Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Barcelona - Tarragona - Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postnobel, on 10 ianuarie 2017 - 13:27, said:

Cum pot seta sa gasesc cazare cu baie privata pe airbnb?

Uitandu-ma pe airbnb initial am considerat ca e pont, insa analizand cu atentie se pare ca mai toate cazarile cu preturi decente sunt de fapt camere din apartamente unde voi fi cazat alaturi de straini.
Credeti ca siguranta spatiului privat este asigurata in aceste conditii: incuietori, in cazul celorlalti locatari, fiind starini, nu cred ca raspunde nimeni daca dispare laptopul sau diversele obiecte lasate pe timpul zile.


<nobel>, ati citit numai unele parti din mesajul meu.
Am scris: “Inchiriati un apartament, nu doar o camera”, pentru ca pe site vi se ofera mai multe variante pentru a va ajuta in selectarea unui apartament. Dumneavoastra puteti alege “Entire Home”, “Private Room” sau “Shared Room”. Sub fiecare imagine veti gasi consemnat tipul de inchiriere conform celor 3 variante.

Luati legatura cu proprietarul si cereti-i detalii. Chiar daca este vorba despre “Instant Book”, eu iau legatura cu proprietarul inainte de a face rezervarea, plata. Am incercat in aceasta etapa sa obtin si o reducere.

Altceva? Caut proprietati cu cat mai multe review-uri. Citesc review-urile pentru ca deseori aflu detalii despre apartament/zona neconsemnate de proprietar. (Una din viitoarele noastre alegeri are peste 200 de review-uri, le-am citit pe toate si i-am spus proprietaresei ca localizarea pe harta este aproximativa, dar am inteles cum ajung la usa ei; nu am nevoie decat de numarul de pe interfon.)

<nobel>, va rog sa cititi si raspunsul pentru <mdt>.


View Postmdt, on 10 ianuarie 2017 - 16:51, said:

Nici la hotel nu raspunde nimeni de valorile pe care le lasi in camera, pentru asta exista seif. Mereu vei gasi aceasta nota.

Uneori pe airbnb este vorba de cazare "in gazda" adica in apartament cu proprietarul. Alteori sumt pur si simplu aceleasi cazari pe care le intalnesti si Pe alte site-uri. De ce nu folosesc eu airbnb: din 2 motive:
1. Proprietarii pot sa selecteze si sa afiseze doar review-urile care le convin ( de asta mereu gasesti doar comentarii pozitive pe airbnb)
2. Proprietarii pot anula rezervarea. Nu am chef sa ma trezesc cu o saptamana inainte de sejur ca mi s-a anulat rezervarea, moment in care nu mai gasesc decat scump si/ sau prost

<mdt>, nu sunt in stare sa formulez niste motive pentru care utilizez airbnb.com asa cum ati facut-o dumneavoastra, dar voi incerca sa-i dau lui <nobel> si un alt punct de vedere. Poate ce ati scris dumneavoastra, poate ce-i scriu eu ii vor spulbera motivele de neliniste.


Noi eram “clienti” de lodgis, homelidays, abritel in ordine cronologica, adica tot un fel de airbnb. Am dat de airbnb.com si l-am folosit si pe el. Ca numar de rezervari, extremele nu sunt aceste site-uri, ci booking.com+accorhotels.com cu cele mai multe rezervari (cred ca in urma cu 2-3 ani booking.com ne-a “promovat” la categoria genius) si – sa-i zicem – direct la proprietar. Ce inseamna asta? Pentru Germania mai ales, dar si in Franta si Turcia, am deschis harta, am marit-o pana cand am gasit hanuri, apartamente; am intrat pe site-ul lor – daca aveau – sau le-am trimis un sms si … ne-am inteles foarte bine.

Adica, nu ne-am ferit de nici una dintre variantele de cazare (hotel, inchiriere apartament). Vara trecuta am folosit booking.com, airbnb.com, booking.com. Pentru ce stiu din anul in curs: airbnb.com, direct, airbnb.com.

Nu numai proprietarii pot selecta review-urile care-i avantajeaza.

Eu cred ca airbnb.com este pentru apartamente+hoteluri ce este booking.com pentru hoteluri+apartamente. Da, pe airbnb.com sunt si hoteluri, nu numai apartamente de inchiriat, iar pe booking.com sunt si apartamente, nu numai hoteluri. Ba chiar am gasit camere intr-un apartament, exact de ce se fereste <nobel>. Am gasit si taxa de curatenie specifica pana acum lodgis, homelidays, abritel, airbnb.

Fiecare poate selecta si o face. Ca un mesaj este de nota 2 si altul de 10 ma intereseaza mai putin; caut sa fi avut multi clienti. Acolo unde pot vedea acest lucru, dar am dormit in Germania si Turcia fara sa stiu cati oameni au trecut pe acolo. La booking.com dupa un timp review-urile se arhiveaza, nu stiu cum este la celelalte. Ele raman ca numar si asta mi se pare important.

Am avut parte de o singura anulare (anul trecut, homelidays). A murit gazda. Fiul gazdei ne-a anuntat acest lucru si ne-a rugat sa acceptam sa discutam ce este de facut (cam acestia au fost termenii folositi). O cazare de 6 nopti, asa ca ce spuneati dumneavoastra, <mdt>, despre scump este adevarat. Eu sper sa fi fost prima si ultima data cand ni s-a anulat o cazare.

Doua ultime observatii: si airbnb.com ofera posibilitatea de anulare rezervare, returnare bani, parca si homelidays. Si la booking.com poti ajunge la hotel si sa-l gasesti inchis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate