Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Contorizare h, m, s

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Corect, shunturile ofera (doar) 75mV la curentul nominal, nu 0.7V. Jur ca vroiam sa vad daca cineva se prinde, pt ca in alte discutii m-am tot contrat..
Extrem de sincer ma bucur ca ati percutat. Jos palaria. Cinste voua. Imi doresc sa discut cu mai multi oameni care stiu si se prind..
Sa revin.
Dar aia 75mV nu poti fi detectati si folositi de alt montaj? Asa ca ideea ramane..
Altfel, practic, e tare greu sa intrerupi cabluriie groase, de forta, ca sa inseriezi si altceva..
Dta ai pus instrumentul si ai masurat ce cadere de tensiune ai pe shunt la curentul minim? Apoi la cel mediu si cel maxim?
Chiar, si pe cablurile alea de forta nu cumva ai o cadere de tensiune? Deci se mai aduga ceva la ce cade pe shunt.*.
Asa ca la final cam cat e totul?
Aoleu, ca sa vezi. Imbatranesc. Nici o luna pana la 53..
De aia intreb: un tranzitor cu Germaniu la ce tensiune se deschide? Si ce se intampla daca pun un Ge in loc de Si dpdv al functionarii schemei? Atentie sa fie NPN..
* explicatie
La inceputul anilor 2000 mi-am facut un tester de surse de PC. In esenta e o mufa ATX legata la niste rezistente de putere care imi sug 11 sau 17 A. Ma rog,  am un comutator prin care mai bag sau scot....
Daca masor exact pe pinii mufei, unde am lipit "putorile" am 4.75V. Sau mai putin..
Daca masor pe cablul de CD, lasat in aer, deci prin care nu imi trece curent, am ceva in plus....
LoGic, nu-i asa?

Edited by Prien, 20 October 2016 - 13:10.


#20
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
0.2V - si nu e de nici un folos până la urmă pentru că: să presupunem că shuntul are o astfel de valoare încât tranzistorul (nu contează Ge, Si etc.) se deschide la curentul minim de 10A. Ce se întâmplă cu acest tranzistor (folosit exact așa cum este desenat în schemă) când curentul creste ... si creste mult, spre 400A (și nu de la 10A la, să zicem, 15A)? Hmmm? Oare ce?

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca nu imi dai valori masurate povestim povesti nemuritoare de Eusebiu Camilar..
Pune cifre exacte luate de pe shunt, sau de pe fire, de forma unui tabel
la  10A am xV ..
la   20A yV..
la 400A zV..
Si de fapt la trz exista si un parametru care se numeste tensiune maxima de strapungere baza emitor...
Poate ai bafta ca la 400 A pe shunt/fire sa te incadrezi la ceva mai putin decat VBRBE.
BR vine de la BreakDown, care (nu) stiu ce inseamna in engleza..iar B de la baza, E de la Emitor..
Scuze, dta esti in bransa electronicii sau automatizarii?Senzatia mea e ca nu. Asa ca mai bine abandoneaza..

#22
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu trebuie cine stie ce masuratori că să-ti dai seama că solutia propusă e neaplicabila în cazul de fata (sunt deja destule informatii). Tensiunea de străpungere baza emitor se referă la aplicarea unei tensiuni inverse, nu directe, ca în cazul de fata. Si daca faci analiza unui circuit cu chestii de genul "poate ai bafta" ... În cazul de fata, dacă faci o analiză corectă, nu există nici o bafta, doar certitudini.
Maestre, aici gresesti. Lasă mândria fără rost deoparte si analizează încă o dată (vezi pe unde o iau curentii prin circuit).
Si inca ceva: lasă senzatiile deoparte că te inseala mult (sau asta e destinată tuturor ce au altă parere, în lipsa de alte argumente?).
Deci: după ce mai analizezi, inca astept răspunsul. Sunt sigur că îl vei da pe cel corect.

Edited by radu000, 21 October 2016 - 12:01.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am propus o schema. Vino dta cu alta.

#24
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Hello
Please, nu au rost aceste discutii .......

 Prien, on 20 octombrie 2016 - 13:07, said:

Aoleu, ca sa vezi. Imbatranesc. Nici o luna pana la 53..


Eu din 60 Posted Image  si nu simt

Referitor la montajul meu voi uita ce a cerut al meu sef in legatura cu salvarea informatiei pe PC.
Doar afisajul time ( h,m,s ) care o sa inregistreze o valoare X.
Asta inseamna ca cititorul, counterul o sa fie de test doar pentru diferite componente supuse tratamentului chimic.
Treaba lui dar eu trebuie sa concep, construiesc montajul.
Ieri am aflat la ce o sa foloseasca.
Nici pana cum nu stie exact care sunt costurile de prelucrare per produs.
Din cauza asta doreste sa stie in timp :
- consumul de materiale - curent, solutie chimica, consumabile
- timpul de prelucrare a piesei X
Si are firma pe mana de multi ani dar venind acum 1/2 ani un economist in firma el a facut ochii mari cand a aflat ca poate economisi mult prin diferite metode.
Marti voi incepe sa fac diferite masuratori pe suntul unui redresor / bazin chimic.

Edited by Mike-60, 21 October 2016 - 23:28.


#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
http://www.onsemi.co...al/AN1628-D.PDF

#26
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ca sa afli costurile de productie, presupun ca asta il intereseaza, ar trebui monitorizate circuitele de alimentare a instalatiilor, nu iesirile DC.
E complicat sa calculezi consumul real al unui astfel de redresor tinand cont si de faptul ca sarcina variaza considerabil in timp, bazandu-te doar pe masuratori la iesire.
Solutia profesionala este montarea de contori cu comunicatie cu PC-ul .
Daca masuratorile sunt necesare doar o perioada pentru a stabili consumurile pentru cateva modele de piese cu repetabilitate, s-ar putea inchiria echipamentele.
Stiu ca exista firme care se ocupa cu eficientizare energetica si ofera astfel de servicii.
Totusi din cate ai povestit se pare ca patronul este un zgarcit incuiat si probabil va insista sa-i faci o carpeala mai mult sau mai putin reusita decat sa faca o investitie in eficientizarea instalatiilor.(sau macar estimarea reala a costurilor ca sa nu se trezeasca ca merge in pierdere)

#27
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Nu am reusit inca sa fac ceva masuratori asa cum am zis.
Am avut alte probleme - mecanice, de mutari de bazine, munca fizica :-)

@'binox'
Ai inteles bine. Este zgarcit :-)
Vreau ( nu sunt obligat - dar ) sa rezolv cat de cat aceasta problema.
Am comandat si este pe drum :
https://www.aliexpre...0608.0.0.yfkkS9
Poate voi comanda si senzorul de mai jos cu o adaptare catre numarator :
https://www.aliexpre...9999.278.dNV8XH
M-am gandit si la intercalarea unui traductor de curent alternativ pe partea primara a sursei / redresorului.
Problema se pune in felul urmator. Chiar daca nu am consumator pe partea de joasa DC, curent AC de intrare tot am din cauza consumului intern a partii electronice.
La un consum pe DC de ~ 10A la cativa V nu cred ca se simte un curent pe partea de primar.
Gandesc bine ?
Traductoare de curent AC simple sau trifazate exista si sunt ieftine de la chinezoi :-) dar cred ca se pune problema de interfatarea cu numaratorul.
Ce zici ?
Mihai

#28
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Contoare puse pe alimentarea  surselor sunt ieftine si afli consumul real.

#29
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Parerea mea e ca te complici degeaba cu masuratorile in curent continuu. Vei obtine niste date dar nu va fi usor sa le convertesti in informatie relevanta, poate chiar imposibil in conditiile descrise.
Randamentul unui astfel de redresor nu e liniar, depinde mult de sarcina si nici nu poate fi ignorat pentru ca sigur nu e apropiat de 1.
Nu stiu cum e pe acolo cu plata energiei reactive dar daca seamana cu ce e la noi (platesti energia activa si pe cea reactiva daca esti consumator industrial) se mai adauga o variabila la problema ta.
Cu contori montati pe alimetarile utilajelor obtii direct informatia care te intereseaza. Nici nu trebuie sa cumperi pt fiecare utilaj, faci masuratorile pe rand pana reusiti sa va dati sema care sunt costurile de productie pentru diverse piese.
Ca sa nu mai spun ca daca platiti energia reactiva ar fi util sa stiti factorul de putere al utilajelor(cel real nu cel declarat de producator in cazul in care este mentionat pe undeva) pentru ca s-ar putea sa fie rentabil sa folositi sisteme de compensare.

#30
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
@'binox'

Nu intereseaza decat perioada de timp ( h, m ) in care este introdusa piesa in solutia respectiva.
De doua ori am intrebat acest lucru si am primit raspunsul scris mai sus.
Ce vrea sa calculeze cu timpul respectiv ? sunt depasit si nici nu sunt interesat :-)
Din ce ai scris poate sa fie interesat de curentul maxim consumat. Asta ar fi fost mult mai usor. Se punea un traductor mono sau trifazat pe alimentare si stia cat este consumul exact.
Asa ce sa zic ?
https://www.aliexpre...0e-3067cfbd8cf8
Asa asta masoara curentul pe partea de alimentare, timpul. Ar fi ok dar el a spus ca vrea pe partea de DC.

#31
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Nu-mi place sa nu finalizez ce incep.
Saptamana care a trecut am terminat proiectul cu timpului cat piesa este introdusa in bazin.
Am achizitionat :
- Time counter ( 12.99 $ ) = 99h99m99s. Ulterior seful a spus ca doreste sa contorizeze timpul / luna. Am gasit ceva LCD 9999h99m99s dar nu-mi place din cauza ca se vede mai greu de la distanta si digitul este mai mic.
- Senzor de curent ( 13.36 $ ) = de 20A dar tinand cont de posibilitati ( semireglabil ) se poate regla sensibilitatea de la ~ 3 A in sus :-). Ciudat dar la 3 A  am ~ 0.7 mV DC. Am facut proba injectand pana la 300 mV si fara probleme.
- Shunt 500A / 75mV = ( 6 $ ). Sa fie la fel cu originalul ca sa nu am cadere pe el.
- Sursa mica de 12V DC ( ~ 2.5 $ ).
- Buton reset ( 0.18 $ ).
Toate luate de la Aliexpress

In teste va fi o perioada iar pe urma trec la multiplicare. Cred ca este nevoie de inca 5 bucati dar cu timp mai mare de contorizare.
Inca nu am inteles exact ce doreste sa afle cu timpul / luna cat este introdusa piesa in bazin. Nici nu-mi fac probleme.
Am mai incercat acum cateva luni sa pun doua amplificatoare LM358 unul dupa altul dar fara spor. Aveam brum foarte mare :-( la mai jos de 10mV !.

O seara buna

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate