Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Configurare sistem IP complet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
horoiu

horoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2007
Attached File  IP Cam design.pdf   543.27K   28 downloadsBuna seara.

   Locuiesc la casa, in oras, si posed un sistem CCTV analog, DVR Hikvision DS-7204HVI-S cu 4 ch si HDD 1Tb, conectat la 2 camere Valtech prin cablu coaxial. Acest sistem functioneaza de 6 ani, neincetat, fara probleme din partea DVR-ului, doar camerele si-au pierdut puterea de IR si au devenit inutile noaptea, chiar daca strada este cat de cat iluminata.
   Deci, vreau sa inlocuiesc prezentul sistem analog cu un sistem IP.
   Am facut si o schema cam cum vad eu conectica echipamentelor. Attached File  IP Cam design.pdf   543.27K   28 downloads  De mentionat: eu locuind la casa, am marea majoritate a cablurilor trase prin podul casei (ce este deasupra liniei albastre) iar ce este sub linie (tavanul casei) sunt echipamentele din casa. Cablurile ce coboara din pod in casa sunt ingropate in pereti, deci nu vreau sa mai apara alte cabluri in casa.
   Asadar, Fibra optica de la RDS, FiberLink 300 Mb, intra in podul casei in modemul lor Huawei EchoLife HG8242 GPON Terminal, de acolo cablul de net pleaca in modemul ASUS care imi da Wi-Fi si LAN pt toata casa. Reteaua functioneaza fara probleme, conexiune Gigabit in sufragerie la PC-ul principal. Langa PC va fi si instalat si NVR-ul, avand 2 cabluri LAN Gigabit disponibile in aceeasi locatie.
   Mi-am propus sa achizitionez un switch cu 8 ch POE - D-LINK DGS-1008MP, un NVR HIKVISION  DS-7608NI-E1 cu HDD WD Purple de 3Tb; 3 sau 4 camere dome HIKVISION DS-2CD2132F-I si alte 2 camere bullet HIKVISION DS-2CD2T32-I8. Per total ar fi 5 camere, maxim 6, care vreau sa le conectez doar prin cablu de retea cu alimentare POE. La nevoie mai am un router Wi-Fi D-Link DIR-615, nefolosit si ratacit prin pod.
   Cele 2 camere bullet, le vreau montate la frontul stradal, iar cele dome in curtea interioara.

   Acum, intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1 – Este sistemul prezentat viabil/functional ?
2 – Ce parere aveti de switch-ul D-Link ? Cica poate da 140 W pe POE, max 30W pe canal. Este suficient cu 8 canale sau trebuie unul de 12-16 canale ? Alte sugestii/recomandari ?
3 – NVR-ul trebuie conectat in switch-ul D-Link impreuna cu camerele, sau merge conectat si direct in routerul ASUS ?
4 – PC-ul, ca sa pot accesa/configura NVR-ul din retea, trebuie conectat in switchul D-Link, impreuna cu camerele si NVR-ul, sau merge conectat si direct in routerul ASUS ?
5 – Care tip de camere sunt mai bune/performante/fiabile ? Cele bullet sau dome ? Bineinteles, vorbim de o valoare apropiata a lor.
6 – Ce tip de IR este mai performant/fiabil ? Cel cu o multime de leduri dispuse in jurul lentilei sau cele cu EXIR-Led ? Adica vreau sa evit situatia in care sunt acum cu camerele care nu mai lumineaza pe timp de noapte (vezi foto).
7 – Va fi afectata navigarea pe internet de pe PC/WiFi de sistemul de camere care va functiona in aceeasi retea LAN?

Multumesc anticipat si sper ca m-am facut inteles.

Attached File  20161017_161939.jpg   487.98K   49 downloads
Attached File  20161017_191437.jpg   382.31K   47 downloads

Edited by horoiu, 17 October 2016 - 19:06.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Eu zic ca sistemul este perfect functional
2. Camerele tale consuma undeva la 60w sa zicem in total sau mai putin deci sw-ul ar trebui sa acopere fara probleme consumul.
3. NVR poti il cuplezi unde vrei in LAN, sw-ul oricum e transparent.
4. PC-ul poti sa il cuplezi in LAN unde doresti. Pentru acces din afara trebuie sa forwardezi portul de la NVR. Folosesti aplicatie dedicata sau interfata web depinde de sistemul de accesare al NVR-ului.
5. 6. aici nu stiu
7.Navigarea nu va fi afectata daca LAN-ul este Gigabit.

Singura slabiciune ca sa zic asa a sistemului este HDD-ul de 3 Tb. Nu ai nici un fel de redundanta. Eu personal as cauta un NVR cu posibilitate de mirror a 2 HDD-uri sau backup pe un NAS ceva/HDD extern. Automat !

Nu lucrez in domeniul de camere, asa ca sunt doar ceva sfaturi neprofi.   Eu am 8 camere acum, e drept sunt analogice, si singura problema a fost cu hdd-ul care pica cand iti e lumea mai draga. Pana la urma, din cauza ca DVR-ul nu accepta mirror am facut si un server care prin softul producatorului reproduce exact DVR-ul dar cu conexiune prin LAN.
HDD- ul este special pentru DVR-uri, a tinut fix 2 ani....

Edited by bumpocbum, 17 October 2016 - 20:39.


#3
horoiu

horoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2007
Salut bumpocbum.

   Acum depinde si de HDD. Eu am prezentul DVR cu HDD de 1 Tb si de fix 6 ani s-a oprit doar la penele de curent de la Electrica. Si slava domnului, sunt cam dese, ca stau in centrul istoric al orasului iar infrastructura e varza. Nu stiu ce natie este, dar o sa deschid DVR-ul sa ma uit, ca ma impinge curiozitatea. Ce-i drept ... am si doar 2 camere conectate in sistem iar inregistrarile tin cam o luna, in conditii de inregistrare non-stop.
   NAS ... nu stiu cum se poate implementa in sistem; trebuie sa studiez problema. Cand zici de redundanta a HDD-ului, eu ma gandesc la faptul ca intra hotul in casa si pleaca cu tot cu NVR iar eu sa am un back-up al inregistrarilor in alta locatie ... adica in podul casei langa router ... unde nu s-ar gandi "prietenii" sa caute ... sau ceva de genul asta ...

#4
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
vezi ca au si NVR-uri cu POE integrat si elimini switch-ul exemplu HIKVISION DS-7608NI-E2/8P 8CH PoE

#5
horoiu

horoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2007

View Postveltryx, on 18 octombrie 2016 - 07:49, said:

vezi ca au si NVR-uri cu POE integrat si elimini switch-ul exemplu HIKVISION DS-7608NI-E2/8P 8CH PoE

Corect, doar ca acest NVR are 8 intrari pt cablu LAN de la fiecare camera, ceea ce inseamna ca trebuie sa mai aduc in sufragerie toate cablurile LAN de la camere, ceea ce am spus ca nu vreau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate