :habarnam:

View Postarg, on 18 octombrie 2016 - 15:19, said:

Si contrar asteptarilor copilul este mai in siguranta in patutul lui decat la gramada in patul parintilor.
"La gramada" nu e intradevar sigur. Da' cu parintii in aceeasi camera si/sau chiar in conditii de siguranta in acelasi pat e mai in ok decat singur la el in pat la el in camera.

#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostDev, on 18 octombrie 2016 - 15:41, said:


Pai na, ca doar nu te dai tu jos din pat uneori si de 10 ori pe noapte Posted Image


O sa fii uimita, dar ma dau. Nu de 10 ori pe noapte, dar au fost perioade cand ma trezeam de 2-3 ori sa le fac laptele. Mai intai a fost fiica-mea, care era o mancacioasa. Si maica-sa o somnoroasa. Asa ca eu eram responsabil cu laptele, ca de supt nu avea ce sa suga. Si cand credeam ca am scapat de fata, ca deja ajunse-se sa bea lapte doar seara la culcare, a urmat baiatul, si am luat-o de la capat. Acum l-am cam rezolvat si pe el ca nu prea mai bea. Tot asa, seara la culcare. Asa ca dupa 5 ani de amestecat biberoane sper sa ma linistesc si eu intr-un final. Ca al 3-lea copil sigur nu il mai fac.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Este vorba de anticorpi pe care ii dezvolta mama si copilul.
Cel mai sigur mi se pare in patul lui in camera cu parinti iar cand mai creste mutat in camera lui.
La 10 mese pe noapte cred ca-i dadeai doar san si nu se satura, inainte de nani un pic de formula face minuni.
Este posibil ca miscarile voastre din timpul somnului sa o trezeasca si pe urma vrea activitate sau papa.

Edited by arg, 18 October 2016 - 15:54.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postarg, on 18 octombrie 2016 - 15:49, said:

Este vorba de anticorpi pe care ii dezvolta mama si copilul.
Cel mai sigur mi se pare in patul lui in camera cu parinti iar cand mai creste mutat in camera lui.
La 10 mese pe noapte cred ca-i dadeai doar san si nu se satura, inainte de nani un pic de formula face minuni.
Este posibil ca miscarile voastre din timpul somnului sa o trezeasca si pe urma vrea activitate sau papa.

explica, te rog, ce ai vrut sa zici cu anticorpii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate